هوای تهران

هوای تهران در وضعیت «قرمز» قرار گرفت

تاریخ انتشار : 18 آذر 1401کد مطلب : 69841زمان مطالعه : 2 دقیقه
براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، کیفیت هوای پایتخت در صبح جمعه 18 آذر 1401، با رسیدن به عدد 155، در وضعیت «قرمز» قرار گرفت.

مهر:بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون» روی عدد 155 یعنی شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد.

همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی 24 ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون» با میانگین 154 بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای همه قرار داشت.

غلظت آلاینده‌ها تا ساعت 13 روز پنجشنبه 17 آذر، در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بود اما از ساعت 14 با رسیدن به عدد 151 در شرایط ناسالم برای تمامی گروه‌ها قرار گرفت که این وضعیت تا ساعت 6 صبح جمعه ادامه داشت. تنها از ساعت 7 تا 8 کیفیت هوا در شرایط آلودگی برای گروه‌های حساس قرار گرفت اما دوباره از ساعت 9 وضعیت هوای تهران با رسیدن به عدد 155 به رنگ قرمز در آمده و برای همه آلوده شد.

بر اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در این شرایط افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج ازمنزل خودداری ورزند. افراد دیگر باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به طور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می‌شود نفس کشیدن تا حدی سخت‌تر از حالت طبیعی صورت گیرد؛ برای مثال کار کردن در باغچه در طول روز و فعالیت سنگین عبارت است از هرگونه فعالیت شدید خارج از منزل که سبب می شود نفس کشیدن به سختی صورت گیرد و یا دویدن هم مثال دیگری است که می‌توان از آن نام برد.

کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا 50 در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از 51 تا 100 هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه 151 تا 200 نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده 201 تا 300 نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

انتهای پیام/م

هوای تهران در وضعیت «قرمز» قرار گرفت

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : آلودگی هوا
وبگردی