کافی موکا
کافی موکا یک نوشیدنی چند لایه جذاب است که در روزهای پائیزی پیشنهاد می شود. این نوشیدنی برای کسانی که طعم تلخ قهوه را دوست ندارند یک انتخاب فوق العاده است.

طرز تهیه قهوه موکا یا همان کافی موکا

قهوه موکا از نوشیدنی‌های گرم بر پایه اسپرسو است که از ترکیب سس شکلات، قهوه و شیر و فوم شیرتهیه می شود. قهوه موکا بین دوستداران قهوه و شکلات که طعم تلخ قهوه را به تنهایی نمی پسندند، محبوبیت فراوانی دارد. در برخی کشورها کافی موکا را با نام موکاچینو می شناسند. در این بخش از نمناک طرز آماده سازی کافه موکا را به سبک کافی شاپ ها و به صورت لایه لایه را به شما همراهان آشپزخانه نمناک آموزش دهیم.

موکا

مواد لازم برای تهیه قهوه موکا

مواد لازممقدار
قهوه30 میلی لیتر
پودر شکلات15 گرم
پودر کاکائو15 گرم
شیر100 میلی لیتر
آببه مقدار لازم

آموزش مرحله به مرحله تهیه قهوه موکا لایه لایه

برای آماده کردن قهوه موکا یا موکاچینوی خوشمزه ی خود، مراحل زیر را با دقت دنبال کنید:

مرحله اول:آماده کردن سس شکلات

پودر کاکائو و پودر شکلات را با هم مخلوط کرده و مقداری آب جوش اضافه کنید و هم بزنید تا حالت کاراملی و شیره ای پیدا کند.

سس شکلات

مرحله دوم:دم کردن قهوه

قهوه را آماده کنید، برای تهیه قهوه دمی اگر دستگاه قهوه جوش دارید. مخزن زیرین آن را با دو لیوان آب پر کنید و در ظرف بالایی پودر قهوه را بریزید به مقداری که پر شود و سپس روی حرارت ملایم قرار دهید زمانی که شروع به جوشیدن کرد بلافاصله از روی حرارت بردارید. برای درست کردن قهوه بدون دستگاه پودر قهوه و مقداری آب سرد را مخلوط کرده و در شیرجوش بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید زمانی که شروع به جوشیدن کرد از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم:آماده کردن شیر و فوم گیری

مقداری از شیر را روی حرارت قرار دهید تا به دمای جوش نزدیک شود اما اجازه ندهید زیاد بجوشد.

مقداری از شیر را برای درست کردن کف شیر و تزیین نگه دارید. برای تهیه کف شیر، شیر گرم (با دمای حدودا 60 درجه سانتی‌گراد) را در فرنچ‌پرس بریزید و ظرف را تا نیمه پر کنید، با بالا و پایین کردن دسته مخصوص فرنچ پرس کف مورد نظر شما به دست می‌آید. می توانید با همزن دستی نیز کف شیر تهیه نمایید، بدین صورت که با استفاده از همزن دستی (لیسک) شیر گرم را به صورت رفت و برگشتی بزنید تا کف شیر حاصل شود.

فوم شیر

مرحله چهارم:سرو و تزئین کافه موکا

لیوانی را بردارید و ابتدا سس شکلاتی که آماده کرده اید را داخل آن بریزید، سپس قهوه خوش عطر و سپس شیر جوشیده شده را به آرامی روی آنها بریزید و در آخر کف شیر را اضافه کنید.

برای تزئین می توانید از خامه زده شده و کمی وانیل و دارچین استفاده نمایید.

نکات مهم

  • به جای پودر شکلات میتوانید از سس های شکلات آماده هم استفاده کنید.
  • اگر دوست دارید قهوه شما کمی طعم تلخ تری داشته باشد، به جای پودر شکلات میتوانید چند تکه شکلات تلخ را به روش بنماری حل کنید (یعنی تکه های شکلات را در ظرفی ریخته و روی بخار آب در حال جوش قرار دهید و هم بزنید تا شکلات آب شود) و به مخلوط اضافه کنید.
  • توصیه میشود از قهوه اسپرسو استفاده کنید اما اگر طعم تند اسپرسو را دوست ندارید، از قهوه دمی که طعم تلخی کمتری دارد، استفاده نمایید.
  • برای تهیه سریع قهوه موکا که حالت لایه لایه ندارد، می توانید قهوه و آب سرد را روی حرارت ملایم قرار دهید تا شروع به جوشیدن کند سپس آن را از روی حرارت بدارید. شیر را داغ کنید و تکه های شکلات را اضافه کنید و هم بزنید تا در شیر حل شود. شکر، قهوه و خامه را به شیر اضافه کنید و دائماً روی حرارت ملایم هم بزنید تا غلیظ شود. سپس در لیوان دلخواه ریخته و تزئین کرده و نوش جان کنید.
  • قهوه موکا را می توانید به صورت سرد هم سرو نمایید یعنی بعد از آماده شدن قهوه موکا آن را برای چند دقیقه در یخچال قرار دهید.
  • می توانید به جای استفاده از خامه از بستنی استفاده نمائید.

نکات تکمیلی در مورد کافی موکا

و زمان پخت و انتظار آن در حدود 15دقیقه میباشد .
کافی موکا را می توانید در وعده میان وعده - دسر - سرو کنید .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

طرز تهیه قهوه موکا یا موکاچینو با فرمول کافی شاپی

3.960
این مطلب مفید بود ؟4713
منبع : بخش آشپزخانه نمناک /ن/ن.ح
برچسب : قهوه نوشیدنی
وبگردی