روغن کرچک
روغن کرچک در بارداری می تواند به شما کمک کند تا به راحتی زایمان کنید البته در مصرف این روغن باید نکاتی را رعایت کرده تا با مشکل روبه رو نشوید.

خواص و اثرات روغن کرچک در دوران بارداری 

طی دوران بارداری، به محض نزدیک شدن به موعد زایمان، مقداری ناراحت می شوید و شروع به فکر درباره نحوه زایمان نوزاد می کنید. اگرچه روش های طبیعی مختلفی برای زایمان وجود دارد و استفاده از روغن کرچک برای وادار به خارج کردن نوزاد یکی از این موارد است. روغن کرچک یک روغن نباتی است که از دانه های کرچک بدست می آید. می توانید به راحتی در هنگام چهلمین هفته بارداری خود از این روغن استفاده کنید. اگر قبلاً شروع به استفاده نمودن بسیار زیاد از آن کرده باشید، این امر احتمال ابتلا به زایمان زودرس را افزایش می دهد. همچنین توصیه می شود در صورت عدم رسیدن به موعد مقرر، از روغن کرچک استفاده نکنید. 

روغن کرچک چگونه اثر می کند؟ 

روغن کرچک برای تحریک روده اثر می کند. این روغن می تواند منجر به گرفتگی و سفت شدن عضلات روده شود. این گرفتگی ها ممکن است به رحم گسترش یابد، ماهیچه های رحم را محکم کند و انقباض را تحریک کند. این انقباضات ممکن است منجر به زایمان شود. 

چگونگی اثر روغن کرچک که باعث زایمان می شود 

گزارش های مربوط به مصر باستان، استفاده از روغن کرچک را برای تحریک زایمان پیشنهاد داده است. این بررسی شامل سه کارآزمایی بود که در کل 223 زن باردار، یک دوز خوراکی 60 میلی لیتری روغن کرچک دریافت کرده بودند، که مورد مطالعه قرار گرفتند. یکی از این کارآزمایی های کنترل تصادفی در نیویورک انجام شد وکه شامل صد نفر بود. دراین آزمایش مشخص شد که زنان باردار که روغن کرچک مصرف می کردند، در مقایسه با گروهی که هیچ روغنی دریافت نکردند، افزایش قابل توجهی در احتمال شروع زایمان در 24 ساعت را تجربه کردند. در حقیقت، در حدود 58 درصد از زنانی که روغن کرچک مصرف کرده اند در طی 24 ساعت، زایمان فعال را آغاز کردند در حالی که تنها 4 درصد از افرادی که هیچ روغنی دریافت نکردند؛ واکنشی نشان ندادند. 

با این حال، صد درصد از زنانی که روغن کرچک مصرف کرده اند نسبت به صفر درصد زنان در گروه کنترل، حالت تهوع گزارش داده اند. یک کارآزمایی تصادفی کوچکتر دیگر در ایران انجام شد که شامل 43 زن باردار بود. آنها در طول 24 ساعت اول برای زنانی که روغن کرچک مصرف می کردند، افزایش قابل توجهی در زایمان داشتند. 54 درصد از زنانی که روغن کرچک مصرف می کردند در طی یک روز ، نسبت به چهار درصد در گروه دیگر شروع به زایمان کردند. سرانجام، سومین مطالعه در بررسی یک کارآزمایی کنترل تصادفی در فلسطین اشغالی بود که شامل هشتاد زن باردار در کل و شانس ورود به زایمان طی 12 ساعت با سه برابر بیشتر در مقایسه با گروه دیگر بود.

بارداری

چه مقدار روغن کرچک برای زایمان نیاز است؟ 

یک زن حامله موظف است طی هر 3-4 ساعت چندین دوز کوچک، حدود 1 تا 5 قاشق غذاخوری روغن کرچک مصرف کند. می توانید روغن کرچک را با آب میوه های مختلف مخلوط کنید. گرچه حجم بیشتر نوشیدنی، باید متشکل از روغن کرچک باشد. برخی از خانم ها فقط ترجیح می دهند مقداری از روغن کرچک تهیه کنند و آن را با آب یا نوشیدنی دیگری بنوشند. برخی پیشنهاد می کنند برای از بین بردن حالت روغنی از دهان خود از نوشیدنی گرم استفاده کنید. همچنین می توانید آن را به همراه مواد خوراکی به املت اضافه کنید. به طور معمول مادران قبل از اینکه متوجه انقباض شوند، زمان زیادی را در توالت با اسهال می گذرانند. اگرچه این انقباضات همیشه به سمت زایمان کامل پیش نمی رود. به هر حال این امر می تواند به عنوان نوعی عامل باز شدن دهانه رحم دیده شود که به زودی گام خوبی برای زایمان خواهد بود.

