پزشک ایرانی
در شهرک امام خمینی (ره) شهرستان اسلام شهر استان تهران یک پزشک ایرانی مردم را تنها با هزینه فاتحه خواندن ویزیت می کند.

پزشک ایرانی با دستمزد دو فاتحه

پس از گذشت دو سال از اجرا شدن طرح تحول سلامت، از گوشه و کنار استان های کشور خبرهایی از اوضاع نابسامان بهداشتی و درمانی مردم به گوش می رسد و مردم مناطق محروم و حاشیه نشین شهرهای بزرگ از مشکلات بخش بهداشت و سلامت خود گله می کنند.

سخن گفتن از آدم های ساده شاید دشوار باشد اما همین آدم ها دلگرمی عده ای برای زندگی هستند، فرقی نمی کند از چه قشری باشی یا چه حرفه ای داشته باشی؛ همین که ساده زیستی و بوی مهربانی می دهی همه دوستت دارند. باید از جنس همان ها باشی که بدی هیچ کس را باور ندارند. همان ها که برای همه لبخند می زنند، همیشه و برای همه هستند.

آدمهای ساده بوی ناب انسانیت می دهند و همین که بتوانی دست مهربانی به سوی دیگران دراز کنی حالت خوب می شود. اینجا شهرک امام خمینی(ره) شهرستان اسلام شهر یکی از محله های استان تهران است، محله ای که مردم آن میزبان یکی از همین آدم های ساده هستند. پزشکی که به دور از هرگونه ریا دل به کمک کردن به افراد بی بضاعت داده و برای بازگرداندن سلامتی به بیماران تمام تلاش خود را به کار گرفته است.پزشک ایرانی

ویزیت عجیب یک پزشک ایرانی

حبیب جعفر نژاد پزشکی است که چندی قبل خبر ویزیت های رایگانش در شبکه های اجتماعی و رسانه ها پیچید، خبری که حکایت از سر زدن وی به مردم محله های محروم و درمان رایگان آن ها می داد، خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، برای گفت وگو با این پزشک مهربان و اطلاع از وضعیت درمانی مردم این منطقه راهی شهرک امام خمینی (ره) شهرستان اسلام شهر شد، که در ادامه شرح ماجرا را می خوانید.

مطبی در دل مسجد

شاید هنگامی که اسم مطب به گوش ما می رسد، فضایی از یک اتاق شیک و مرتب همراه با تجهیزات پزشکی در ذهن تداعی شود، اما مطب دکتر جعفر نژاد در گوشه ای از مسجد محله واقع شده است، مسجدی که کنار درب ورودی آن بنر اطلاع رسانی جهت ویزیت رایگان نصب شده و مطب آقای دکتر هم در اتاقی بسیار ساده در گوشه ای از این مسجد قرار دارد، مردم بسیاری برای مراجعه و ویزیت رایگان پشت درب مسجد منتظر هستند، حتی ساعتی از شلوغی و غلغله مسجد کاسته نمی شود. جعفرنژاد بیست سال است که درمان مردم مناطق محروم را شروع کرد و زمانی که هنوز طرح های درمانی رایگان اجرا نشده بود او به فکر کمک و درمان مردم این مناطق افتاد.

هزینه درمان فقط 2 فاتحه

ازدحام درب ورودی مسجد توجه هر کسی را به خود جلب می کند، افرادی که برای درمان نزد پزشک آمده اند و در انتظار به سر می برند. اینجا زیرمیزی که هیچ از رومیزی هم خبری نیست، تمام حق الزحمه پزشک دعای خیر بیماران است.

زنی کودک بیمارش را در آغوش گرفته و چشم انتظار ملاقات پزشک مهربان است و دیگری بر سر دریافت سریع تر نوبت با منشی چانه می زند. یکی از مهربانی ها و اخلاق خوب دکتر محله می گوید و دیگری از بهبود بیماری اش. زنی می گوید:خدا خیرش بدهد وقتی برای درمان به دکتر جعفرنژاد مراجعه کردم و من را معاینه کرد به جای دریافت هزینه از من خواست دو فاتحه برای آمرزش پدر و مادرش بفرستم. من همیشه و هر لحظه دعاگوی دکتر هستم.

پزشک ایرانی

ویزیت عجیب یک پزشک ایرانی

پزشک باید درد مردم محروم را درک کند

جعفر نژاد با حالتی خندان از نیت و شرح کارش می گوید:با سوار شدن بر مرکب های میلیونی نمی توان درد مردم محروم را درک کرد، من یک زندگی ساده دارم و حقوق دریافتی ام به اندازه ای است که خرج زندگی ام را بدهم.

این روزها شاید برخی با دیدگاه نادرستی که در جامعه ایجاد شده وارد رشته پزشکی می شوند و آن را تنها راهی برای کسب شهرت، پول و مقام می دانند. اما پزشک باید کنار مردم و مانند خود مردم باشد. من در این مسیر تنها نیستم و همکاران بسیاری دارم که با هم به مناطق محروم مراجعه و اقدام به درمان می کنیم.

من در رشته پزشکی تحصیل کردم و وظیفه خودم می دانم که به مردم خدمت کنم و معتقدم با انجام این کار زکات شغل خود را می دهم. پزشکان ما باید بدانند که با ظاهر شیک و ماشین مدل بالا پزشک نمی شوند بلکه باید در کنار مردم باشند و درد مردم را بفهمند تا بتوانند برای کمک به دیگران قدمی بردارند. کار بنده کار خیر نیست بلکه وظیفه است و شاید برخی از پزشکان درمان رایگان را جزو وظایف خود ندانند و هر کسی دیدگاه خود را دارد.

بهداشت و درمان، مهم ترین مشکل مناطق حاشیه نشین

پس از گذشت دو سال از اجرا شدن طرح تحول سلامت، همواره مسئولین وزارت بهداشت با خوشحالی خبرهایی مبنی بر کاهش مشکلات بهداشتی و درمانی مردم می دهند، این خبرها و شادی ها در حالی است که از گوشه و کنار استان های کشور خبرهایی از اوضاع نابسامان بهداشتی و درمانی مردم به گوش می رسد و مردم مناطق محروم و حاشیه نشین شهرهای بزرگ از مشکلات بخش بهداشت و سلامت خود گله می کنند.

پزشک ایرانی

ویزیت عجیب یک پزشک ایرانی

در آرزوی تکمیل شدن بیمارستان

جوانی 30 ساله در راهروی مسجد محله منتظر مادر پیر خود است که برای ویزیت به مطب مراجعه کرده است، در کنارش می نشینم و سر صحبت باز می شود وقتی می فهمد که خبرنگارم از مشکلات درمانی منطقه می گوید:دو سال است که به مسکن های مهر آمده ام قبل از اینکه به اینجا بیایم مستاجر بودم، خدا خیرشان بدهد با ساختن مسکن های مهر خیلی ها صاحب خانه شدند و از اجاره نشینی راحت شدند، ولی اوضاع بهداشتی و درمانی این جا زندگی را برایمان سخت کرده است.

ناراحتی در چهره اش موج می زند، از اوضاع نابسامان درمانی شهرک گله دارد و ادامه می دهد:متاسفانه چهار سال است که بیمارستان شهرک در حال ساخت است و هنوز تکمیل نشده است، بعد از سفر رییس جمهور به اسلام شهر امید در دلمان زنده شد و منتظر بودیم هرچه زودتر کار ساخت بیمارستان تمام شود اما اکنون که چندین ماه از زمان سفر ایشان می گذرد ساخت بیمارستان هیچ پیشرفتی نداشته است.

مرکز بهداشت نامناسب

وحید، یکی دیگر از ساکنان محله از اوضاع نامناسب مرکز بهداشت شهرک سخن به میان می آورد، به همراه وی به سمت خانه بهداشت محله راهی می شویم، مکانی کوچک در زیرزمین یک مرکز خرید! از خدمات خانه بهداشت ناراضی است می گوید:خدمات ارایه شده در خانه بهداشت مناسب نیست و با اینکه شهرک، بیمارستان و درمانگاه ندارد خانه بهداشت فقط از یک پزشک عمومی برخوردار است و اگر شب هنگام یکی از اعضای خانواده بیمار شود به دلیل تاریک بودن مسیر و دور بودن اولین درمانگاه نمی توانم به آسانی او را به مراکز اطراف برسانم.

داروخانه شبانه روزی که هیچ آب آشامیدنی سالم هم نداریم

وی در ادامه می گوید:متاسفانه شهرک ما داروخانه شبانه روزی ندارد و اگر نصف شب مجبور به تهیه یک قرص مسکن شویم، باید با طی کردن مسیرهای طولانی به شهرک های اطراف مراجعه کنیم.

در حالی که لبخند تلخی بر لبانش جاری می شود می گوید:داروخانه شبانه روزی که هیچ ،اگر آب آشامیدنی سالم داشتیم کودکان ما به بیماری های گوارشی مبتلا نمی شدند و مجبور نبودیم برای درمان این همه سختی را تحمل کنیم. برخی از اهالی که دستشان به دهانشان می رسد اقدام به تهیه دستگاه های تصفیه آب کرده اند و برخی دیگر مجبورند از همین آب استفاده کنند.

شب آرام آرام از راه می رسد و در حاشیه شهر از خانه هایی عبور می کنم که هر کدامشان به امید روشنایی و بهبود شرایط زندگی شان چراغ سقف بالای سرشان را خاموش می کنند و همه به امید اینکه شاید روزی شرایط بهداشتی و درمانی شان بهبود یابد و مجبور نباشند برای مداوای کودک هایشان منتظر آمدن پزشک مهربان باشند، سر به بالین می گذارند...

دستمزد عجیب و غریب یک پزشک ایرانی

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
برگرفته از فارس/ی
وبگردی