چروک پوستی
بروز چین و چروک در پوست در درجه اول بستگی به کیفیت پوست و موارد ژنتیکی دارد ، البته می توان با شروع مراقبت های پوستی از سنین جوانی سن بروز چین و چروک ها را افزایش داد

درمان چروک های پوستی

معمولا با نگاهی به پوست افراد کم و بیش می توان سن آنها را حدس زد. البته این قانون همواره 100 درصد صادق نیست. چراکه با شروع مراقبت های پوستی از سنین جوانی می توان از اثرات افزایش سن بر پوست کاست.

 همانطور که در مقالات قبلی پوست هم به آن اشاره شد، پوست از سه لایه تشکیل شده است:

  • لایه بیرونی:اپیدرم
  • لایه میانی:درم
  • لایه درونی:لایه هیپوردم

درمان چروک پوستی

لایه های پوست صورت

کلاژن چیست؟

کلاژن پروتئینی است که در محیط خارج از یاخته (سلول)های جانوران، وجود دارد. . پروتئین کلاژن بصورت رشته های کلاژن مشاهده می شود. رشته های کلاژن در همه انواع بافت همبند، ولی به میزان متفاوت یافت می شوند. سنتز کلاژن به وسیله فیبروبلاست ها مشابه ساخت سایر پروتئین ها می باشد. سنتز کلاژن توسط سلول های استئوبلاست دراستخوان، کندروبلاست در غضروف، ادونتوبلاست در دندان، سلول های ماهیچه صاف در دیواره رگ های خونی و سلول های اپی تلیال نیز انجام می گیرد. ترکیب اسید آمینه تشکیل دهنده کلاژن در بافت های مختلف دارای تفاوت های جزئی است.

 چرا با افزایش سن چروک های پوستی به وجود می آیند؟

در طول زمان، پوست بدن کلاژن و به دنبال آن خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد. به طوری که پوست ضعیف تر می شود. مشکل اصلی در این مورد، کاهش رطوبت اپیدرم پوست با افزایش سن می باشد. همچنین چربی در لایه درونی پوست کم کم از بین می رود. اپیدرم شروع به سفت شدن می کند و چین و چروک بروز می کند.

از چه سنی چین و چروک ها ظاهر می شوند؟

بروز چین و چروک در پوست در درجه اول بستگی به کیفیت پوست و موارد ژنتیکی دارد (برخی نژادها به طور کلی ارثی پوست های بهتری دارند). در بعضی از افراد از سن 20 سالگی هم می توان چین هایی را در صورت مشاهده نمود. ولی به طور میانگین از 40 سالگی روند چروک شدن پوست و تحلیل کلاژن و چربی پوست شدت می گیرد.
البته می توان با شروع مراقبت های پوستی از سنین جوانی سن بروز چین و چروک ها را افزایش داد. به عنوان مثال در معرض آفتاب شدید قرار گرفتن می تواند سبب از بین رفتن کلاژن و چین و چروک زود هنگام شود.
افرادی که پوست های چرب دارند معمولا دیرتر علایم پیری در پوست آنها مشاهده می شود. چراکه پوست آنها چربی بیشتری دارد.
جلوگیری از چروک صورت

سن چروک شدن پوست

چین و چروک ها ژنتیکی هستند؟

ممکن است فکر کنیم که آلودگی بیش از حد ، اشعه های خورشید، و زندگی پر استرس تنها علل بروز چین و چروک می باشد. با این حال، این موارد بطور کامل درست نیست. آنها ژنتیکی هستند. عمق چین و چروک در پدربزرگ و مادربزرگ خود ، پدر و مادر ، عموها و یا خاله بطور ارثی در پوست شما نیز وجود دارد .اگر چین و چروک درپوستتان شروع شده است ، به عکسهای بزرگان خود نگاه کنید . یک شباهت پیدا کرده اگر از اقدامات احتیاطی مناسب استفاده کنید می توانید از چین و چروک جلوگیری کنید. اگر شما می خواهید درمان صحیح را برای چین و چروک شروع کنید همیشه بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید .

عادات غذایی می تواند به چین و چروک منجر شود

خوردن بیش از حد مواد غذایی آشغال می تواند باعث عدم تغذیه پوست شود که منجر به آسیب پوست میشود . و این باعث می شود چین و چروک بوجود آید . باید میوه های تازه ، آب میوه، و سبزیجات برگ سبز را به رژیم غذایی اضافه کنید. بجای نوشیدن الکل از مقدار زیادی آب استفاده کنید . پوست شما هیدراته تر شده و سالم خواهد ماند.

غذا خوردن زیاد و کم غذایی موجب چین و چروک میشود

خوردن بیش از حد علل چین و چروک زود هنگام است هنگامی که یک فرد چاق تصمیم می گیرد یک رژیم غذایی لاغری بگیرد تمایل به کاهش مواد غذایی باعث می شود پوست چروک شود . چنین افرادی خیلی زود این رژیم را ول میکنند. چنین نوسانات مکرر در وزن باعث چین و چروک های عمیق بر روی پوست ران ، سینه ، بازوها، و گردن میشود . از سوی دیگر ، افرادی که بیش از حد کم غذا هستند تغذیه ناسالم تر دارند، در نتیجه منجر به چین و چروک های نازک در اطراف چشم ، گردن، دست و پا میشوند
پیشگیری از چروک پوست

غذاهای گیاهی و سالم

روش هایی برای جلوگیری از بروز چین و چروک:

1- در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. به خصوص بین ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر. اشعه ماوراء بنفش (UV) باعث ایجاد بسیاری از چین و چروک های پوستی می شود. استفاده از ضدآفتاب ها میتواند در محافظت از پوست در برابر نور خورشید بسیار موثر باشد. ولی حتی این محصولات هم نمی توانند تمام اشعه های مضر خورشید را جذب کنند. از ضدآفتاب هایی استفاده کنید که SPF بالاتر از 15 داشته باشند و حداکثر هر دو ساعت یکبار آنرا تجدید کنید.
2- استفاده از دستگاه های برونزه کننده جهت تغییر رنگ پوست در از بین رفتن کلاژن پوست و بروز چین و چروک بسیار نقش دارد.
3- سیگار نکشید، سیگار رطوبت پوست را کاهش می دهد و سبب ایجاد چین و چروک های زودرس می شود.
4- آب زیاد بنوشید.
5- همواره پوستتان را با استفاده از مرطوب کننده های مناسب با پوستتان مرطوب نگهدارید. به خصوص در فصل هایی که سردتر است.

راهکار های جدید برای درمان چروک پوستی

410
این مطلب مفید بود ؟82
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از پارسی طب / دکترسلام / ع.ب
وبگردی