وام مسکن

اعطای وام یارانه ای مسکن به 3 دهک نخست جامعه

تاریخ انتشار : 12 مرداد 1400کد مطلب : 82714زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سه دهک پایین جامعه توانایی بازپرداخت اقساط وام مسکن را ندارند، پیشنهاد اعطای وام یارانه ای را ارائه داد.

مهر : مقداد همتی کارشناس مسکن با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه باید به آینده امیدوار باشیم افزود:نارضایتی های کنونی در کشورمان ناشی از احساس ناامیدی است.

وی ادامه داد:با انتخاب آقای رئیسی به عنوان رئیس جمهور جدید، بارقه های امید در مردم ایجاد شد که امیدواریم با عمل به وعده ها، این احساس دائمی شود.

همتی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین بحث ها در عرضه مسکن بحث زمین است اضافه کرد:زمین موجب می شود التهاب کنونی جامعه از ناامیدی و نارضایتی، فروکش کند.

کارشناس مسکن به مساحت زیاد سرزمین کشورمان اشاره و اضافه کرد:توده های جمعیتی ما کمتر از 5 درصد کشور است؛ اگر پهنه سرزمین کشورمان را به تعداد جمعیت کشور تقسیم کنیم تقریباً به هر نفر، 20 هزار متر مربع می رسد، اما ما می گوئیم حداقل حق هر ایرانی، این است که 200 متر زمین به او اختصاص بدهیم.

معاون مرکز پژوهش های مجلس:صندوق ملی مسکن برای پرداخت وام یارانه ای مسکن تشکیل شود

معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه به راهبردهای اساسی پیشنهادی این مرکز در حوزه مسکن برای دولت آینده اشاره کرد و گفت:ساخت مسکن به عنوان تکلیف قانون اساسی در تیراژ بالاست و آقای رئیسی هم در این باره وعده داده است.

امیررضا شاهانی، حذف قیمت زمین از هزینه تمام شده مسکن را از دیگر راهبردهای مرکز پژوهش های مجلس برشمرد و افزود:باید برنامه ریزی کرد برای اینکه حداقل 70 درصد هزینه مسکن از طریق وام بانکی تأمین شود.

شاهانی اضافه کرد:تخصیص یارانه سود تسهیلات به دهک های پایین جامعه با استفاده از منابع صندوق ملی مسکن و تسهیل در صدور مجوزها از جمله مجوز ساخت و پایان کار شهرداری و نظام مهندسی از دیگر راهبردهاست.

وی گفت:در طرح جهش تولید و تأمین مسکن پیش بینی شده است که با 4 اولویت، زمین برای این طرح در نظر گرفته شود.

شاهانی با اشاره به تکلیف قانونی مبنی بر ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی گفت:از این میزان، با فراهم کردن شرایط مناسب، 400 هزار واحد را مردم می سازند و 200 هزار واحد هم برای بافت ها و مسکن روستایی در نظر گرفته شده است و برای 400 هزار واحد مسکن شهری هم اولویت هایی در نظر گرفته شده است از جمله استفاده از اراضی درون شهری و درون بافت روستاهاست.

وی ادامه داد:استفاده از اراضی متصل به بافت شهری، اراضی دستگاه های دولتی و زمین های وزارت جهاد کشاورزی از دیگر راه های تأمین زمین است.

معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس شواری اسلامی با بیان اینکه سه دهک پایین جامعه حتی در صورت اعطای وام بانکی، توانایی بازپرداخت اقساط آن را ندارند، گفت:تمهیدی برای آنها اندیشیده شده است که صندوق ملی مسکن تشکیل شود تا با عنوان یارانه بتواند به اقشار کم در آمد اختصاص پیدا کند.

شاهانی افزود:در طرح جهش تولید و تأمین مسکن، تأمین مصالح ساختمانی پیش بینی شده و وزارت اقتصاد مکلف شده است که آن را از نظر قیمت، پوشش ریسک دهد.

وی با اشاره به اینکه طرح مسکن مهر، بزرگترین طرح مسکن سازی تاریخ کشور بود، اضافه کرد:صنعتی سازی ساخت و ساز، تولید و سرعت ساخت ساختمان را بیشتر و هزینه ها را کمتر می کند.

معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش های مجلس شواری اسلامی گفت:بر اساس برآوردها بر مبنای پوشش 70 درصد قیمت مسکن، 160 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بانک ها در نظر گرفته بودیم اما مجلس، این رقم را به 360 هزار میلیارد تومان افزایش داد بنابر این دولت بعد، مشکلی در این زمینه نخواهد داشت.

اعطای وام یارانه ای مسکن به 3 دهک نخست جامعه

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی