نگهداری گیاه ژینورا
گیاه ژینورا یا شب تاب، از گیاهان بسیار زیبا با برگ های سبز و پرزهای مخملی است که روش کاشت و پرورش ساده‌ای برای نگهداری در منزل دارد.

معرفی و راهنمای روش نگهداری گیاه ژینورا

گیاه ژینورا گیاهی با برگ‌های سبز رنگ پوشیده شده از پرز‌های ریز بنفش است. این پرز‌های بنفش رنگ باعث می‌‎شوند که این گیاه از دور حالتی مخملی داشته باشد. ظاهر جذاب و خیره کننده این گیاه در کنار نیاز‌های مراقبتی اندک آن باعث محبوبیت آن در میان اکثر افراد شده است. در این قسمت از نمناک به ارائه نکاتی در زمینه نگهداری از گیاه ژینورا خواهیم پرداخت.

نیازهای مراقبتی لازم برای نگهداری گیاه ژینورا

آبیاری

از آنجایی که ریشه گیاه ژینورا بسیار ظریف و شکننده است، در صورت آبیاری بیش از حد به راحتی دچار پوسیدگی خواهد شد و بنابراین از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری کنید.

استفاده از خاک نفوذ پذیر و گلدان دارای سوراخ‌های زهکشی به خروج آب اضافی و جلوگیری از رطوبت زیاد خاک کمک می‌‎کند و در مقابل این گیاه توانایی مقابله با کم آبی را نیز نداشته و در صورت عدم آبیاری کافی آن، امکان ریزش برگ‌های گیاه وجود خواهد داشت.

میزان متعادل آبیاری گیاه به عوامل مختلفی از جمله اندازه گیاه، نور و گرمای محیط بستگی دارد. برای مثال این گیاه در طول فصول بهار و تابستان به آبیاری بیشتری در مقایسه با فصول سرد سال نیازمند است.

نور

گیاه ژینورا نیازمند نور غیر مستقیم خورشید است و بنابراین در صورت تمایل به نگهداری از این گیاه در محیط داخلی آپارتمان خود، بهتر است از آن در کنار پنجره پوشیده شده با پرده نگهداری کنید زیرا قرار گرفتن این گیاه در معرض تابش مستقیم نور خورشید باعث سوختن برگ‌های آن و عدم تامین نور کافی برای آن، منجر به پژمرده شدن پرز‌های بنفش روی برگ‌های این گیاه و ایجاد حالتی چسبناک بر روی آن خواهد شد. استفاده از چراغ‌های مخصوص رشد گیاه نیز به تامین نور مورد نیاز این گیاه کمک خواهد کرد.

گیاه ژینورا

دما

دمای معمولی اتاق برای برخورداری این گیاه از رشد مناسب، کافی می‌‎باشد و به طور کلی دمای مورد نیاز برای رشد گیاه ژینورا دمای 15-23 درجه سانتی گراد است. در صورت نگهداری از این گیاه در مکانی با دمای بالا گیاه ضعیف و شکننده خواهد شد و همچنین لازم به ذکر است که این گیاه تحمل دمای پایین را نیز نخواهد داشت.

کوددهی

گیاه ژینورا نیازمند کوددهی منظم به صورت هر دو هفته یک بار در طول فصل بهار و تابستان است. با این حال کوددهی گیاه را به ماهی یک بار در طول فصول سرد سال کاهش دهید و در صورتی که گیاهتان در این فصل، از رشد کافی برخوردار نبود، از کوددهی آن به طور کامل خودداری کنید.

رطوبت

این گیاهان به رطوبت بالایی نیازمند هستند اما با این حال از اسپری کردن آب بر روی برگ‌های آن خودداری کنید زیرا پرز‌های موجود بر روی برگ‌های این گیاه آب را جذب کرده و پوسیده خواهند شد.

پر کردن سینی زهکشی گلدان با آب و یا استفاده از دستگاه مرطوب‌کننده هوا برقی، روش مناسبی برای افزایش رطوبت محیط است. رطوبت به رشد گیاه و جلوگیری از حمله برخی آفات مانند کنه‌های عنکبوتی کمک می‌‎کند.

پرورش گل ژینورا

هرس کردن

در صورت عدم هرس گیاهان ژینورا، رشد آنها به صورت تهاجمی افزایش پیدا خواهد کرد و بنابراین هرس شاخ و برگ این گیاهان به جلوگیری از رشد بیش از حد آن کمک خواهد کرد.

تعویض گلدان

گیاه ژینورا معمولا دو تا سه سال بعد از کاشته شدن در گلدان نیازمند منتقل شدن به گلدانی بزرگ‌تر خواهد بود، در غیر این صورت ریشه‌های گیاه از فضای کافی برای رشد برخوردار نبوده و پژمرده خواهد شد. نکته مهم در هنگام انتقال گیاه به گلدان جدید، مراقبت از آن به منظور عدم آسیب رسیدن به ریشه‌های آن است.

