پیشگیری از هموروئید
برای پیشگیری از بواسیر باید به برخی نکات به ظاهر ساده اما بسیار مهم توجه ویژه ای داشته باشید، چند راه مناسب برای پیشگیری از ابتلا به هموروئید وجود دارد.

پیشنهادات سالم و موثر برای پیشگیری از ابتلا به هموروئید

برای پیشگیری از ابتلا به هموروئید باید مصرف فیبر را در برنامه غذایی روزانه تان افزایش دهید و فعالیت بدنی داشته باشید. چنانچه پیش از این در بخش سلامت نمناک کامل توضیح دادیم هموروئید، رگ های متورم مقعد و پایین رکتوم است، شبیه رگ های واریسی. هموروئید دلایل متعددی دارد، اما اغلب علت آن نامعلوم است که ممکن است ناشی از فشار زیاد در طول حرکات روده و یا افزایش فشار بر روی این رگ ها در طول دوران بارداری باشد.

کمی درباره هموروئید

  • هموروئید ممکن است در داخل راست روده و رکتوم (هموروئید داخلی) واقع شود، یا ممکن است در زیر پوست اطراف مقعد (هموروئید خارجی) رشد کنند.
  • هموروئید بسیار رایج است و از هر 4 نفر، 3 نفر دچار هموروئید خواهند شد. گاهی اوقات آن ها علائم بیماری هایی را ایجاد نمی کنند اما در موارد دیگر باعث خارش، ناراحتی و خونریزی می شوند.
  • گاهی، یک لخته خون ممکن است یک هموروئید شکل دهد (هموروئید ترومبوز). اینها خطرناک نیستند اما می توانند شدیداً دردآور باشند.
  • خوشبختانه، بسیاری از گزینه های موثر برای درمان هموروئید در دسترس هستند. بسیاری از مردم می توانند از علائم این بیماری، به وسیله درمان های خانگی و تغییر سبک زندگی رهایی یابند.

بواسیر چیست

علائم هموروئید

علائم و نشانه های هموروئید می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خونریزی شدید در حین حرکات روده - ممکن است به مقدار کمی خون روشن در مدفوع یافت شود
  • خارش و سوزش در منطقه مقعد
  • درد یا ناراحتی
  • تورم اطراف مقعد
  • یک برآمدگی در نزدیکی مقعد که ممکن است حساس و یا دردآور باشد (ممکن است هموروئید ترومبوز باشد)

علائم بواسیر

پیش گیری از ابتلا به همورئید

بهترین راه برای پیش گیری از هموروئید این است که مدفوعتان را نرم نگه دارید، تا به راحتی حرکت کند. برای جلوگیری از هموروئید و کاهش علائمش، از این نکات که در بخش از بهداشت و سلامت نمناک گفته شده است پیروی کنید.

غذاهای با فیبر زیاد بخورید

میوه، سبزیجات و دانه های کامل بخورید این کار باعث نرم شدن مدفوع و افزایش جثه آن می شود، این مورد به شما کمک می کند از فشار شدید و ایجاد هموروئید جلوگیری کنید. فیبر را به آهستگی به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از مشکلات با گاز معده و روده دوری کنید.

مصرف میوه

مکمل های فیبر دار مصرف کنید

اکثر مردم به اندازه کافی مقدار توصیه شده از فیبر - 25 گرم در روز برای زنان و 38 گرم در روز برای مردان را دریافت نمیکنند. مطالعات نشان داده اند که مکمل ها با فیبر بالا علائم کلی و خونریزی بواسیر را بهبود می بخشند. این محصولات به نرم شدن مدفوع و منظم کردنش کمک می کنند.

اگر از مکمل های فیبری استفاده می کنید، هر روز حداقل هشت لیوان آب و یا مایعات دیگر بنوشید در غیر این صورت، مکمل ها می توانند باعث یبوست شوند.

مقدار زیادی مایعات بنوشید

هر روز شش تا هشت لیوان آب و مایعات دیگر بنوشید.

اهمیت نوشیدن آب

مدفوع کردن را به تعویق نیندازید

حبس کردن نفس و نگه داشتن مدفوع فشار بیشتری را به رگ های راست روده وارد می کند. به محض این که حس نیاز را احساس کردید، به دستشویی بروید. اگر صبر کنید مدفوع شما خشک می شود و عبور دشوارتر خواهد شد. 

ورزش کنید

فعال باشید تا از یبوست جلوگیری کنید و فشار بر روی رگ ها را کاهش دهید، که می تواند با دوره های طولانی ایستادن یا نشستن رخ دهد.

اهمیت ورزش

دستشویی را به اتاق مطالعه تبدیل نکنید

موبایل خود را به دستشویی نبرید - به فیس بوک، اینستاگرام، اسنپ چت، توییتر و غیره نروید یا بازی نکنید. کتاب و روزنامه به آنجا نبرید، اینها فقط فشار را بیشتر می کنند این کار، فشار بیشتری بر روی رگ های خونی شما وارد می کند.هر دوی این عوامل خطر بواسیر را افزایش می دهند.

خود را مجبور به اجابت مزاج نکنید

وقتی نیازی به دستشویی کردن را حس نمی کنید، خودتان را مجبور نکنید، فشار بر روی بالش های وریدی به هموروئید منجر می شود.

از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید

نشستن بیش از حد، به خصوص در توالت می تواند فشار را بر رگ های مقعد افزایش دهد.

آداب دستشویی

مراجعه به پزشک را در موقع لازم جدی بگیرید

اگر علائم شما تغییر می کند و یا خونریزیتان بیشتر می شود، به پزشک مراجعه کنید تا علائم را ارزیابی کند. همه گزینه های درمانی هموروئید جراحی نیست و ممکن است با گزینه های دیگری بهتر شوند.

از آب به جای دستمال کاغذی برای پاک کردن مقعد خود استفاده کنید

این کار می تواند باعث تحریک مقعد شما شود، آب تنها گزینه ملایم تری نیست، اما باعث صرفه جویی در پول، کاهش آلودگی دست و کاهش تاثیر شما بر محیط زیست می شود.

از فشار دادن و نگه داشتن نفس در طی دفع مدفوع اجتناب کنید 

با انجام این کار، فشار روی رگ ها بیشتر می شود و خطر شما را برای هموروئید افزایش می دهند.

بهترین توصیه ها برای پیشگیری از هموروئید و بیماری مقعد

4.946
این مطلب مفید بود ؟451
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : articles / health / mayoclinic / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/ح.ب
وبگردی