گرفتگی عضلات
گرفتگی عضلات دست می تواند دلایلی مانند کم آبی بدن و ورزش های سنگین باشد که به راحتی می توانید آن را درمان کنید.

درمان درد و گرفتگی عضلات دست در خانه

به دلیل کار زیاد و استفاده نامناسب از دست ها عضلات این عضو پرکار را دچار درد کرده اید و حالا احساس می کنید گرفتگی و درد آن تمام فعالیت های شما را مختل کرده ، با توصیه های این بخش از سلامت نمناک به راحتی و بدون هیچ دارویی می توانید گرفتگی و درد عضلات دست را در خانه رفع کنید.

درمان گرفتگی عضلات

راه های درمان گرفتگی عضلات 

راه و روش درمان گرفتگی و درد عضلات دست بدون دارو

1. به دستتان استراحت بدهید :
گرفتگی عضلات دست، اغلب بر اثر استفاده بیش از حد از آنهاست ، با اجتناب از کارهایی که به حرکات زیاد دست احتیاج دارد یا لازم است که چیزی را چنگ بزنید به دستان زمان بدهید که التیام پیدا کند. در مورد انقباضهای ناگهانی ،؛ممکن است فقط برای چند دقیقه کوتاه باشد اگر شما انقباضات بیشتر و سختتری داشتید، حداقل بین یک یا دو روز باید کمترین استفاده را از دستتان بکنید. ممکن است احتیاج باشد که به بازویتان هم استراحت بدهید اگر علائمتان بهتر نشد باید یک متخصص را ملاقات کنید.
 
2. هر فعالیتی که منجر به گرفتگی عضلات دستتان شده است را متوقف کنید :
اگر کار بیش از حد باعث گرفتگی عضلات دستتان شده است، احتمالا شما یک کار تکراری را چندین بار انجام داده اید متوقف کردن این فعالیت حتی برای یک مدت زمان کوتاه،میتواند به رهایی شما از گرفتگی عضلات دست کمک کند فعالیتهایی که موجب گرفتگی عضلات دست میشوند شامل موارد زیر است:
  • نوشتن
  • تایپ کردن
  • نواختن یک ساز
  • باغبانی
  • تنیس
  • محکم گرفتن چیزی، مانند یک وسیله یا گوشی هوشمند
  • خم کردن بیش از حد مچ دستتان
  • کشیدن انگشتانتان به بیرون.
  • بالا بردن آرنجتان برای مدت زمان طولانی

گرفتگی عضلات بدن

اقدامات هنگام گرفتگی عضلات دست

3.دستانتان را بکشید صاف نگه دارید :
به وسیله ی تماس انگشتانتان.از دست دیگرتان استفاده کنید تا به وسیله ی فشار به کف دست و انگشتانتان کمی به دستتان فشار بیاورد. به نوبت،دستتان را در مقابل سطح صاف قرار دهید.به آرامی فشار دهید و انگشتانتان را روی سطح صاف پخش کنید .به مدت 30تا 60 ثانیه نگه دارید سپس رها کنید. شما همچنین به وسیله ی مشت کردن نیز می توانید دستتان را بکشید.بعد از 30 تا 60 ثانیه دستتان را باز کنید و انگشتانتان را به بیرون بکشید.
 
عضلات دست
تمرین برای گرفتگی عضلات دست
 
4.دستانتان را ماساژ دهید :
با استفاده از حرکات آرام دورانی دستان خود را بمالید، مواظب قسمتهای سفت و به خصوص دردناک باشید.ممکن است که لازم باشه از روغن ماساژ استفاده کنید.
 
5.از کمپرس سرد یا گرم روی دستتان استفاده کنید:
حرارت و سرما هر دو به شما کمک می کند از درد رها بشوید. گرما برای تسکین انقباضها و شل شدن هر گونه گرفتگی در ماهیچه ها بهتر است و سرما برای ورم کردگی خوب است .برای محافظت بیشتر ،یک تکه پارچه بین دست و کمپرس قرار دهید.
 
6.به دلیل اینکه ممکن است بدنتان بی آب شده باشد ،آب بیشتری بنوشید:
اگر ورزش کرده باشید،کار در گرما،یا داروی ادرار آور استفاده کرده باشید، این ممکن است دلیل گرفتگی شما باشد. اگر شما کسی هستید که در گرما فعالیت می کنید، حتما روزی 8 لیوان یا بیشتر در روز آب بنوشید تا زمانی که متعادل نبودن الکترولیته موجب انقباض عضلات دست شده است، می توانید از نوشیدنیهای ورزشی به جای آب استفاده کنید.
گرفتگی عضلات بدن

کم آبی بدن از دلایل گرفتگی عضلات

7.اگر مشکلات تغذیه ای دارید از مکملها استفاده کنید :
گرفتگی عضلات زمانی اتفاق می افتند که شما مواد مغذی مخصوصی را در بدنتان کم دارید،مانند، کلسیم، منیزیم یا پتاسیم.این عموما برای افرادی صحت دارد که ورزشهای خیلی شدید انجام می دهند،سنگ کلیه دارند، باردار هستند، مشکلات تغذیه ای دارند یا تحت درمان بیماری خاصی مثل سرطان هستند. کمبود ویتامین B هم می تواند موجب گرفتگی عضلات شود البته همیشه قبل از استفاده هر گونه ویتامین یا مکمل با دکتر یا متخصص سلامت مشورت کنید به خصوص اگر از قبل دارویی مصرف میکنید ، پزشک تان میتواند بهترین مکملها را به شما پیشنهاد کند.
 
8. برای جلوگیری از سندرم دست گرفته دیابتی ، دیابت خود را درمان کنید :
اگر شما دیابت نوع 1یا 2 دارید، در معرض ابتلا به سندرم دست گرفته دیابتی هستید که ممکن است موجب انقباض عضلات شود.این شرایط تکان دادن انگشتان و نگه داشتن آنها کنار هم را سخت میکند. بهترین راه برای درمان یا پیشگیری از آن کنترل قند خون و کششهای دست روزانه شما است.این ایده خوبی است که تمرین هایی که دست شما را قوی میکند مانند، ورزشهای استحکامی یا بازیهای توپی انجام دهید.
 
9. از دستور پزشکی دکترتان در مورد داروها پیروی کنید :
با متخصص تغذیه خود صحبت کنید تا مطمئن شود رژیمتان مناسب است.
 
10.دست و بازوی خود را نیرومند کنید
ورزشهای تقویتی را 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید. یک کار راحت برای تقویت دست شما این است که یک توپ کوچک مانند توپ استرس را فشار دهید، برای هر دست 10 تا 15 فشار را انجام دهید.
یک راه دیگر برای تقویت دست شما این است که ورزشهایی را انجام دهید که با پرتاپ کردن و گرفتن توپ سر و کاردارد. شما می توانید توپ بسکتبال را بگیرید و بازی کنید یا توپ تنیس را روی دیوار بزنید ، شما همچنین باید قبل و بعد از انجام کارهای روزانه و سرگرمی هایتان دستانتان را بکشید ؛ اگر شما فعالیتهای تکراری را به وسیله دستتان انجام میدهید ، لازم است که دفعات بیشتر کش و قوس بدهید.
 
11. به وسیله آب و مواد غذایی بدن خود را تقویت کنید :
یک رژیم مغذی و متعادل داشته باشید که به شما اطمینان دهد میزان کافی از کلسیم،منیزیم ، پتاسیم و ویتامینهای گروه B به بدن شما میرسد. حداقل 8 لیوان در روز آب بنوشید. اگر شما خیلی ورزش میکنید یا در دمای بالا کار کنید باید میزان بیشتری آب بنوشید.
درمان درد عضلات

دلایل درد عضلات دست و گرفتگی آن

12. ماوس کامپیوتری را استفاده کنید که راحت است :
اگر مدت زمان طولانی از کامپیوتر استفاده میکنید ، ماوس کامپیوتر میتواند به گرفتگی عضلات دست شما ربط داشته باشد. خوشبختانه مدلهای زیادی از ماوس در مغازه ها موجود است و شما می توانید مدلی را که بهتر به دست شما میخورد انتخاب کنید. مدلی را انتخاب کنید که لازم نباشد برای استفاده از آن دستتان را خم کنید. به اضافه، شما باید بتوانید با کمترین حرکات انگشتان بچرخید. ممکن است که شما بخواهید برای یک ماوس آرگونومیک هزینه کنید ، به خصوص اگر گرفتگی عضلات شما مزمن است یا برای مدت زمان طولانی با کامپیوتر کار میکنید.

12 حرکت ساده برای درمان گرفتگی عضلات دست

3.8207
این مطلب مفید بود ؟15849
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ک.ک
وبگردی