پیکر تراشی لیپوماتیک
عمل پیکر تراشی لیپوماتیک یک عمل زیبایی برای رهایی از چربی ها می باشد که در این عمل دستگاه وارد بافت چربی بدن شده و چربی ها را خرد می کند.

در مورد جراحی پیکر تراشی لیپوماتیک چه می دانید؟

لیپوماتیک یک عمل زیبایی برای خلاص شدن از چربی های اضافی بدن است، این جراحی زیبایی می تواند در کلینیک سرپایی انجام شود و معمولاً به داروی بی هوشی نیاز ندارد، در طول جلسه درمان، مقدار زیادی چربی بدن با کم ترین مشکل برداشته می شود. لیپوماتیک را می توان برای بخش های مختلف بدن از جمله ران، دست، شکم، پهلو، پشت، باسن، سینه، گردن و حتی صورت نیز انجام داد.

از طریق این جراحی پوست بیمار شل نمی شود و سلولیت به مرور زمان حذف شده و سایز بیمار کاهش می یابد. با استفاده از لیپوماتیک، چربی هایی که در قسمتی از بدن تجمع کرده اند، توسط دستگاه لیپوماتیک برداشته می شود و به صورت محلولی از چربی، از بدن خارج می گردند. هدف از این جراحی تغییر اندازه و شکل بدن است، ریکاوری این جراحی بین 3 تا 7 روز است.

پیکر تراشی

پیکر تراشی لیپوماتیک چیست و چگونه انجام میشود؟

عمل لیپوماتیک، نسل جدید جراحی های زیبایی است که با انجام آن می توان تاحد زیادی، با چربی های اضافی بدن خود خداحافظی کرد. در این جراحی متخصصین جراحی زیبایی یا جراحی عمومی با بی حسی موضعی، در اندامی که لیپوماتیک انجام می شود، یک سوراخ با قطر 2 - 5 میلی متر ایجاد می کنند، بعد از آن، دستگاه وارد بافت چربی بدن از طریق آن سوراخ می شود و محلولی را برای بی حسی و جلوگیری از خونریزی به بدن تزریق می کند و در نهایت محلول چربی و بی حسی از بدن به داخل حفرات می رسد.

مخلوط این مایع بی حسی و چربی خرد شده از همان منافذ ایجاد شده خارج میگردد. این دستگاه یک سیستم ایمنی فعال دارد که وقتی با بافت غیر چربی برخورد می کند متوقف می شود و بنابراین خطر گسیختگی اعضا و سوزش پوست به کم ترین میزان خود می رسد.

در روش لیپوماتیک کانول که به هندیس پنوماتیک متصل است از طریق ایجاد چند منفذ کوچک متناسب با قطر کانول،وارد موضع تحت عمل می شود ، کانول در جهات مختلف جلو عقب، عمود برهم (X,Y) و گردشی سه بعدی (Nutation) به ارتعاش درآمده و امواجی با فرکانس زیر 20 هرتز در مایع موجود در بافت چربی ایجاد می کند.

این امواج باعث لیز لوبول های چربی شده و آنها را به ذرات چربی دانه ارزنی شده تبدیل می کند که همزمان تخلیه می شوند. حرکات سه بعدی کانول امواج اینفراسونیک در بافت چربی ایجاد می کنند و ارتعاشات این امواج به صورت یکنواخت موجب لیز چربی می شود.

سایز کانول مورد استفاده نباید بیشتر از 5/4 میلی متر باشد و در یک جلسه نیز میزان چربی قابل تخلیه از بدن هر فرد نباید از 5 لیتر فراتر رود زیرا سبب ایجاد اختلالات همودینامیک حین عمل خواهد شد اما به طور کلی میزان چربی قابل تخلیه از بدن هر فرد به وزن، سایز و محتوای چربی بدن فرد بستگی دارد.

اگر فرد به تخلیه چربی بیشتر از سایز نقاط بدن نیاز داشته باشد پزشک در جلسات دیگری به فاصله بیشتر از 72 ساعت از عمل قبلی چربی این قسمتها را تخلیه می کند.این فاصله زمانی به علت جریان لیدوکائین در بدن است که 72 ساعت طول می کشد.جراحان زیبایی از تکنیک های مختلفی برای کمک به بیماران خود استفاده می کنند، از جمله لیپوساکشن، تامی تاک و جراحی لیفت بدن اما لیپوماتیک نسبت به سایر روش ها ایمن تر است.

مناطق مورد انتظار برای پیکر تراشی لیپوماتیک به شرح زیر هستند:

لیپوماتیک به افرادی که تجمع چربی نامتعادلی در بدن دارند و با هیچ نوع رژیم غذایی و فعالیت بدنی، موفق به ازبین بردن آن نشده اند، به عنوان آخرین راه برای دست یابی به فرم ایده آل بدن پیشنهاد می شود. مناطق مورد انتظار برای پیکر تراشی لیپوماتیک به شرح زیر هستند:

 • شکم
 • کمر
 • باسن
 • سینه
 • زانوهای داخلی
 • پهلوها
 • غبغب و ناحیه زیر چانه
 • ران، هم داخلی و هم خارجی
 • بازو ها

مناطق انجام لیپوماتیک

پیکر تراشی لیپوماتیک و مزایای آن

انجام لیپوماتیک، مزایای بسیار زیادی نسبت به نسل قبلی روش های پیکرتراشی دارد که عبارتند از :

 • در لیپوماتیک احتمال آمبولی بسیار بسیار کم است( در تمام جراحی ها، احتمال آمبولی وجود دارد)
 • در لیپوماتیک چربی زیر پوست یکنواخت می شود و مانند دیگر دستگاه های مکش، چربی را زیر پوست برنمی دارد و دستگاه های مدرن لیپوماتیک، به هیچ وجه حالت سلولیت و ناهموار در زیر پوست ایجاد نمی کنند.
 • محدود بودن سوراخ های روی بدن در عمل لیپوماتیک احتمال عفونت و مشکلات را کاهش می دهد.
 • دوران نقاهت در این عمل بسیار کوتاه است و بیمار پس از چند ساعت، از بیمارستان مرخص شده و استراحت و مراقبت های پس از عمل را، در منزل دنبال می کند.
 • به دست آمدن فرم درست بدن در این جراحی بسیار کوتاه است و 2 هفته طول می کشد.
 • در این جراحی بی حسی موضعی استفاده می شود و نیاز به بیهوشی نیست.
 • لازم نیست فرد در بیمارستان بستری شود و بعد از درمان مرخص می شود.
 • خستگی و آسیب جسمی در این جراحی کم تر از سایر جراحی های دیگری است.
 • این عمل امن، موثر و آسان است و در عمل لیپوماتیک نسبت به سایر روش های دیگر پیکرتراشی مدت زمان بهبودی پایین تر و درد، تورم و کبودی بسیار کم تر است.
 • اگر کانولا هیچ بافت چربی را نبیند، سیستم امنیتی فعال اجازه توقف فوری را می دهد.
 • امکان انقباض عالی پوست در این عمل وجود دارد.
 • هزینه لیپوماتیک نسبت به روش های دیگر لاغری مناسب تر می باشد.

لاغری با هزینه کم

عمل لیپوماتیک چقدر زمان می برد؟

این عمل تقریبا 2 الی 4 ساعت زمان با توجه به میزان چربی که قرار است، تخلیه شود، نیاز دارد. تورم و کبودی در 3 روز اول بعد از جراحی وجود دارد اما پس از دو هفته کاهش می ‏یابد. رژیم و ورزش تاثیرگذاری این عمل را افزایش می‏ دهند.

عمل لیپوماتیک  برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که از سلامت عمومی مناسبی برخوردار هستند و قسمت های مختلفی از بدنشان چربی زیادی دارد و این چربی ها با رژیم و ورزش از بین نرفته است پس همه افراد دارای اضافه وزن مناسب این عمل نیستند و این عمل راهی برای لاغری نیست بلکه آخرین راه برای کسانی است که از وجود چربی های اضافی مقاوم نسبت به رژیم و ورزش در بخش هایی از بدن خود ناراحت هستند.

افرادی که نباید لیپوماتیک انجام دهند:

این روش جراحی برای افرادی که پوست شکمشان شل و آویزان شده و پوستشان فاقد خاصیت ارتجاعی است مناسب نمی باشد.

بارداری پس از لیپوماتیک 

لاغری با این روش هیچ گونه تأثیر منفی بر بارداری خانم ها در آینده نخواهد داشت و نباید خانم ها برای این موضوع نگران باشند.