 روغن کرچک برای تحریک زایمان چقدر مؤثر است؟ 

روغن کرچک یک ملین تحریک کننده است که باعث انقباضات در روده می شود و به نوبه خود باعث انقباضات رحمی نیز می شود. مانند اکثر روش های طبیعی، این روغن تنها در صورت نیاز برای بدن شما انجام می شود. 

چه مدت طول می کشد روغن کرچک تاثیر خود را بگذارد؟ 

هرگز در مدت زمان بیست و چهار ساعت بیش از 1-2 قاشق غذاخوری مصرف نکنید. آب زیادی بنوشید، زیرا روغن کرچک یک ملین است و بدن شما را کم آب می کند. بهتر است روغن کرچک در صبح مصرف شود، زیرا هضم و تاثیر آن 6 تا 12 ساعت طول می کشد. اگر بدن شما آماده انجام زایمان نباشد، روغن کرچک تاثیری نخواهد داشت. 

11 فایده روغن کرچک و عوارض جانبی احتمالی آن در دوران بارداری 

تعداد صحیح دوزها برای وادار کردن به زایمان 

یک زن حامله موظف است طی هر 3-4 ساعت چندین دوز کوچک، حدود 1 تا 5 قاشق غذاخوری روغن کرچک مصرف کند. می توانید آن را در یک ظرف به آب پرتقال اضافه کنید و به شدت تکان دهید. نفس خود را نگه دارید یا بینی خود را هنگام نوشیدن ببندید. پس از آن، آب زیادی بنوشید و سپس یک نوشیدنی الکترولیتی بنوشید. 

جدا از ایجاد القای زایمان، روغن کرچک برای زنان باردار فواید زیادی نیز دارد که در این بخش از نمناک گفته ایم :

ملین قدرتمند 

روغن کرچک برای درمان یبوست استفاده می شود. اگر یک زن باردار از این بیماری رنج می برد، روغن کرچک برای او بهترین دارو است. این روغن همچنین می تواند برای تمیز کردن روده ها قبل از زایمان استفاده شود. روغن کرچک به عنوان یک ملین تحریک کننده شناخته شده است. این کار با افزایش تحریک روده ها، به بیرون آمدن مدفوع کمک می کند. 

مرطوب کننده طبیعی 

روغن کرچک حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده است. این اسید چرب به دلیل وجود اسید ریسینولیک در این روغن یافت می شود و به عنوان رقیق کننده عمل می کند. مواد مرطوب کننده از خروج آب از روی پوست جلوگیری کنند و پوست را به صورت طبیعی مرطوب نگه می دارند.

روغن کرچک

بهبود زخم ها 

اگر یک زن باردار از هرگونه بریدگی یا کبودی رنج می برد، روغن کرچک موثرترین و طبیعی ترین روش درمانی برای این مشکل است. شما فقط باید روغن کرچک را روی منطقه آسیب دیده بمالید و تاثیر جادویی آن را ببینید. در اطراف زخم محیط مرطوب ایجاد می کند، بنابراین با جلوگیری از خشک شدن زخم ها به بهبود آن کمک می کند. 

اثرات شگفت انگیز ضد التهابی 

روغن کرچک حاوی یک ترکیب بسیار منحصر به فرد است به نام اسید ریکینولیک که به آن خاصیت ضد التهابی می دهد. یک زن باردار به راحتی می تواند آن را در اطراف مفاصل دردناک یا ناحیه کمردرد بمالد . همچنین برای کسانی که دارای درد مفاصل یا آسیب های ورزشی هستند، اثر خارق العاده ای ایجاد می کند. 

کاهش آکنه 

روغن کرچک تولید کلاژن را تحریک می کند که باعث آبرسانی پوست می شود. اسیدهای چرب تری گلیسیرید موجود در روغن کرچک خاصیت آنتی ویروسی و ضد عفونی کننده دارند، بنابراین در از بین بردن باکتری های ایجاد آکنه کمک می کنند. اسید ریکینولیک موجود در روغن کرچک باعث کاهش التهاب، تورم و قرمزی می شود. 

