کلماستین
“کلماستین” دارویی ضدحساسیت از گروه آنتی هیستامین های خواب آور می باشد که برای کاهش حساسیت های پوستی و کهیر استفاده می شود.

عوارض و تاثیرات کلماستین

clemastine

رده درمانی:آنتی هیستامین ها .
 
اشکال دارویی:قرص، آمپول
 
کلماستین
 
کلماستین دارویی ضدحساسیت از گروه آنتی هیستامین های خواب آور می باشد که برای کاهش حساسیت های پوستی و کهیر استفاده می شود.
ارتباط با ماده ی حساسیت زا، حساسیت های فصلی، نیش حشرات می تواند در بدن انسان منجر به آزادشدن ماده ای شیمیایی به نام هیستامین گردد. آزادسازی هیستامین در بدن با روز علائمی همچون لکه های قرمزپوستی همراه با خارش،عطسه، آبریزش بینی، التهاب گلو، قرمزی و خارش چشم ها و...همراه می باشد.
کلماستین با مهارکردن اثر هیستامین ، به کاهش علائم حساسیت کمک می کند.
 
clemastine
کلماستین برای کاهش حساسیت
 
موارد و مقدار مصرف
 
نشانه های آلرژی، رینیت
بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال:از راه خوراکی، مقدار یک میلی گرم دو بار در روز، یا دو میلی گرم 3-1 بار در روز، بر حسب نیاز، مصرف می شود (حداکثر مقدار مصرف mg/day 6 است). از راه تزریق عضلانی ، مقدار mg/day 4-2 مصرف می شود.
 
کودکان:کودکان کوچکتر از 12 سال ، از راه خوراکی، مقدار 1-5/0 میلی گرم هر 12-8 ساعت، بر حسب نیاز، مصرف می شود. از راه تزریق عضلانی، مقدار mg/day 2-1 برحسب سن بیمار، مصرف می شود.
 
پیش از مصرف کلماستین
 
با وجود اینکه تهیه ی کلماستین بدون نسخه ی پزشک از داروخانه امکان پذیر می باشد، اما پیش از تهیه و شروع مصرف آن لازم است به نکات زیر توجه فرمایید:
-در صورت بارداری، اقدام به بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی ضدحساسیت مناسب شرایط شما را برایتان تجویز نماید.
-در افراد بالای 65 سال حساسیت به عوارض این دارو بیشتر دیده شده و ممکن است منجر به خواب آوری عمیق در فرد گردد.
-در صورت سابقه ی مشکلات کبدی، کلیوی، قلبی، چشمی (آّب سیاه یا گلوکوم )، مشکلات پروستات یا هرگونه مشکل در دفع ادرار، صرع، مشکلات مزمن تنفسی مانند آسم و برونشیت و سایر موارد حتما پزشک خود را مطلع سازید.
-در صورتی که مبتلا به انسداد روده ی کوچک می باشید (حتی از نوع خفیف)حتما پزشک خود را مطلع سازید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
 
نحوه ی مصرف کلماستین
 
این دارو بصورت قرص 1میلی گرم و آمپول تزریقی موجود است.
-معمولامصرف این دارو بصورت دوقرص (صبح و عصر )، علائم را در بزرگسالان کنترل می نماید.
برای کودکان 6تا 12سال 1/5قرص صبح وعصر و در کودکان 3-6سال نصف قرص صبح و عصر مناسب می باشد.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.
-می توانید دارو را تا زمانی که علائم شما بهبود یابد مصرف کنید و پس از بهبودی دارو را قطع نمایید.
 
مکانیسم اثرکلماستین
 
آنتی هیستامین ها با هیستامین جهت تصاحب رسپتور H1 موجود در عضلات صاف برونش ، دستگاه گوارش، رحم و عروق خونی بزرگ؛ رقابت کرده، به رسپتورهای سلولی متصل می شوند، آنها را از دسترس هیستامین خارج می کنند و از این طریق منجر به سرکوب علائم آلرژیک ایجاد شده توسط هیستامین می شوند ولی اثری بر آزادسازی هیستامین ندارند.
 
فارماکوکینتیک
 
این دارو به خوبی از راه تزریق یا خوراکی جذب می گردد. متابولیسم آن کبدی است . زمان شروع اثر شکل خوراکی آن بین 60- 15 دقیقه است و طول مدت اثر آن حدود 12 ساعت می باشد و از راه کلیوی دفع می گردد
 
مصرف کلماستین در بارداری
 
FDA طبقه بندی:B.
 
مصرف کلماستین در دوران شیردهی
 
آنتی هیستامین ها ، از جمله کلماستین، نباید در دوران شیردهی مصرف شوند. اکثر این داروها در شیر مادر ترشح می شوند و شیرخوار را در معرض بروز تحریک پذیری غیرمعمول قرار می دهند. احتمال بروز تشنج در نوزادان زودرس قابل ملاحظه است.
 
موارد منع مصرف و احتیاطات کلماستین
  • مصرف الکل
  • مصرف داروهای آرام بخش و خواب آور
  • مصرف داروهای ضد اضطراب
  • بارداری و شیردهی
  • حساسیت شدید به این دارو و یا سایر آنتی هیستامین ها
  • حملات شدید آسم
 
اثر بر آزمایشهای تشخیصی
 
مصرف کلماستین باید چهار روز قبل از انجام آزمون های پوستی قطع گردد. آنتیهیستامین ها می توانند باعث جلوگیری، کاهش و یا مخفی ماندن پاسخ مثبت در نتایج آزمون های پوستی شوند.
ممکن است باعث کاهش سطح هموگلوبین و هماتوکریت شوند.می تواند سطح پلاکت و گرانولوسیت ها را نیز پایین بیاورد.
 
مسمومیت و درمان
 
تظاهرات بالینی:تضعیف CNS (رخوت ، کاهش هوشیاری، آپنه و کلاپس قلبی - عروقی ) و یا تحریک CNS (بی خوابی ، توهم، لرزش یا تشنج )، نشانه های آنتی کولینرژیک (خشکی دهان ، برافروختگی پوست، مردمک ثابت و گشادشده) و نشانه های گوارشی (بخصوص در کودکان شایع است).
 
درمان:عبارتند از واداشتن بیمار به استفراغ با شربت ایپکا (در صورت هوشیار بودن بیماران) و به دنبال آن تجویز ذغال فعال برای کاهش جذب بیشتر دارو. در صورت عدم هوشیاری بیمار و یا بی اثر بودن شربت ایپکا ، معده را باید شستشو داد. کاهش فشارخون را می توان با داروهای تنگ کننده عروق درمان و تشنج را با فنی توئین یا دیازپام کنترل کرد. از مصرف داروهای محرک باید خودداری کرد.
 
تداخل دارویی کلماستین
 
داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAO) با تداخل با دتوکسیفیه شدن، اثرات آنتی کولینرژیک و تضیعف کننده CNS این دارو را طولانی و تشدید می کنند.
کلماستین ممکن است اثرات ترکیبات سولفونیل اوره را کاهش داده و به طور نسبی با اثر ضد انعقادی هپارین مقابله کند.
مصرف همزمان با سایر داروهای تضعیف کننده CNS، مانند الکل، باربیتورات ها، آرام بخش ها، داروهای خواب آور و یا داروهای ضد اضطراب ممکن است موجب تشدید اثرات تضعیف کننده CNS شود.
 
کلماستین
عوارض کلماستین

عوارض جانبی کلماستین

 
هشدارها
 
1- مصرف این دارو در صرع، هیپرو تروفی پروستات ، احتباس ادرار ، گلو کوم و بیماری های کبد باید با احتیاط صورت گیرد .
2- احتمال بروز سر گیجه ، تسکین بیش از حد ، اغتشاش شعور و کمی فشار خون ناشی از مصرف این دارو در سالخوردگان بیشتر است.
3- مصرف طولانی مد ت این دارو باعث خشکی دهان و گلو و پوسید گی دندان وجود دارد.
4- در صورت مصرف این دارو تشخیص اپاندیسیت و علایم سمی بر گوش ناشی از مصرف سایر دارو ها مشکل می گردد.
 
نکات قابل توصیه
 
1- به منظور کاهش تحریک گوارشی همراه غذا ، آب یا شیر مصرف گردد .
2- در صورت مصرف به عنوان ضد سر گیجه حداقل نیم ساعت قبل از مسافرت استفاده گردد.
3- در صورت بروز خواب آلودگی از کار هایی که نیاز به تمر کز حواس دارند ، خوداری گردد.

کلماستین ، کلماستین دارویی برای کاهش حساسیت

4.628
این مطلب مفید بود ؟262
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک - /ک.ک
برچسب : حساسیت
وبگردی