پرورش گل مینا
گل مینا جز گل‌های بسیار جذاب است و رنگ های مختلفی هم دارد که با یک مراقبت و نگهداری صحیح می‌توانید تا مدت‌ها از وجود این گل لذت‌بخش، لذت ببرید.

آشنایی با نحوه پرورش و نگهداری از گل مینا

گل مینا گل‌های کوچکی هستند که رنگ‌های مختلفی دارند و شکوفه‌های آنها بسیار جذاب می‌باشد. این گل‌ها مربوط به اروپای مرکزی می‌شوند و در اواخر تابستان با برگ‌های سبز آشکار می‌شود. اگر مکان مناسب و مراقبت خوبی از آنها داشته باشید، می‌توانید تا چند ماه از زیبایی این گل‌ها لذت ببرید.

بسیاری از انواع مختلف این گیاهان در هیچ کجای دنیا دیده نمی شوند اما انواع سفید و چوبی آنها جذاب‌تر و پرطرفدارتر از بقیه می‌باشند. گل‌های آن بین تیر و شهریور روییده می‌شوند. این گل‌ها هم در گلدان و هم باغ و باغچه بسیار جذاب هستند و در فصل پاییز نیز مورد استفاده می‌باشند.

مراقبت از گل مینا

گل‌های مینای چوبی به رنگ سفید مقاوم هستند اما مراقبت از آنها از گل‌های مینای چینی سخت‌تر است. اگر مراقبت خوبی داشته باشیم، می‌توانید آنها را از حشرات و بیماری‌ها دور کنید و تا چند سال، آنها را در کنار خود داشته باشید.

پرورش گل مینا

محل مناسب برای گل مینا

یک مکان آفتابی بهترین جا برای گل مینای سفید چوبی است. صبح‌ها و عصرها باید نور کافی به این گل‌ها برسد تا بتواند گل‌های زیادی بدهد و البته که نباید آفتاب مستقیم وسط روز به آن بخورد زیرا چنانچه در نمناک اشاره کرده ایم گل‌های آن در برابر نور شدید ظهر تحمل ندارند و عمر آنها کوتاه می‌شود. انواع دیگری از این گل‌ها را نیز می‌توان در محلی قرار داد که نور جانبی به آنها بتابد.

خاک مناسب گل مینای چوبی

گل مینای چوبی سفید باید در یک خاک غنی قرار بگیرد. خاک باغچه معمولی نیز برای آن کفایت می‌کند. اگر خاک آن پر از شن باشد، می‌توانید کمی کود نیز به آن اضافه کنید.

کاشت گیاه

به گفته متخصصان در این زمینه بهترین زمان برای کاشت این گل اوایل بهار است و مناسب ترین راه برای کاشت از طریق بذر گیاه است. بذر‌های گل مینا بایستی در عمق 3 سانتی متری از خاک بکارید. حداقل چهار ساعت در روز در برابر نور خورشید قرار گرفتن، برای رشد این گیاه لازم است. این گیاه از انواع گیاهان سه ساله است و حدود سه یا چهار سال پس از کاشت اولیه گل می‌دهد.

فراموش نکنید که فاصله گل‌ها از یکدیگر باید 30 سانتی‌متر باشد. این فاصله باعث می‌شود که جریان هوا به خوبی رد و بدل شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌ها و عفونت‌های حشره‌ای کاسته شود. گیاهان جوانی که هنوز هم در حال رشد می‌باشند، باید کمی جلوتر از بقیه قرار بگیرند. فاصله 50 الی 80 سانتی متری از یکدیگر برای این گیاهان پیشنهاد می‌شود.

گل مینا سفید

آب دادن

گل مینا نمی تواند خشکی دائم را تحمل کند. خاک آن همیشه باید تازه و مرطوب باشد اما نباید شکلی جنگلی به خود بگیرد. اگر باران در محل زندگی شما کم می‌بارد باید در فصل تابستان به طور منظم به گیاه خود آب بدهید تا جایی که آب از زیر آن بیرون بزند. مراقب باشید که برگ‌ها بیش از حد خیس نشوند. گل مینای چوبی سفید مستعد کپک زدن است که علت آن اغلب برگ‌های خیس می‌باشد.

کود دادن

برای تحریک رشد و بیش‌تر شکوفه زدن گیاه باید در فصل بهار به گل مینا یکبار کود بدهید.

هرس کردن

باید مراقب قسمت قرمز سر گل‌های مینا باشید و با دقت آنها را جدا کنید. برش این قسمت باعث رویش گل‌های جدیدتر می‌شود و بهتر است که این کار را در اواخر پاییز یا اوایل بهار انجام دهید. تمام شاخه‌ها وبرگ‌ها تا زمانی که بیس گیاه سالم باشند، رشد می‌کنند.

تکثیر کردن

گل‌های مینا را می‌توان به راحتی تکثیر کرد. هر دو یا چهار سال یکبار باید این گیاه را به دو یا بیش‌تر از آن تکثیر کنید و آنها را جدا از هم در یک مکان جداگانه قرار دهید. این کار باعث رویش مجدد می‌شود که توانایی گل دهی را بالا می‌برد و گیاه را تقویت می‌کند؛ تکثیر باید در اواخر پاییز یا اوایل بهار انجام شود و برای تکثیر باید، برش را از قسمت ریشه با یک چاقوی تیز و تمیز انجام دهید.

این برش از گیاه مادر باید به اندازه چند سانتی‌متر باشد. ده سانتی‌متر یک سایز مناسب برای گیاه است و سپس آن را در یک گلدان جدید با یک خاک باغچه معمولی قرار دهید و کمی شن نیز به آن اضافه کنید. رطوبت بالا باعث تحریک رشد گیاه می‌شود، در نتیجه رطوبت محیط را بالا ببرید.

گل مینا

دانه

گل‌های مینای چوبی به رنگ سفید را در فصل بهار به بیرون از خانه منتقل کنید. دانه‌های آن می‌توانند در دمای بین 18 تا 21 درجه سانتیگراد بین دو الی سه هفته دوام بیاورد. کاشت دانه را می‌توان در فصل‌های تابستان، پاییز و زمستان انجام داد.

 • بیماری ها
 • پژمرده شدن

رایج ترین بیماری که می‌تواند برای این گیاه به وجود بیاید، پژمرده شدن است. علائم حمله به گیاه برای پژمردگی شامل موارد زیر است:

 • برگ‌ها به طور کاملا ناگهانی آویزان، خشک می‌شود و می‌میرند. فرقی ندارد که چقدر به آن آب داده باشید.
 • رنگ گیاه به قهوه‌ای نزدیک می‌شود.
 • خطوط قرمز روی گیاه ظاهر می‌شود.

علت این بیماری، وجود قارچ ورتی کولیوم است که مانع عبور آب در گیاه می‌شود که برای جلوگیری از این مشکل باید:

 • از خاک استریل استفاده کنید.
 • هر چند سال یکبار جای گیاه را عوض کنید.
 • هر سه الی چهار سال یکبار گل مینا را تکثیر کنید.
 • از انواع بادوام‌تر استفاده کنید.

خاک گل مینا

کپک پودری

مراقبت کم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. این گیاهان باید به صورت مداوم در معرض رطوبت قرار بگیرند. نشانه‌های این بیماری شامل موارد زیر می‌باشد:

 • سطح برگ‌ها دچار نقاط طوسی و یا سفید می‌شوند.
 • این نقاط در برگ ها، ساقه، گل و شکوفه‌ها نفوذ می‌کنند.
 • این قسمت‌ها کم‌کم قهوه‌ای می‌شوند و می‌ریزند.
 • رشد گیاه کمتر و کمتر می‌شود.

برای جلوگیری از این مشکل:

 • نباید برگ‌های این گیاه هنگام آب دادن خیس شود، پس از بالا به آن آب ندهید.
 • نباید آنها را بیش از حد به هم نزدیک کنید.
 • از خشک شدن آنها جلوگیری کنید.
 • بیش از حد به آن کود ندهید.

پرورش گل مینا

حشرات موذی

گل‌های مینا اساسا در معرض بیماری‌ها هستند که حشرات موذی از این قاعده مستثنی نیستند. اگر حشراتی روی گیاه پخش شوند، معمولا همان شته‌ها هستند که در این حالت باید گیاه را شستشو دهید. همچنین باید محل آسیب دیده را از تمام جهات به مدت دو یا سه روز اسپری ضد حشره گیاهی بزنید. زمانی که هیچ چیزی را روی گیاهتان مشاهده نکنید، یعنی درمان گل شما کامل شده است.

آشنایی با نحوه پرورش و نگهداری از گل مینا

4.445
این مطلب مفید بود ؟405
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی