تست بارداری منفی کاذب
تاخیر در زمان عادت ماهانه همیشه نشان دهنده بارداری نیست .از طرفی ممکن است فرد باردار بوده اما در تست بارداری نشان داده نشود.دلایل مختلفی برای منفی بودن تست بارداری وجود دارد که منجر به این اتفاق می شود

همه چیز درباره تست بارداری و نتیجه منفی آن

گاهی اوقات ممکن است از زمان مشخص عادت ماهانه گذشته باشد اما نتیجه تست بارداری مثبت نباشد . دلایل مختلفی ممکن است باعث بروز این اتفاق شوند ، از جمله :

این احتمال وجود دارد که شخص باردار باشد اما هورمون های بارداری به اندازه کافی در بدن او ایجاد نشده باشند ؛

این احتمال وجود دارد که شخص باردار نباشد وعادت ماهانه او بخاطر برخی دلایل دیگر به تاخیر افتاده باشد ؛

احتمال دیگر این است که فرد باردار باشد اما آزمایش دچار خطا شده باشد و یا این که شخص باردار باشد و چیزی اشتباه شده باشد .

این اتفاق ممکن است برای شخص یک تجربه چالش برانگیز باشد و خبر خوب در این مورد این است که در اکثر موارد در چند روز آینده شخص یا عادت ماهانه خود را تجربه می ‎کند و یا با انجام آزمایشی دیگر متوجه بارداری خود می ‎شود . در برخی موارد دیگر ممکن است شخص با مراجعه به پزشک متوجه مشکلی در این مورد شود ، البته این اتفاق بسیار نادر است .

دلایل منفی نشان دادن تست بارداری

تست منفی کاذب وقتی که شخص واقعا باردار است

این اتفاق زمانی رخ می ‎دهد که با وجود بارداری شخص ، جواب تست بارداری او منفی باشد . شایع ترین دلیل این اتفاق ، گرفتن تست در روز های نخستین بارداری است .

حتی اگر پریود فرد دیرتر از موعد همیشگی شروع شود ، ممکن است تخمک گذاری در اواخر ماه جاری اتفاق افتاده باشد و تا زمانی که تعداد روز مشخصی از زمان تخمک گذاری نگذشته باشد ممکن است جواب تست بارداری منفی باشد .

دلایلی که تخمک گذاری را به تاخیر انداخته و باعث دیرتر شروع شدن عادت ماهانه می شود

انجام زود هنگام تست بارداری

گاهی اوقات وقتی تست را خیلی زود انجام دهید یا به درستی انجام ندهید نتیجه تست منفی می شود. برخی کیت های تست بارداری خانگی بسیار حساس هستند و نیاز به زمان بیشتری دارند و باید زمان بیشتری از لقاح تخمک گذشته باشد تا بتوانند بارداری را تشخیص دهند.

کیت ها مثبت یا منفی بودن نتیجه را براساس هورمون گنادوتروپین یا هورمون بارداری، تشخیص می دهند. با آغاز تخمک گذاری ، تخمک ها بارور شده و از طریق لوله رحم یک هفته بعد از لقاح وارد رحم می شوند. پس از بارور شدن تخمک و چسبیدن آن به رحم ، بدن هورمون گنادوتروپین تولید می کند. کیت ها این هورمون را تشخیص می دهند و در صورت تشخیص نتیجه تست مثبت می شود.

اگر تست را خیلی زود انجام دهید تخمک بارور هنوز به رحم نرسیده است و کاشته نشده است بنابراین نتیجه آزمایش منفی می شود.بهتر است یک هفته پس از قطع شدن پریودی تست بارداری خانگی را انجام دهید.

نبود hCG کافی در بدن شخص

یکی دیگر از دلایل احتمالی منفی بودن کاذب تست بارداری، نبود hCG کافی در بدن شخص می ‎باشد . این هورمون با پیشرفت بارداری در بدن شخص افزایش می ‎یابد و بنابراین اگر در روز های نخستین بارداری تست انجام شود ممکن است جواب آن منفی باشد . البته در صورت انجام آزمایش خون این اتفاق نخواهد افتاد و از همان روز های ابتدایی، بارداری تشخیص داده می ‎شود .

یکی دیگر از دلایل کمبود هورمون hCG در ادار نوشیدن آب زیاد است ؛ این امر باعث رقیق شدن ادرار و کم شدن غلظت hCG می ‎شود . بهتر است زمانی تست بارداری انجام شود که ادرار برای مدتی درون مثانه باقی مانده باشد برای مثال صبح ها .

دلایل منفی نشان دادن تست بارداری

خطای تست بارداری

یکی دیگر از دلایل منفی بودن کاذب تست بارداری، خطا دستگاه بی بی چک است. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است دستورالعمل های موجود بر روی بسته تست بارداری را به دقت بخوانید و نتیجه آن را در زمان مشخص ذکر شده بر روی بسته مشاهده کنید تا با گذشت زمان زیاد نتیجه عوض نشود .

مکان نگهداری از تست بارداری نیز ممکن است بر روی نتیجه تاثیر گذار باشد، برای مثال نباید آن را درون کمد مرطوب حمام نگهداری کرد .

انجام تست در ماه های بعدی بارداری

یکی دیگر از علل منفی بودن کاذب تست بارداری، انجام این تست در ماه های بعدی بارداری است. ساختار مولکولی hCG در دوران بارداری متغیر است. تست های بارداری (بی بی چک) برای ماه های اولیه بارداری در نظر گرفته شده اند. بنابراین با افزایش غیر معمول سطح hCG در ادراراین احتمال وجود دارد که جواب تست منفی باشد.

ممکن است نتیجه را خیلی زود خوانده باشید

اگر نمونه ادرار را افزوده باشید اما خیلی زود به نتیجه نگاه کنید و بدون صبر کیت را بیرون بیندازید ممکن است متوجه نشوید که تست بارداری شما مثبت است زیرا بیشتر کیت های تست بارداری خانگی زمان بیشتری نیاز دارند تا بتوانید نتیجه درست را مطالعه کنید پس قبل از آزمایش دستورالعمل کیت را مطالعه کنید و زمان معین را صبر کنید سپس نتیجه را بخوانید.

واکنش دادن هورمون hCG با مواد شیمیایی

علت دیگری که موجب منفی شدن کاذب تست بارداری می‎شود و بسیار نادر است، واکنش دادن هورمون hCG با مواد شیمیایی ضد hCG است . در این شرایط بهتر است چند روز صبر کرده و دوباره این تست را انجام دهید.

در تمام شرایط ذکر شده بهتر است با انجام آزمایش خون و یا بارداری ، از شرایط خود اطمینان حاصل کنید

دلایل منفی نشان دادن تست بارداری

دلایل نادر و نگران کننده تست بارداری منفی

حاملگی خارج از رحم

در مطلب کاملی در بخش بارداری نمناک توضیح دادیم که حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می ‎افتد که جنین در کنار رحم قرار می ‎گیرد . حاملگی خارج از رحم معمولا در لوله های فالوپ اتفاق می ‎افتد اما ممکن است در قسمت های دیگر بدن نیز اتفاق بیفتد.

در حاملگی خارج از رحم شرایط همان گونه که باید ، اتفاق نمی ‎افتند . در این نوع بارداری تشکیل جفت به تاخیر می‎افتد و این امر مانع از تولید hCG می‎شود . حاملگی خارج از رحم ممکن است برای مادر بسیار پر خطر باشد .

حاملگی خارج از رحم نادر است و معمولا 1 در هر 40 بارداری گزارش شده است و ممکن است کشنده باشد . حدود 9 درصد از مرگ و میر ها در دوران بارداری ، ناشی از بارداری خارج از رحم است .

بیماری تروفوبلاستیک

یکی دیگر از دلایل نادر اما نگران کننده منفی بودن تست بارداری ، بیماری تروفوبلاستیک است . این بیماری نوعی تومور نادر است که از جنین در حال رشد تشکیل می ‎شود .

دلایل به تاخیر افتادن عادت ماهانه که ناشی از بارداری نیستند

شایع ترین دلیل عقب افتادن عادت ماهانه ای که به دلیل باردار بودن شخص نیست ، این است که عادت ماهانه شما دچار نامنظمی شده است . داشتن یک یا دو چرخه نامنظم در سال چیز غیر عادی نیست و ممکن است ناشی از این دلایل باشد :بیماری، مسافرت رفتن، کم خوبی، استرس بالا ، عادات غذایی نامناسب، ورزش سنگین، مشکل تیروئید

اگر استرس یا بیماری درست قبل از تخمک گذاری اتفاق بیفتد ، می ‎توانند چرخه عادت ماهانه فرد را تحت تاثیر قرار دهد .

اگر به فرزند خود شیر می ‎دهید و چرخه پریود شما به تازگی آغاز شده است ، باید انتظار ایجاد نامنظمی در دوره های عادت ماهانه تان را داشته باشید . عدم اطلاع دقیق از زمان آغاز عادت ماهانه ممکن است برای شخص بسیار دشوار باشد .

به تاخیر افتادن چرخه دوره قاعدگی در افراد بالای 45 سال نیز ممکن است به دلیل ورود شخص به دوران یائسگی اش باشد .

توقف مصرف قرص های ضد بارداری

مصرف قرص های ضد بارداری باعث کنترل منظم چرخه عادت ماهانه شخص می ‎‎شود و قطع مصرف این گونه قرص ها باعث نامنظم شدن دوره قاعدگی تا چند ماه خواهد شد .

این امکان وجود دارد که شخص در همان ماه های ابتدایی قطع مصرف قرص های ضد بارداری، باردار شود و بنابراین بهترین راه برای اطمینان حاصل کردن از بارداری ، انجام آزمایش بارداری است .

دلایل منفی نشان دادن تست بارداری

به تاخیر افتادن چرخه قاعدگی و تست حاملگی منفی بعد از درمان باروری

یکی دیگر از دلایل به تاخیر افتادن چرخه قاعدگی ، درمان باروری است . اگر مدت چرخه بارداری فرد به طور معمول کوتاه باشد ، مصرف برخی از داروهای باروری مانند Clomid ممکن است باعث افزایش طول چرخه بارداری شخص شود . اگر فرد به تازگی یک دوره تزریقی IUI، IVF را پشت سر گذاشته باشد ، ممکن است چرخه قاعدگی او دچار بی نظمی شود .

اگر تحت درمان باروری قرار گرفته باشید ، مطمئنا از زمان تخم گذاری خود آگاه هستید ، اگر چرخه قاعدگیتان بیشتر از 14 روز از زمان تخمک گذاری به تاخیر نیفتاده باشد ، خواهید دانست که شما باردار نیستید .

علت به تاخیر افتادن چرخه قاعدگی به مدت چند ماه

بارداری تنها دلیل به تاخیر افتادن چرخه قاعدگی نیست و دلایل احتمالی زیادی موجب به تاخیر افتادن چرخه قاعدگی تا چند ماه می ‎شوند که این دلایل عبارتند از :

استرس و نگرانی

هنگامی که دچار استرس بیش از حد می شوید ، این نگرانی بر پریودی شما تاثیر منفی می گذارد و هورمون های کورتیزول یا آدرنالین در بدن ترشح می شود.

به هم خوردن تعادل هورمونی

هنگام تجربه استرس و نگرانی طولانی مدت تعادل هورمونی به خصوص هورمون های تولید مثل به هم می خورد و در چرخه تخمک گذاری تاخیر ایجاد شده و پریودی بی نظم می شود.

چاقی یا لاغری بیش از حد

چاقی و لاغری بیش از حد شما سبب به هم خوردن تعادل هورمونی شده و تخمک گذاری به تعویق می افتد و بر پریودی تاثیر می گذارد.

ورزش سنگین یا فعالیت فیزیکی استرس زا

فعالیت های فیزیکی زیاد و استرس زا ، دویدن منظم پریودی شما را به تعویق می اندازد و باعث می شود مقدار هورمون ها تغییر کند و به مدت چند ماه پریودی شما قطع شود.

در زمان مسافرت

هنگام سفر بدن شما تغییرات زیادی را تحمل می کند که این تغییرات بر تعادل هورمونی تاثیر می گذارد. همچنین تغییر منطقه نیز باعث تغییر بدن می شود. تغییر ساعت خواب ، بیداری و غذا خوردن ، تغییر ساعت بدن سبب به هم خوردن تعادل هورمونی شده و باعث می شود شما در برخی موارد زودتر و یا دیرتر پریود شوید.

دلایل منفی نشان دادن تست بارداری

سندرم پلی کیستیک تخمدان

سندرم پلی کیستیک تخمدان سبب تولید بیش از حد برخی هورمون ها در بدن شده بنابراین تخمدان شروع به تولید مقدار زیادی فولیکول می کند.فولیکول ها تخمک تولید نمی کنند و پریودی قطع می شود.

تولید بیش از حد پرولاکتین

افزایش تولید هورمون پرولاکتین باعث قطع شدن پریودی می شود. از نشانه های افزایش بیش از حد این هورمون ، ترشح ماده ای شیری از نوک سینه ها می باشد.

  • شیر دادن به کودک
  • عدم تعادل هورمونی (مانند PCOS)
  • عوارض جانبی برخی داروها
  • مصرف قرص های ضد بارداری ( در برخی موارد نادر )

همچنین لازم به ذکر است که به تاخیر افتادن قاعدگی به معنی عدم توانایی بارداری فرد نیست و تخمک گذاری همیشه انجام می ‎شود و هر زمان که بخواهید توانایی باردار شدن خواهید داشت .

چه موقع باید به پزشک مراجعه شود؟

اگر عادت ماهانه شما به مدت یک یا دو هفته به تاخیر افتاده باشد و کماکان جواب تست بارداری منفی باشد ، بهتر است به منظور انجام آزمایش خون بارداری به پزشک متخصص زنان مراجعه شود .

در صورت نامنظم بودن همیشگی چرخه قاعدگی بهتر است به پزشک مراجعه کنید . در چنین مواردی که فرد بیش از دو یا سه ماه دچار قاعدگی نشده باشد ، پزشک از داروهای مخصوص برای تسریع چرخه قاعدگی استفاده می ‎کند .

همچنین ، در صورتی که قاعدگی شما بیش از 3 ماه پس از توقف مصرف قرص های ضد بارداری دچار بی نظمی است ، لازم است که برای حل این مشکل به پزشک مراجعه شود .

چرخه نامنظم قاعدگی در برخی موارد ممکن است نشان دهنده یک عامل خطر برای باردار شدن شخص باشد ، بنابراین مراجعه زود هنگام به پزشک به تشخیص و برطرف کردن مشکل مورد نظر کمک زیادی می ‎کند .

همچنین در صورت داشتن ویژگی های زیر بهتر است فورا به پزشک مراجعه شود :

هریک از موارد فوق به همراه خونریزی ناگهانی واژن ممکن است نشان دهنده بارداری خارج از رحم باشند .

بارداری خارج از رحم ممکن است منجر به از بین رفتن لوله های فالوپ ، عدم توانایی برای باردار شدن مجدد ومرگ شود . علائم نگران کننده را نادیده نگیرید و زندگی و سلامتی خود را به خطر نیندازید .

 

همه چیز درباره بارداری کاذب و نتیجه منفی تست بارداری

4.6112
این مطلب مفید بود ؟1039
منبع : verywellfamily / بخش سبک زندگی نمناک /ن/ف
وبگردی