هلیکوباکتر پیلوری معده
“هلیکوباکتر پیلوری معده” یک نوع بیماری است وارد بدن انسان می شود و با ماندن در دستگاه گوارش پس از مدت ها زخم های معده ایجاد می کنند.

هلیکوباکتر پیلوری معده چیست و چه علائمی دارد؟

هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) نوعی باکتری است ، این میکروب ها می توانند وارد بدن شما شوند و در دستگاه گوارش شما زندگی کنند و پس از سال ها، آنها می توانند زخم های معده، در پوشش معده یا قسمت فوقانی روده کوچک شما ایجاد کنند.

برای برخی افراد این عفونت ممکن است به سرطان معده منجر شود. عفونت با هلیکوباکتر پیلوری معده شایع است حدود دو سوم جمعیت جهان آن را در بدن خود دارند که برای اکثر مردم، زخم ها یا علائم دیگر را ایجاد نمی کند. اگر مشکل دارید، داروهایی وجود دارد که میتوانند میکروب ها را از بین ببرند و به زخم ها کمک کنند.

همانطور که بیشتر جهان دسترسی به آب پاک و بهداشتی را به دست می آورند، افراد کمتری باکتری را دریافت می کنند. با داشتن اطلاعات کافی بعد از مطالعه این بخش از سلامت نمناک درمورد هلیکوباکتر پیلوری معده با عادت های بهداشتی خوب، می توانید خود و فرزندانتان را از H. pylori (هلیکوباکتر پیلوری معده ) محافظت کنید.

هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری معده چیست و چه نشانه های دارد؟ 

علائم هلیکوباکتر پیلوری معده :

اگر زخم معده دارید، ممکن است درد شکمی یا سوزش در شکم شما احساس شود این درد ممکن است زودگذر باشد، اما احتمالا بیشتر زمانی احساس میشود که معده شما خالی است، مانند بین دو وعده غذا یا در اواسط شب. میتواند چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد ، بعد از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا ضد انعقاد، به بهبود وضعیت کمک میکند.

سایر علائم زخم عبارتند از:

پف کردن

لرزیدن

نداشتن احساس گرسنگی

حالت تهوع

استفراغ

کاهش وزن بدون علت روشن

زخم ها می توانند به معده یا روده شما خونریزی کنند ،که برای سلامتی خطرناک است.

هلیکوباکتر پیلوری معده

نشانه های هلیکوباکتر پیلوری معده

علائم نگران کننده هلیکوباکتر پیلوری معده ؛

در صورت وجود هر یک از این علائم، به موقع به پزشک مراجعه کنید

مدفوع خونین، قرمز تیره یا سیاه

مشکل تنفس

سرگیجه یا خستگی

بدون هیچ دلیلی خسته شدن

رنگ پوست پریده

استفراغ با خون

درد معده شدید

شایع نیست، اما عفونت H. pylori می تواند باعث ایجاد سرطان معده شود ، در ابتدا این بیماری در معرض علائم متعددی قرار دارد، مانند سوزش سر دل.

علائم هلیکوباکتر پیلوری معده

علائم هلیکوباکتر پیلوری معده که نگران کننده هستند 

تشخیص هلیکوباکتر پیلوری معده :

اگر علائم زخم را نداشته باشید، پزشک احتمالا شما را برای هلیکوباکتر پیلوری معده تست نمی کند اما اگر شما آنها را در حال حاضر یا در گذشته داشته باشید، بهتر است که تست شوید.داروهایی مانند داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) نیز می توانند به معده شما آسیب برسانند، بنابراین مهم است که علایم را شناسایی کنید ،تا بتوانید درمان مناسب را دریافت کنید. برای شروع، پزشک از شما درباره سابقه پزشکی، علائم و هر نوع داروئی که مصرف میکنید ،سوال میپرسد سپس او به شما یک معاینه فیزیکی میدهد، از جمله فشار دادن روی شکم برای بررسی تورم، حساسیت یا درد.

همچنین ممکن است که شما شرایط زیر داشته باشید:

آزمایش خون و مدفوع، که می تواند کمک کند عفونت را پیدا کنید.

آزمایش تنفسی اوره برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری معده ؛

که شما مایع خاصی را می خورید که دارای ماده ی اوره است سپس شما را در کیسه ای که پزشک برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال خواهد کرد، نفس میکشید.اگر شما هلیکوباکتر پیلوری معده داشته باشید، باکتری اوره را در بدن شما به دی اکسید کربن تغییر می دهد و آزمایش های آزمایشگاهی نشان می دهد که نفس شما بالاتر از حد طبیعی گاز دارد.

برای بررسی دقیق تر زخمهایتان، پزشک ممکن است از موارد زیر استفاده کند:

آندوسکوپی گوارش فوقانی برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری معده

در یک بیمارستان، یک لوله با یک دوربین کوچک، به نام اندوسکوپ، به منظور نگاه کردن به گلو و به معده و قسمت بالای روده کوچک خود، از یک لوله استفاده می کنند این روش می تواند برای نمونه برداری نیز استفاده شود.

تست GI بالایی برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری معده:

در یک بیمارستان، شما یک مایع مصرف می کنید که دارای ماده ای به نام باریم است و پزشک به شما یک اشعه ایکس می دهد و مایع گلو و شکم شما را به تصویر می کشد.

تشخیص هلیکوباکتر پیلوری معده با سی تی اسکن:

این یک اشعه ایکس قدرتمند است که تصاویر دقیق داخل بدن شما را ایجاد می کند اگر شما H. pylori دارید، پزشک ممکن است شما را برای سرطان معده تست کند.

این شامل:

معاینه بدنی برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری معده

آزمایش خون برای بررسی کم خونی، زمانی که بدن شما گلبول های قرمز کافی ندارد.

این زمانی اتفاق می افتد که توموری وجود دارد که خونریزی می کند.

تشخیص هلیکوباکتر پیلوری معده با آزمایش غربالگری مدفوع :

که خون داخل مدفوع شما را که با چشم قابل رویت نیست چک می کند.

تشخیص هلیکوباکتر پیلوری معده با اندوسکوپی

بیوپسی، نمونه برداری از بافت بدن برای تست سرطان ، پزشک شما ممکن است آن را در طی آندوسکوپی انجام دهد.تست هایی که عکس های دقیق از داخل بدن میگیرند، از قبیل CT اسکن یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

پیشگیری از هلیکوباکتر پیلوری 

 روش های تشخیص هلیکوباکتر پیلوری معده

جلوگیری از ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری معده :

شما می توانید خود را از ابتلا به عفونت H. pylori محافظت کنید البته با انجام موارد زیر:

پس از استفاده از توالت و قبل از تهیه و یا خوردن غذا دست های خود را بشویید.

به فرزندانتان هم بیاموزید.

اجتناب از غذا یا آبی که تمیز نیست.

چیزی را که به طور کامل پخته نشده، نخورید.

اجتناب از غذا توسط افرادی که دست خود را نشسته اند.

اگرچه استرس، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن باعث ایجاد زخم ها نمی شود، اما آنها می توانند از سرعت بهبودی جلوگیری کنند یا درد شما را بدتر کنند. باپزشک خود در مورد راه های مدیریت استرس ، رژیم غذایی و روش های ترک سیگار صحبت کنید.

ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری معده 

 نحوه جلوگیری از هلیکوباکتر پیلوری معده

7 درمان طبیعی و خانگی برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده با تغییرات در تغذیه

پروبیوتیک ها:

پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بدخیم کمک می کنند.بر اساس یک مطالعه در سال 2012، مصرف پروبیوتیک قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است میزان ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد در معده شما را می کشند. پروبیوتیکها به بهبود باکتریهای خوب کمک می کنند.آنها همچنین ممکن است خطر ابتلا به رشد بیش از حد مخمر را کاهش دهند ؛محققان شواهدی را ارائه دادند تا نشان دهند که باکتری Lactobacillus acidophilus بهترین نتایج را به ارمغان می آورد.

چای سبز برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده:

مطالعه ای که در سال 2009 بر روی موش انجام شد، نشان داد که چای سبز می تواند باعث کشتن و کند شدن رشد باکتری های هلیکوباکتری شود این مطالعه نشان داد که مصرف چای سبز قبل از عفونت از التهاب معده جلوگیری میکند. مصرف چای در طول یک عفونت، شدت گاستریت را کاهش میدهد.

 چای سبز

 درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده با چای سبز

عسل برای درمان هلیکوباکتر پیلوری معده:

عسل توانایی ضد باکتری را در برابر H. pylori (هلیکوباکتر پیلوری معده) نشان داده است. تحقیقات بیشتری از این نتیجه گیری حمایت می کند. تحقیقات تا به امروز نشان داده اند که عسل می تواند باکتری ها را ریشه کن کند.محققان معتقدند که استفاده از عسل با درمان های استاندارد می تواند زمان درمان را کاهش دهد.عسل خام و عسل مانوکا ممکن است بیشترین اثر ضد باکتری را داشته باشند.

روغن زیتون برای درمان باکتری های هلیکوباکتر پیلوری معده :

روغن زیتون همچنین ممکن است باکتری های هلیکوباکتر پیلوری معده را درمان کند. مطالعه سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای توانایی ضد باکتری قوی در برابر هشت گونه H. pylori است. سه مورد از این گونه ها مقاوم به آنتی بیوتیک هستند. روغن زیتون همچنین در اسید معده پایدار باقی می ماند.

 روغن زیتون

 از بین بردن باکتری هلیکوباکتر پیلوری معده با روغن زیتون 

ریشه شیرین بیان برای درمان زخم معده:

ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است ، همچنین ممکن است با هلیکوباکتر پیلوری معده مبارزه کند. بر اساس یک مطالعه سال 2009، ریشه شیرین بیان، باکتری ها را مستقیما نمی کشد، اگر چه می تواند مانع از چسبیدن به دیواره سلولی شود.

جوانه بروکلی برای رفع عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده:

یک ترکیب در شاخه های بروکلی به نام sulforaphane ممکن است در برابر هلیکوباکتر پیلوری معده موثر باشد. تحقیقات روی موش و انسان نشان می دهد که التهاب معده را کاهش می دهد. همچنین ممکن است کلنی سازی باکتری ها و اثرات آن را کاهش دهد. مطالعه ای بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و هلیکوباکتر پیلوری معده نشان داد که پودر بوته ای بروکلی در برابر باکتری ها مبارزه می کند. این همچنین عوامل خطر قلبی عروقی را بهبود می بخشد.

فتوتراپی برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری معده:

مطالعات نشان می دهد که هلیکوباکتر پیلوری معده به نور آسیب پذیر است. فتوتراپی از نور ماوراء بنفش برای کمک به از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری معده در معده استفاده می کند. محققان معتقدند فتوتراپی که در داخل معده استفاده می شود ایمن است. ممکن است مفید باشد زمانی که آنتی بیوتیک موثر نیست.

علائم و عوارض هلیکوباکتر پیلوری معده + درمان با رژیم غذایی

4.4168
این مطلب مفید بود ؟14820
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی