هشدار هواشناسی

هشدار هواشناسی درباره بارش‌های سیل‌آسا در 19 استان

تاریخ انتشار : 3 فروردین 1401کد مطلب : 44705زمان مطالعه : 3 دقیقه
سازمان هواشناسی به مردم توصیه کرد در سفر‌های برون‌شهری ضمن همراه داشتن تجهیزات زمستانی از توقف در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند.

خبرآنلاین:سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به بارش‌های سیل‌آسا در 19 استان به مردم توصیه کرد در سفر‌های برون‌شهری ضمن همراه داشتن تجهیزات زمستانی از توقف در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند.

اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به شرح زیر است:

توصیف سامانه اول:سامانه بارشی

زمان پایان:جمعه 1401/01/05

نوع مخاطره:بارش باران همراه با وزش باد نسبتا شدید، رعد وبرق و احتمال بارش تگرگ، بارش برف و رخداد مه در نواحی مرتفع و کوهستانی

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/01/03:آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران، گیلان، شمال مرکزی زنجان، ارتفاعات البرز، در استان‌های قزوین، البرز و تهران.

پنج‌شنبه 1401/01/04:آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران، شمال مرکزی، شمال چهارمحال و بختیاری، شمال ایلام، شمال شرق خوزستان.

جمعه 1401/01/05:جنوب آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ارتفاعات البرز، در استان‌های زنجان، قزوین و البرز.

اثر مخاطره:اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها به‌ویژه در مسیر‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال آب گرفتگی معابر شهری، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه، تاخیر و احتمال لغو پرواز.

توصیه:احتیاط در سفر‌های برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی و آمادگی دستگاه اجرایی به منظور برف روبی در گردنه‌های برفگیر، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو.

توصیف سامانه دوم:افزایش گرادیان فشار

زمان پایان:جمعه 1401/01/05

نوع مخاطره:وزش باد نسبتا شدید تا شدید در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/01/03:شرق و جنوب سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی.

پنجشنبه 1401/01/04:مرکزی، لرستان، همدان، قزوین، اصفهان، قم، چهارمحال و بختیاری، جنوب تهران، فارس، بوشهر، یزد، خراسان رضوی، کرمان، جنوب و شرق سمنان، ایلام، خوزستان، کردستان، کرمانشاه.

جمعه 1401/01/05:مرکزی، قم، البرز، تهران، سمنان، اصفهان، یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، فارس، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره:احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و احتمال آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی.

توصیه:احتیاط در تردد از اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره، عدم پارک خودرو‌ها در اطراف موارد ذکر شده و حفاظت از صنعت کشاورزی.

توصیف سامانه:افزایش سرعت باد

زمان پایان:چهارشنبه 1401/01/03

نوع مخاطره:افزایش سرعت وزش باد همراه با بارش باران و افزایش ارتفاع موج بین 1 تا 1.5 متر در سواحل و تا 2 تا 2.5 متر در فراساحل.

منطقه اثر:دریای خزر، در نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان و مازندران.

اثر مخاطره:احتمال پاره شدن تور‌های صیادی و خسارت به قفس‌های پرورش ماهی، احتمال غرق شدن قایق‌های کوچک و اختلال در تردد با شناور‌های نیمه سنگین و احتمال خسارت به تاسیسات دریایی به‌ویژه در فراساحل.

توصیه:محدودیت در تردد قایق‌ها و شناور‌های سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت‌های دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد شناور‌های نیمه سنگین و در نظر گرفتن تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

توصیف سامانه:افزایش سرعت وزش باد

زمان شروع:جمعه 1401/01/05

زمان پایان:شنبه 1401/01/06

نوع مخاطره:افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع موج بین 1.5 تا 2 متر در سواحل و 2.5 تا 3.5 متر در فراساحل

منطقه اثر:

جمعه 1401/01/05:خلیج فارس، در نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان و بوشهر.

شنبه 1401/01/06:خلیج فارس و تنگه هرمز، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان.

اثر مخاطره:خطر غرق شدن شناگران، شناور‌های سبک و قایق‌های تفریحی، خطر آسیب به قفس‌ها و پاره شدن تور‌های صیادی و احتمال آسیب به شناور‌های نیمه سنگین و خسارت به تاسیسات ساحلی و فراساحلی.

توصیه:ممنوعیت شنا، پرهیز از تردد با قایق‌ها و شناور‌های سبک و تفریحی، اعمال محدودیت در فعالیت‌های دریایی به‌ویژه در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد با شناور‌های نیمه سنگین و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

انتهای پیام/م

هشدار هواشناسی درباره بارش‌های سیل‌آسا در 19 استان

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : هواشناسی
وبگردی