ورزش یبوست
شاید با خود بگویید ورزش و یبوست چه ارتباطی با هم دارند ولی از آنجایی که فواید نرمش و انجام حرکات ورزشی برای رفع انواع مشکلات جسمی توصیه می شوند دسته ای از این حرکات برای درمان سریع خشکی مزاج هستند.

ورزش یبوست و درمان کردن یبوست به راحتی در خانه

هیچ کس دوست ندارد در مورد آن صحبت کند، اما داشتن یبوست، می تواند واقعا ناراحت کننده باشد ممکن است در شکم خود احساس نفخ ، باد و یا پربودن بیش از حد کنید و هنگامی که دستشویی میروید ، احساس میکنید هیچوقت قادر به تخلیه ی کامل روده ی خود نیستید .

از نظر پزشکی، یبوست به عنوان عبور کمتر از سه مدفوع در هفته، داشتن مدفوع سخت، دشواری در حرکات روده، و یا احساس اینکه شما به طور کامل قادر به تخلیه ی روده ی خودنیستید، دسته بندی می شود در این مواقع، اغلب ما فکر میکنیم که تنها با دارو میتوانیم این مشکل را حل کنیم ، اما اکثر این داروها فقط تاثیر زودگذری برای درمان یبوست خواهند داشت .

تنها درصورتی که شما مشکل خود را از پایه و اساس حل کنید ، میتوانید برای همیشه از این رنج خلاص شوید ، درغیر اینصورت ، این مشکل به قوت خود باقی خواهد ماند.

درمان یبوست

پیشتر در بخش سلامت نمناک در نحوه های خلاص شدن از یبوست و هم چنین رژیم های غذایی سالم، برای بهبود پروسه ی هضم در بدن برای شما گفتیم ، رژیم غذایی حاوی میوه ها و سبزیجات با میزان فیبر بالا و اطمینان از مصرف آب، به اندازه کافی، دو عامل مهم برای جلوگیری از یبوست است اما آیا می دانستید، که تمرینات و ورزش هایی برای کاهش و تسریع در عمل تخلیه ی روده در یبوست وجود دارد ؟ در ادامه با این حرکات ورزشی عالی برای درمان قطعی یبوست آشنا خواهید شد.

حرکات یوگا برای درمان یبوست

در حالی که هر نوع ورزش باداشتن حرکات و جابجایی های برای درمان یبوست مفید است ، یوگا به عنوان یکی از بهترین ورزش ها برای درمان یبوست به نظر می رسد یوگا علاوه بر عالی بودن برای افزایش انعطاف پذیری، سلامت درگردش خون و جلوگیری از تنش عضلانی ، یک راه عالی برای حفظ حرکت دستگاه گوارش و جلوگیری از یبوست است ، یوگا با دو روش متفاوت، یبوست را از بین می برد اول، به شما کمک می کند تا استرس را کاهش دهید ؛ این مهم است ،زیرا استرس عامل مهمی برای یبوست است و اگر به این موضوع توجه نکنید ، ممکن است نتوانید به درمان مناسبی دست پیدا کنید .

یوگا

شما ممکن است درباره ی عکس العمل های روانی در مقابل تهدید شنیده باشید این یک واکنش فیزیولوژیکی است که برای محافظت از ما در شرایط خطرناک طراحی شده است هنگامی که شما حمله و یا هر گونه تهدید برای بقا خود را تشخیص میدهید ، سیستم عصبی سمپاتیک شما فعال میشود ، که شما را آماده برای مبارزه و یا فرار از خطر میکند.

این گونه عکس العمل ها از ابتدای خلقت بشر ، در انسان برای حفظ بقا وجود داشته است امروزه ، با توجه به اینکه دیگر با حیوانات وحشی مانند ببر ها سروکار نداریم ، این گونه عکس العمل ها در مسائل دیگری بروز میکند . همچنین این عکس العمل ها مجموعه ای از ترشحات هورمون را ایجاد می کند که بدن شما را از راه های مختلفی، از جمله کاهش پرستالیس (حرکت) روده ها، تحت تاثیر قرار می دهد .

درمان یبوست با یوگا

روده خود را به عنوان یک بزرگراه درنظربگیرید برای کارهایی که باید انجام شود، جاده باید روشن باشد، تا ماشینها بتوانند حرکت کنند. هنگامی که استرس مزمن دارید، همه چیز کم می شود و در نهایت ترافیک ایجاد میشود تا زمانی که هیچ چیز قادر به حرکت در آن نیست.

دوم، بسیاری از انواع یوگا با افزایش جریان خون، ماساژ دستگاه گوارش و فشار آوردن بر سیستم گوارش کار میکنند ، به طوری که بدن شما قادر به ایجاد حرکات روده ای سالم و جلوگیری از ایجاد یبوست خواهد بود حرکات چرخشی در یوگا و همین طور حرکات کششی، به کاهش میزان یبوست و سم زدایی در بدن کمک میکند با داشتن تمرین های روزانه و مستمر یوگا، در برنامه ی روزانه ی خود میتوانید برای همیشه از دست نفخ و یبوست خلاص شوید .

7 حرکت یوگا برای درمان یبوست

1. حالت چهاردست و پا به روش سگها

این حرکت یوگا ،مناسب برای یبوست است .زیرا تمام بدن شما را انعطاف می دهد و تنش را آزاد می کند همچنین می تواند به رهاسازی هر گونه افزایش در دستگاه گوارش کمک کند، همه چیز را به حرکت در میآورد و به یبوست پایان می دهد .

یوگا برای یبوست

برای رسیدن به این موقعیت:

 • کف چهاردست وپای خود را روی زمین با زاویه ی نزدیک به نود قرار دهید .
 • انگشتان دست خود را به صورت کشیده روی زمین قرار دهید و کف پای خود را کاملا به زمین بچسبانید .
 • شما باید در این مرحله یک "V" وارونه تشکیل دهید.
 • پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید.
 • کمی زانو را خم کن و ده نفس عمیق بکشید.

2. پیچ و تاب Matsyasana (پیچش نشسته)

هنگامی که شما در این موقعیت هستید، پیچ و تاب بدن شما دستگاه گوارش را تحریک می کند و حتی می تواند به سوزش زدایی کمک کند این یکی از تمرین های ساده تر یوگا برای افراد مبتدی بشمار میرود .

پیچ و تاب Matsyasana

پیچ و تاب Matsyasana از حرکات ساده یوگا برای درمان یبوست

برای انجام این تمرین :

 • روی زمین نشسته ، پاهای خود را در مقابل بکشید.
 • پای چپ خود را خم کرده و کف پای چپ خود را بر روی زمین نزدیک باسن خود قرار دهید، .
 • برای پیچ خوردن ، آرنج راست خود را در کنار زانوی چپ خود قرار دهید و بسمت چپ شانه ی چپ خود نگاه کنید .
 • چرخش و کشش بدن در این حالت اتفاق می افتد .
 • چند نفس عمیق کشیده و نگه دارید، و سپس از طرف دیگر تکرار کنید.

3. احساس آرامش از تخلیه ی باد

اگر تمرین یوگا برای یبوست و گاز دارید، این تمرین باید یک تمرین در برنامه ی روزانه ی شما باشد نام این حرکت فیتینگ است ، این حرکت برای کاهش گاز و تخلیه ی آن بشمار میرود همچنین به تحریک روده بزرگ، روده کوچک و معده کمک می کند، بدین معنی که با بهبود فرآیند کلی هضم ، می تواند مفید باشد.

حرکت فیتینگ

این حرکت فیتینگ به تحریک روده ها و معده کمک میکند 

برای انجام این تمرین:

 • برروی زمین صاف به پشت دراز کشیده و پاهای خود را کاملا دراز کنید .
 • به آرامی زانوی راست را در قفسه سینه خود قرار دهید و به مدت 20 تنفس آن را با هر دو دست نگه دارید.
 • پای خود را بصورت کشیده برگردانید و با طرف دیگر تکرار کنید.
 • سپس هر دو پا را به سینه بکشید و برای تکمیل کشش نگه دارید.

4. پیچش هلالی شکل

این حرکت ، حتی از حرکت نشسته نیز بسیار مفید تر میباشد بنابراین برای ماساژ دستگاه گوارش و کمک به peristalsis برای حرکت مواد غذایی از طریق بدن عالی است.

پیچش هلالی شکل

این حرکت یوگا مفید برای ماساژ دستگاه گوارش

برای انجام این حرکت :

 • ابتدا صاف بایستید ، سپس بسمت جلو و مقداری مایل به پایین با یک پای خود خیز بردارید و پای عقب خود را کاملا کشیده نگه دارید .
 • سپس کف دو دست خود را بهم چسبانده و در جهت بیرونی پای خم شده قرار داده و آرنج دست خود را برای حفظ تعادل به زانوی پای خود بچسبانید .
 • این کار را برای مدت زمان ده تنفس کامل انجام داده ، سپس برای پای دیگر نیز تکرار کنید .

5. حرکت چهار دست و پا مانند کودک

هدف از این حرکت ، کاهش تنش و کاهش استرس است همانطور که در بالا ذکر شد، در طول زمان، استرس تجمع ایجاد میکند و می تواند به سرعت به سلامت جسمی شما آسیب برساند، و منجر به یبوست شود با توجه به سطوح بالای استرس، منظم بودن حرکات روده شما تقریبا غیرممکن است این حرکت مناسب تمام سطوح یوگا، از مبتدی تا پیشرفته است.

کاهش تنش و استرس

این حرکت یوگا موثر در کاهش تنش و استرس

برای این حرکت :

 • روی زمین نشسته و زانوها را خم کنید، بطوری که پاهایتان در زیر شما قرار بگیرند .
 • کف دستان خود را برروی زمین قرار داده و دستان خود را بصورت کاملا کشیده،و از دوطرف سر خود به جلو قرار دهید و به آرامی به سمت جلو متمایل شوید، تا جایی که پیشانی شما کاملا با زمین برخورد داشته باشد.
 • نفس عمیق بکشید و هر گونه تنشی را آزاد کنید و اجازه دهید استرس کاملا از بین برود.

6. ایستادن به جلو و خم شدن

تمرین این حالت ،می تواند به کاهش استرس کمک کند و اعصاب شما را آرام کند، که به معنی بهبود عملکرد دستگاه گوارش است به علاوه، شکم را فشرده می کند تا هضم را بهینه سازی کند و از یبوست جلوگیری شود.

درمان یبوست

ایستادن به جلو و خم شدن از یبوست جلوگیری می کند

برای رسیدن به این موقعیت:

 • ابتدا راست باایستید و سپس پاها را از هم جدا کنید و بسمت جلو و پایین خم شوید ، سینه خود را به سمت ران های خود بکشید در صورت لزوم، پاها را خم کنید، تا این حالت راحت تر شود.
 • بازو های خود را پایین بکشید و کف دست خود را بر روی زمین قرار دهید ، دست های خود را به طرف مقابل بچرخانید تا احساس کشیدن را حس کنید.
 • این حالت را به اندازه ی، 10 نفس نگه دارید و سپس به حالت آرام قبلی برگردید .

7. طاق باز خوابیدن و پیچ خوردن

این حرکت در یوگا برای سلامت جسمی شما به دلایل مختلف عالی است اول، حرکت چرخشی یک ماساژی را برای روده شما بهمراه خواهد داشت و همینطور کمک می کند ،تا مواد داخل روده به سمت بیرون رانده شوند ، که این عمل به سم زدایی از روده و دستگاه گوارش نیز کمک شایانی میکند . علاوه بر این، جریان خون را به روده شما تحریک می کند، که می تواند سلامت گوارشی را بهبود بخشد.

درمان یبوست

این حرکت موثر در سم زدایی از روده و دستگاه گوارش 

برای این حرکت :

 • به پشت برروی زمین خوابیده و هردوپای خود را برروی سینه ی خود بکشید.
 • پای چپ را به سمت بیرون بکشید و پای راست خود را خم کنید، و آن را به سمت چپ بدن خود بچرخانید.
 • پشت و شانه های خود را کاملا روی زمین قرار داده و به سمت راست خود نگاه کنید.
 • این کار را به مدت 20 تنفس کامل انجام داده و سپس از طرف دیگر تکرار کنید.

به طور منظم یوگا کار کنید تا بدن شما تنظیم شود این 7 حرکت در یوگا را ،برای یبوست امتحان کنید و سیستم گوارش شما دیگر از حرکت نخواهد ایستاد حتی میتوانید برنامه ی مخصوص تمرین یوگا برای خود بصورت روزانه داشته باشید . هر گونه حرکت چرخشی ،می تواند در تحریک پریتالیست و کاهش یبوست کمک کند، و هم چنین به داشتن آرامش در سیستم گوارش بدن شما نیز کمک خواهد کرد . توصیه این است، که هرروز ، تمرین های یوگا را برای زمان های کوتاه انجام دهید، تا از تمرین های سنگین و متفرقه که خود باعث ایجاد استرس میشود جلوگیری کنید .

7 حرکت یوگا

حرکات یوگا برای آرامش در سیستم گوارش بدن و کاهش یبوست

تقویت سلامتی، دیگر هدیه ی یوگا برای شما است بعلاوه یوگا ، تمامی مزایای خود برای سلامتی شما را نیز به ارمغان خواهد داشت .حتی اگر برای زمان کوتاهی این تمرین ها را انجام دهید از همه مهمتر، اگر یوگا را شروع کنید، به هیچ تجهیزات فانتزی نیاز نخواهید داشت .

تنها یک زیرانداز یوگا نیاز دارید، که آن هم قابل اغماض و چشم پوشیست اگر میخواهید یوگا را برای رفع یبوست شروع کنید، یا از بسیاری از مزایای سلامت دیگر آن استفاده کنید، چندین مورد از تمرینات مورد علاقه خود را انتخاب کرده و چند دقیقه در ابتدا یا پایان روز انجام دهید.

ورزش یبوست ، ورزشی برای درمان سریع یبوست با روش خانگی

4.8361
این مطلب مفید بود ؟34417
برگرفته از بخش ورزش و تناسب اندام/ ن/ ز.ت
2 نظر به ثبت رسیده است
فرشته1397-02-22
باعرض سلام وخسته نباشید واقعا عالی هستش.وکمک زیادی درمعلوماته ما دارد. تشکر
307
امیرحسین کیانی1400-11-22
ممنونم واقعا نمیدونم چجوری ازتون تشکر کنم با روش های شما در مطلبی که گذاشتید ( درمان یبوست روش خانگی ) و این مطلب گذاشتید من تونستم یبوست چند ساله ام را درمان کنم
زنده باد نمناک????????????????
31
وبگردی