سرخ و بخارپز کردن سبزیجات
سبزیجات را هم می توان خام خورد و هم به صورت بخارپز، اما به دلیل دارا بودن ویتامین های حساس به حرارت ( مثل ویتامین C )، باید در هنگام پخت آن ها دقت بیشتری به خرج داد.

نحوه ی بخارپز و سرخ کردن سبزیجات

در گذشته انواع سبزی ها به شکل سبزی خوردن، سالاد یا برای تهیه انواع خورش مورد استفاده قرار می گرفتند، ولی اکنون در بسیاری از مهمانی ها در کنار غذاهای متنوع، معمولا بشقابی از سبزیجات خام یا بخارپز دیده می شود. سبزیجات را هم می توان خام خورد و هم به صورت بخارپز، اما به دلیل دارا بودن ویتامین های حساس به حرارت ( مثل ویتامین C )، باید در هنگام پخت آن ها دقت بیشتری به خرج داد.

سبزیجات

نکاتی برای بخارپز کردن سبزیجات


اگر تصمیم به بخارپز کردن سبزی جات دارید بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:
1- در زمان بخارپز کردن حتما باید در ظرف گذاشته شود.
2- از مقدار کمی آب استفاده کنید تا بعد از طبخ به خورد سبزی جات برود.
3- آب حاصل از سبزیجات را میل کنید ( به غیر از سیب زمینی ).
4- بهتر است در این روش، ابتدا آب را جوش آورید. سپس انواع سبزیجات را در آب در حال جوش بریزید، زیرا با این روش آنزیم های موجود در سبزی حفظ می شوند و ویتامین ها هم در اثر حرارت کمتر آسیب می بینند.
5- برای حفظ رنگ سبزی به هیچ عنوان از جوش شیرین استفاده نکنید، زیرا باعث از بین رفتن ویتامین C، گروه B و برخی مواد معدنی می شود.
6- سبزیجات را قبل از خرد کردن باید بشویید، زیرا اگر سبزی خرد شود، ویتامین ها با شستشو از بین می روند.
 
سرخ کردن سبزیجات
گاهی اوقات دیده شده است که سبزیجات را سرخ و یا با مقدار زیادی روغن می پزند که این روش علاوه بر ایجاد ترکیبات مضر، باعث بروز چاقی و بیماری های قلبی - عروقی شده و به سلامتی افراد لطمه می زند، مخصوصا اگر برای این کار از روغن جامد یا روغن حیوانی استفاده شود.
به علاوه، وقتی درجه حرارت در این روش پخت بالا باشد، باعث از بین رفتن ویتامین ها شده و مهم تر اینکه هضم شان با مشکل مواجه می شود.
یادتان نرود که تلفیق آنها با سایر گروه های غذایی از جمله غلات، گوشت سفید و لبنیات کم چرب می تواند وعده غذایی کامل تری را ایجاد کند.
 

نکاتی مهم درباره سرخ و بخارپز کردن سبزیجات

4.542
این مطلب مفید بود ؟384
برگرفته از hamshahrionine
برچسب : نکات آشپزی
وبگردی