مقابله با قارچ 

روغن کرچک به دلیل خاصیت ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچ به عنوان داروی طبیعی مؤثر شناخته می شود. این روغن عمدتا از اسیدهای چرب ساخته شده است و از این میزان حدود 90 درصد اسید ریسینولیک است که به نظر می رسد بسیاری از خواص درمانی روغن کرچک را بر عهده دارد. همچنین به معالجه و مشکلات قارچی موجود در دندان زن باردار نیز کمک می کند. 

عوارض جانبی استفاده از روغن کرچک برای زایمان 

آیا روغن کرچک ایمن است؟ 

ما به اثربخشی روغن کرچک توجه کرده ایم اما هرگز فراموش نمی کنیم که برخی از عوارض جانبی استفاده از روغن کرچک نیز وجود دارند. از این رو توصیه می شود قبل از تصمیم به استفاده از روغن کرچک برای زایمان با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است برخی افراد هنگام استفاده از آن استفراغ، حالت تهوع یا اسهال را تجربه کنند. 

افزایش خطر ابتلا به سندرم مکونیوم آسپیراسیون 

مصرف روغن کرچک برای تحریک زایمان می تواند نوزادان را برای دفع در رحم تحریک کند. اولین ماده مدفوع که توسط نوزاد متولد نشده دیده می شود ماده ای چسبنده سبز تیره است که به عنوان مکونیوم شناخته می شود. خروج مکونیوم در رحم نشانه پریشانی جنین است. این خطر استنشاق کودک از مکونیوم، که راههای هوایی را به طور جزئی یا کامل مسدود می کند، افزایش می یابد. سندرم آسپیراسیون مکونیوم یک دلیل مهم در بروز مشکلات تنفسی در نوزادان است. 

ابتلای مادر به کم آبی 

اسهال ناشی از روغن کرچک ممکن است موجب کم آبی بدن زنان باردار شود. کم آبی بدن برای سلامتی مادر مضر است و عامل اصلی ضعف شدید بعد از زایمان است. این امر مانع مراقبت مناسب از فرزند تازه متولد شده اش می شود. علاوه بر این، باعث تاخیر در بهبودی پس از زایمان نیز می شود.

کمببود آب

کاهش شیردهی 

شیر مادر بهترین غذا برای نوزادان است. با این حال، کمبود آب بدن باعث کاهش شیردهی می شود. اگر نتوانید شیر کافی به نوزاد بدهید، این امر بر سلامتی نوزاد تأثیر می گذارد و باعث ایجاد مشکلات رشد می شود. 

زایمان دردناک 

مصرف روغن کرچک برای تحریک زایمان باعث انقباض دردناک می شود. شماری از زنانی که این روغن را مصرف کرده اند ادعا می کنند که درد زایمان آنها دردناکتر از درد زایمانی است که هنگام تولد طبیعی تجربه شده است . مصرف روغن کرچک همچنین در صورت مصرف قبل از هفته 40 بارداری می تواند باعث سقط جنین ناخواسته شود. 

این موارد را به یاد داشته باشید

استفاده از روغن کرچک برای زایمان در برخی از زنان کارآیی دارد، اما برخی دیگر احساس می کنند که این چیزی نیست جز یک داستان قدیمی! اثربخشی برای هر زن باردار متفاوت است. پس از خواندن نکات فوق در مورد فواید و عوارض آن، باید با توجه به نظر پزشک خود تصمیمی قاطعی بگیرید که از روغن کرچک برای القای زایمان استفاده کنید یا خیر. همچنین، تحت هیچ شرایط ، یک زن باردار قبل از هفته چهلم بارداری نباید روغن کرچک بخورد زیرا مصرف آن در مرحله اولیه بارداری خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد. تولد زودرس باعث می شود نوزاد در معرض مشکلات شدید سلامتی قرار گرفته و رشد سالم اندام های مختلف بدن را به تأخیر بیندازد.

فواید و عوارض مصرف روغن کرچک در بارداری + نکات مهم

4.329
این مطلب مفید بود ؟254
منبع : parentinghealthybabies / بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی