کارت بانکی

حذف کارت بانکی و انجام پرداخت های بانکی با گوشی و اثر انگشت

تاریخ انتشار : 12 آبان 1398کد مطلب : 2582زمان مطالعه : 2 دقیقه
یک مقام مسئول در نظام بانکی از آغاز پرداخت های بانکی بدون کارت خبر داد و گفت: در این روش با استفاده از QR کد می توان بدون وجود کارت بانکی مبلغ خرید را پرداخت کرد.

استفاده از کد کیو آر برای پرداخت های بانکی

ایرنا: یک مسوول نظام بانکی با اشاره به گسترش پرداخت های مبتنی بر تلفن همراه و اثرانگشت بجای کارت بانکی، گفت:در صورت افزایش کارمزد بانکی، میزان استفاده از پرداخت با تلفن همراه به دلیل هزینه کمتر بین 20 تا 30 درصد افزایش می یابد.

«محمد مهدی صادق» روز یکشنبه در نشست خبری با اشاره به گسترش نظام بانکداری نوین و گسترش نظام های پرداخت غیرکارتی، گفت:پرداخت با استفاده از روش های بیومتریک (مانند اثر انگشت) در دست طراحی قرار دارد که در آینده، اجرایی خواهد شد. 

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد (زیرمجموعه بانک ملی) با اشاره به آغاز به کار سامانه پرداخت و خرید بدون نیاز به کارت بانکی (کیو. آر- QR)، اظهار داشت:با استفاده از بارکدهای 2 بعدی، نیازی به همراه داشتن کارت بانکی برای پرداخت نیست. 

صادق اضافه کرد:بر اساس این امکان، با نصب نرم افزار و اپلیکیشن در تلفن همراه می توان پرداخت را انجام داد. 

وی با بیان اینکه این ابزار برای پرداخت های خرد استفاده می شود، ادامه داد:در این سامانه، علاوه بر پرداخت آنلاین امکان پرداخت با کیف پول الکترونیکی وجود دارد. 

وی گفت:در حال حاضر حدود برای پنج درصد پذیرنده های فروشگاهی، این ابزار جدید فعال شده است که تا پایان امسال به 20 درصد افزایش می یابد.

 صادق به احتمال تغییر کارمزد خدمات بانکی اشاره کرد و گفت:در صورت تصویب تغییر کارمزدها و افزایش آن، میزان گرایش به پرداخت با تلفن همراه به دلیل کارمزد پایین، افزایش خواهد یافت. 

وی اضافه کرد:برآورد می شود در صورت تغییر نظام کارمزد بانکی، بین 20 تا 30 درصد به حجم استفاده از پرداخت با تلفن همراه افزوده شود. 

وی خاطر نشان کرد:بحث تغییر کارمزد مدتهاست مطرح شده اما به دلیل فرایند پیچیده، تاکنون نهایی نشده است. 

وی با اشاره به روند رو به گسترش پرداخت با تلفن همراه در کشورهای مختلف گفت:در کشورهایی مانند چین تا 20 درصد پرداخت ها از طریق تلفن همراه انجام می شود. 

صادق یادآور شد:البته در کشورهایی مانند ایران و مناطق توسعه یافته که در طی سال های گذشته زیرساخت های پرداخت کارتخوان فراهم شده، میزان استفاده از کارتخوان در مقایسه با تلفن همراه بیشتر است. 

به گزارش ایرنا، جدیدترین گزارش منتشر شده در خصوص سرانه و ضریب نفوذ ابزارهای کارتخوان فروشگاهی حاکی از آن است که در شهریورماه سال جاری 7 میلیون و 649 هزار و 414 دستگاه کارتخوان فعال بوده است. 

با در نظر گرفتن جمعیت بالای 18 سال در کشور یعنی 59 میلیون و 645 هزار و 742 نفر که متقاضی دریافت خدمات بانکی و پرداخت هستند، به ازای هر 7.7 ایرانی (8 ایرانی) یک دستگاه کارتخوان فعال و دارای تراکنش در کشور وجود داشته است. 

در شهریور ماه سال جاری حدود دو میلیارد و 513 میلیون تراکنش در شبکه پرداخت الکترونیک ثبت شده است.

انتهای پیام/م

حذف کارت بانکی و انجام پرداخت های بانکی با گوشی و اثر انگشت

53
این مطلب مفید بود ؟30
وبگردی