افراد موفق
خانواده به عنوان اولین نهاد که فرد در آن رشد می کند تاثیر به سزایی در تحویل دادن افراد موفق در جامعه را دارد.

ویژگی والدینی که افراد موفق تحویل جامعه میدهند

خانواده اولین جامعه است که فرزندان در آن مهارت‌های لازم را یاد می‌گیرند. الگوهای اولیه که آنها مشاهده می‌کنند، پدر و مادر هستند. بنابراین، ویژگی‌ها و خصوصیات والدین بیشترین تأثیر را در موفقیت یا عدم موفقیت فرزندان دارند. در ادامه این بخش از خانواده پلاس نمناک با ویژگی‌های والدین فرزندان موفق آشنا خواهید شد.

آینده نگر هستند

والدین بهتر است آینده نگر باشند و به رویایی که برای فرزندانشان دارند امیدوار باشند. این امید و تلاش می تواند به فرزندانشان انگیزه و انرژی بیشتری برای رسیدن به آن هدف بدهد. یک تحقیق انجام شده توسط دانشگاه کالیفرنیا نشان داده که 57% از کودکانی که به دانشگاه نرفته اند، از والدینی بوده اند که انتظار موفقیت از آنها نداشته اند. در عوض، 96% از دانش آموزان موفق، والدینی داشته اند که از کودکی به دنبال موفقیت آنها در دانشگاه بوده اند و برای رسیدن به آن هدف تلاش کرده اند. بنابراین، والدینی که به آینده نگر هستند و تلاش می کنند تا رویایی برای فرزندانشان بسازند، احتمالاً بیشترین اثر را بر روی موفقیت آینده فرزندانشان خواهند گذاشت.

آینده نگر

با یکدیگر سازگارند

خانواده‌های سالم نسبت به خانواده‌های ناسالم، فرزندانی را به جامعه تحویل می‌دهند که در زندگی موفق‌تر عمل می‌کنند. کشمکش‌های والدین بعد از طلاق بسیار بیشتر از زمان قبل از طلاق بر روی کودکان تأثیرگذار است. همچنین، تأثیر مشکلات ناشی از عدم ملاقات یکی از والدین که حضانت کودک را ندارد، بیش از اندازه مخرب است.

به فرزندانشان مسئولیت میدهند

والدین افراد موفق به فرزندانشان کار و مسئولیت می‌دهند تا در آینده به کارمندانی تبدیل شوند که همکاری بهتری با دیگران از خود نشان می‌دهند. زیرا فرزندانی که در منزل به والدین کمک می‌کنند، هم مسئولیت‌پذیر هستند و هم می‌توانند کشمکش‌های بین اعضای تیم را تحمل و مدیریت کنند.

با انجام دادن کارهایی مانند تمیز کردن اتاق یا لباس خود، فرزندان می‌فهمند که برای اینکه جزئی از این دنیا شوند، باید بتوانند کارهای جزئی و کوچک را هم انجام دهند. این کارها به آنها کمک می‌کند تا بهتر در زندگی شان در مسیر موفقیت پیش بروند و بتوانند با دیگران به بهترین شکل همکاری کنند.

کمک کردن کودکان

مهارت های اجتماعی را به فرزندشان می آموزند

ارتباط عمیقی بین مهارت‌های اجتماعی در کودکی و موفقیت آنها در دو دهه بعد برقرار شده است. افرادی که مهارت‌های اجتماعی ضعیفی داشته‌اند، در نهایت به دلیل بزهکاری دستگیر شده یا به موقعیت‌های اجتماعی خوب دست پیدا نکرده‌اند. این مهارت‌ها تعیین کننده آینده کودکان است که آیا به شغل‌های آبرومندی دست پیدا می‌کنند یا در مشکلات قرار می‌گیرند؟

مشکلات را با اطلاع فرزندانشان حل می کنند

وقتی فرزندان به مشکلات میان والدین خود آگاه می‌شوند و می‌بینند که آنها به خوبی آن را حل می‌کنند، به طور قابل توجهی نسبت به زمانی که هیچ مشکلی را نمی‌بینند، شادترند. این امر به خاطر آن است که آنها از توانایی والدین در حل مشکلات آگاهی دارند و خیالشان راحت می‌شود. این فرزندان در طول رشد و بزرگسالی به اعتماد به نفس و روابط اجتماعی بالاتری دست می‌یابند، زیرا از قبل راه حل‌های مشکلات را تجربه کرده‌اند. این تجربه‌ها به آنها اجازه می‌دهد به خود و قدرت‌هایشان اعتماد کنند و در برقراری روابط اجتماعی مؤثرتر عمل کنند.

خانواده

قبل از شروع مدرسه به فرزند خود ریاضی یاد می دهند

یادگیری پیش از مدرسه ریاضی برای کودکان اهمیتی دارد، زیرا این بازی‌ها و فعالیت‌ها آنها را به فکر کردن، تحلیل کردن و حل مسئله ترغیب می‌کند. این مهارت‌ها در دروس دیگر نیز بسیار ارزشمند است و کودکان را قادر می‌سازد تا به صورت شناخته شده و با اعتماد به نفس به مسائل جدید و چالش‌برانگیز در سایر حوزه‌های تحصیلی مقابله کنند. بنابراین، یادگیری ریاضیات قبل از مدرسه، تأثیر مثبت و گسترده‌ای در توانایی های تحصیلی و فهم دروس دیگر دارد.

رابطه ی خوبی با فرزندشان برقرار می کنند

کودکانی که در سه سال اول زندگی مراقبت روحی و روانی خوبی دریافت کرده‌اند، نه تنها در آزمون‌های مدرسه بهتر عمل کرده‌اند، بلکه در روابط خود در دوران جوانی نیز موفقیت بیشتری داشته‌اند. تربیت و پرورشی که آنها در کودکی تجربه کرده‌اند، حتی در زمانی که خود به والدین تبدیل می‌شوند، تأثیرگذار است و باعث می‌شود که فرزندان بهتری به جامعه تحویل دهند.

این تحقیق نشان می‌دهد که مراقبت و توجه صحیح در سال‌های اولیه زندگی کودکان، اثرگذاری بسیار بزرگی بر روی موفقیت و رشد آنها در آینده دارد. آنها از طریق این مراقبت‌ها یاد می‌گیرند که چگونه با احساسات خود کنترل داشته باشند، چگونه با دیگران برخورد کنند و روابط سالمی را برقرار کنند. این مهارت‌ها و تجربه‌ها به آنها کمک می‌کند تا در مسیر زندگی خود بهترین نتیجه را بگیرند و با مسئولیت‌پذیری و همدلی به جامعه خدمت کنند.

بنابراین، توجه و مراقبت صحیح در سال‌های اولیه زندگی کودکان، علاوه بر تأثیر مثبت بر رشد و موفقیت آنها، تأثیر عمده‌ای بر فرزندانی که خود به والدین تبدیل می‌شوند و در نتیجه به جامعه ارزشمندی تحویل می‌دهند.

خانواده شاد

به کیفیت بیشتر از کمیت اهمیت میدهند

تحقیقات نشان می‌دهد که مادران شاغل، اغلب نگران زمان محدودی هستند که می‌توانند به فرزندانشان اختصاص دهند. اما در عین حال، کیفیت ساعاتی که صرف ارتباط با فرزندان می‌شود، مهمتر از خود مقدار زمان است. به عبارت دیگر، کیفیت حضور مادر در زمان مشترک با فرزندان، تأثیر بیشتری روی روابط و ارتباطات آنها دارد.

بنابراین، برای مادران شاغل، مهم است که علاوه بر تلاش برای تأمین زمان کافی، به حالت روحی و روانی خود نیز توجه کنند. ایجاد یک محیط آرام و پایدار در خانه، مدیریت استرس و نگرانی‌ها، و ایجاد ارتباط عمیق و مثبت با فرزندان، می‌تواند راهکاری موثر برای ارتباط و ایجاد لحظات با ارزش باشد.

تلاش برای آنها مهم تر از هر چیزی است

دیدگاه کودکان و بزرگسالان درباره موفقیت به دو شکل متفاوت است:طرز تفکر ثابت و طرز تفکر صعودی.

در طرز تفکر ثابت، برخی افراد معتقدند که موفقیت‌هایشان به خاطر ویژگی‌های شخصیتی، اخلاقی یا هوشی است که به ارث برده‌اند و قابل تغییر نیستند.

اما در طرز تفکر صعودی، افراد معتقدند که موفقیت‌هایشان ناشی از گسترش توانایی‌ها و قابلیت‌هایشان یا درس‌هایی که از تجربه شکست‌ها یاد گرفته‌اند، است.

به عبارت دیگر، اگر به یک کودک گفته شود که موفقیتش ناشی از هوش ارثی است و قابل تغییر نیست، او در طرز تفکر ثابت قرار می‌گیرد. اما اگر به او بگوییم که موفقیتش ناشی از تلاش است و قابلیت تغییر دارد، او در طرز تفکر صعودی قرار می‌گیرد.

به طور کلی، طرز تفکر صعودی بهترین راه‌حل است، زیرا افراد با این نگرش معتقدند که با تلاش و تلاش مستمر می‌توانند توانایی‌های خود را بهبود بخشند و از تجربه شکست‌ها نیز درس بگیرند.

تلاش کردن

قابل اعتمادند

می‌توان خانواده‌ها را به سه دسته‌ی مختلف تقسیم کرد:آسان‌گیر، سخت‌گیر و قابل‌اعتماد؛ که در خانواده‌های آسان‌گیر، والدین به هر چیزی که فرزندانشان می‌گویند پذیرفتاری می‌کنند.

در خانواده‌های سخت‌گیر، والدین تلاش می‌کنند فرزندان را بر اساس الگوها و قوانین خودشان شکل دهند اما در خانواده‌های قابل‌اعتماد، والدین فرزندان را به سمت راه درست هدایت و راهنمایی می‌کنند.

از بین این سه نوع خانواده، نوع قابل‌اعتماد بهترین است، زیرا کودکان در این خانواده‌ها مورد احترام و ارزش قائل می‌شوند و به هیچ عنوان فکر نمی‌کنند که به آنها چیزی تحمیل شده است.

مقاومت و استواری را می‌آموزد

مقاومت، عامل قدرتمندی است که به افراد در رسیدن به موفقیت کمک می‌کند. والدین باید به فرزندانشان بیاموزند که به آینده خود بیندیشند، اهدافی برای خود تعیین کنند و در مسیر رسیدن به این اهداف با ثبات و استواری قدم بردارند.

رسیدن به هدف

نام خوبی برای فرزندشان انتخاب میکنند

تحقیقات نشان می‌دهد که نام می‌تواند تأثیر قابل توجهی در زندگی فرد داشته باشد. نام‌هایی که به راحتی تلفظ می‌شوند و معنی مفهومی دارند، تأثیر مثبتی بر شخصیت و فرصت‌هایی که فرد می‌تواند به آن دست یابد، دارند.

به سلامت غذای فرزندشان توجه میکنند

عادات تغذیه صحیح و نوع غذاهایی که والدین برای فرزندانشان انتخاب می‌کنند، تأثیر قابل توجهی در سلامت جسمی و روانی کودکان دارد. به همین دلیل، والدین موفق همواره اهمیت ویژه‌ای به انتخاب غذاهای مناسب برای فرزندان خود می‌دهند.

عادت غذایی

چند ویژگی مشترک دیگر بین والدین موفق وجود دارد که شامل:

عشق و محبت

والدین موفق علاقه و محبت خود را به فرزندان نشان می‌دهند. آنها زمان و انرژی کافی را برای برقراری ارتباط عاطفی با فرزندانشان صرف می‌کنند.

حمایت

والدین موفق فرزندان خود را در تلاش‌ها و هدف‌هایشان حمایت می‌کنند. آنها از اعتماد به نفس فرزندان تشویق می‌کنند و آنها را در مواجهه با چالش‌ها و مشکلات قوی می‌سازند.

تعهد

والدین موفق به تعهد خود نسبت به تربیت و رشد فرزندانشان پایبند هستند. آنها زمان و انرژی کافی را صرف فراگیری نیازهای فرزندان می‌کنند و در زمان‌های دشوار حاضرند کنارشان باشند.

یاری فرزندان

انضباط

والدین موفق به فراگیری اصول انضباطی به فرزندانشان توجه می‌کنند. آنها مرزها و محدودیت‌های قابل قبول را تعیین کرده و نشان می‌دهند که رفتارها و اعمال دارای پیامدهایی است.

ویژگی والدین بچه هایی که از بقیه موفق ترن

415
این مطلب مفید بود ؟123
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی