خواص ژل رویال
“ژل رویال” موادی مفید و مغذی که توسط زنبور های کارگر برای استفاده ملکه تولید می شود و تاثیری فوق العاده در حفظ سلامت و زیبایی دارد.

خواص درمانی و فواید ژل رویال royal jel

بعضی از مردم از ژل رویال، به عنوان دارو استفاده میکنند، اما مهم این است که آن را با گرده گل و زهر زنبور عسل اشتباه نگیرید چون اینها، کاملا با هم متفاوت هستند در این بخش از سلامت نمناک، چند مورد مهم از خواص درمانی این ژل را برای شما آورده ایم.

ژل رویال چیست؟

ژل رویال ماده ای ژلاتینی، سفید مایل به زرد روشن، کلوئیدی و چسبناک با بوی خاص و طعمی تند و زننده است که از دو جفت غده هیپوفارین موجود در طرفین سر زنبوران کارگر جوان ترشح می شود. این ماده مغذی تا سه روز مورد استفاده همه لاروها قرار گرفته و بدون ژل رویال هیچ لاروی قادر به رشد نیست.  زنبور ملکه دائم از این ماده تغذیه می کند و به واسطه استفاده از این ماده مغذی حدود 5 تا 6 سال عمر می کند.

ژل رویال چیست

مواد موجود در ژل رویال 

 • آب (بیشترین مقدار)
 • کلاژن
 • کربوهیدرات
 • پروتئین 
 • 8 نوع اسید های آمینه ضروری 
 • اسید های چرب غیر اشباع مانند هیدروکسی ، دکنوئیک اسید (HAD10) 
 • استیل کولین
 • مواد معدنی همچون کلسیم، آهن، سیلیسیوم، فسفر
 • ویتامین های گروه B9,B12,B1,B2,B3,B5,B6,B7,B8,A,C,E.

ارزش غذایی ژل رویال

خواص بی نظیر ژل رویال

خواص درمانی ژل رویال عبارتند از:

1. تقویت سیستم ایمنی و خنثی کردن واکنش های حساسیتی

بر اساس نتایج آزمایشی منتشر شده در سال 2001، از مجله international Immun opharmacology، ژل رویال میتواند، به تقویت سیستم ایمنی کمک کند، در این تست، واکنش هیستامین به آلرژن ها فورا سرکوب شد و نشان داد که امکان اینکه ژل رویال بتواند به کاهش علائم آلرژی فصلی کمک کند، وجود دارد با این حال، هنوز هم تحقیقات بیشتری برای تایید خواص ضد حساسیت ژل رویال لازم است. 

2. کمک کردن به بیماری آلزایمر با ژل رویال

ژل رویال میتواند حافظه کوتاه مدت را تقویت کند، زیرا ثابت شده است که به طور کلی روی عملکرد اعصاب، نقش تقویتی دارد میدانیم که بیماری آلزایمر، یعنی اختلالات حافظه و یادگیری، برای همین آزمایش برای بررسی تاثیر ژله رویال روی یادگیری و حافظه در نهاد تحقیقات بیومدیک پیشرفته، مطرح شد. از آنجایی که بافت مغز، اسیدهای چرب اشباع نشده زیادی در خود دارد، که به ویژه در برابر حمله رادیکال های آزاد ضعیف اند، مواد آنتی اکسیدان موجود در ژل رویال میتواند نقش مهمی در درمان و پیشگیری بیماریهای مختل کننده اعصاب داشته باشد.

ژل رویال برای آلزایمر

3. حاوی پرو بیوتیک های مفید می باشد

ژل رویال، منبع مهم بیفدو باکتری است، که باکتری های مفید در حفظ سلامت مسیر گوارشی هستند. مطالعات بالینی دیگری مانند ضد سرطان بودن و افزایش ایمنی را نیز به وجود بیفدو باکتری ها در مسیر گوارش ربط داده اند. 

4. ژل رویال تسکین دهنده عوارض و مشکلات یائسگی و پس از یائسگی

پژوهش ها، نشان میدهد که خوردن ژل رویال، میتواند عوارض یائسگی را کاهش دهد و احساس سلامتی را در زنان یائسه بهبود بخشد. ترکیبی از ژل رویال، روغن پامچال، دامیانا و جنسینگ هم میتواند عوارض یائسگی را کم کند.

یائسگی

5. افزایش سطح کلاژن سازی، برای داشتن پوست بهتر با ژل رویال

آزمایشات انجام شده توسط گروه علوم پزشکی شرق و غرب دانشگاه کیونگ هی، گزارش می دهد که ژل رویال، چروک های پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش B را رفع میکند این تاثیرات ضد پیری روی پوست، با تعیین محتوای کلاژن و ضخامت اپیدرمی بافت پوست اندازه گیری شدند. این نتایج مشخص میکند که ژل رویال، میتواند با افزایش تولید کلاژن، از پوست، در برابر پیری زودرس محافظت کند.

6. ژل رویال مناسب برای درمان پوکی استخوان

گروه ارتوپد و ترو ماتولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه اروسیوس ترکیه، تاثیر ژل رویال و گرده گل را، روی کاهش از بین رفتن استخوان ها به دلیل پوکی استخوان، بررسی کردند تراکم مواد معدنی استخوان را اندازه گیری کردند، از بافت ها نمونه برداشتند و نمونه های خون را برای آزمایش جمع آوری کردند، با تصویر برداری از همه این ها در میکروسکوپ الکترونی، میتوان میزان کلسیم و فسفات استخوان ها را مشخص کرد.

تفاوت های آشکار، بین نمونه های یافت شده که سلامت بیشتر استخوان های ستون فقرات و قسمت بالایی استخوان ران در گروه های مصرف کننده ژله رویال و گرده گل را نشان میدهد زیرا فیزیک کلسیم و فسفات در بافت استخوانی در این نمونه ها بیشتر بود.

پوکی استخوان

7. ژل رویال موثر در کمک به درمان زخم ها

تحقیقات، نشان میدهد که ژل رویال تاثیر قابل توجهی در درمان زخم دارد. در آزمایشی در سال 2010، زخمی بلافاصله با ژل رویال به غلظت های مختلف رسید و تا 48 ساعت تحت درمان قرار گرفت.

همینطور کوچ یاخته ( فرایندی پایه ای، در رشد و نگهداشت جانداران) با اندازه گیری بسته شدن حاشیه های زخم، مورد بررسی قرار گرفت؛ کوچ یاخته های فیبروبلاست، پس از گذشت 24 ساعت از ایجاد زخم، شروع شد و درمان ژل رویال به طور قابل توجهی، سرعت آن را بالا برد. فیبرو بلاست، سلولی در بافت بهم پیوسته است، که کلاژن و فیبرهای دیگر تولید میکند و باعث تعادل چربی های متنوع موجود در فرایند درمان زخم میشوند.

8. بهبودی ناباروری در میان مردان با ژل رویال

فواید ژل رویال روی پارامترهای اسپرم، درجه تستوسترون و مالون دی آلدئید در موش را ارزیابی شد و همچنین تعداد اسپرم، میزان تحرک، زنده بودن، تکامل و بی نقصی DNA آنها، در این آزمایش آنالیز شدند و نتایج نشان دادند که درمان توسط ژل رویال میتواند ناباروری جنس نر را بهبود ببخشد.

بهبود ناباروری مردان

9. ژل رویال کاهش دهنده ناراحتی و مشکلات غشا مخاطی

تحقیقات، نشان میدهد که ژل رویال میتواند به بیماران تحت پرتو درمانی و شیمی درمانی کمک کند و همینطور با استفاده از آن به صورت دهانشویه، میتوان موکوزیت دهان را بهبود ببخشد که این تاثیر به خاطر خواص ضد التهابی و یا آنتی اکسیدانی آن است.

10. ژل رویال مناسب برای درمان دیابت

در یک آزمایش، با افراد رندوم، چهل بیمار مبتلا به دیابت نوع 2، موظف به خوردن روزانه ده گرم ژل رویال یا یک عدد قرص پلاسیبو به صورت ناشتا شدند با اینکه اثرات فوری نبودند و پژوهش های بیشتری در این مورد نیاز است، تغییراتی در درجه گلوکز خون صورت گرفت، که میتواند برای دیابت نوع 2 مفید باشد یعنی، این ماده میتواند یک درمانگر طبیعی برای دیابت باشد.

درمان دیابت

11. ژل رویال برای افزایش طول عمر

مصرف مداوم ژل رویال خالص سبب افزایش قدرت سیستم ایمنی و افزایش طول عمر می گردد. برای مصرف ژل رویال بصورت مداوم پس از 3 ماه مصرف یک دوره 1 ماهه این ژل را قطع کرده و بعد از این مدت دوباره مصرف کنید.

12. ژل رویال مناسب برای درمان بیماری های عصبی

ژل رویال حاوی ویتامین هایی مانند B Complex، هورمون های طبیعی، مواد معدنی، اسید فولیک و برخی اسید های چرب است و بر روی مغز و سیستم عصبی اثر مثبت دارد و سبب کاهش دردهای میگرن، درمان افسردگی، کاهش استرس و بی خوابی های شبانه، بهبود ضعف اعصاب، اختلالات روانی می شود.

بیماری های عصبی

13. ژل رویال کاهش دهنده کلسترول خون

ژل رویال با افزایش سوخت و ساز چربی، کلسترول را کاهش می دهد.

14. ژل رویال کاهش کم خونی

مصرف ژل رویال با افزایش سطح تستوسترون سبب افزایش گلبول های قرمز و کاهش کم خونی می شود.

خواص درمانی ژل رویال

15. ژل رویال کاهش دهنده عوارض شیمی درمانی

عوارض جانبی درمان سرطان و شیمی درمانی، زخم های دردناک و زخم های دهانی است. مصرف ژل رویال سبب بهبود زخم های دهان و کاهش زمان بهبودی خواهد شد.

16. ژل رویال جلوگیری کننده از تصلب شرائین

با افزایش سن و افزایش کلسترول خون در سرخرگهای قلب انسداد ایجاد می شود. (HAD10) موجود در ژل رویال با کاهش ذخیره کلسترول در دیواره سرخرگ باعث کاهش فشار خون شده و از تصلب شرائین پیشگیری می کند.

خواص ژل رویال

17. ژل رویال و خشکی چشم

مصرف ژل رویال سبب افزایش ترشح اشک شده و برای درمان خشکی مزمن چشم عالی است.

18. ژل رویال  و میکروب کشی

 ژل رویال دارای اسید چرب غیر اشباع (HAD10) است که به  ضد باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس، اشرشیاکلی، سالمونلا تیفی (عامل حصبه) عمل میکند و برای درمان عفونت های ویروسی موثر است. در ژل رویال پروتئین قوی به نام (Riyalisin) است که بر باکتری های گرم مثبت اثر می گذارد.

فواید ژل رویال

19. ژل رویال  و کاهش فشار خون

ژل رویال به دلیل داشتن (HAD10) سبب کاهش ذخیره کلسترول در دیواره سرخرگ و کاهش فشار خون می شود. استیل کولین موجود در ژل رویال باعث گشاد شدن رگ های خونی و کاهش فشار خون در افرادی که از فشار خون بالا رنج میبرند می گردد.

20 . ژل رویال  و تاثیر آن بر خستگی

ژل رویال به دلیل ترکیبات آن دارای مواد بسیار مغذی و انرژی زا می باشد و برای از بین بردن خستگی و ضعف بدن بسیار مفید است و در بهبود خستگی ناشی از انواع بیماری ها مانند سرطان و ام اس موثر می باشد. 

21. ژل رویال و درمان چاقی

ژل رویال با کنترل متابولیسم بدن تاثیر فوق العاده ای در درمان چاقی دارد و یکی از بهترین راه حل ها برای کنترل چاقی کنترل متابولیسم بدن می باشد. مصرف ژل رویال باعث افزایش گرمای تولیدی بدن و افزایش سوخت و ساز می شود.

درمان چاقی

سایر خواص ژل رویال

مقایسه ژل رویال و عسل

ژل رویال یا عسل، هر دو، قرن ها است برای دلایل مشابه و یا حتی مختلف مصرف میشوند؛ ژل رویال، به طور معمول به عنوان مکمل های مغذی استفاده میشوند و همه ما میدانیم که عسل به عنوان یک شیرین کننده طبیعی و خوشمزه برای چای صبحانه و یا هر زمانی از روز استفاده میشود و برای سلامتی نیز بسیار مفید میباشد. در اینجا یک راهنمای سریع وجود دارد، که ممکن است به شما کمک کند تا بهترین استفاده را بر اساس نیاز هایتان از این ژل انجام دهید.

 • ژل رویال، یک ترشح پروتئینی است که از غدد هیپو فار لکس و فک پایینی زنبور عسل کارگر خارج میشود.
 • تنها غذایی که در طول عمر ملکه به او داده میشود و همچنین همه لاروهای کوچک در سه روز اول پس از، تخم درآمدن با ژل رویال تغذیه میشوند.
 • این ماده، دارای ویژگی های مختلف بیولوژیکی مفید برای سلامت انسان است مانند؛ فعالیت های آنتی اکسیدانی، اثرات ضد باکتری، افزایش ایمنی، پشتیبانی از سیستم ایمنی، اثرات آنتی بیوتیک و....
 • اما عسل خام 100 درصد، پردازش نشده و طبیعی و پاک هستند که تمام آنزیم ها، گرده ها، ژل رویال، ویتامین های.... مختلف، مواد معدنی و کربو هیدرات ها را در خود حفظ میکند.

ژل رویال

عسل، برای موارد زیر شناخته شده است:

 • شیرین کننده طبیعی
 • موثر در کاهش وزن
 • کمک کننده تنظیم انسولین
 • خواص ضد التهابی
 • قدرت آنتی باکتریال برای پوست
 • درمان گلو درد
 • مقاوم در برابر آلرژن های محلی
 • خواص آنتی اکسیدانی
 • مناسب برای درمان زخم ها و ....

- علاوه بر این، ژل رویال زنبور عسل، به دلیل خواص محافظتی که دارد، دارای تاریخچه طولانی در داروهای طبیعی انسان است؛ به طور کلی، اکثرا شامل اسیدهای چرب میباشند که تقریبا همه آنها اسیدهای چرب آزاد هستند.

- بیشتر اسیدهای چرب ژل رویال، اسیدهای چرب زنجیره میانی هستند و لیپیدها، به عنوان داروهای پیشگیرانه و تقویت کننده، مورد استفاده قرار میگیرند. 

ژل رویال و عسل

مقدار مصرف ژل رویال چقدر است؟

مقدار مصرف ژل رویال به فاکتورهای زیادی مانند سن مصرف کننده، سلامتی و شرایط دیگر او بستگی دارد اما مصرف هر ظرف 125 گرمی باید یک هفته و نیم طول بکشد.

 • کودکان بیش از یک سال 1 گرم قبل از صبحانه
 • بزرگسالان 1 تا 3 گرم در سه وعده قبل از غذا

نحوه مصرف ژل رویال

برای استفاده از خواص ژل رویال، دو ظرف 125 گرمی عسل، از هر ظرف را با 6 گرم ژل رویال مخلوط نموده و هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری از این مخلوط زیر زبان قرار داده تا با بزاق دهان مخلوط گردد. برای کودکان از مقادیر کمتری 1 تا 2 گرم ژل رویال در 125 گرم عسل استفاده می شود.

مصرف ژل رویال باید به صورت دو دوره درمانی بیست و یک روزه، یکی در پاییز و دیگری در بهار باشد. شما می توانید ژل رویال خالص را به اندازه یک نخود فرنگی ریز تا سه هفته هر روز صبح زیر زبان بگذارید.

مصرف ژل رویال

انواع ژل رویال و نکاتی در مورد استفاده از آن

 • طعم ژل رویال، معمولا خشک، گس و کمی تلخ است و اثر آن در دهان باقی میماند.
 • گاهی ممکن است، به خاطر دوز کمی از زهر زنبور عسل نیز باشد که حالت بی حسی به زبان و دهان میدهد به همین دلیل افرادی که حساسیت به زهر زنبور دارند باید از مصرف این ژل اجتناب کنند؛ استفاده ی تنها نصف قاشق چای خوری از آن به صورت روزانه کافی است.
 • این ژل ها را، هم میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید اما اگر میبینید که مصرف بالایی ندارید، خشک شده آن را تهیه کنید تا بتوانید برای مدت طولانی در خانه نگهداری کنید.
 • توجه داشته باشید، که وقتی از آن قرص و کپسول میسازند، مواد دیگری نیز اضافه میکنند، پس در هنگام مصرف، حتما روی آن را بخوانید اگر از ژل رویال خشک نشده استفاده میکنید. 
 • میتوانید آن را فریز کنید، زیرا برای مدت طولانی تری نسبت به یخچال، میتوان آن را نگهداشت.

چه کسانی نباید ژل رویال مصرف کنند !

 • اگر سرطان سینه دارید، از مصرف این ژل خودداری کنید، زیرا میتواند رشد سلول های سرطانی را افزایش دهد.
 • اگر از داروهای ضد انعقاد خون یا هر گونه داروی مشابهی استفاده میکنید یا حامله و شیرده هستید، حتما قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.
 • دوز مناسب این ژل، به فاکتور های زیادی بستگی دارد مانند:سن مصرف کننده، سلامتی و شرایط دیگر.
 • در حال حاضر اطلاعات علمی کامل و مناسبی درباره دوز بندی این ژل وجود ندارد فقط به خاطر داشته باشید، که هر محصول طبیعی همیشه مفید و بی خطر نیست، بنابراین دانستن دوز بندی آن، ضروری است.
 • حتما از توضیحات روی بسته بندی محصولات پیروی کنید.

اگر پس از مصرف ژل رویال علائم زیر را داشتید حتما با پزشک خودتان مشورت کنید.

 • خارش زیاد بدن
 • گیجی و سردرد
 • بروز مشکلات تنفسی
 • حالت تهوع
 • مشکلات گوارشی، مثل درد شکم یا اسهال
 • استفراغ

ژل رویال و 10 خواص بینظیر ژل رویال برای درمان دیابت و آلزایمر

4.669
این مطلب مفید بود ؟645
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/ح.ب
وبگردی