کولونوسکوپی روده
کولونوسکوپی روده یک آزمایش سر پایی است که دکتر به دلایل مختلفی مانند درد شکم و غیره تجویز می کند.

کولونوسکوپی روده

کولونوسکوپی یک پروسه سرپایی در بیمارستان است که روده بزرگ را از داخل مورد آزمایش قرار می دهند. کولونوسکوپی عموما برای ارزیابی نشانه های گوارشی مثل خونریزی روده و مقعد ، درد شکم یا تغییر در عادات گوارشی فرد انجام می شود. این آزمایش همچنین در افرادی بدون نشانه و علائم هم انجام می شود که مشکوک به پلیپ یا سرطان هستند . این آزمایش به افراد 50 سال به بالا توصیه می شود و همینطور کسانی که خواهر یا برادر، والدین یا کودکی مبتلا به سرطان یا پلیپ راست روده دارند.

 کولونوسکوپی

چه زمان هایی پزشک کولونوسکوپی روده را تجویز می کند :

- زمانی که علائم و نشانه های مشکلات روده ای را داشته باشید :

این آزمایش به پزشک شما کمک می کند که علت های درد شکم ، خونریزی مقعد ، یبوست مزمن ، اسهال مزمن یا دیگر مشکلات روده را تشخیص دهد.

- زمانی که مشکوک به سرطان روده بزرگ بشاید :

اگر 50 سال به بالا هستید، خطر سرطان روده بزرگ برای شما وجود خواهد داشت که در این صورت پزشک به شما پیشنهاد می دهد هر 10 سال یک بار یا زودتر این آزمایش را انجام دهید .کولونوسکوپی یکی از آپشن هایی است که برای دیدن مشکلات روده بزرگ به کار می رود ، پس حتما با پزشک خود راجع به گزینه های دیگر نیز صحبت کنید. 

- زمانی که پلیپ های بیشتر داشته باشید :

اگر قبلا سابقه پلیپ را داشته اید، پزشک در این زمان به شما پیشنهاد می کند برای پیشگیری از هر گونه پلیپ اضافی آزمایش بدهید تا در صورت مبتلا بودن آن ها را حذف کنید که این کار خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.

خطرات احتمالی ناشی از انجام کولونوسکوپی

کولونوسکوپی کمی هم با ریسک همراه است، مشکلات کولونوسکوپی ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 •  واکنش شدید به داروی مسکن در طول آزمایش
 •  خونریزی از قسمتی که نمونه بافت آزمایش شده یا از قسمت پلیپ و بافت خارج شده شکم
 •  پارگی در روده بزرگ یا دیواره راست روده

 در نهایت بعد از بحث در مورد خطرات کولونوسکوپی، پزشک از شما در مورد علائم سوال می پرسد.

خطرات کولونوسکوپی

چگونه باید برای انجام کولونوسکوپی آماده شوید :

در مطلب دیگری از بخش سلامت نمناک هم گفتیم قبل از کولونوسکوپی، نیاز دارید که راست روده خود را پاکسازی کنید که هرگونه پس مانده ای در راست روده شما در این زمان ها در آزمایش مشخص می شود. 

برای این کار پزشک از شما می خواهد که :

- یک رژیم خاص را قبل از آزمایش دنبال کنید :

معمولا در روزهای قبل از آزمایش نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی ها نیز باید محدود باشند ، آب میوه، چای و قهوه بدون شیر یا کرم و نوشیدنی های قند دار نیز نباید مصرف شوند. مایعات در چنین حالتی با خونریزی راست روده اشتباه گرفته می شوند و همچنین ممکن است که خوردن یا نوشیدن هر چیزی در نصفه شب نیز برای شما ممنوع شده باشد.

- خوردن داروی ضد یبوست :

پزشک معمولا به شما پیشنهادمی دهد که از داروی ملین یا ضد یبوست استفاده کنید که این دارو را معمولا شب قبل از آزمایش مصرف می کنند.

- تنظیم داروها :

حتما به پزشک خود یادآوری کنید که حداقل یک هفه قبل از آزمایش داروها و مکمل های شما را تنظیم کند ، مخصوصا اگر مبتلا به دیابت، فشار خون بالا یا مشکلات قلبی هستید.

 •  همچنین اگر از داروهای آسپیرین یا دیگر داروهای مخصوص خون استفاده می کنید، مثل وارفارین، حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا خطر لخته خون یا حمله برای شما وجود نداشته باشد .
 •  گاهی اوقات نیز نیاز است که یک دارو را کاملا قطع کرده یا دز آن را پایین بیاورید . 

چه چیزی در انتظار شماست :

در طول پروسه

در طول پروسه کولونوسکوپی فقط یک روپوش به تن خواهید داشت نه هیچ چیز دیگر و معمولا از قرص های مسکن نیز استفاده می کنند.

برای شروع آزمایش روی تخت به پهلو دراز می کشید و معمولا زانو ها را به سمت سینه خود خم می کنید و پزشک نیز کلونوسکوپ را وارد روده شما می کند.

این اسکوپ نسبتا بلند است و می تواند در طول کل روده شما قرار بگیرد و همچنین دارای یک لوله روشن است که باعث مکش هوا و یا کربن دی اکسید از داخل روده می شود که این کار باعث می شود تصویر واضح تری از خط روده داشته باشیم.

زمانی که اسکوپ در روده شما جابجا می شود ، حالتی شبیه به گرفتگی عضلات شکم به فرد دست می دهد و انگار که دوست دارد به دستشویی برود.

کلونوسکوپ دارای یک دوربین بسیار کوچک است که عکس ها را به مانیتور بیرونی ارسال می کند.

ممکن است که پزشک از تجهیزات دیگر استفاده کند و آن ها را به داخل روده بفرستد تا نمونه ای از بافت فرد را بردارد یا پلیپ و دیگر بافت های شکمی را حذف کند.

 انجام کولونوسکوپی

کولونوسکوپی چقدر زمان میبرد

در پاسخ به سوالات برخی از شما کاربران از بخش سلامت نمناک در این مورد باید بگوییم که این آزمایش معمولا 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. 

بعد از پروسه

 •  بعد از پروسه حدود یک ساعت برای ریکاوری زمان می برد . حتما باید برای رفتن به خانه کسی همراه شما باشد زیرا باید یک روز کامل استراحت کنید و هرگز بعد از آزمایش تا یک روز رانندگی نکنید و به محل کار نروید .
 •  اگر پزشک در طول کولونوسکوپی یک پلیپ را خارج کند ، احتمالا به شما توصیه می کند که به طور موقت رژیم تان را تغییر دهید .
 •  ممکن است تا چند ساعت بعد از آزمایش احساس نفخ داشته باشید و بنابریان قدم زدن به شما کمک خواهد کرد .
 •  ممکن است بعد از اولین باری که شکمتان کار می کند ، مقدار بسیار کمی خونریزی داشته باشید که معمولا این خونریزی علامت هشدار نیست و احتمالا به دلیل وحود لخته های خون به جا مانده در راست روده به دلیل آزمایش می باشد و البته هرگونه خون ریزی را سریعا به پزشک اطلاع دهید و علت آن را جویا شوید . 

نتایج کولونوسکوپی روده:

پزشک بعد از بررسی نتایج ، آن ها را با شما در میان می گذارد.

- نتیجه منفی

کولونوسکوپی زمانی منفی تلقی می شود که هیچ چیز غیر طبیعی در روده فرد مشاهده نشده باشد و ممکن است پزشک به شما پیشنهاد دهد که بعد از 10 سال دوباره این آزمایش را انجام دهید .

نتایج کولونوسکوپی

- نتیجه مثبت

اگر پزشک بافت غیر طبیعی یا پلیپ را در روده مشاهده کند، نتیجه مثبت می شود.

بیشتر پلیپ ها سرطانی نیستند اما بعضی از آن ها ممکن است مستعد سرطان باشند . پلیپ را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستند و در مورد سرطانی بودن یا نبودن آن بحث می کنند .

اگر شرایط زیر را داشته باشید ، پزشک به شما پیشنهاد می دهد که هرچه سریع تر یک کولونوسکوپی دیگر داشته باشید :

 •  بیش از دو پلیپ
 •  یک پلیپ بزرگ تر از 0/25 سانتی متر
 •  پلیپ هایی که به دلیل وجود اثرات مدفوع در آن ، اجازه آزمایش را نمی دهند.
 •  پلیپ هایی که نشانه های سرطانی دارند.

روش انجام و زمان کولونوسکوپی روده + عوارض و خطرات احتمالی

4.416
این مطلب مفید بود ؟142
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : clevelandclinic / medicinenet / mayoclinic / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی