کفش رانندگی
پوشیدن یک سری از کفش ها به هنگام رانندگی باعث بروز اتفاقات ناخوشایند می شوند که حاصل از گیر کردن کفش یا دمپایی نامناسب است.

مدل کفشی که هنگام رانندگی نباید به پا کرد و به جای این مدل ها باید از چه نوع کفشی استفاده کنید؟

بسیاری از موارد وجود دارند که در حین رانندگی باید رعایت شوند، با وجود این که همگی با خطرات ناشی از خوردن ، استفاده از هدفن یا آرایش نمودن در حین رانندگی آشنا می باشند، نقش حیاتی پا هنگام رانندگی اغلب اوقات فراموش می گردد.

به گفته یک تحلیل گر امنیتی و آموزشی "یکی از اقدامات امنیتی که اغلب اوقات رانندگان نادیده می گیرند و نقش قابل توجهی نیز در کاهش تصادفات مرگ بار دارد، استفاده از کفش های نا مناسب در حین رانندگی می باشد".

بدین منظور، باید در مورد کفش هایی که هنگام رانندگی نباید از آن ها استفاده نمود، اطلاعاتی ارائه داد، در ادامه این بخش از نمناک گونه های مختلفی از کفش هایی که هنگام رانندگی، استفاده از آن ها توصیه نمی گردد، ارائه شده است.

کفش رانندگی

کفش های نامناسب در زمان رانندگی کدام اند؟

نظر کارشناسان در مورد کفش هایی که نباید هنگام رانندگی استفاده کرد 

1.صندل های جلو باز

کفش های لا انگشتی و صندل های جلو باز در هنگام رانندگی، خطرات متعددی را به همراه دارند، مهم تر از همه، کفش های انگشتی، نسبت به سایر کفش ها، راحت تر از پا خارج می شوند، رونیت تهرانی، یکی از صاحبین Drive2Drive، یکی از بزرگترین آموزشگاه های رانندگی و آزمون رانندگی در پنسیلوانیا چنین بیان نموده است که "نگرانی در مورد [این گونه از کفش ها] مربوط به گیر نمودن لنگه ای از کفش در زیر پدال یا حتی بخشی از خود پای راننده، در حین رانندگی، می باشد".

"این وضعیت به ویژه، زمانی که نیاز به استفاده از پدال ترمز یا گاز وجود داشته باشد، به شدت نا امن و خطرناک می باشد". علاوه بر این، کفش های انگشتی به هیچ عنوان از مچ پا محافظت نمی نمایند.

این امر تنها درمورد کفش های انگشتی صادق نبوده و هنگام رانندگی نباید از کفش های صندل یا کفش های پشت باز، استفاده نمود، کفش های انگشتی از پتانسیل بالقوه بالایی برای خارج شدن از پا برخوردار می باشند اما هرگونه صندل رو باز که دارای احتمال گیر کردن در زیر پدال ماشین را دارند نیز جزو گونه های خطرناک برای استفاده هنگام رانندگی محسوب می شوند. 

2.دمپایی ها

هنگامی که برای خرید شبانه به فروشگاهی در خیابان پایین تر از منزل خود می روید و با دمپایی رانندگی می نمایید، بهتر است در مورد استفاده از دمپایی در حین رانندگی، باری دیگر بیاندیشید، دمپایی ها به اندازه استفاده از صندل ها در حین رانندگی خطرناک می باشند.

دمپایی ها به دلیل عدم داشتن اتصال به مچ پا (همانطور که از اسم آنها نیز به وضوح قابل درک می باشد)، در هر زمانی به راحتی از پا خارج می شوند.، علاوه بر شیوه های نا امن رانندگی، باید در مورد نباید های حین رانندگی، اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

رانندگی بدون کفش

کفشی که رانندگی پرخطری را به دنبال دارد

انواع کفش های نامناسب برای رانندگی

3.کفش های لژدار/ پلاتفورم دار

علاوه بر این که کفش های پاشنه نازک مشکلات خاص خود را به همراه دارند، کفش های پاشنه بلند دارای پاشنه توپر و پهن نیز مشکلاتی را ایجاد می نمایند، این گونه از کفش ها، پاها را حدالامکان به پدال ها نزدیک نگه داشته، و بدین ترتیب راحت تر می توان نیروی مورد نیاز برای حرکت را بر این پدال ها وارد نمود،

با این حال، آدامز بر این عقیده است که "استفاده از کفش های دارای پاشنه های ضخیم نظیر کفش های پلاتفورمی یا حتی بووت های سنگین هنگام رانندگی، منجر به فشار دو پدال به جای یک پدال به صورت همزمان یا عدم وارد نمودن نیروی مورد نیاز برای عملکرد پدال ها، می گردد.

و البته، کوچکترین اشتباه در حین رانندگی منجر به پیامد های غیرقابل جبران در شرایط مساعد و مناسب نیز می گردد، چنانچه در نمناک اشاره کرده ایم صرف نظر از نوع کفش در حین رانندگی، نحوه عکس العمل هنگام مواجه شدن با این 10 سناریوی خطرناک رانندگی، از اهمیت حیاتی برخوردار می باشد. 

4.کفش های پاشنه بلند

با مد نظر قراردادن سختی های راه رفتن با کفش های پاشنه بلند، تصور میزان خطر استفاده از آن ها هنگام رانندگی، امری بسیار دشوار نخواهد بود، آدامز چنین بیان داشته است که "به منظور حفظ کنترل پدال ها، پاشنه پا باید با کف ماشین تماس داشته باشد".

هنگام استفاده از کفش های پاشنه بلند، پاشنه پا به جای تماس با کف ماشین، تنها به اندازه قطر نازک پاشنه با کف ماشین تماس می نماید، علاوه براین، استفاده از کفش های پاشنه بلند منجر به حس ناراحتی در پاشنه پا به دلیل قرار گرفتن در موقعیت نا آشنا و همچنین کفش های دارای پاشنه های نازک به صورت بالقوه از پتانسیل گیر نمودن در کف ماشین، برخوردار می باشند،

به علاوه، کارشناسان بر این عقیده اند که، اگر کفش ها دارای پاشنه های نوک تیز باشند، "شکل و بخش جلوی کفش به دلیل سطح محدود ایجاد شده توسط کفش، مانع از اعمال فشار مورد نیاز بر پدال می گردد".

رانندگی با دمپایی

عوارض پوشیدن کفش پاشنه بلند در رانندگی 

کفش های پرخطر برای رانندگی

5.کفش نو و جدید

این مورد منجر به تعجب بسیاری از افراد می گردد، برای جلوگیری از هرگونه حوادث غیر مترقبه، پیش از استفاده از هرگونه کفش هنگام رانندگی، باید از راحت بودن آن در پا، اطمینان حاصل نمایید.

تنها در صورتی که به طور کامل احساس راحتی نمودید ، باید از کفش ها برای رانندگی استفاده نمایید، آدامز چنین هشدار داده است که "برخی از کفش های جدید و نو دارای کف های لغزنده ای می باشند، که تنها هنگام به پا کردن آن ها، متوجه این امر می شوید". لغزش پا در کفش هنگام استفاده از پدال ها در حین رانندگی، جزو مواردی است که باید از آن ها اجتناب نمود. 

6.نپوشیدن کفش

عدم استفاده از کفش در حین رانندگی، امری بسیار خطرناک می باشد، عدم استفاده از کفش، هنگامی که به رانندگی با کفش عادت نموده اید، امری خطرناک می باشد و باید هنگام استفاده از وسایط نقلیه از این کار، اجتناب نمایید، آدامز چنین بیان داشته است که "هنگام رانندگی با پای برهنه باید فشاری بیش از سایر زمان ها بر پدال ها وارد نمایید".

"این امر زمان ترمز را تحت تاثیر قرار داده و خطرات بالقوه خود را به همراه دارد". اما تهرانی بر این عقیده است که رانندگی با پای برهنه بهتر از رانندگی با برخی از گونه های خاص از کفش ها می باشد، به ویژه، اگر کفش ها منجر به ایجاد حس ناراحتی در پای راننده، شوند،

وی چنین بیان نموده است که "رانندگی با پای برهنه حداقل منجر به افزایش کنترل بر پدال ها و حس مستقیم هرگونه انحراف در حین وارد آوردن فشار بر پدال ترمز یا گاز، توسط راننده، می گردد". با این حال، سایر نکات منفی مربوط به این مورد، برای اجتناب از رانندگی با پای برهنه، کافی می باشند. 

پس هنگام رانندگی باید از چه کفشی استفاده نمود؟

هنگام انتخاب کفش مناسب برای رانندگی باید به برخی از نکات توجه نمود، بعد از معرفی کفش های نامناسب برای رانندگی حالا نوبت نام بردن مناسب ها در نمناک است .

کفش باید پا را به طور کامل در برگرفته و پا نیز در آن احساس امنیت نماید، علاوه بر این، پاشنه پا به منظور ایجاد کنترل و فشار کافی بر پدال ها، باید در تماس کف، باشد، وی چنین افزوده است که "این مشکل در بسیاری از کفش ها قابل مشاهده می باشد".

"بسیاری از کفش ها امکان تماس کافی پاشنه با کف ماشین را فراهم نمی آورند". آدامز چنین اظهار داشته است که "علاوه بر این، کفش باید از مچ پا محافظت نموده و دارای کف های نسبتا نازک باشند، این مورد در وارد نمودن فشار مورد نیاز بر پدال ها نقش قابل توجهی بر عهده دارند".

به علاوه، بخش جلوی پهن تر در کفش ها، نسبت به گونه های نازک تر، کنترل بیشتری بر فشار وارد آمده بر پدال ها را برای راننده ممکن می نمایند، برخی از کفش های مناسب برای رانندگی، شامل اسنیکرها، کفش های تخت (راحت) و کفش های راحتی می باشند؛ کفش های مخصوص رانندگی نیز جزو گزینه های در دسترس برای انتخاب هستند.

کفش مناسب رانندگی

چه کفشی برای رانندگی مناسب است؟

آیا کفش های مناسب برای رانندگی، مناسب مقصد شما نمی باشند؟

باید یک جفت کفش راحت و مناسب رانندگی همواره در ماشین به همراه خود داشته باشید ، تا هنگام استفاده از کفش های غیر مناسب برای رانندگی، بتوانید از آن ها استفاده نمایید، پیش از شروع رانندگی، کفش های خود را به راحتی می توانید با کفش های مناسب برای رانندگی، عوض نمایید، کفش های مناسب رانندگی خود را برروی صندلی عقب یا صندوق عقب ماشین قرار داده و هرگز آن ها را در زیر صندلی راننده که احتمالا گیر کردن در زیر پدال برای آن ها وجود دارد، قرار ندهید. 

 

6 مدل کفش که برای رانندگی اصلا مناسب نیستند + کفش مناسب

3.820
این مطلب مفید بود ؟155
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن /آ
وبگردی