خشکی چشم
خشکی چشم به علت کاهش یا فقدان مزمن اشک و رطوبت سطح چشم ایجاد می شود. این وضعیت ممکن است سبب تحریک و ناراحتی خفیف ولی دائمی و یا التهاب قسمت قدامی چشم شود.

نقش مکمل های ویتامین در درمان سندرم خشکی چشم

خشکی چشم یکی از شایعترین علتهای مراجعه افراد به درمانگاه چشم پزشکی است. این بیماری که ناشی از تغییر در کیفیت یا کمیت اشک چشم می باشد و می تواند افراد را در همه گروه های سنی مبتلا کند اما شیوع آن در افراد مسن تر بیشتر است. به علاوه این بیماری بیشتر زنان را مبتلا می کند. علائم این بیماری ممکن است از سوزش و خارش خفیف چشم در موقع انجام کارهای چشمی تا ایجاد سوراخ قرنیه در موارد خیلی شدید متغییر باشد.

روش های درمانی متعددی برای درمان خشکی چشم وجود دارد اما سوال این است که آیا ویتامین ها می توانند از بروز این عارضه جلوگیری کرده یا آن را درمان کنند؟

پزشکان معتقدند در صورتیکه افراد رژیم غذایی متعادل و سالمی داشته باشند تمامی مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز را دریافت می کنند با این حال برخی افراد بنابر نظر پزشک لازم است که از مکمل ها استفاده کنند.

تاکنون مطالعات محدودی در مورد نقش مکمل های ویتامین در درمان سندرم خشکی چشم انجام گرفته است. هر چند مصرف برخی از ویتامین ها توصیه می شود. به گفته محققان، ارتباط بین ویتامین ها و مواد معدنی با سلامت چشم تا حدودی مشخص شده اما در حال حاضر پاسخ واضحی وجود ندارد و لازم است تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

در برخی مطالعات آمده است برای افراد مسنی که به دلیل مشکلات گوارشی از دریافت کافی و مطلوب ویتامین ها از طریق تغذیه محروم هستند، مصرف مکمل ها مفید است. در این موارد ویتامین های A، C، E و ماده معدنی روی می توانند از پیشرفت عارضه چشمی "دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن" جلوگیری کند.

خشکی چشم

سندرم خشکی چشم

همچنین نتایج بررسی ها نشان می دهد مصرف برخی ویتامین ها و مواد معدنی از جمله تیامین (ویتامین B1) می تواند از فرد در برابر خطر ابتلا به آب مروارید حفاظت کند.

هرچند شواهد کافی در مورد تاثیر مکمل های ویتامین در درمان سندرم خشکی چشم وجود ندارد اما مصرف برخی از آنها همچون ویتامین A ،D و نیز امگا 3 توصیه می شود.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، همچنین قطره های چشم یا داروهای تجویزی برای درمان سندرم خشکی چشم توصیه می شود. در واقع در بسیاری از موارد قطره چشم تاثیرگذاری خود را دارد و باید در طول روز یک یا چند بار استفاده شود.

ویتامین های مفید برای خشکی چشم

4.439
این مطلب مفید بود ؟345
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایسنا-/ ر
وبگردی