کیست سینه
کیست سینه دارید ولی نمی دانید که این کیست خطرناک است و یا یک کیست ارثی و بدون خطر است. خودتان معاینه کنید و با دانستن نشانه های انواع کیست های سینه زنان تصمیم بگیرید.

شناخت انواع کیست سینه ؛ کدام کیست سینه یعنی سرطان ؟

کیست های سینه، کیسه های پر از مایع درون پستان هستند که معمولاً سرطانی نیستند.شما می توانید یک یا چند کیست سینه داشته باشید و آن ها می توانند در یک یا دو سینه باشند.اغلب به صورت تکه های گرد یا بیضی شکل با لبه های مجزا توصیف می شوند.

کیست سینه معمولاً مثل انگور یا یک بالون پر از آب احساس می شود, اما گاهی هم سفت حس می شوند.کیست سینه نیازی به درمان ندارد، مگر اینکه بزرگ و دردناک باشند در این صورت, تخلیه مایع از یک کیست می تواند علائم را کاهش دهد.

کیست های پستان در زنان قبل از یائسگی, بین 50 و 53 سالگی شایع هستند اما چنانچه پیش از این هم در بخش سلامت نمناک گفته شد می توانند در هر سنی پیدا شوند.

کیست سینه

کیست سینه چیست و چه علائمی دارد؟

علائم کیست سینه:

 • یک برآمدگی صاف, متحرک یا بیضی شکل با لبه های متمایز.
 • ترشح از نوک سینه که ممکن است شفاف, زرد, قهوه ای یا قهوه ای تیره باشد.
 • درد یا سوزش . حساسیت در ناحیه سینه.
 • افزایش اندازه برآمدگی سینه.
 • کاهش اندازه توده سینه و رفع علائم دیگر پس از پریودی.

داشتن کیست سینه خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهد. اما داشتن کیست های جدید یا تغییرات در انها ممکن است نیاز به ارزیابی توسط پزشک را داشته باشند, مشکل است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بافت طبیعی سینه اغلب یکپارچه و ورم کرده است. اما اگر برامدگی های جدیدی را احساس می کنید که بعد از یک دوره قاعدگی باقی می ماند یا یک برآمدگی پستان موجود رشد می کند یا تغییر می کند, پزشک خود را فوراً ببینید.

درد یا سوزش سینه

احساس درد یا سوزش در سینه از علائم کیست پستان

علل کیست سینه:

هر یک از پستان های شما شامل بخش هایی از بافت غده ای هستند. این بخش ها به گروه هایی کوچک تری تقسیم می شوند، که در دوران بارداری و شیردهی شیر تولید می کنند. بافت نگهدارنده که به سینه شکل می دهد، از بافت چربی و بافت همبند فیبری تشکیل شده است. کیست های پستان در نتیجه تجمع مایعات درون غده در پستان گسترش می یابند.

کیست های سینه ممکن است توسط اندازه هایشان تعریف شوند:

 • میکروکیست که خیلی کوچک هستند, اما ممکن است در طول تست های تصویربرداری مانند ماموگرافی یا سونوگرافی دیده شوند.
 • ماکروکیست که به اندازه کافی بزرگ هستند، که بتوان آن ها را حس کرد و می تواند تا حدود 8 ر 1 اینچ (با سانتی متر سانتی متر) رشد کند.

کیست های بزرگ سینه می توانند فشار بر بافت پستان مجاور ایجاد کنند، که موجب درد یا ناراحتی پستان می شوند. کارشناسان نمی دانند چه چیزی باعث بروز کیست های سینه می شود.آن ها ممکن است در نتیجه تغییرات هورمونی از قاعدگی ماهانه رشد کنند.

علت کیست سینه

علت ایجاد کیست سینه چیست؟

انواع مختلف کیست سینه و برآمدگی های سینه:

 • خوش خیم
 • تومور بدخیم

اگرچه هر غده ای که توسط سلول های بدن شکل می گیرد, به لحاظ فنی به عنوان یک تومور شناخته می شود، اما همه تومورها بدخیم نیستند (سرطانی). بیشتر تومورهای سینه - 80 % از آن ها خوش خیم (غیر سرطانی) هستند. در ادامه بخش سلامت نمناک مثال هایی از رایج ترین بیماری های خوش خیم سینه که توده ای هستند، آورده شده است.

برآمدگی سینه

کدام کیست سینه خوش خیم یا بدخیم است؟

رایج ترین بیماری های خوش خیم سینه که توده ای هستند:

تغییرات فیبروکیستیک:

این یک بیماری سخت نیست, بلکه یک توده خوش خیم (بدون سرطان) است که بر 50 تا 60 درصد از کل زنان تاثیر می گذارد. بافت های فیبروز سینه, غده پستانی, و مجاری هورمون های طبیعی که در طول تخمک گذاری تولید می شوند, واکنش نشان می دهند که منجر به ایجاد توده های فیبری و / یا چندین کیست کوچک می شود.

تغییرات فیبروکیستیک شایع ترین شرایط غیر سرطانی سینه هستند. آن ها در زنان بین سنین 20 تا 50 سال رایج هستند. بعد از یائسگی غیر عادی هستند، مگر اینکه فرد داروهای هورمونی مصرف کند.

اندازه و حساست فیبروکیستیک معمولاً قبل از قاعدگی آن ها افزایش می یابد و پس از پایان دوره کاهش می یابد. این وضعیت که به عنوان ورم سینه مزمن نیز شناخته می شود، عموماً بعد از یائسگی از بین می رود.

توده خوش خیم در سینه زنان

تغییرات فیبروکیستیک توده خوش خیم در سینه

کیست و بیماری های سینه که خوش خیم هستند

فیبروآنتیوم:

این تومورهای خوش خیم، برامدگی های جامدی از بافت فیبری و غدد لنفاوی هستند. آن ها اغلب در زنان بین 18 تا 35 سال رخ می دهند. فیبروآنتیوم معمولاً لطیف نیستند (اگر چه لطافت ممکن است درست قبل از قاعدگی دیده شود)، و عموماً هنگامی که با دست لمسشان می کنید، حرکت می کنند.

پاپیلوم ها:

این تومورهای کوچک مانند برامدگی هایی در آستر مجاری سینه نزدیک نوک سینه رشد می کنند. اغلب منجر به ترشحات شفاف یا خونی، از نوک پستان می شود.

سرطان سینه

انواع توده یا کیست خوش خیم در سینه زنان

تومورهای بدخیم:

همانطور که قبلاً مشاهده کردیم، اغلب برامدگی های سینه خوش خیم، غیر سرطانی هستند. در برخی موارد برخی از آن ها ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند و برداشته شوند تا از دخالتشان با عملکرد عادی سینه جلوگیری شود، آن ها به بافت اطراف تجاوز نخواهند کرد و برای زندگی تهدید آمیز نیستند.

با این حال، تومورهای سرطانی سینه، اگر شناسایی و درمان نشوند، به رشد، حمله و نابود کردن بافت های طبیعی مجاور ادامه خواهند داد. اگر بدون کنترل بمانند به اطراف غدد لنفاوی پخش می شوند و سپس با فرایندی به نام تاستاز، سلول های سرطانی از تومور جدا خواهند شد و از طریق سیستم لنفاوی و جریان خون به نواحی دیگر بدن گسترش پیدا خواهند کرد.

در این مرحله، سرطان سینه مهلک می شود و احتمال درمانش بسیار کم تر از مرحله اول است. برخی از سرطان های سینه ممکن است در ابتدا حضور خود را با ترشحاتی از نوک سینه، تغییر در ظاهر نوک سینه، حساسیت نوک پستان و یا سفت شدن پوست نشان دهند، اما نه همیشه.

چنین برامدگی های بدخیمی معمولاً (حدود 50 درصد) در ربع فوقانی و بیرونی پستان ظاهر می شوند، که در زیر بغل، جایی که بافت ضخیم تر از جاهای دیگر است، ظاهر می شوند. اگر هر تغییری در اندازه، شکل، بافت یا نوک سینه که در یک سینه رخ دهد، خطرناک تر از آن است که چنین تغییراتی در هر دو سینه ها در یک موقعیت رخ دهند. لطفا فوراً چنین تغییراتی را گزارش کنید.

بیماری های سینه

کیست سینه بدخیم و سرطان پستان

سرطان سینه اول فقط به سینه محدود می شود. حتی یک تومور "اولیه" ممکن است تا 8 سال پیش رشد کرده باشد.سرطان اولیه به اندازه کافی بزرگ نیست که تشخیص داده شود. میزان بقا 5 ساله برای زنانی که سرطان پستان آنها در مراحل اولیه و محلی درمان می شوند، 96 درصد است.

سرطان پستان پیشرفته یک توموری است که از پستان گسترده می شود تا غدد لنفاوی در زیربغل، گردن یا سینه را درگیر کند، زمانی که این اتفاق رخ دهد، میزان زنده ماندن پنج سال به 73 درصد یا کم تر کاهش می یابد. در سال 1994، حدود 46000 زن و 300 مرد در اثر درمان سرطان پستان فوت کردند، که شامل جراحی برداشتن سینه سرطانی، غدد لنفاوی و تخمدان ها است.

اگر زنان بیشتری سینه های خود را معاینه کنند و با پزشک خود در مورد یافته های مشکوک مشورت کنند، بسیاری از این مرگ ها ممکن است دفع شوند. در سرطان سینه انتشار یافته, تومور پیشرفته, نه تنها غدد لنفاوی مجاور را تحت تاثیر قرار داده، بلکه از طریق متاستاز, سایر بخش های بدن را مانند استخوان, کبد, ریه ها و حتی مغز تحت تاثیر می گذارد. زمانی که درمان سرطان آغاز شود, میزان بقای پنج ساله بسیار کمتر می شود.

کیست پستانها چیست

کدام کیست سینه بدخیم و سرطانی است؟

پیشگیری از کیست سینه:

از بیشتر توده های سینه ای نمی توان جلوگیری کرد، زیرا به دلیل تغییرات هورمونی هستند. با این حال, بسیار مهم است که به محض گسترش, یک توده سینه را شناسایی کنید و آن را توسط پزشک عمومی تان بررسی کنید تا سرطان را کنترل کنید.

آگاه باشید:

وزارت بهداشت توصیه می کند که زنان باید " مراقب و آگاه باشند " و آن ها را به بررسی منظم سینه هایشان تشویق می کنند. آگاهی از سینه به معنای آشنا بودن با سینه ها و آنچه برای آن ها طبیعی است می باشد, به همین خاطر می توانید هر گونه تغییرات را به راحتی و با سرعت تشخیص دهید. اگر متوجه غده ای روی سینه خود شدید, باید هر چه زودتر آن را بررسی کنید.

اندازه کیست سینه

شناخت علائم کیست سینه در زنان

روش های تشخیص و جلوگیری از کیست سینه

غربالگری:

غربالگری منظم سینه نیز بسیار مهم است، زیرا قبل از این که علائم یا نشانه های دیگری داشته باشید, به شناسایی هرگونه تغییر کوچک کمک خواهد کرد. برای سرطان پستان, غربالگری با استفاده از ماموگرافی انجام می شود. این روشی است که از اشعه ایکس برای تهیه تصویری از درون پستان های شما استفاده می کند.

شما باید از اینکه پستان های شما در زمان های مختلف چگونه به نظر می رسد و احساس می کنید نیز آگاه باشید. سپس می توانید هر گونه تغییر در شکل و یا بافت سینه ها را مشاهده کنید, یا هر گونه علائم و نشانه هایی مانند یک غده را مشخص کنید.

ماموگرافی برای سینه

جلوگیری و تشخیص کیست سینه با غربالگری و ماموگرافی

توصیه هایی برای پیشگیری از کیست سینه

 • می توانید سینه های خود را هنگام دراز کشیدن در رختخواب یا حمام با استفاده از کف دست احساس کنید. استفاده از لوسیون بدن می تواند به شما کمک کند.
 • احساس کل پستان مهم است.
 • می توانید به پستان های خود در آینه نگاه کنید.
 • دست ها را بالای سر, بر روی باسن یا خود حرکت دهید تا بتوانید پستان هایتان را از هر زاویه, از جمله قسمت زیرین ببینید.
 • با توجه به اینکه زنان مسن تر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند, بسیار مهم است که نسبت به تغییرات غیر معمول بعد از یائسگی, آگاهی داشته باشند.
 • پستان ممکن است با سن و رویدادهای زندگی مانند بارداری, شیردهی, در طول دوران و پس از یائسگی تغییر کند. به همین دلیل مهم است که بدانیم چه چیزی برای شما طبیعی است.

 

کدام کیست سینه یعنی سرطان ؟ معرفی انواع کیست پستان

4.5860
این مطلب مفید بود ؟76892
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : cancer.stonybrookmedicine / mayoclinic / hse / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی