وسیله منزل
در این مطالب ترفندهایی برای تمیز کردن چند وسیله منزل عنوان شده است که در خانه داری بهتر به شما کمک می کند.

راهی برای تمیز کردن چند وسیله منزل

اگر دنبال راهی نو برای تمیز کردن چند وسیله منزل هستید به شما پیشنهاد می کنم در این مطلب با ما همراه باشید.

کتری برقی
روزی یک بار روی آن پارچه ی مرطوب بکشید و با حوله ی نرم خشک کنید. هنگام انجام این کار حتما دو شاخه ی آن را از پریز بیرون بکشید. در این کتری ها معمولا پس از مدتی آهک ته نشین می شود. برای از بین بردن آن بایستی گاه و بی گاه مخلوط سرکه و آب را، به مقدارهای مساوی در کتری بریزید و مدت نیم ساعت بجوشانید. سپس بشوئید و خشک کنید.
اگر ضخامت آهک داخل کتری زیاد باشد، می توانید با ضربه زدن روی کتری آنها را جدا کنید. جهت این کار به یک انتهای میله ی چوبی چند دور پارچه ی نرم بپیچید و با آن ضربه بزنید، تا روی کتری اثر نکند و نیز هنگامی که کتری کاملا داغ است، درون آن آب یخ بریزید، جرم داخل کتری با صدای مخصوص ترکیده و جدا خواهد شد که با یک تیغه ی چوبی می توانید قسمت بیشتر آنها را از کتری بیرون بیاورید.
سفارش می شود، هر بار پس از استفاده، آب کتری برقی را خالی کنید و آن را همیشه خشک نگه دارید. این کار تا حد زیادی مانع جرم گرفتگی داخل آن می شود و نیز رسیدگی مداوم به بند کتری برقی که سیم های رابط برق را دارد و تعویض به موقع آن در صورت لزوم، بسیار ضروری است.

 

وسیله منزل

تمیز کردن تعدادی از وسایل منزلپاکیزه کردن اتو
اگر نایلون ذوب شده به ته اتو چسبیده است، آن را خاموش کنید و قبل از اینکه سرد شود، با یک تخته ی کوچک یا کاردک چوبی از ته آن جدا سازید. بقایای آن و لکه های دیگری را که به مرور زمان حاصل شده است، هنگام سرد بودن اتو، با پشم فلزی مالش دهید. حتی می توانید یک صفحه سنباده با دانه های خیلی ریز به کار ببرید و نیز می توانید یک قطعه پنبه را در سرکه کمی خیس کرده و رویش یک قاشق نمک آشپزخانه بریزید و با آن ته اتو را مالش دهید.
اگر از اتوی بخاردار استفاده می کنید، حتما آب مقطر در آن بریزید و نیز سوراخ های ته اتو را مرتبا با سنجاق ته گرد باز کنید و از گرفتگی آنها جلوگیری کنید. توصیه می شود هرگز و به هیچ عنوان اتو را در آب فرو نبرید و زیر شیر آب نگیرید و برای پاکیزه کردن آن فقط از پارچه مرطوب استفاده کنید. بند اتو را نیز مرتبا بررسی نمائید و قبل از پوسیدگی و یا اره شدن، که معمولا با خطرات غیرقابل جبران همراه است، آن را عوض کنید.

رسیدگی به فریزر
از فریزر باید هر 20 روز یک بار برفک زدائی کنید. جهت این کار یک جعبه ی بزرگ چوبی یا مقوائی فراهم سازید و مواد غذائی یخ زده ی مختلف داخل فریزر را با کاغذ روزنامه بسته بندی کرده و درون جعبه قرار دهید و در آن را ببندید و رویش پتو انداخته و تا حد مقدور از تبادل حرارتی بین داخل و خارج جعبه جلوگیری کنید.
اگر در فریزر شما تجهیزات لازم برای آب کردن یخ ها پیش بینی نشده است، خودتان فورا دست به کار شوید و برفک ها را آب کنید و آن گاه دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک لیتر آب حل کرده و داخل فریزر را با آن تمیز کنید. سپس یک دستمال بزرگ و تمیز را مرتبا در آب خیس کنید و به کمک آن آثار جوش شیرین را از داخل فریزر حذف نمائید و بعد دیواره ها را خوب خشک کرده لاستیک دور درب فریزر را نیز با آب گرم و مایع ظرفشوئی خوب تمیز کنید.
قسمت خارجی فریزر را هم با آب و صابون بشوئید و خشک کنید و حالا فریزر خالی را روشن کنید و چند دقیقه صبر نمائید، تا کمی خنک شود. آنگاه مواد غذائی مربوط به فریزر را به سرعت داخل آن بچینید و چند ساعت درجه ی فریزر را روی حداکثر تنظیم کنید و سپس روی درجه ی عادی قرار دهید.

 

وسیله منزل

تمیز کردن تعدادی از وسایل منزلپاکیزه کردن ظرفشوئی فلزی
امروزه معمولا ظرفشوئی ها از ورق استیل ساخته می شوند. به این دلیل زنگ نمی زنند و خراش برنمی دارند و تازگی و لطافت خود را سالیان سال حفظ می کنند. فقط باید بعد از هر بار استفاده آنها را با حوله ی نرم خشک کنید. خصوصا اگر از دور و بر شیرهای آب مواظبت نشود، در طی چند ماه ورقه ای از آهک بر آن می نشیند و منظره ی نامناسبی پیدا می کند.
در همچو موارد هرگز با کارد آشپزخانه به سراغ آنها نروید و دور و بر شیرها را خراش ندهید. بلکه ابتدا با محلول جوش شیرین یا سرکه و یا آمونیاک آنها را خیس کنید. برای این منظور یک دستمال را، که در یکی از این محلول ها خیس کرده اید، روی این قسمت ها قرار دهید و مرتبا با ریختن یکی دو قاشق از همان محلول روی دستمال آنها را خیس نگه دارید. سپس با اسکاچ نرم آنها را بزدائید. توصیه می شود هرگز سیم ظرفشوئی خشن روی آنها نکشید و اسیدهای قوی را برای پاکیزه کردن آنها به کار نبرید.

اجاق گاز و اجاق برقی
در حالت کلی هر روز یک بار آنها را با آب گرم و پودر یا مایع ظرفشوئی بشوئید و با حوله نرم پاک کنید. مطلب مهم اینکه وقتی روی اجاق هر نوع غذا سر رفت فورا باید شعله ی مربوط به آن را خاموش کرده و از شعله ی دیگر استفاده نمائید؛ در صورتی که از این کار غفلت کردید و دیدید که لکه کاملا سوخته و روی اجاق ماندگار شده، باید ابتدا مدتی دستمال خیس رویش قرار دهید تا نرم شود، آن گاه با اسکاچ نرم و مستعمل قسمت های روئی آن را پاک کنید، سپس پودر خشک ظرفشوئی رویش بریزید و با پارچه خیس مالش دهید.
از به کار بردن کارد آشپزخانه و سیم ظرفشوئی خشن برای حذف فوری آن خودداری کنید و در صورت لزوم از جوش شیرین و آب لیمو و نظایر آنها در چند نوبت استفاده نمائید و سرانجام سفارش می شود قبل از شروع به لکه زدائی از روی اجاق، حتما شیر را ببندید و جریان برق را قطع کنید.

ترفندهایی برای تمیز کردن چند وسیله منزل

3.67
این مطلب مفید بود ؟52
برگرفته از زندگی آنلاین/ی
وبگردی