سرماخوردگی کودکان
زمانی که کودکی دچار سرماخوردگی می شود بشتر از یک فرد بزرگسال اذیت شده و موجب نگرانی والدین می شود.اما برخی کودکان در برابر این بیماری و آنفولانزا مفاومت بیشتری از خود نشان می دهند.

سرماخوردگی کودکان

سرماخوردگی شاید یک موضوع ساده برای بزرگسالان باشد اما در کودکان وضعیت متفاوت است.پدران و ماردان میدانند که به کودک هر دارویی نمیشود خوراند و مراقبت از کودک هنگام بیماری شرایط خاصی دارد.کودکی که سرما خورده است به سختی نفس می کشد، احساس ناراحتی می کند و ممکن است غذا نخورد. اما  اگر بیماری او یک سرماخوردگی معمولی باشد، جای نگرانی نیست چون راه های زیادی برای کاهش ناراحتی او وجود دارد. هر کودکی ممکن است در اولین سال زندگیش حدود 8 بار سرما بخورد.

دکتر طاهری متخصص کودکان گفت:با اشاره به اینکه سرماخوردگی و آنفلوآنزا علایم مشترکی دارند، گفت:با شروع فصل سرما بیماری که ممکن است در اعضای هر خانواده ای بروز کند، سرماخوردگی است که این بیماری در کودکان نگرانی بیشتری به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه چه کودکانی کمتر به این ویروس دچار می شوند، افزود:کودکانی که دو سال کامل از شیر مادر تغذیه شده اند و دچار سوءتغذیه نیستند، کمتر به سرماخوردگی دچار می شوند؛ چرا که بدن شان مقاومت بیشتری دارد.

سرماخوردگی کودکان 

زمان مناسب تزریق واکسن آنفلوآنزا

اختلالات رشد، مقاومت ایمنی بدن را ضعیف می کند،بهتر است واکسن آنفلوانزا از اول پاییز تزریق شود تا بدن در برابر ویروس سرماخوردگی مقاومت بیشتری داشته باشد.

با استفاده از ماسک، شستن مداوم دست ها، تماس کمتر با افراد بیمار و استفاده بیشتر مایعات می توان تا حدی این بیماری را کنترل کرد.

پرهیز از مصرف میوه های نشسته و سبزیجات خام و اغذیه غیربهداشتی مانند لواشک، بستنی و آلوچه، ادویه جات و بسیار مهم تر از آن دوری از افراد سرماخورده بویژه در محیط های مدرسه، مهدکودک و دانشگاه که افراد بیشتر در معرض سرماخوردگی های مکرر قرار می گیرند، مهم است.

توصیه شده که در صورت تماس با افراد سرماخورده، بینی و گلو را با آب نمک شست وشو داده و مصرف بیشترمایعات و سوپ و اغذیه و ویتامین ها را در رژیم غذایی خود لحاظ کنند. رعایت فاصله از فرد سرماخورده بویژه هنگام عطسه یا سرفه و جداکردن ظرف های غذای فرد بیمار هم می تواند در کاهش احتمال عفونت موثر باشد.

از آنجا که کودکان در سنین قبل از مدرسه به طور متوسط چهارتا شش مرتبه در سال مستعد سرماخوردگی اند باید مراقبت های بیشتری از آنها صورت گیرد.

سرماخوردگی کودکان

اگر علائم سرماخوردگی مانند تب، آبریزش و گرفتگی بینی، سرفه های خلط دار، گلو درد، تنگی نفس و بی حالی شدید, سه روز بیشتر بطول انجامد، احتمال اضافه شدن بیماری عفونی باکتریایی به سرماخوردگی وجود دارد و باید به پزشک مراجعه شود. نشانه های این گلودرد شامل قرمزی و تورم لوزه ها، تورم غدد لنفاوی در جلوی گردن، تب، سردرد، درد عضلانی، شکم درد و گلودرد است.

بیماری های تنفسی فوقانی مانند آلرژی، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و آنژین است که مقابله با آنها را باید بسیار جدی گرفت.

 

سرما عامل سرماخوردگی کودکان  نیست

این متخصص کودکان، با بیان اینکه سرما، عامل سرماخوردگی نیست ، تصریح کرد:برخلاف باور بسیاری از مردم، هوای سرد تاثیری در سرماخوردگی ندارد. وی با اشاره به اینکه در اوایل پاییز و زمستان، اغلب کودکان در مهدکودک و مدرسه به سر می برند، افزود:در زمستان تجمع در مکان های سرپوشیده، شانس انتقال عفونت های ویروسی را از فردی به فرد دیگر بیشتر می کند. حساسیت در کودکان نیز ناگهان با نشانه هایی از قبیل گرفتگی بینی، عطسه، آبریزش بینی و چشم ظاهر می شود. عطسه های پیاپی و آبریزش بینی بی رنگ و رقیق از علایم آلرژی است.

گاهی این علائم کوتاه مدت، ولی گاهی طولانی و با سرفه بدون تب ادامه می یابد،مهم ترین درمان حساسیت یا آلرژی، پیدا کردن عامل ایجاد حساسیت یا آلرژی و حذف آن در زندگی است.

سرماخوردگی و آنفلوآنزا علایم مشترکی دارند که آنفلوآنزا با تب و سردرد، سرفه های خشک، درد عمومی بدن به طور ناگهانی ظاهر و تب 38 تا 40 درجه سانتیگراد تا سه - چهار روز و گلودرد از نشانه های بارز آنفلوآنزا هستند.

رعایت بهداشت فردی در مواقعی که فرد مبتلا است، استراحت به مدت یک هفته، رژیم غذایی مناسب، استفاده از دستمال هنگامعطسه و سرفه و شست وشوی دست ها، اهمیت خاصی دارد. به خصوص در فصل زمستان، روزانه یک لیوان آب پرتقال تازه بسیار مفید و مناسب و تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی برای کودکان و افراد مسن به خصوص افرادی که بیماری های زمینه ای دارند، توصیه می شود.

استراحت و رژیم غذایی، بهترین روش های درمان سرماخوردگی است، هوای سرد، باعث خشک شدن مخاط بینی و شرایط مناسب برای سرایت ویروس است که مرطوب کردن هوا، راهی برای مقابله با آن است.

به محض اینکه فرزند شما به گلودرد، سرماخوردگی شدید یا تب دچار شد او را نزد پزشک یا مرکز بهداشت درمانی ببرید.

کدامیک از کودکان بیشتر در معرض سرماخوردگی هستند؟

4.117
این مطلب مفید بود ؟143
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایسنا-/ف
وبگردی