واکسن آنفلوانزا

چه کسانی باید واکسن آنفلوانزا بزنند

تاریخ انتشار : 30 شهریور 1400کد مطلب : 58365تعداد نظرات : 1 نظر
سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: واکسن آنفلوانزا با اولویت گروه ها و افراد در معرض خطر تزریق خواهد شد.

مهر:شهریار جانبازی اظهار کرد:سهم قابل توجهی از محوله واکسن آنفلوانزا در بخش بیمارستانی و مراکز دولتی بهداشتی و درمانی توزیع خواهد شد تا با کمک تیم های واکسیناسیون به گروه های هدف تزریق شود.

وی خاطرنشان کرد:کادر بهداشتی و درمانی، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و مزمن مانند تالاسمی، سیکل سل آنمی و ام اس از مهم ترین گروه های در معرض خطر ابتلاء به آنفلوانزا هستند بنابراین واکسینه شدن این افراد در اولویت قرار دارد.

معتادان متجاهر و کارکنان مراکز ماده 16، مشاغل صنعت مرغداری کشور، پرسنل سازمان دامپزشکی و حفاظت محیط زیست، پرسنل نظامی انتظامی امنیتی شاغل در بخش بهداشت و درمان، پرسنل و سالمندان ساکن در مراکز نگهداری سالمندان، معلولین جسمی حرکتی، معلولین عصبی عضلانی، معلولین ذهنی، بیماران روانی مزمن، کودکان بی سرپرست و زنان آسیب دیده اجتماعی از دیگر گروه های پرخطری هستند که سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضرورت واکسیناسیون علیه آنفلوانزا در این افراد را مورد تاکید قرار داد.

گروه های پرخطر ابتلاء به آنفلوانزا

وی ادامه داد:بیماران مبتلا به AIDS/HIV ، مبتلایان به اختلال ضعف سیستم ایمنی، بدخیمی با یا بدون شیمی درمانی یا رادیوتراپی، گیرندگان پیوند، دیالیزی، تالاسمی ماژور، آنمی سیکل سل، هموفیلی، گروه های پرخطر در جامعه ایثارگران و جانبازان، مادران باردار که در فصل شیوع آنفلوانزا باردار هستند یا باردار می شوند نیز در دسته گروه های پرخطر ابتلاء به آنفلوانزا هستند.

جانبازی، افرادی که جزو گروه پرخطر درجه دو محسوب می شوند و با درخواست خود و تجویز پزشک می توانند از طریق بخش خصوصی و داروخانه ها منوط به تأمین واکسن آنفلوانزا واکسینه شوند را؛ مبتلایان به بیماری های مزمن و زمینه ای شامل بیماری های ریوی از جمله آسم، قلبی عروقی، کلیوی، کبدی، نورولوژیک، هماتولوژیک، غدد، دیابت ملیتوس و اختلالات متابولیک ذکر کرد.

مبتلایان به دیابت تیپ یک و تیپ دو که عارضه دار شده اند، افرادی که به ضایعات نخاعی و بیماری های عصبی عضلانی دچارند، بیماران دارای سو جذب قابل توجه یا سو تغذیه، بیماران دارای نقص و سرکوب ایمنی از جمله بیمارانی که توسط دارو دچار نقص ایمنی شده اند، افراد فاقد طحال (به دنبال طحال برداری و یا نبودن مادرزادی طحال)، گروه های سنی 6 ماه تا 18 سال که تحت درمان طولانی مدت با آسپیرین قرار دارند، افراد در معرض خطر ابتلاء به سندرم ری Reye ، متعاقب عفونت با ویروس آنفلوانزا ، مبتلایان به چاقی مفرط یا چاقی بیمارگونه و افراد دارای شاخص توده بدنی "BMI"مساوی یا بیشتر از 40 برای بالغین نیز از دیگر گروه های خطر کاندید تزریق واکسن آنفلوانزا هستند که سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضرورت واکسینه شدن آنان را مورد تاکید قرار داد.

جانبازی در ادامه به تمامی افرادی که قصد سفر به خارج از کشور دارند نیز توصیه کرد:این افراد باید حداقل 2 هفته قبل از سفر نسبت به انجام واکسیناسیون علیه آنفلوانزا اقدام کنند.

وی با بیان اینکه موضوعی که تا حدودی مغفول مانده موارد منع مصرف واکسن آنفلوانزا است عنوان کرد:منع استفاده در کسانی که سابقه واکنش های آلرژیک شدید نظیر آنافیالکسی به واکسن و یا هریک از اجزای واکسن دارند باید رعایت شود.

جانبازی ادامه داد:در برخی در گروه ها نیز واکسن آنفلوانزا باید با احتیاط و تحت نظر پزشک با تجهیزات کافی احیای قلبی ریوی استفاده شود.

به گفته سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند، دچار تغییرات قلبی عروقی و افت فشارخون هستند، مشکلات تنفسی حاد و یا علائم گوارشی دارند که نیازمند دریافت اپینفرین یا مداخلات اورژانسی طبی هستند باید با نظر پزشک متخصص اقدام به دریافت واکسن آنفلوانزا کنند و پس از واکسینه شدن به مدت نیم ساعت تحت نظر پزشک در یک مرکز مجهز بهداشتی درمانی قرار بگیرند.

وی به افرادی که دارای سابقه آلرژی خفیف به تخم مرغ هستند و بعد از استفاده از تخم مرغ فقط دچار خارش و کهیر خفیف می شوند نیز توصیه کرد:این افراد می توانند واکسن آنفلوانزا استفاده کنند اما باید بعد از دریافت واکسن حداقل 15 دقیقه در حالت نشسته یا خوابیده به پشت تحت نظر قرار گیرند.

جانبازی ادامه داد:افرادی که دارای سابقه بیماری گیلن باره در طی 6 هفته پس از دریافت واکسن آنفلوانزا قبلی، بیماران حاد متوسط یا شدید با یا بدون تب هستند، باید واکسیناسیون علیه آنفلوانزا فصلی تا زمان بهبود حال عمومی به تعویق افتد.

وی با تاکید بر این موضوع که بیماران مشکوک یا مبتلایان به بیماری کووید 19 تا زمان رفع علائم بیماری مجاز به دریافت واکسن آنفلوانزا نیستند، یادآور شد:افرادی که دارای حساسیت و آلرژی هستند و در عین حال نیازمند دریافت واکسن آنفلوانزا نیز هستند باید در مراکز دارای امکانات و تجهیزات کافی احیای قلبی ریوی، اقدام به واکسیناسیون کنند.

سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در پاسخ به این سوال که آیا واکسن آنفلوانزا در صورت تزریق واکسن کرونا ضروری است یا خیر گفت:این 2 موضوع جداگانه است و این واکسن ها هر کدام به یک بیماری خطرناک مربوط هستند و باید افراد خصوصاً گروه های در معرض خطر از هر دو واکسن استفاده کنند، تزریق واکسن غیرفعال آنفلوانزا همزمان ولی در محل متفاوت با سایر واکسن ها، منعی ندارد و تداخلی در ایجاد ایمنی زایی واکسن های مذکور ندارد.

انتهای پیام/م

چه کسانی باید واکسن آنفلوانزا بزنند

52
این مطلب مفید بود ؟20
1 نظر به ثبت رسیده است
فاطمه براتی1400-05-02
سرکار خانم نگار جواهریانِ عزیز در گذشت پدر بزرگوارتان مرحومه حسن جواهریان را به شما و خانواده محترم تسلیت عرض نموده ما را در غم از دست رفته پدرتان شریک و سهیم بدارین !!!
00
وبگردی