رشد کودک 18 ماهه
کم کم باید دستشویی رفتن را به کودک 18 ماهه خود آموزش دهید و کودک شما دوست دارد که روی کاغذ بنویسد و آواز بخواند همچنین گوش دادن به داستان ها نیز از علاقه های اوست.

رشد کودک 18 ماهه و هر آنچه باید در این مورد بدانید

نگاهی به آن کودکی بیاندازید که در اطراف خانه، شما را دنبال می کند ؛ او سایه کوچک شماست و دوست دارد در هر کاری که انجام می دهید، به شما بپیوندد اما آگاه باشید، صبر و شکیبایی یک فضیلت است که فرزند کوچک شما هنوز آن را ندارد او عمیقا در زمان حال زندگی می کند.

زمانی که کودکتان 18 ماهه می شود، چه چیز دیگری باید انتظار داشته باشید؟ پاسخ را در ادامه این بخش از مطالب مربوط به بررسی رشد نوزاد بعد از تولد در نمناک خواهید یافت.

رشد مرحله ای کودکان

رشد فیزیکی کودک 18 ماهه:

در حال حاضر، کوچولوی شما در حال راه رفتن است و احتمالا می دود، و حالا می توانید ببینید که او بر روی پاهای خودش ایستاده ، اگر دستش را نگه دارید، او از پله ها بالا می رود، و می تواند به عقب برگردد حتی شروع به پریدن نیز می کند.

او احتمالا دست ترجیحی اش را مشخص کرده، بنابراین شما در نهایت می دانید که او راست دست یا چپ دست است واقعا مهم نیست که کدام دست است، اما اگر هنوز مشخص نیست، نگران نباشید.

به عنوان بخشی از رشد و نقاط عطف کودک 18 ماهه، او همه چیز را در نظر می گیرد. دیر یا زود شما خواهید دانست که کدام دستش را ترجیح می دهد ؛ او همچنین کشف کرده که چگونه می توان با بلوک های بازی اش بازی کند و ممکن است قادر به ساخت یک برج با دو تا چهار بلوک باشد. او واقعا از خراب کردن آنها و ساختن دوباره آنها لذت خواهد برد!

رشد جسمی

کودک 18 ماهه مهارت های حرکتی خوب دیگری را نیز نشان می دهند:

فرزند کوچک شما دوست دارد که روی کاغذ بنویسد، مخصوصا اگر او اغلب ببیند که شما یادداشت می کنید و می نویسید. نقاشی او اغلب علامت ها و الگوها است، انتظار نداشته باشید که نقاشی او الان شکل بگیرد همه این فعالیت ها به این معنی است که کودک نوپا شما زمان کمتری دارد.

زمان های چرت زدن کودک 18 ماهه می تواند یک مشکل باشد :

بسیاری از کودکان در حدود یک زمان چرت می زنند، و حتی بعضی از آنها زودتر از حالت معمولی از خواب بیدار می شوند.اختلال در خواب و تغییر الگوهای خواب نیز ممکن است موجب بی خوابی اولیه شود کمی به عادت های خوابیدن کوچولوی خود توجه داشته باشید، مخصوصا اگر نیاز به تنظیم برنامه دارید.

 خواب کودک 18 ماهه

فعالیت هایی برای تقویت پیشرفت جسمی کودک 18 ماهه:

​​اگر می خواهید به او در دستیابی به چابکی در انگشتانش کمک کنید، می توانید دانه های چوبی بزرگ را با هم بچرخانید. او به کمی کمک از شما نیاز دارد، اما دوست دارد که نتیجه را ببیند. این یک راه خوب برای نشان دادن اشکال و رنگهای مختلف به او نیز می باشد.

اگر علاقه ای برای رفتن به حمام نشان دهد، می توانید آموزش دستشویی را برایش در نظر بگیرید با این حال، هیچ عجله ای وجود ندارد. اکثر کودکان کنترل کامل مثانه خود را تا زمان تولد دو سالگیشان به دست نمی آورند.

اگر آب و هوا خوب بود، او را بیرون ببرید این نه تنها کمک می کند که همه انرژی اضافیشان را بیرون بریزند، بلکه فضای بیشتری برای تمرین حرکات فیزیکی و بازی کردن به او می دهد.

چه زمانی باید با پزشک در مورد رشد کودک 18 ماهه تان صحبت کنید:

اگر فرزند شما دچار ضعف هماهنگی بدن باشد.

هنگامی که فرزند شما به سرعت از یک فعالیتی به فعالیت دیگری می رود.

 رشد جسمانی

توسعه شناختی کودک 18 ماهه:

در 18 ماهگی هنوز چیزهای زیادی وجود دارد ؛ فرزندتان دوست دارد آواز بخواند، مخصوصا زمانی که شما برای او آواز می خوانید.او عاشق این است که دست بزند و حرکاتی را انجام دهد به وسایل آهنگی و یا درام های کوچک نیز علاقه های بسیاری دارند، اگر چه حس ریتم آنها هنوز پایین است.

گوش دادن به داستان ها و اشاره به تصاویر، یکی دیگر از فعالیت های دوست داشتنی و آموزشی است. کوچولوی شما ممکن است قادر به جای گذاری قطعات بزرگ پازل در تمام مکان های درستشان باشد، به خصوص اگر دو یا چند بار تمرین کرده باشد.

تماشا کنید که او در زمان بازی هایش از شما کپی برداری می کند، مانند برقراری تماس، کار بر روی کامپیوتر، خواندن یک کتاب یا انجام کارهای دیگر.

او دوست دارد صداهای حیوانات را روی اسباب بازی هایش دربیاورد، و معمولا قادر به تطابق صدای حیوانات است. کودک نو پای شما یاد می گیرد که لباس هایش را دربیاورد، پس زمانیکه همه چیز خیلی آرام است، با او این کار را چک کنید.

 کودکان هجده ماهه

فعالیت هایی برای تقویت رشد شناختی کودک 18 ماهه:

کار کردن با پازل های بزرگ را با او ادامه دهید البته، ممکن است در ابتدا نیاز به کمک داشته باشید، اما اجازه دهید او این کار را انجام دهد.یک صدای مورد علاقه او را پخش کنید! اینکار سرگرم کننده است و واقعا برای ریتم و هماهنگی او عالی است.

سعی کنید یک کلاه کاغذی برای او بسازید و به او نشان دهید که چطور آن را روی سرش قرار دهید ، باید شگفت زده شوید که حتی چیزی به این سادگی می تواند او را برای ساعت ها خوشحال نگه دارد.

چه زمانی باید با پرشک خود صحبت کنید:

اگر فرزند شما قادر به تمرکز یا توجه در دوره های زمانی نباشد.

هنگامی که فرزند شما از انجام برنامه های روتین مشکلاتی دارد.

تقویت رشد کودکان

توسعه اجتماعی و عاطفی کودک 18 ماهه:

آنها نام مادرشان را بی جهت و بدون دلیل صدا می کنند ؛ کوچولوی شما دوست دارد در طول رشد دوران 18 ماهگی اش با نقاط قوت خود به کمک شما برسد یا کارهای دیگری را انجام دهد.

اینکارها باعث می شود او به خودش افتخار کند و هنگامی که او را برای تلاش هایش ستایش می کنید، خوشحال می شود اما به یاد داشته باشید، فاصله توجه او هنوز زمان خیلی کوتاهی دارد بنابراین اگر برای او کافی بود، اجازه دهید برود و با بازی های دیگرش سرگرم شود.

او را برای تلاش هایش ستایش کنید، و بدون خشم و عصبانیت اشتباه های او را درست کنید.مدل رفتاری که می خواهید فرزندتان داشته باشد را از خود نشان دهید او با مثال یاد می گیرد ؛ می تواند هر چیزی باشد، مثل انجام کارهای اجتماعی مانند به اشتراک گذاری هر چیزی.

کودک نو پا کوچک شما می تواند حدود ده کلمه در حال حاضر بگوید، و "برای منه" قطعا یکی از آنهاست ؛ او نشانه هایی برای قلمرو خود می گذارد، که بخشی از توسعه کودک است.

به همین ترتیب، او انتظار دارد که مرزها را برای او تنظیم کنید. آماده برای مقابله با بعضی کارهایش باشید! او ممکن است امتناع کند که به کالسکه اش برود، با غذاها فریب بخورد یا شما را بی وقفه در تماس با دوستان یا اشغال بگذارد هنوز هم چیزهای بیشتری در مورد او وجود دارد.

سعی کنید با او سازگار باشید، قوانین را روشن برای یک محیط قابل پیش بینی ایجاد کنید و این به نوبه خود باعث می شود او احساس امنیت کند حتما به کوچولویتان بگویید که عاشقش هستید ، او به طور خودکار این را نمی داند و در بغل و بوسه های شما رشد خواهد کرد.

 تکامل کودک 18 ماهه

فعالیت هایی برای تقویت توسعه اجتماعی و عاطفی کودک 18 ماهه:

راه های زیادی برای دخالت دادن کودک 18 ماهه در کارهای روزانه وجود دارد. او می تواند به شما برای تهیه لوبیا فرانسوی کمک کند، یا هویج را در یک کاسه بچسبانید. او می تواند لباسها را در ماشین لباسشویی قرار داده و یا به شما برای تهیه میان وعده کمک کند.

او دوست دارد شما را تماشا کند، بنابراین به او نشان دهید که چه کارهایی می توانید انجام دهید نشان دهید که او چگونه بازی ها را به اشتراک بگذارد و به او چگونه بازی کردن با یک اسباب بازی را آموزش دهید.

اگر او همچنان خودخواه است و توجه نمی کند، دلسرد نشوید، فقط باید سازگار باشید و به زودی این کارش را تمام می کند ؛ اگر او بیشتر بازی مستقل تر و تنهاتری را انجام می دهد، اجازه دهید که اینکار را انجام دهد نیازی نیست که احساس گناه کنید که چرا او به تنهایی بازی می کند.

اگر کودک نو پایتان بازی تعاملی ضعیفی دارد یا هنگامی که کودک نوپای شما وقفه های مکرری را از خود نشان می دهد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 وزن کودک 18 ماهه

رشد زبانی و صحبت کردن کودک 18 ماهه:

به دقت گوش کنید! به عنوان یک کودک نوپا و در حال رشد 18 ماهه، احتمالا می تواند به طور متوسط ​​10 کلمه در این زمان بگوید، حتی اگر او قادر به درک کلمات بیشتری باشد این ها شامل کلماتی مانند مامان،بابا و اسامی سایر مراقبان او می باشد.

کلمات دیگر که زود یاد می گیرد "نه"، مال منه"، "نمیخوام" و چیزهای مورد علاقه و یا چیزهایی مانند "شیر"، "توپ" یا "گربه" است ؛ او می تواند به اشیاء معمولی اشاره کند، آنها را نام ببرد و قسمت های بدن خودش را شناسایی کند او همچنین می تواند افراد را در تصاویر تشخیص دهد.

برخی از کودکان نوپا ممکن است جملات دو کلمه ای را شروع کنند، اما اکثر آنها با توجه به شنوایی، واژگان را جذب می کنند.

 رفتار کودک 18 ماهه

فعالیت هایی برای تقویت زبان و توسعه گفتاری کودک 18 ماهه:

نظرات فعلی شما در مورد آنچه که در حال حاضر انجام می دهید، واقعا کمک می کند تا کلمات جدید و همینطور طرز استفاده از آنها را یاد بگیرند.

خواندن و آواز خواندن متن ها:آهنگهایی که همراه با انجام حرکاتی هستند و یا نیاز به اشاره به قسمت هایی از بدن دارند، برایشان مفید است. در هنگام قدم زدن با او، آنچه را که شما می بینید توصیف کنید، و یا خواندن برای او راه خوبی برای گسترش واژگان اش است.

هنگامی که حافظه او پیشرفت کند، می فهمد و اعتراض می کند ، اگر شما صفحاتی از کتاب را برایش نخوانید و جا بگذارید بله، او این داستان را به یاد می آورد و می خواهد شما آن را به درستی برایش بخوانید.

چه زمانی با پزشک مشورت کنید:

اگر فرزند شما قادر به بیان چند کلمه نباشد.

هنگامی که فرزند شما به طور مداوم به نام یا دستورالعمل شما پاسخ نمی دهد.

 قد کودک 18 ماهه

بهداشت و تغذیه کودک 18 ماهه:

به عنوان بخشی از رشد و نقطه عطف در 18 ماهگی، کودکان نوپا به طور معمول بین 9 تا 12 کیلوگرم وزن و حدود 76 تا 84 سانتی متر قد دارند. البته، تمام کودکان نوپا با سرعت خود رشد می کنند، بنابراین کوچولوی شما ممکن است به این رقم نرسیده باشد.

مشکلی نیست. فرزند شما در جستجوی مرزهای خود است، شما می توانید با غذا و زمان شام با او مقابله کنید یک قاعده خوب این است که پدر و مادر تصمیم بگیرند، چه اتفاقی بیفتد و چه وقتی غذا سرو شود، اما کودک تصمیم بگیرد چقدر غذا بخورد.

تا زمانی که شما برای او انواع غذاهای سالم، مغذی در وعده های غذایی و میان وعده های غذایی ارائه کنید، او خوب خواهد بود. اگر او یک روز کم بخورد، معمولا دفعه بعد جبران می کند.

برای پاسخگویی به نیازهای روزانه او، 3 بار نصف فنجان برنج یا غلات پخته شده را به او بدهید، یک سیب کوچک را به تکه های کوچک ببرید و اضافه کنید، 1 فنجان سبزیجات پخته شده یا ریز خرد شده و 2 قاشق غذاخوری ماهی یا 1/3 اندازه کف دست گوشت اضافه کنید. او همچنین نیاز به 2 فنجان لبنیات دارد، می توانید شیر، پنیر یا ماست را نیز انتخاب کنید.

زمان ،مجموعه دیگری از مصونیت ها و ایمنی هاست ؛ زمانی برای سه تقویت کننده:DTaP( دیفتریا، تشنج، سیاه سرفه یا سرفها های سوزش دار و درد دار)، پنج در یک، که شامل پلی یولیت و هیب برای آنفولانزا نوع b است.

در مورد دست و پا و دهان این بیماری مطالعه کنید ببینید که چه چیزی است، و اگر کودکتان به آن مبتلاست شما باید چه کارهایی را انجام دهید.

غذای کودک 18 ماهه

چه زمانی باید درمورد کودک 18 ماهه خود با پزشک خود صحبت کنید:

اگر کودک نوپای شما در طول زمان غذا خوردن، یا حتی در طول رشد 18 ماهگی خود سرفه می کند.

هنگامی که شما فکر می کنید که فرزند شما به نسبت سنش مواد مغذی دریافت نمی کند و غذا نمی خورد.

مراحل رشد کودک 18 ماهه و تغذیه و مراقبت های لازم

4.6250
این مطلب مفید بود ؟23020
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی