بی خوابی
نتایج تحقیقات نشان داد که بی خوابی با پیامدهای منفی برای سلامت از جمله تغییر در میکروب های روده همراه است .

اگر بی خوابی مزمن دارید بخوانید

بی خوابی یک مشکل رایج است که انرژی فرد ، خلق و خوی، بهداشت، و توانایی در طول روز به آن وابسته است . بی خوابی مزمن حتی می تواند به مشکلات سلامتی جدی تبدیل شود. تغییرات ساده در سبک زندگی شما و عادات روزانه می تواند به توقف بی خوابی شبانه منجر شود.

بی خوابی عدم توانایی برای دریافت مقدار خواب مورد نیاز برای استراحت و تجدید قوا است . از آنجا که افراد مختلف به میزان متفاوتی از خواب در شبانه روز نیاز دارند ، بی خوابی کیفیت خواب و احساس شما بعد از بیدار شدن معنی می شود و صرفا تعداد ساعات خواب را در بر نمی گیرد.حتی اگر شما هشت ساعت در شب در بسترباشید ، اما در طول روز احساس کسل بودن و خستگی داشته باشید شما بی خوابی را تجربه کرده اید.

اگر چه بی خوابی شایعترین شکایت خواب است ، اما تنها اختلال خواب نیست. بی خوابی نشانه ای ازیک مشکل است که از فردی به فرد دیگر متفاوت است . در فردی می تواند چیز ساده ای مانند نوشیدن کافئین بیش از حد در طول روز بی خوابی ایجاد کند در فرد دیگر بی خوابی نشان دهنده یک بیماری یا اضطراب است .

نتایج مطالعات نشان می دهد کاهش مدت زمان خواب موجب تغییر در فراوانی گونه های باکتری روده می شود که با سلامت متابولیکی انسان ارتباط دارند.

بی خوابی مزمن

بی خوابی با تغییر در میکروب های روده در ارتباط است

تغییر در ترکیب و تنوع میکروب های روده با بیماری های نظیر چاقی و دیابت نوع2 در انسان مرتبط است. این بیماری ها با بیخوابی مزمن نیز ارتباط دارند.
 
محققان دانشگاه اوپسالا سوئد مطالعه خود را بر روی 9 شرکت کننده سالم مرد با وزن عادی انجام دادند تا دریابند محدودکردن خواب به حدود 4 ساعت در شب برای دو روز متوالی در مقایسه با مدت زمان خواب عادی (درحدود 8 ساعت) موجب تغییر در میکروب های روده در انسان ها می شود یا نه.
 
به گفته محققان مطالعات نشان داد محدود کردن مدت زمان خواب با پیامدهای منفی برای سلامت از جمله تغییر در میکروب های روده همراه است اما همچنان مطالعاتی طولانی تری و وسیع تر برای اثبات دقیق این موضوع نیاز است.
 
محققان همچنین دریافتند شرکت کنندگان این مطالعه بالغ بر 20 درصد کمتر نسبت به تاثیرات هورمون انسولین در پی کم خوابی حساس بودند. انسولین هورمون پانکراسی موردنیاز برای پایین نگه داشتن سطح گلوکز خون است.

پیامدهای منفی بی خوابی مزمن

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از مهر / م.ف
وبگردی