بارداری

پس از لیپوماتیک باید انتظار چه چیزی را داشته باشید

انتظار می رود که 3 روز پس از جراحی, لپوساکشن جامع به اوج تورم / کبودی برسد، بعد از 2 هفته ورم و کبودی به کم ترین میزان خودش خواهد رسید و در پاسخ به سوالات شما کاربران از ورزش و تناسب اندام نمناک باید بگوییم که حدود 1 ماه طول می کشد تا بدن به حالت عادی برگردد، اثر واقعی بعد از 2 ماه بعد جراحی مشخص می شود.

سفتی کمی در ناحیه درمان طبیعی است و ماساژ ملایم برای کوتاه کردن دوره ریکاوری به 1.5 ماه (بدون ماساژ) مفید است.

توصیه می شود بعد از عمل لباس های فشرده و تنگ (گن های مخصوص) برای 2 تا 3 ماه پوشیده شود.

بیماران معمولاً روز بعد از جراحی به فعالیت های معمول بازمی گردند، فعالیت شدید به مدت یک هفته محدود می شود، با این حال می توانند هر وقتی که دوست دارند به کار خود باز گردند.

بیماران ممکن است احساس سرگیجه مختصری را در صبح روز بعد از تخلیه چربی، تجربه نمایند که در این مواقع بیمار باید سریعاً در حالت نشسته یا درازکش قرار بگیرد.

بیمار در 24 ساعت اول پس از عمل باید بعد از ادرار کردن به آرامی بایستد و هیچگاه نباید در حمام یا دستشویی را قفل کند تا هنگام لزوم به آنها کمک شود.

ممکن است پس از تخلیه چربی تهوع و استفراغ به علت استفاده از آنتی بیوتیک ها، لورازپام یا بی حس کننده های موضعی ایجاد شود.

ممکن است برای یک ماه یا بیشتر بعد از تخلیه چربی بی نظمی های قاعدگی رخ دهد.

دمای بدن در واکنش به ترومای ناشی از تخلیه چربی در طول 48 ساعت اول پس از عمل بالا می رود.

مراقبت های بعد از پیکر تراشی لیپوماتیک

رژیم غذایی:

اگر تخلیه چربی با بی حس کننده موضعی انجام گرفته، بیمار سریع می تواند به رژیم غذایی خود بازگردد. برای جلوگیری از اتلاف آب بدن بیمار باید آب، آب میوه یا نوشیدنی های غیر الکلی بنوشد. به مدت 48 ساعت قبل و بعد از جراحی نباید نوشیدنی های الکلی مصرف نماید.

فعالیت فیزیکی:

 • چند ساعت اول بعد از جراحی بیمار بایداستراحت مطلق نماید.
 • 18 ساعت رانندگی نکند.
 • در صورت تمایل در روز تخلیه چربی،پیاده روی کوتاهی داشته باشد.
 • اگر لیپوماتیک شکم انجام شده بیمارانی که پوستشان شل است، باید 3 الی 5 روز از نشستن 90 درجه خودداری کنند زیرا پوست شل شده چین خورده و مایعات در بین سپتوم های آن محبوس شده و به همراه سرومای تشکیل شده سبب سفتی پوست زیر شکم می شود پس بیمار برای جلوگیری از این امر در این مدت باید بیشتر دراز کشیده، راه برود یا برای نشستن لم دهد.
 • روز بعد از لیپوماتیک بیمار می تواند فعالیت های فیزیکی روزانه خود را آغاز کند و 2 تا 4 روز پس از درمان به ورزش یا فعالیت فیزیکی خود بازگردداما بهتر است انجام ورزش با شدت کمتری باشد.
 • هرچه تحرک بیمار در روزهای اول بیشتر باشد تخلیه مایعات بهتر صورت می گیرد.

تحرک بعد لیپوماتیک

مراقبت از زخم و حمام کردن:

بیمار باید بریدگی ها را تمیز نگه دارد یعنی پس از شستن دستها پوست محل تخلیه چربی را ماساژ دهد و سپس بریدگی ها را به آرامی با آب و صابون شسته و بعد با حوله تمیزی خشک کند و محل برش را دوباره پانسمان نماید اما اگر از محل برش به مدت 24 ساعت مایعی خارج نشود، به پانسمان کردن و استفاده از پد احتیاج نیست. پس از گذشت 48 ساعت از عمل یک یا دوبار در روز حمام کردن توصیه می شود.

تجویز آنتی بیوتیک:

پزشک به مدت یک هفته برای پوشش باکتری های گرم مثبت و گرم منفی آنتی بیوتیک تجویز می کند و بیمار باید پس از مشاهده نشانه ای از عفونت مانند تب، ترشحات بودار یا قرمزی کانونی، تورم یا درد در ناحیه درمان شده با پزشک تماس بگیرد.

داروی انتی بیوتیک

نبایدهای پیکر تراشی یا لیپوماتیک

از آیس پک یا پدهای گرمایی برای پوست ناحیه درمان شده استفاده نکنید.

بر روی محل های برش محلول های ضد عفونی کننده یددار مثل بتادین نزنید زیرا مکان های بریدگی بدون این محلول ها سریع تر و بهتر بهبود می یابند.

تا 7 روز بعد از درمان برای کاهش خطر عفونت در آب حمام، جکوزی، استخر یا دریا شنا نکنید.

پیکر تراشی لیپوماتیک و عوارض آن

مشکلات کلیوی یا قلبی :

در این روش به دلیل تزریق مایعات ممکن است در سطح مایع بدن تغییر حاصل گردد و موجب مشکلات کلیوی یا قلبی شود.

جمع شدن آب در ناحیه جراحی شده :

اگر جراح بکار خویش مهارت کافی نداشته باشد، مایع به داخل منافذ کوچک میرود.

حساسیت :

برخی بیماران به لیدوکایین ماده بی حسی موضعی که در حین جراحی استفاده میشود، آلرژی دارند. بیمار ممکن است نسبت به داروها و مواد مورد استفاده در طی جراحی حساسیت داشته باشد.

ترومبوفلبیت :

یک لخته خونی است که به صورت رگ شکل می گیرد و باعث التهاب و عوارض بیشتر می شود.

بی نظمی محیط :

اگر الاستسیته پوست ضعیف باشد، اگر التیام زخم به روش غیر معمول خوب شود، یا اگر برداشتن چربی غیر یکنواخت باشد، پوست ممکن است پژمرده، موجدار و یا ناهموار به نظر برسد.

امبولیسم ریوی :

آمبولی عارضه ای که ممکن است در همه عمل ها رخ دهد. در این عارضه چربی به رگ های خونی وارد می شود و به ریه ها می رود و گردش خون را مسدود می کند و می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

امبولیسم ریوی

ادم ریوی :

گاهی وقتی که مایع به بدن تزریق می شود، در ریه ها جمع می شود.

سوختگی های پوستی :

حرکت کانولا ممکن است باعث سوختگی های ناشی از اصطکاک به روی پوست و یا اعصاب شود.

سایر عوارض :

ارتعاشات شدید دستگاه ممکن است به بیمار و پزشک آسیب برساند.

التهاب و عفونت که کمیاب است.

نکته مهم : انتخاب با دقت پزشک و در نظر گرفتن مهارت او و توضیح داروهای مصرفی و آلرژی به پزشک قبل از انجام لیپوماتیک از عوارض این عمل می کاهد.

لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن 

در عمل لیپوساکشن معمولا به روش های گوناگون، بافت های چربی تخریب می شود و فرآیند شکستن چربی بسیار وحشیانه است تا به بیرون کشیده شود. این روش همراه با ریسک بالایی است زیرا می تواند به اعصاب، ماهیچه ها و رگ های خونی بدن آسیب برساند.

لیپوماتیک بسیار ملایم تر است، این دستگاه از یک ماشین به کمک هوای فشرده همراه با کانولایی استفاده می کند که 360 درجه به طور خودکار می چرخد، این حرکت اجازه می دهد تا چربی به طور خودکار در همان زمان تحریک و جدا شود.

در عمل لیپوماتیک، بافت های چربی دوباره قابل استفاده هستند . یک نواختی پوست پس از جراحی و نبود برآمدگی، یکی از مزیت های لیپوماتیک نسبت به روش های قدیمی تر لیپوساکشن است.خطر آمبولی چربی نیز در این روش بسیار کم است و درد، ورم و ترشحات پس از عمل و دوره نقاهت بسیار کمتر از روش های قدیمی لیپوساکشن است.

پیکر تراشی یا لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می شود؟ + همه چیز

3.5180
این مطلب مفید بود ؟12753
منبع : clinicalmas / docshop / lipolondon / metro / kiarashclinic / iraniansurgery / quora / basirclinic / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک /ن /آ/م.ح
برچسب : لاغری
وبگردی