عصبانیت
عصبانیت خوشحالی ما از بین می برد زیرا عصبانیت و خوشحالی متضاد همدیگر هستند.همچنین عصبانیت به معنای شکست در کاری است که در صورت عدم عصبانیت میتوان موفقیتی در پی داشت. در ادمه راه کنترل اعصاب را خواهید یافت.

راه های کنترل عصبانیت قبل از وقوع مشکلات 

 

عصبانیت موجب خارج شدن روابط خانوادگی و دیگر روابط از مسیر صحیحشان می گردد.

عصبانیت موجب کاهش مهارتهای اجتماعی، سازش و مصالحه شده و دیگر روابط را نیز در معرض خطر قرار می دهد.
عصبانیت به معنای از دست دادن کار است، زیرا روابط را نابود می کند.
 
مواقعی که فرد عصبانی می شود، میزان عصبانیت او را غالباً شخصیت او معین می کند. حالات فوق العاده حساس ، سرکش ، بی دقت، پرتحرک یا پرخاشگر بودن می تواند بخش رشد یافته ای از یک شخصیت سالم و یا در نهایت یک مبارزه جو باشد. 
 به طور کلی، پسرها خشم خود را راحت تر از دخترها ابراز می کنند و شاید یک توجیه فرهنگی برای آن وجود داشته باشد.
 
عصبانیت            

چطورمهارتهای کنترل عصبانیت را در خود رشددهید؟

 
راه اول:
این سوال را از خود بپرسید:«آیا این موضوع در آینده هم برایم مهم است؟» اینطور مسئله را از دیدگاهی آرامتر بنگرید.
 
 راه دوم :
از خود بپرسید:«بدترین نتیجه مورد عصبانیت من چیست؟» اگر کسی در پای صندوق فروشگاه از شما سبقت گرفت، سپری کردن سه دقیقه بیشتر، مسئله ای آنچنان مهم نمی باشد.
 
راه سوم :
 تصور کنید که خود شما نیز همان کار (کاری که موجب عصبانیتتان شده است) را انجام می دهید. با خود رو راست باشید. قبول کنید که گاهی اوقات شما نیز جلوی یک راننده دیگر درمی آیید... بعضی مواقع این مسئله تصادفی است. آیا نسبت به خود نیز عصبانی می شوید؟
 
 عصبانیت
 

روش های کنترل اعصاب

 
راه چهارم :
از خود بپرسید:«آیا طرف مقابل این کار را به طور عمدی نسبت به من انجام داده است؟» در بسیاری از مواقع متوجه خواهید شد که این مسئله فقط در اثر بی دقتی و تعجیل رخ داده و کسی نمی خواسته شما را ناراحت کرده و بیازارد.
 
راه پنجم :
سعی کنید قبل از گفتن هر کلامی تا عدد 10 بشمارید. انجام این کار رابطه مستقیمی با عصبانیت ندارد ولی می تواند صدمات ناشی از عصبانیت را به حداقل برساند.
 
 راه ششم :
 شمارش تا 10 را با روش های جدید و بهتر انجام دهید مثلا این کار را با یک تنفس عمیق بین هر شماره عملی سازید. تنفس عمیق - از دیافراگم - به افراد کمک می کند تا احساس راحتی کنند.
 
راه هفتم:
 چشمانتان را ببندید و در ذهن خود سفر کنید. این کار را در مکان های امیدبخش و به دور از استرس انجام دهید

 

چطور عصبانیت خود را کنترل کنیم قبل از اینکه او ما را کنترل کند؟

3.7431
این مطلب مفید بود ؟316115
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک -/م
برچسب : کنترل خشم
وبگردی