گل ها

این گیاهان معمولا در طول فصل زمستان گل هایی به رنگ نارنجی می‌‎دهند و از آنجایی که این گل‌ها بسیار بوی بدی دارند، بسیاری از افراد قبل از شکوفایی کامل آنها، آنها را از بین می‌‎برند. خوشبختانه این گیاه به طور مداوم گل نمی ‎دهد و معمولا پس از گذشت 2-3 سال از کاشت، گیاه شروع به گل دادن سالانه خواهد کرد.

مراقبت از گیاه ژینورا

تکثیر

به منظور تکثیر این گیاه از روش قلمه‌زنی استفاده کنید. ابتدا ساقه مورد نظر را از گیاه جدا کرده و آن را درون یک لیوان آب قرار دهید تا ریشه‌های جدید ایجاد شوند. ریشه زایی گیاه معمولا چند هفته به طول می‌‎انجامد و همچنین می‌‎توانید انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و آن را درون خاک مرطوب بکارید. گلدان را در مکانی با دمای مناسب قرار داده و پس از رشد گیاه، آن را به گلدان جدید با بستر مناسب منتقل کرده و مراقبت‌های لازم از آن را به عمل آورید.

سمیت

این گیاه برای حیوانات و انسان‌ها سمی نیست اما از آنجایی که مصرف آن باعث بروز علائم حساسیت و یا دل درد می‌‎شود، بهتر است آن را از کودکان و پرندگان خانگی خود دور نگه دارید.

مشکلات رایج گیاه ژینورا

این گیاه معمولا با مشکلات خاصی رو به رو نخواهد بود اما با این حال در صورت عدم رعایت نیازهای مراقبتی، ممکن است به برخی آفات و بیماری‌ها دچار شود.

سوختگی

قهوه‌ای شدن نوک و یا اطراف برگ‌ها معمولا به دلیل سوختگی گیاه اتفاق می‎ افتد که این امر معمولا به دلیل قرار گرفتن گیاه در معرض نور شدید و یا کوددهی آن در مقادیر بالا ایجاد خواهد شد.

نکته مهم در زمینه کوددهی گیاه، استفاده از کود مایع و رقیق شده و تغذیه به موقع گیاه با آن است. در صورت عدم قرار گیری گیاه در معرض نور زیاد، می‌‎توان نتیجه گرفت که کوددهی به میزان سنگینی انجام شده است.

نگهداری گیاه مخملی

آفات

آفاتی که به طور معمول به گیاه ژینورا حمله می‌‎کنند عبارتند از:شته‌ها، حشرات مقیاس، حشرات اردی و کنه‌های عنکبوتی، اما با این حال حمله کنه‌های عنکبوتی به این گیاه در مقایسه با سایر موارد شایع تر است.

از آنجایی که کنه‌های عنکبوتی بسیار ریزند و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، با ایجاد لکه‌های زرد و قهوه‌ای در شاخ و برگ گیاه شناسایی می‌‎شوند و همچنین با قرار دادن یک تکه کاغذ سفید و وجود لکه‌های سیاه بر روی آن می‌‎توان نتیجه گرفت که گیاه مورد حمله کنه‌های عنکبوتی قرار گرفته است.

اولین اقدام در جهت از بین بردن این آفات، شستشو گیاه با فشار زیاد آب است. این کار را به مدت یک هفته و دو بار در روز تکرار کنید تا این آفات به طور کامل برطرف شوند. سم پاشی گیاه با حشره کش و یا روغن نیم، راهکاری دیگر به منظور از بین بردن این آفات است.

برای از بین بردن این آفات از سموم دفع آفات استفاده نکنید زیرا کنه‌های عنکبوتی در برابر این سموم مقاوم اند.

پوسیدگی ریشه

همان طور که گفته شد، از آن جایی که این گیاه دارای ریشه‌های ظریف و حساس است، به راحتی دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد و از آن جایی که ریشه در زیر خاک قرار دارد ممکن است شناسایی آن کمی دشوار باشد اما با این حال نشانه هایی از وجود پوسیدگی ریشه در گیاه ایجاد خواهد شد.

به طور کلی وجود لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌های گیاه و پیچیده شدن شاخ و برگ آنها، نشان دهنده پوسیدگی ریشه است. پوسیدگی ریشه همچنین باعث باریک و تیره شدن ریشه‌ها نیز خواهد شد.

برای مقابله با این وضعیت، گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه‌ها را با آب جاری شستشو داده و اجازه دهید در اثر جریان هوا خشک شود. در صورت عدم برطرف شدن این مشکل، قسمت‌های آلوده ریشه را جدا کرده و گیاه را در خاک تازه و خشک بکارید و توجه بیشتری به آبیاری آن داشته باشید.

آموزش دقیق و کامل نگهداری گیاه ژینورا + آفات و مشکلات

4.855
این مطلب مفید بود ؟532
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی