چربی ترانس
مصرف غذاهای حاوی چربی ترانس باعث بیماری های قلبی عروقی می شود غذاهای آماده و سرخ شده و کیک و دونات از این غذاها هستند.

غذاهایی که چربی ترانس دارند و برای قلب مضرند

چربی های ترانس دار نوعی چربی هستند که در برخی غذاها یافت می شوند ، آن ها به صورت مصنوعی یا طبیعی وجود دارند. چربی های ترانس دار طبیعی در مقادیر بسیار کمی در محصولات خاص حیوانی یافت می شوند از طرف دیگر, چربی های ترانس دار مصنوعی اضافه شده به صورت مصنوعی بودن واکنش شیمیایی شکل می گیرند و در طی فرآیند تولید در انواع محصولات غذایی گنجانده می شوند. مطالعاتی وجود دارند که نشان می دهند هر دو نوع چربی های ترانس ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را با افزایش کلسترول ldl و کاهش کلسترول hdl افزایش دهند.

همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه چربی های ترانس مصنوعی ممکن است التهاب را القا کنند که ممکن است به بیماری های قلبی و عروقی منجر شوند به همین دلیل, چربی های ترانس دار در رژیم غذایی تان باید محدود شوند.

غذای بد بری قلب

آیا چربی ترانس برای قلب مضر است؟

چربی های ترانس چگونه تشکیل می شوند؟

چربی های ترانس دار را می توان به صورت مصنوعی از طریق یک فرآیند شیمیایی به نام هیدروژناسیون تشکیل داد که یک اسید چرب غیر اشباع با مولکول های هیدروژن است و به تشکیل هیدروژن در دو طرف یک پیوند دوگانه در ساختار شیمیایی آن ها منجر می شود.

تشکیل چربی های ترانس مزایایی برای تولید کنندگان مواد غذایی دارد. چربی های ترانس دار به افزایش ماندگاری غذاها کمک می کند هم چنین به برخی چربی ها کمک می کند که در دمای اتاق جامد شوند و برخی غذاها را مطبوع تر کرده باشند.

مضرات چربی ترانس

ساختار چربی ترانس چگونه است؟

غذاهایی که حاوی چربی های ترانس دار هستند:

اگرچه گوشت و فراورده های لبنی ممکن است حاوی مقدار کمی چربی های ترانس باشند, اما چربی های ترانس دار مصنوعی اضافه شده مشکلات و نگرانی زیادی دارند. 

این چربی های ترانس عمدتاً از طریق روغن های هیدروژنه (که گاهی اوقات به صورت فسفات نامیده می شوند) در طول فرآیند تولید معرفی می شوند. غذاهای زیر می توانند با روغن های نسبتاً هیدروژنه ساخته شوند و به خاطر توانایی بالا بردنشان در کلسترول و خطر ابتلا به بیماری های قلبی باید از آن ها اجتناب شود: 

_غذاهای آماده - مانند سیب زمینی سرخ کرده

_برخی از مواد روی نان- مانند مارگارین, یا کره بادام زمینی

_برخی میان وعده ها - مانند چیپس, کراکر، و کوکی

_غذاهای سرخ شده - مانند مرخ سرخ شده،حلقه های پیاز, و ناگت

- خمیر فریز شده و محصولاتی مثل بیسکوییتها و کیکهای بسته بندی

_خامه غیر لبنی

_کیک از پیش آماده شده

_محصولات پیش آماده مانند پای ها, خمیر پیتزا و خمیر کلوچه

_بعضی از شیرینی ها, دونات ها و پیراشکی ها

چربی ترانس دونات

چه غذاهایی چربی ترانس دارند؟

خطرات چربی ترانس

به دلیل خطراتی که چربی های ترانس دار مصنوعی در افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی دارند, FDA به تولید کنندگان مواد غذایی توصیه کرده است که حتما برچسب مواد غذایی را روی بسته بندیشان بزنند. در واقع FDA ،چربی های ترانس مصنوعی را مرتبط با بیماری های قلبی و عروقی اعلام کرد.

پس از بررسی بیشتر بر روی تاثیر چربی های ترانس مصنوعی در غذاها, FDA در ماه ژوئن حکم کرد که تولید کنندگان مواد غذایی نیاز به پیدا کردن معیارهای جایگزین برای تهیه غذاهای فراوری شده خود دارند، تا استفاده از چربی های ترانس را در طول فرآیندشان حذف کنند. 

تولید کنندگان مواد غذایی تا ماه ژوئن زمان دارند تا راه هایی برای تولید غذا بدون چربی های ترانس پیدا کنند, یا می توانند از FDA در این باره، کمک بخواهند. برخی از تولیدکنندگان مواد غذایی, رستوران ها در مناطق ایالات متحده استفاده از چربی های ترانس را در غذاها ممنوع کرده اند.

غذای چربی ترانس دار

چربی ترانس موجود در غذاها

راه هایی که می توانید مقدار چربی های ترانس را در رژیم غذایی خود کاهش دهید:

برنامه آموزش ملی کلسترول و انجمن قلب آمریکا چربی های ترانس سالم را در رژیم غذایی توصیه می کنند، تا زمانی که تمام محصولات غذایی کاملاً عاری از چربی های ترانس باشند, راه هایی وجود دارند که می توانید مقدار چربی های ترانس را که در رژیم کاهش چربی شما مصرف می شوند, کاهش دهید.

 بررسی برچسب مواد مغذی پشت بسته غذایی مهم است و حتما این کار را انجام دهید.

 این برچسب باید مقدار چربی های ترانس را در محصول غذایی نشان دهد با این حال آنطور که در بخش سلامت نمناک می خوانید , اگر مقدار چربی های ترانس کم تر از 3 / 3 میلیگرم باشد, تولید کنندگان مواد غذایی ممکن است به طور خاص محتوای چربی ترانس را روی بسته بندی فهرست نکنند. 

چربی ترانس کیک

چگونه چربی ترانس را از رژیم خود حذف کنیم؟

راه هایی برای عدم مصرف چربی ترانس

به دنبال " روغن های نسبتاً هیدروژنه " در لیست مواد اولیه باشید.

این مورد معمولاً با مواد دیگر مواد غذایی نشان داده می شود. 

مقدار غذاهایی را که از لیست بالا مصرف می کنید را محدود کنید.

حتی با وجود این که یک حرکت برای حذف چربی های ترانس مصنوعی از محصولات غذایی وجود دارد, غذاهایی نظیر شیرینی ها, غذاهای آماده, غذاهای سرخ شده و روغن های گیاهی هنوز هم کالری و چربی اشباع شده دارند که هر دو می توانند تاثیر منفی بر میزان کلسترول و تری گلیسرید شما داشته باشند.

 

غذاهایی که چربی ترانس دارند و برای قلب مضرند

4.185
این مطلب مفید بود ؟7015
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : verywellhealth / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی