درمان چربی خون
چرخی خون بالا یکی از هشدارهای جدی بدن می باشد که در صورت ابتلا به این بیماری می توانید بصورت خانگی پس از مشورت با دکتر اقدام به درمان آن نمایید.

درمان خانگی برای چربی خون بالا و تغذیه ی مناسب این افراد

چربی خون بالا یک وضعیت مزمن است اما در بسیاری موارد از طریق رژیم غذایی سالم و تمرین منظم معکوس قابل برگشت است.چربی خون و کلسترول بالا معمولا بیماری قابل توجهی نیست، اما به طور جدی بر روی بدن تاثیر می گذارد, به طور کلی کلسترول بالا، می تواند منجر به انباشت پلاک در شریان ها شود، که به نام آترواسکلروز شناخته می شود.

این پلاک ها موجب گرفتگی رگ های خونی می شود و حمله قلبی و سکته را در پیش دارد. خبر خوب این است که می توانید به راحتی مشکل چربی خون بالا را تشخیص دهید. 

 1. آیا شما در مورد کلسترول بالا نگران هستید؟
 2. آیا این بیماری، زندگی شما را دشوارتر کرده است؟
 3. آیا در مورد چگونگی جلوگیری یا درمان سطح چربی خون بالا نگران هستید؟

نگران نباشید! مقاله زیر به شما در این باره کمک خواهد کرد که با انجام دادن این اقدامات بسیار ساده و موثر و با کمک آنچه که در خانه دارید، بتوانید از این اتفاق جلوگیری کنید و یا در صورت داشتن چنین بیماری، آن را درمان کنید.

کاهش چربی خون

چه کسی در خطر بالای ابتلا به چربی خون بالا قرار دارد؟

در این بخش از سلامت نمناک لیستی از افرادی که در معرض چربی خون بالا قرار دارند، آورده شده است، که عبارتند از:

 • افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند
 • افرادی که رژیم غذایی ناسالم دارند
 • افرادی که سیگار می کشند و یا الکل مصرف می کنند
 • افراد مبتلا به دیابت
 • افراد مبتلا به نارسایی مزمن کبد یا کلیه

اضافه وزن

درمان های طبیعی و خانگی برای چربی خون بالا

اگر مایلید چربی خون بالای خود را با روش های خانگی و گیاهی درمان کنید پس نسخه های معرفی شده در ادامه ی این بخش مناسب شماست، نسخه هایی شامل : 

1. دانه های گشنیز

برای استفاده و اعمال دانه های گیشنیز به عنوان یکی از داروهای خانگی برای چربی خون بالا مراحل زیر را دنبال کنید:

 • حدود 2 تا 3 قاشق چای خوری از دانه های گشنیز را ا(اگر میتوانید پودر کنید) به یک فنجان آب بیفزایید و اجازه دهید تا بجوشند.
 • اجازه دهید تا کمی خنک شود و بعد بنوشید.

استفاده مکرر از این درمان به طور قابل توجهی به کاهش چربی خون کمک خواهد کرد.

دانه های گشنیز

2. پیاز برای درمان چربی خون

پیاز را به طور منظم به غذاهای روزانه خود بیافزایید و یا در کنار غذاهایتان بخورید.

نکته: اگر این درمان را انتخاب کردید، باید دهانتان را بعد از هر وعده غذایی تمیز کنید، زیرا پیاز باعث ایجاد بوی بد نفس میشود.

شما می توانید یک عدد پیاز را رنده کنید و با یک سوم قاشق چای خوری فلفل و یک فنجان باترمیک، ترکیب نمایید. استفاده منظم از این روش نیز بسیار موثر خواهد بود. همچنین می توانید، یک عدد پیاز را رنده کنید و یک قاشق چای خوری از آن، و یک قاشق چای خوری از عسل را با یکدیگر ترکیب نمایید و یکبار در روز مصرف نمایید.

پیاز

3. درمان چربی خون با سیر

سیر، حاوی یک ماده فعال به نام گوگرد است که آلیسبین نیز نامیده می شود. مطالعات نشان می دهند که آلبسین می تواند کلسترول اضافی در کبد را مهار کند. چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم همه کاری که باید انجام دهیم، این است که سیر را به عنوان یک چاشنی به غذاهایتان اضافه کنید، نه تنها مزه بی نظیری به غذاهایتان می دهد بلکه باعث کاهش کلسترول در بدن می شود.

سیر ضد چربی خون

4. آجیل و دانه ها، لوبیا و جوانه لوبیا موثر در درمان چربی خون

آجیل هایی مثل:بادام زمینی، گردو و بادام غنی از فیبر هستند، به همین دلیل در بهبود کلسترول بالا تاثیرگذار هستند.کارشناسان معتقدند که گردو می تواند سطح کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش دهد.

جوانه های لوبیا نیز دارای فیبر و ویتامین C هستند.بنابراین می تواند با چربی خون بالا مبارزه کند.

آجیل

5. سیب موثر در درمان چربی خون

سیب، حاوی مقدار زیادی فیبر محلول است. ویتامین C و پکتین موجود در سیب می تواند به کلسترول در کبد ترکیب شود و سپس آن را از طریق صفرا خارج کند، به این ترتیب می تواند کلسترول بالا را کاهش دهد.

روزانه خوردن یک عدد سیب، نه تنها باعث کاهش سطح چربی خون می شود، بلکه باعث می شود پوستی زیبا داشته باشید.

سیب

6. خواص مرغ بدون پوست برای درمان چربی خون

در مقایسه با گوشت گاو ،گوسفند و دیگر گوشت های قرمز ،مرغ حاوی مقدار زیادی اسید چرب اشباع نشده است. بنابراین برای افراد مبتلا به چربی خون بالا مناسب می باشد، اما باید مطمئن شوید که تمام پوست آن را بکنیم، زیرا پوست مرغ غنی از پروتئین و چربی است. 

مرغ بدون پوست

7. غلات

دانه های غلات، حاوی منگنز می باشند که می توانند از عروق کرونر جلوگیری کنند.غلات می تواند در برابر افزایش چاقی و در کنترل چربی خون تاثیر داشته باشد.بهتر است که بیماران کلسترول بالا، مرتبا غلات بخورند تا شرایطشان بهبود یابد.

فواید غلات

8. قارچ عالی برای درمان چربی خون

بسیاری از گروه ها و مواد تشکیل دهنده قارچ می تواند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کنند که عبارتند از: 

بتا گلوکان

یک نوع فیبر محلول است که مانع جذب کلسترول در خون می شود. 

اربتادنین

یک ماده فعال است که می تواند متابولیسم فسفولیپیدها در کبد را تغییر دهد. 

مونیولین

متابولیسم کلسترول در کبد را مهار می کنند.این مواد ممکن است بسته به نوع قارچ مختلف متفاوت باشند.برای بهبود مشکلات مربوط به کلسترول و چربی خون بالا ،قارچ را به غذا های روزانه خود بیافزایید.

قارچ

9. کاهو بر درمان چربی خون

این درمان عجیب به نظر می رسد، اما در درمان های چربی خون بالا بسیار موثر واقع شده اند.کاهو حاوی مقدار زیادی سلولز است که به کاهش چربی خون کمک میکند.سلولز های آن در بدن جذب نمی شوند. این کار برای پر کردن شکم و کاهش توانایی جذب غذا در بدن مفید است . در عین حال برای کاهش LDL(کلسترول ید) نیز کاربرد دارد.

