ژله

ژله مفید یا مضر؟

کد مطلب : 5686زمان مطالعه : 1 دقیقه
ژله از موادی به نام ژلاتین ساخته میشود.ژلاتین ترکیبی است از کلاژن موجود در پوست یا استخوان حیوانات استخراج میگردد. در حقیقت ژلاتین یک پروتئین است که از کلاژن موجود در استخوان به دست می آید.

فواید و مضرات ژله

در دنیا بیشترین ژلاتین از خوک ساخته می شود که از نظر شرع مقدس اسلام حرام است. ژلاتین مصرفی در کشور ما از استخوان گاو یا ماهی استخراج می شود که حلال است. ژلاتین های با منشا گیاهی که از جلبک ها استخراج می شوند نیز وجود داردومورد استفاده قرار می گیرد.

ژله

ژله:مضرات و فواید 

گرچه 98 تا 99 درصد ژلاتین از پروتئین ساخته شده است اما نسبت به منابع پروتئینی دیگر از ارزش کمتری برخوردار است. پروتئین ها حاوی اسید های آمینه ضروری هستند اما در این میان ژلاتین یک استسنا است و با اینکه منشا حیوانی دارد جزو پروتئین های کامل به شمار نمی رود. اما نباید نادیده گرفت که ژلاتین موجود در ژله برای بیماران مبتلا به استئوارتریت مفید است از طرفی شکر و افزودنی های دیگر را هم نباید فراموش کنیم که برای افراد مبتلا به دیابت و سالمندان مضر است.

ژله مفید یا مضر؟

4.3108
این مطلب مفید بود ؟9315
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک - /ن
وبگردی