اثر ضدآفتاب بر پوست
کرم ضد آفتابی که مصرف می کنید اگر دارای برخی از مشخصات باشد ثابت می کند که هیچ اثری برای محافظت از پوست شما نداشته و عوارضی به بار خواهد آورد.

 آیا کرم ضد آفتاب منقضی شده است؟ چگونه می توان گفت که SPF بی اثر است؟

آیا از تابستان گذشته و هنوز تیوپ ضدآفتاب شما نیمه خالی روی میز آرایش است؟ از اینکه می توانید از آن در سال جاری استفاده کنید متعجب اید؟ صبر کنید! آیا مطمئن هستید که منقضی نشده است؟ اکثر ما مقصر هستیم ، چرا از کرم های ضد آفتابی که در کشو های مان مانده است ، استفاده می کنیم.

به نظر می رسد که این قطعا یک راه امن برای استفاده از ضد آفتاب نیست - زیرا محصول ممکن است اثر بخشی خود را از دست داده باشد. در این بخش از سلامت پوست نمناک در پاسخ به درخواست یکی از شما کاربران، ما همه چیزهایی را که لازم است درباره کرم ضد آفتاب برای محافظت از خودمان، بویژه تاریخ انقضای آن بدانیم را مورد بحث قرار داده ایم.

ضدافتاب سالم

اثر مخرب ضدآفتاب فاسد شده بر پوست 

آیا کرم ضد آفتاب منقضی می شود؟

بله، میشود! درست همانطور که کرم ها، سرم ها، ماسک ها و دیگر محصولات مراقبت از پوست انقضای خود را از دست می دهند.تمام محصولات تاریخ انقضا دارند . با این حال، پیدا کردن تاریخ انقضا بر روی کرم های ضد آفتاب می تواند در حقیقت نیرنگ آمیز باشد.

شما می بینید که در هر نقطه از محصول تاریخ انقضاء چاپ شده است، اما در بعضی موارد، تاریخ انقضا اغلب آشکار نیست . به عنوان مثال، برخی از مارک ها ترجیح می دهند تاریخ انقضا را در کد چاپی ذکر کنند (مانند یک سری اعداد). اگر شما نمی توانید تاریخ انقضا را پیدا کنید ، چه کاری باید انجام دهید؟ 

در چنین مواردی، به یاد داشته باشید :

کرم های ضد آفتاب به مدت سه سال بعد از اینکه درِ ظرف را باز کردید، موثر هستند.این موضوع تنها زمانی رخ میدهد که یک برند تاریخ انقضا مشخص نکرده باشد، مقررات FDA کلیه کرم های ضد آفتاب را برای حداقل سه سال موثر میداند.

هنگامی که محصول منقضی می شود، مواد تشکیل دهنده اثر خود را از دست می دهند، آن ها نتیجه مشابه و حفاظتِ SPF را همانطور که قبل از تاریخ انقضاء انجام می دادند، نمی دهند.

با گذشت زمان ، مواد تشکیل دهنده در کرم های ضد آفتاب از بین می روند، و این ممکن است باعث واکنش های آلرژیک و تحریکی شود. علاوه بر این، هنگامی که کرم های ضد آفتاب منقضی میشوند، قارچ و باکتری ها در آن رشد می کنند و باعث عفونت های پوستی خواهند شد با این حال، نحوه نگهداری کرم ضد آفتاب یا لوسیون نیز بر اثربخشی آن تاثیر می گذارد.

معنی این گفته چیست ؟

این بدان معنی است که اگر کرم های ضد آفتاب را در مکان های گرم نگهداری کنید یا در معرض رطوبت قرار دهید، اجزای تشکیل دهنده آن ممکن است از بین بروند در نتیجه، کرم های ضد آفتاب حتی قبل از اینکه رسما منقضی شوند، کارایی خود را از دست میدهند.

مواد تشکیل دهنده هر محصول زیبایی و مراقبت از پوست، از جمله کرم های ضد آفتاب، با گذشت زمان کاهش می یابد. با این وجود، اگر کرم ضد آفتاب به درستی نگهداری نشود، فرایند تخریب می تواند سرعت یابد و زودتر اتفاق بفتد .

اما کرم های ضد آفتاب منقضی شده می توانند از بدون کرم ضد آفتاب بودن، بهتر باشد فقط اگر یک کرم ضد آفتاب معدنی و مواد تشکیل دهنده فعال آن فیزیکی ، مانند دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی داشته باشید که بهتر است .

کرم منقضی

اثر ضدآفتاب بر پوست و علائم خرابی آن

مواد تشکیل دهنده کرم های ضد آفتاب معدنی به میزان بسیار کمتری نسبت به مواد تشکیل دهنده کرم های ضد آفتاب شیمیایی منقضی میشوند و این بدان معنی است که شما می توانید یک یا دو ماه بعد از تاریخ انقضا ، کرم ضد آفتاب خود را استفاده کنید، اما نه بیشتر از آن ؛ دوره اش را تمام کنید ، تیوپش را دور بیاندازید و یک کرم ضد آفتاب جدید تهیه کنید. 

اما زمانی که تاریخ انقضا پاک می شود یا به سختی قابل مشاهده است چه اتفاقی می افتد؟

چطور می توان گفت که آیا کرم ضد آفتاب هنوز خوب است یا خیر؟راه هایی برای پیدا کردن جواب وجود دارد. 

علائم کرم ضد آفتاب منقضی شده و بی اثر 

چگونه می توانم بگویم که کرم ضد آفتاب منقضی شده است؟

سازگاری و بافت کرم های ضد آفتاب گویای همه چیز در مورد وضعیتش است. با این وجود، چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید کرم ضدآفتاب شما منقضی شده است یا خیر. 

1. آیا تاریخ انقضا وجود دارد؟

می تواند بر روی دیواره ، درِ بطری یا هر جای دیگری باشد. اگر شما نمیتوانید آن را پیدا کنید، وب سایت نام تجاری را برای اطلاعات عمومی درباره تاریخ انقضای محصول بررسی کنید.

شما همچنین می توانید با خدمات مراقبت از مشتری همان برند تماس بگیرید و در مورد تاریخ انقضای محصول بپرسید، اگر هیچ چیزی در دسترس نیست، ماه و سالی که در آن شما کرم ضد آفتاب را خرید کرده اید یادداشت کنید. ضد آفتاب باید برای حداقل سه سال تاثیر گذار باشد. 

2. آیا بوی عجیبی دارد؟

شما بهترین قاضی این مسئله هستید. آن را ببویید، و اگر متوجه شده اید که آن عطر معمول را ندارد، احتمال دارد که کرم ضد آفتاب تان منقضی شده باشد، و باید جایگزین شود. در هر حال، اگر محصولات شما بوی غیر معمول دارد، آنها را کنار بگذارید. 

3. آیا بافتش تغییر کرده است؟

شما تاریخ انقضا را چک کرده اید و محصول شما بوی خوبی دارد. آیا فکر می کنید که کافی است؟نه هنوز! مقدار کمی از محصول را بر روی دست خود بریزید و با مالش آن را بررسی کنید.

آیا حالت آبکی دارد؟ آیا شروع به جدا شدن میکند؟ اگر بله، دیگر برای پوستتان مناسب نیست.هر گونه تغییر در قوام کرم های ضد آفتاب باید جدی گرفته شود.همچنین، استفاده از یک کرم ضد آفتاب منقضی شده ، ممکن است که باعث مشکلات جدی پوستی شود .

عوارض ضد آفتاب تاریخ گذشته

نشانه هایی از ضدآفتاب منقضی شده بر پوست 

اگر از کرم ضد آفتاب منقضی شده استفاده کنید، چه اتفاقی می افتد؟

کرم های ضد آفتاب شیمیایی حاوی مواد تشکیل دهنده ای مانند اووبنزون، هوموسالات و اکسی بنزن هستند که پس از اتمام تاریخ انقضایشان شروع به اکسیداسیون می کنند.

در نتیجه، چنین کرم های ضد آفتابی به درستی روی پوست شما پخش نمی شود.

این باعث :

هرچند کرم های ضد آفتاب معدنی اکسید نمی شوند، اما مواد کاهش دهنده شان کمتر موثر هستند و ممکن است باعث مشکلات پوست شوند. اما، گاهی اوقات، کرم های ضد آفتاب حتی قبل از تاریخ انقضا نیز ممکن است خراب شوند.

در چنین مواردی، این کار به اندازه ای که باید، موثر نبوده است.برخی از عوامل وجود دارند که می توانند منجر به منقضی شدن، حتی قبل از تاریخ انقضای آن شوند.

ضد آفتاب خراب

اثر ضدآفتاب تاریخ گذشته بر پوست 

چگونه کرم ضد آفتاب را نگه داری کنیم:راه هایی برای جلوگیری از منقضی شدن زودرس

کرم ضد آفتاب شما خیلی زیاد مقاوم است ،اما این بدان معنا نیست که نباید در مورد نحوه نگهداری آن مراقب باشید. در حالی که از کرم های ضد آفتاب خود محافظت می کنید، مواردی را باید مورد توجه قرار دهیددر ادامه مقاله آورده شده است:

اجتناب از قرار دادن تیوپ ضد آفتاب خود در نور مستقیم خورشید.

این که آیا شما آن را در پنجره عقب ماشین خود و یا در نزدیکی پنجره خانه خود، که در معرض نور مستقیم خورشید است، قرار دهید، در هر دو سناریو، فرمول های ضد آفتاب خود را کاهش خواهید داد. 

آن را در یک جای سرد نگه داری کنید ؛ از "منطقه سرد"، منظورم یخچال نیست. آن را در ناحیه ای دور از نور مستقیم خورشید نگه داری کنید.،کرم های ضد آفتاب نمی توانند دمای بالاتر از 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) را تحمل کنند. 

آن را در یک محل خشک نگهداری کنید.

از مناطقی، مانند نزدیکی حمام یا سینک آشپزخانه دوری کنید، رطوبت می تواند فرمول های محافظ ضد پیری را ناپایدار کند و آن را به زمینه های پرورش باکتری ها و قارچ ها تبدیل کند. 

به یاد داشته باشید - هر زمان که شک دارید، دریغ نکنید که کرم های ضد آفتاب خود را جایگزین کنید بنابراین، دفعه بعد قبل از اینکه بیرون بروید ، فراموش نکنید بررسی کنید که آیا کرم ضد آفتاب شما موثر است یا خیر. 

 

مهم از کرم ضد آفتاب ، این علائم نشانه بی اثر بودن ضد آفتاب است

4.6229
این مطلب مفید بود ؟21019
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی