هشتگ های ایرانی
در مدتی کوتاه، استفاده از هشتگ هابه سرعت رشد کرد و همه گیر شد تا جایی که بسیاری از رسانه های خارجی هم گزارش هایی درباره کمپین نوشتند و خواسته یا ناخواسته آن را به کمپینی جهانی تبدیل کردند.

در مدتی کوتاه، استفاده از هشتگ به سرعت رشد کرد و همه گیر شد

دو سال قبل، هنگامی که هشتگ # ایران را باید دید، برای نخستین بار در توئیت علی عراقچی استفاده شد کسی تصور نمی کرد این هشتگ به زودی به برچسب شناخته شده ای برای حمایت از صنعت گردشگری ایران تبدیل شود. عراقچی در گفت وگو با دنیای اقتصاد هدف اصلی خود را راه اندازی کمپینی عنوان می کند که در آن تمامی مردم دنیا تصاویر خود را از جاذبه های گردشگری ایران با هشتگ #mustseeiran علامت گذاری و معرفی کنند تا در همه دنیا این عکس ها در دسترس باشد و همه بتوانند چهره واقعی ایران را ببینند.


این کمپین در حالی شروع به فعالیت کرد که اطلاعات جامع و درستی از وضعیت گردشگری در ایران، حداقل برای گردشگر خارجی وجود نداشت و رسانه های داخلی و خارجی آن طور که باید جاذبه های گردشگری ایران را پوشش نمی دادند. کمپین «ایران را باید دید» با هدف تصویرسازی از جاذبه های گردشگری، تاریخی، طبیعی و مذهبی و نشان دادن چهره واقعی از ایران و ایرانیان؛ ترغیب گردشگران داخلی و خارجی به ایرانگردی؛ معرفی فرهنگ، آداب و رسوم، غذا و صنایع دستی مناطق مختلف ایران؛ تقویت روحیه همدلی، مشارکت و اتحاد ملی بین اقوام و استان ها و ورود ارز، اشتغال زایی و رونق اقتصادی از طریق صنعت گردشگری و ایجاد حس امنیت و اعتماد در میان گردشگران خارجی و... راه افتاد.

در مدتی کوتاه، استفاده از این هشتگ به سرعت رشد کرد و همه گیر شد تا جایی که بسیاری از رسانه های خارجی مانند سی ان ان، بی بی سی، گاردین، فرانس 24 و... هم گزارش هایی درباره کمپین نوشتند و خواسته یا ناخواسته آن را به کمپینی جهانی تبدیل کردند. استقبال رسانه های داخلی و خارجی از این طرح تا جایی بود که سرانجام صفحه منتسب به رئیس جمهور در اینستاگرام نیز از این هشتگ استفاده کرد. بیشترین استفاده از این هشتگ در اینستاگرام اتفاق افتاد و مردم با انتشار عکس هایی از نقاط زیبای ایران، مناطق مختلف و جاذبه های گردشگری ایران را برای سایرین به نمایش درمی آورند.

تنها در اینستاگرام #mustseeiran یک میلیون بار استفاده شده و صفحه اینستاگرام mustseeiran_insta بیش از 110 هزار دنبال کننده دارد که بسیاری از این دنبال کنندگان افرادی از ملیت های دیگر هستند. مانند هر کمپین دیگری با ورود چهره های شناخته شده، جنبش رونق بیشتری پیدا کرده است. به عنوان مثال هنگامی که رئیس سازمان گردشگری ایتالیا در اینستاگرام خود عکسی را با این هشتگ منتشر کرد، در مدت زمان کوتاهی بیش از 50 هزار ایتالیایی به عضویت این کمپین درآمدند. حالا عکس ها و نوشته های بسیار زیادی از تجربه های سفر به ایران با این هشتگ در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود و کمپین، در تغییر نگاه جهان به ایران تاثیر بسزایی داشته است.

بدون شک برپایی چنین کمپین گسترده ای بدون وجود شبکه های اجتماعی امروزی امکان پذیر نبود. فرض کنید اگر تمامی رسانه های سنتی نیز در اختیار معرفی کننده این کمپین قرار می گرفت، گستره شناخت و آگاهی مردم جهان از آن تا کجا پیش می رفت؟ در بهترین حالت اگر اطلاع رسانی به عالی ترین شکل ممکن اتفاق می افتاد باز هم یک طرفه بود و نمی توانست واکنشی از طرف جامعه به همراه داشته باشد.

در حقیقت اصلاً نمی شد بدون شبکه های اجتماعی چنین اتفاقی را جهانی کرد و البته این ویژگی شبکه های اجتماعی است که امکان تعامل و ارتباط دوسویه مردم سراسر دنیا با یکدیگر را بدون واسطه و فارغ از ملیت و رنگ و نژاد و مواردی از این دست فراهم می کنند. کمپین با ایده خلاقانه یک نفر شکل گرفت اما، با مشارکت و تعامل مردمی پیش رفت.

امروزه که می توان گفت این شبکه ها مرحله بلوغ و تکامل خود را طی می کنند، هر کدام مسیر خود را یافته اند و برای هدف خاصی به حیات خود ادامه می دهند. مدیران این شبکه ها به خوبی دریافتند مردم از یکپارچگی شبکه ها لذت می برند، بنابراین این امکان را فراهم کردند تا کاربران بتوانند اکانت شبکه های اجتماعی خود را به یکدیگر وصل کنند. به علاوه نمادها و نشانه هایی را برای استفاده مشترک در شبکه های اجتماعی تعریف کردند. به عنوان مثال می توان به علامت @ اشاره کرد که در تمامی شبکه های اجتماعی برای مخاطب قرار دادن فردی مورد استفاده قرار می گیرد و هشتگ # که برای ترند کردن یک مطلب به کار می رود.

هشتگ های ایرانی
اگر بخواهیم به برخی از عواملی که توریست ها را از سفر به ایران باز می دارد اشاره کنیم می توان به ایران هراسی، مشکلات گرفتن ویزا، محدودیت های فرهنگی و سیستم پرداخت اشاره کرد. حل کردن برخی از این عوامل کاملاً به دولت و سازمان های مربوطه برمی گردد و از اختیار مردم خارج است اما با همین فعالیت های مردمی می توان برخی از این مشکلات را حل کرد. مثلاً با راه اندازی کمپین هایی از همین دست می توان زیبایی های واقعی ایران را به دنیا نشان داد و توریست ها را به دیدن این کشور چهار فصل زیبا دعوت کرد.

به عنوان مثال دیگر از ترند شدن در فضای مجازی، می توان به انتشار ویدئویی از سفر یک توریست فرانسوی به ایران اشاره کرد. چندی پیش ویدئویی با نام «به ایران نروید» در یوتیوب اشتراک گذاری شد و سپس در دیگر شبکه های اجتماعی نیز مردم خودشان به بازنشر آن پرداختند. این توریست فرانسوی، به بسیاری از نقاط ایران سفر کرده، اسکی و تور کویرگردی را در یک فصل تجربه کرده و بسیاری جذابیت های دیدنی ایران را در ویدئوی خود به تصویر کشیده است. وی در این ویدئو به اطلاعات نادرستی که قبل از سفرش درباره ایران داشته اشاره می کند؛ مثلاً پیست اسکی را نشان می دهد و می گوید ایران تنها یک بیابان بزرگ است، تصاویری از اصفهان را نشان می دهد و به کنایه می گوید معماری ایران بسیار ساده و ابتدایی است.

در طول ویدئو مدام به شنیده های غلط درباره ایران اشاره می کند و در برابرش واقعیت را به تصویر می کشد. سفر به ایران به قدری برای وی جذاب بوده که در انتهای ویدئو می گوید ممکن است این بهترین سفر زندگی تان باشد. نام «به ایران نروید» را هم به کنایه برای این ویدئو برگزیده است. این ویدئو هم اکنون بیش از 270 هزار بار دیده شده است و بازخوردهای جالبی را نیز به همراه داشته است.

می توان گفت تقریباً تمامی عکاسان و گردشگران و توریست های دنیا از جاذبه های گردشگری و سفرهای خود عکس تهیه می کنند و این عکس گرفتن بخش جذابی از سفر است. همه آنها برای انتشار عکس ها و نوشته های خود از هشتگ استفاده می کنند؛ بنابراین وجود چنین کمپین هایی در بهبود وضعیت گردشگری کشور سهم بسزایی خواهد داشت. می توان گفت دیپلماسی غیرسیاسی در حوزه گردشگری حتی موثرتر واقع خواهد شد.

 
بد نیست اشاره ای داشته باشیم به کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری، که بزرگ ترین و مهم ترین گردهمایی راهنمایان جهان است و هر دو سال یک بار برگزار می شود. کشورهای واجد شرایط برای میزبانی برگزاری کنوانسیون، درخواست کاندیداتوری خود را به هیات مدیره فدراسیون اعلام می کنند. اعضای هیات مدیره نیز پس از بررسی های لازم، کشورهای مورد تایید را اعلام می کنند تا رقابت به مدت دو سال بر سر کسب میزبانی آغاز شود. این رویداد بهمن ماه سال جاری برای هفدهمین بار برگزار خواهد شد و کشور ایران با وجود اینکه تنها در کنوانسیون شانزدهم حضور داشته است، توانسته میزبانی هفدهمین دوره را از آن خود کند.

هر کنوانسیون شامل سه مرحله پیش از سفر، سفر و پس از سفر می شود که میزبان برای هر کدام از این مراحل تورها و برنامه ریزی های دقیق و جذابی را سامان می دهد تا رضایت خاطر میهمانان خود را جلب کند. این رویداد تاثیر بسزایی در رشد صنعت گردشگری و آشنایی مردم جهان با کشورهای میزبان خواهد داشت، بنابراین همواره تلاش میزبانان بر این است که بیشترین تعداد راهنمایان از کشورهای مختلف را گرد هم جمع کنند.

پیش بینی می شود بین 350 تا 500 نفر از راهنمایان گردشگری از سراسر دنیا در این رویداد شرکت کنند و بنابراین این رویداد می تواند سهم بسزایی در بهبود صنعت گردشگری ایران داشته باشد. برگزارکنندگان این رویداد نیز قصد دارند تا با استفاده از هشتگ wftga2017 # در شبکه های اجتماعی به معرفی این رویداد پرداخته و راهنمایان گردشگری دنیا را به ایران دعوت کنند.

هشتگ های ایرانی برای جلب توجه خارجی ها

45
این مطلب مفید بود ؟41
برگرفته از برترین ها-/ر
برچسب : هشتگ
وبگردی