پروتکل بهداشتی

رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به زیر 50 درصد رسید

تاریخ انتشار : 29 تیر 1400کد مطلب : 65653زمان مطالعه : 4 دقیقه
دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا گفت که از 26 خرداد تا دوم تیرماه سال جاری متوسط رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور از 70 به 47.9 درصد کاهش یافته است.

بابک دین پرست معاون وزیر کشور و دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا دریک برنامه تلویزیونی افزود:در این مدت متوسط رعایت پروتکل های بهداشتی حدود 22 درصد کمتر شده است و این در گسترش شیوع بیماری کرونا در کشور بسیار تاثیرگذار بوده است.

او بیان کرد:در این مدت متوسط استفاده از ماسک با 24 درصد کاهش به 47 تا 48 درصد رسیده است و متوسط رعایت پروتکل فاصله گذاری از 70 به 48 درصد رسیده است.

دین پرست به محدودیت ها و ممنوعیت های سفر در 6 روز تعطیلی استان های تهران و البرز که از امروز شروع شده و تا پایان روز 3 مرداد ادامه دارد، اشاره کرد و گفت:طبق مصوبه قرارگاه این محدودیت ها از سال 18 دیشب آغاز شد و تا ساعت 7 صبح روز دوشنبه چهارم مرداد سال جاری ادامه خواهد داشت و نیروی انتظامی برای اعمال قانون هم اکنون در 14 نقطه خروجی این دو استان مستقر شده است.

وی ادامه داد:برای یک اقدام گسترده باید هماهنگی های لازم با تمام دستگاه های اجرایی به عمل آید، لذا تعیین یک ساعت مشخص برای اجرای دستورالعمل های صادره ضروری است و در این ابلاغیه وزیر کشور الزام به برگرداندن خودروها و اعمال مقررات برای رانندگان خاطی در نظر گرفته شده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا توضیح داد که بند دیگر این ابلاغیه 14 بندی تعطیلی شعب بانک ها به مدت 6 روز در این دو استان است، زیرا مردم برای انجام امور بانکی خود به شعب بانک ها مراجعات زیادی دارند و این در شیوع این بیماری در بین مردم بسیار موثر است.

کارهای بانکی غیرحضوری انجام شود

به گفته دین پرست، با ابلاغ این مصوبه به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، این بانک به تمام شعب بانک های دولتی و خصوصی اعلام کرده است که در این شش روز تعطیل خواهند بود و باید تلاش کنند کارهای بانکی مردم بیشتر با استفاده از فضای مجازی و به صورت غیرحضوری انجام شود.

دین پرست تاکید کرد:در این مدت تمام ادارات دولتی و خصوصی در استان تهران و البرز تعطیل خواهند بود و همه باید برای اجرای این ابلاغیه با قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا تبعیت کنند. از همه هموطنان درخواست داریم که به اجرای این ابلاغیه توجه جدی داشته باشند زیرا مصوبات این قرارگاه برای همه لازم الاجرا است.

تشدید محدودیت ها و تعطیلی ادارات دولتی و خصوصی

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا به تشدید محدودیت ها و تعطیلی ادارات دولتی و خصوصی در این شش روز در دو استان تهران و البرز اشاره کرد و ادامه داد:همانطور که در جلسه 76 ستاد ملی کرونا در 19 تیرماه مصوب شد، در شهرهایی که وضعیت آنها قرمز هستند تنها هفت گروه شغلی رستوران ها و قهوه خانه ها، تالار های پذیرایی، سالن های سینما و تئاتر، پاساژها و بازارهای سربسته، استخرها، شهربازی و باغ وحش ها و نمایشگاهها فعالیتشان تعطیل خواهند بود.

دین پرست افزود:در اجرای طرح جامع مراجعه مردم به دستگاه های دولتی در طی دو ماه گذشته تعدادی از دستگاه های اجرایی کشور شناسایی و تذکرات لازم نیز به این ادارات داده شده است.

وی به محدودیت های اصناف اشاره کرد و گفت که اکنون در کشور ما 3 میلیون و 600 هزار واحد صنفی فعال هستند و تعطیل کردن این تعداد اصناف مشکلات زیادی را به وجود می آورد، زیرا درآمد برخی از اصناف در همان روز تامین می شود، بنابراین چطور می توانیم با این اصناف برخورد کنیم.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا یادآورشد:مسئله تعطیلی اصناف در محدودیت های کرونایی اگر به شدت اعمال شود اصناف زیادی متضرر می شوند، لذا باید بتوانیم با تدبیر مناسب از این شرایط عبور کنیم.

دین پرست با بیان اینکه به طور متوسط هر ماه بیش از 250 هزار بازرسی از اصناف انجام شده است، گفت:طبق آمار اتاق اصناف ایران در سه ماه گذشته 934 هزار بازرسی از اصناف کشور انجام شده است و در این مدت بیش از 50 میلیارد تومان نیز اصناف جریمه شده اند.

محدودیت های اصناف

محمدباقر مجتبایی دبیر کل اتاق اصناف ایران نیز در این برنامه با بیان اینکه اصناف برای اجرای این ابلاغیه همکاری لازم را خواهند داشت، افزود:در این شرایط تالارهای موجود در استان تهران و البرز مجاز به فعالیت نیستند و در این 6 روز تعطیل خواهند بود.

وی تاکید کرد:در طی 17 ماه گذشته که محدودیت های کرونایی در حوزه اصناف کشور اعمال شده است، اصناف با مشکلات زیادی مواجه شده اند لذا در این مدت فقط 9 گروه از 2980 فعالیت شغلی در استان های تهران و البرز مجاز به فعالیت خواهند بود.

دبیر کل اتاق اصناف ایران توضیح داد که در این مدت نانوایی ها، سوپرمارکت ها، فروشندگان محصولات لبنی، فروشندگان محصولات پروتئینی، بخش سوپر مارکتی فروشگاه های زنجیره ای، فروشندگان ملزومات پزشکی، میوه فروشی ها، آژانسهای تاکسی کرایه و مراکز طبخ غذا به صورت بیرون بر مجاز به فعالیت خواهند بود.

به گزارش برنا:این مقام مسئول در اتاق اصناف ایران تاکید کرد:در این مدت میادین میوه و تره بار و خرده فروشی های میوه جزو فعالان واحدهای صنفی خواهند بود و بازرسان اتاق اصناف در شش روز آینده آماده هستند تا با اجرای گشت های مشترک با متخلفین برخورد کنند و درصورت تکرار و واحدهای صنفی متخلفین به مدت سه هفته پلمب خواهد شد.

مجتبایی یادآورشد:متاسفانه به علت شرایط سخت کرونایی اصناف در اردیبهشت ماه سال گذشته تعداد 16 هزار میلیارد تومان چک برگشتی داشتند که در آذرماه به 23 هزار میلیارد تومان افزایش یافت و در نهایت میزان چک های برگشتی اصناف به بیش از 31 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

دبیر کل اتاق اصناف ایران افزود:در مجموع 9 میلیون و 300 اصناف در سراسر کشور وجود دارد و با احتساب خانواده آنها تعداد اصناف و خانواده های آنها به حدود 35 میلیون نفر می رسد لذا هرگونه اقدام برای اعمال محدودیت های کرونایی باید با بررسی های لازم انجام شود.

انتهای پیام/م

 

رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به زیر 50 درصد رسید

2.52
این مطلب مفید بود ؟11
برچسب : ویروس کرونا
وبگردی