چربی سوزی
اگر میخواهید از بین شنا کردن و دویدن یکی را برای چربی سوزی انتخاب کنید, دویدن به 5 دلیل برای چربی سوزی بهتر از شنا است.

چربی سوزی با شنا یا دویدن؟

این روز ها در کل دنیا و لذا به دنبال آن در کشورمان ایران مسئله تناسب اندام اهیت دو چندانی نسبت به سالهای قبل پیدا کرده. در دنیای متمدن دیگر زیبایی صورت جای خود را به زیبایی اندام و تناسب اندام داده است و بیشتر افراد دنبال ایجاد و حفظ تناسب اندام هستند

چربی سوزی یکی از روشهای کاهش وزن است و سوالی که پیش می آید این است که با دویدن بیشتر چربی می سوزانیم یا شنا؟ کدام بهتر است؟

تاثیر شنا بر چربی سوزی

شنا برای چربی سوزی خوب است؟

 

در کل دویدن بیشتر از شنا کردن چربی می سوزاند، چرا که دویدن نسبت به شنا کردن، عضلات چربی سوز و کالری مصرف کن بیشتری را بکار می اندازد و می سازد، باعث می شود قلبتان تندتر بزند، و فعالیت داشتن در هوای آزاد نسبت به فعالیت در آب، برای مدت زمان بیشتری سوخت و ساز بدنتان را بالا می برد. اما با اینحال، شنا کردن، آسیب پذیری کمتری نسب به دویدن دارد، پس می تواند ورزش بهتری برای کاهش وزن در بلند مدت باشد.

 

کاهش وزن

بدن شما اکثر انرژی تان را بصورت قند و چربی ذخیره می کند. هنگامی که می دوید، شنا می کنید یا هر ورزشی را انجام می دهید، کالری مورد نیاز شما از قند و چربی های ذخیره شده تامین خواهد شد. هنگامی که 3500 کالری بسوزانید، نیم کیلو وزن کم خواهید کرد. حالا افرادی که کمتر فعالیت می کنند، بیشتر از چربی ها استفاده می کنند تا قند، و افرادی که فعالیتشان بیشتر است، بیشتر از قندهای ذخیره شده انرژی شان تامین می شود. اگرچه افراد فعال در مجموع، کالری بیشتری از چربی ها و قندهای بدنشان مصرف می کنند.

 

عضلات

عضله ساختن در آب خیلی سخت تر از ساختن آن بیرون از آب است، چرا که آب، نوع حرکات عضلات را محدود می کند. عضلات، کالری بیشتری می سوزانند، این کالری ها از چربی ها هم تامین می شوند. مردها هم راحت تر از خانم ها چربی و کالری سوزی دارند، چرا که بصورت میانگین همان طور که اغلب خانم ها نصف مردان وزن دارند، مردان دو برابر خانم ها توده ی عضلانی دارند.

 

ضربان قلب

هنگامی که شما شدیدتر ورزش کنید، کالری بیشتری خواهید سوزاند، که این شامل کالری های دریافت شده از چربی ها نیز می شود. ضربان قلب شما تعیین کننده شدت ورزشتان است. هنگامی که زیر آب باشید، ضربان قلبتان نسبت به زمانی که در خشکی هستید، کندتر خواهد بود. این اختلاف را مطالعات مرتبط با کالری سوزی به ما نشان داده است. شدیدترین حالت ممکن دویدن، در مورد یک فرد 86 کیلویی در هر ساعت 1553 کالری می سوزاند، اما در شدیدترین حالت ممکن شنا کردن، تنها 949 کالری در یک ساعت برای همان فرد خواهد سوخت.

 

سوخت و ساز

دویدن کمک می کند تا در حین ورزش و تا 18 ساعت بعد از آن کالری سوزی تان ادامه داشته باشد! اما شنا کردن تنها به سوزاندن کالری در حین ورزش به شما کمک می کند. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که هوا، دمای بدن شما را افزایش می دهد اما آب نه! بالا رفتن دمای بدن به شما کمک خواهد کرد تا بعد از اینکه ورزشتان تمام شد، کماکان کالری و چربی سوزیتان ادامه داشده باشد. دمای بدن شما تا 18 ساعت بالاتر از حالت نرمال باقی خواهد ماند. در نتیجه هنگامی که روی مبل خانه تان نشسته اید، اگر قبلا دویده باشید، نسبه به زمانی که از استخر آمده اید کالری بیشتری مصرف خواهید کرد.

 

خطر پذیری

پیاده روی، شنا کردن، و دوچرخه ثابت ورزش هایی هستند که کمترین آسیب ها را به بدن می رسانند. از طرف دیگر اما، دویدن نسبت به شنا کردن، بیشتر باعث آسیب دیدن می شود. این موضوع، زمانی اهمیت پیدا می کند که بدانید 60 درصد اشخاصی که ورزشی را آغاز می کنند، پس از 6 هفته بدلیل آسیبی که دیده اند ورزش کردن را رها می کنند!

برای چربی سوزی دویدن بهتر است یا شنا؟

59
این مطلب مفید بود ؟90
برگرفته از فیتنس مگزین-/ح
برچسب : لاغری دویدن
وبگردی