کاهو

10. درمان چربی خون با چای ( چای سبز، سیاه و اسکواش)

مدت های مدیدی است که چای به عنوان یک نوشیدنی محبوب به حساب می آید و اثرات آنتی اکسیدانی دارد. امروزه دریافته اند که چای در کاهش کلسترول LDL نیز موثر است. مصرف چای سیاه به مدت سه هفته می تواند سطوح چربی را تا 10 درصد کاهش دهد.چای اسکواش نیز دارای محتوای چربی ،سدیم بسیار کم است و اثرات مثبتی دارد و همچنین دارای اسید مالونیک است که می تواند چربی خون را کاهش داده و چربی اضافی را از بدن دفع کند.

چای سبز

11. سرکه سیب

همان طور که می دانید سرکه سیب دارای کاربردهای بسیار زیادی است. یکی از مزایای آن، بهبود و کاهش کلسترول و تری گلیسیرید است.راه های استفاده از سرکه سیب بسیار ساده است. شما می توانید آن را به یکی از روش های زیر مصرف کنید:

 • یک قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک فنجان آب مخلوط کنید و دو تا سه بار در طول روز بنوشید. این درمان را حداقل به مدت یکماه ادامه دهید.
 • همچنین می توانید مقداری آب میوه مانند انگور، پرتقال یا سیب را اضافه کنید تا هم مخلوط را تغییر دهید.

یا میتوانید:

3 قاشق چای خوری عسل را با 3 قاشق چای خوری سرکه سیب و دو فنجان آب داغ ترکیب نمایید و دوبار درروز این ترکیب را مصرف نمایید.

سرکه سیب

12. درمان چربی خون بالا با پرتقال

پرتقال یکی از میوه هایی است که حاوی روغن های معطر می باشد و مقدار زیادی ویتامین C دارد، که برای مرطوب ماندن و تغذیه بدن بسیار مناسب و موثر است.علاوه بر مواد مغذی، آب پرتقال نیز یک اثر شفابخش در کاهش چربی خون دارد. 

پرتقال

13. روغن نارگیل برای درمان چربی خون

این یکی از بهترین داروهای خانگی برای کلسترول بالا محسوب می شود.اخیراً به طور فزاینده ای محبوب تر از قبل در جهان شده است.روغن نارگیل قند خون را متعادل میکند. خاصیت ضد التهابی دارد و جذب ویتامین ها و مواد غذایی را افزایش می دهد.روغن نارگیل را به غذاهای خود بیافزایید و به این ترتیب شرایط کلسترول بالا را بهبود ببخشید.

روغن نارگیل

14. بلغور جو دوسر

جو نه تنها برای مراقبت های سلامتی مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه برای پیشگیری و درمان بیماری هایی که در بدن وجود دارند نیز استفاده می شود. به خصوص در مورد کلسترول یا چربی خون بالا که تاثیر خوبی دارد.دارای فیبر است و همچنین برای کاهش جذب کلسترول بد نیز موثر است.خوردن جوی دوسر به طور مرتب به بهبود وضعیت کلسترول بالا کمک می کند. 

بلغور جو

نکات تکمیلی برای درمان چربی خون بالا

علاوه بر استفاده از مواد غذایی ذکر شده در مقاله، باید به راهنمایی های زیر در رژیم غذایی روزانه خود نیز عمل کنید: 

 1. خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه (کمتر از 500 گرم در روز)
 2. باید حداقل هفته ای 3 بار ماهی بخورید.
 3. اگر گوشت مصرف میکنید،گوشت بدون چربی را انتخاب کنید.
 4. در طول هفته فقط دو عدد تخم مرغ مصرف کنید.
 5. در طول روز مقدار زیادی آب و چای سبز بنوشید.
 6. از غذاهای سرخ شده تا حد ممکن اجتناب کنید.
 7. شیرینی های زیادی( مانند مربا، آب نبات و بستنی) را حذف کنید.
 8. سیگار نکشید. 

درمان خانگی برای چربی خون بالا با این تغذیه و خوردنی ها

4.71353
این مطلب مفید بود ؟127479
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : webmd / health / healthline / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/ف.ن
برچسب : چربی خون
وبگردی