مسائل جنسی کودکان

روش آموزش و سن مناسب یاد دادن مسائل جنسی به کودکان

کد مطلب : 29497تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 6 دقیقه
صحبت کردن والدین با کودکان در مورد مسائل جنسی و اندام های خصوصی از وظاف تربیتی والدین است که باید در سن مناسب کودک به آموزش این مسائل بپردازند تا از سوء استفاده های جنسی از فرزندشان جلوگیری کنند.

روش آموزش و سن مناسب یادگیری مسائل جنسی کودکان

در دنیای امروز که با مشکلات ناهنجار زیادی در جامعه مانند سوء استفاده جنسی از کودکان روبرو هستیم ، لزوم آموزش به کودکان اهمیت زیادی پیدا می کند . آموزش به کودکان درباره اندام خصوصی و نحوه مراقبت از آنها در برابر تعرضات باید در قالب کلمات ساده و در محیط خانواده توسط والدین انجام پذیرد .

اگر کودکان درباره مسائل جنسی و حریم های خصوصی از والدین شان اطلاعات کمی دریافت کنند درباره این موضوعات از همسالانشان می پرسند و از آنها اطلاعات غیرواقعی و تحریف شده می گیرند پس بسیار مهم است که خانواده بتواند درباره مسائل جنسی با توجه به سن کودک با او صحبت نماید . در این بخش از نمناک به مقوله مهم روش آموزش و سن مناسب یادگیری مسائل جنسی کودکان پرداخته ایم ، با ما همراه شوید.

مسائل جنسی کودکان

روش های آموزش مسائل زناشویی به کودکان

چگونه با کودکمان درباره مسائل جنسی و اندام خصوصی صحبت کنیم؟

اگر والدین نتوانند اطلاعات درستی درباره مسائل جنسی در اختیار کودک قرار دهند و یا خجالت باعث صحبت نکردن درباره این مسائل عادی زندگی انسان ها شود ، آن ها از منابع غیرواقعی و تحریف شده این اطلاعات را به دست می آورند.

پس وقتی کودک تان سوال های جنسی می پرسد، هول نکنید، استرس نگیرید و با آرامش از او بخواهید تا اطلاعاتی که خودش دارد را در اختیار شما قرار دهد، برای اینکه متوجه شوید خودش تا چه حد می داند. بعد به او جواب واقعی متناسب دانسته ها و سن اش را بدهید.

عموما تعرض های جنسی به کودکان از سوی یکی از نزدیکان و یا کسی که عموما کودکان او را می شناسند ، است . با توجه به اینکه ما کنترلی روی رفتار دیگران نداریم، بهتر است که کودکان مان را درباره موضوع های جنسی واکسینه کنیم.

مراقبت جنسی کودکان

پاسخ به سوالات جنسی کودکان

مسائل جنسی چه آموزش هایی و در چه سنی؟

در هر سنی، کودکان باید اطلاعات جنسی خاصی را درباره جنسیت بدانند.

تا 5 سالگی:

نام درست اعضای جنسی شان را به آنها بگویید و آنها را با اندام خصوصی بدنشان آشنا کنید . طوری درباره تولد نوزاد توضیح دهید که درک درستی از اینکه نوزادان از کجا می آیند داشته باشند و نسبت به هویت جنسی خود احساس مثبتی داشته باشند.

بین 6 تا 9 سالگی:

در این سنین کودکان باید از تولیدمثل حیوانات و گیاهان درک درستی داشته باشند و تفاوت هر دو جنس را بدانند و برای نام گذاری نواحی جنسی از کلمه های درستی استفاده کنند.

بین 9 تا 13 سالگی:

در این سن کودک باید بداند جنسیت بخش طبیعی زندگی است ، با تغییرات جنسی دوران بلوغ آشنا شوند و از روند تولید مثل به درک درستی برسند همچنین نسبت به مقوله سوءاستفاده جنسی آگاهی داشته باشند.

سن بیداری جنسی کودکان

بهترین سن آموزش مسائل جنسی کودکان

کنجکاوی یا سوءاستفاده جنسی؟

بسیاری از کودکان از سر کنجکاوی بازی های جنسی انجام می دهند و از فرصت استفاده می کنند تا شکل بدن بچه های هم جنس و غیرهم جنس شان را کشف کنند.این بازی در بین کودکان به (دکتر بازی) مشهور است و امری طبیعی است .

اگر کودکتان را در حال این بازی دیدید و یا او را برهنه یا نیمه برهنه دیدید، هراس نکنید ،خونسردی خود را حفظ کنید و هیچ گاه به سرزنش و تنبیه او نپردازید ، بهترین رفتار این است که برای رفتار جنسی آن ها در آینده حد و مرز تعیین کنید.

شما باید با کودکتان صحبت کنید و او را با اندام های خصوصی آشنا کنید و بگویید کسی نباید این اندام ها را ببیند . اگر کودکانی که با یکدیگر بازی جنسی نموده اند فاصله سنیشان بیش از چهار سال باشد،

در این صورت امکان رساندن آسیب جنسی بچه بزرگ تر به بچه کوچک تر زیاد است همچنین اگر فرزندتان به زور و برخلاف میل خود وادار به این شرایط شده باشد، باید مراقب باشید.

دکتر بازی کودکان

کنجکاوی کودکان در مورد اعضای بدن خود و دیگران

اعضای خصوصی بدن

والدین باید درباره اندام خصوصی بدن کودکشان با آنها صحبت کنند و به آنها بفهمانند که هیچ کس نباید به این اندام نگاه کند یا آنها را لمس کند.

بهترین زمان برای صحبت درباره سوءاستفاده جنسی برای کودکان کوچک تر، هنگام حمام کردن بچه هاست . شما باید در این هنگام با اشاره به اعضای جنسی از عبارت «اعضای خصوصی بدن» استفاده کنید و با زبان ساده به کودکتان بگویید :«همه ما مسواک و شانه داریم اما هر کس تنها می تواند از مسواک و شانه خودش استفاده کند و نمی تواند از مال دیگران استفاده کند. آن ها خصوصی هستند. اعضای خصوصی بدن هم این چنین است یعنی همه آدم ها اعضای خصوصی در بدن شان دارند اما هر کس تنها می تواند به اعضای خصوصی بدن خودش دسترسی داشته باشد و نه دیگران».

درباره اعضای خصوصی بدن به او توضیح دهید و فقط به جز اندام داخل مایو به لب ، گردن و سینه ها اشاره کنید و آنها را جزو اندام خصوصی بدانید . اگر پسر دار هستید درباره اندام خصوصی به پسرتان آموزش دهید زیرا تنها دختران در معرض سوءاستفاده جنسی قرار نمی گیرند بلکه برخلاف باور عموم پسران بیشتر از دختران در معرض سوءاستفاده جنسی قرار دارند.

آموزش اندام خصوصی به کودکان

بهترین روش صحبت درباره اندام های خصوصی بدن با کودکان

آموزش های مهم مسائل جنسی برای جلوگیری از سوءاستفاده های جنسی

با کودکان تان حرف بزنید تا اگر به چنین مواردی برخوردند ، واکنش نشان دهند:

  • وقتی یک نفر به تو می گوید به مادر و پدرت چیزی نگویی و رفتاری را به صورت راز نگه داری.
  • هنگامی که یک نفر با تو رفتاری می کند که حس بدی نسبت به آن داری.
  • هنگامی که کسی اندام خصوصیش را به تو نشان می دهد.
  • هنگامی که کسی بزرگ تر از خودت از تو می خواهد کاری انجام دهی که مایل به انجام آن نیستی.
  • وقتی کسی به بدن تو نگاه کند.
  • هنگامی که کسی به اندام خصوصی تو دست می زند .
  • وقتی کسی می خواهد به اندام های خصوصی او دست بزنی.
  • وقتی در موقعیتی هستی که احساس ناراحتی می کنی یا احساس عجیبی داری.

سوء استفاده از کودکان

نکات مهم آموزش مسائل جنسی به کودکان

دانستن مسائل جنسی برای جلوگیری از سوءاستفاده های جنسی از کودکان

برای اینکه کودکتان در زمان هایی که حریم بدنش مورد تجاوز قرار گیرد، بهترین عملکرد را داشته باشد باید آمادگی لازم را داشته و چنین موقعیت هایی را پیش بینی کنند . اما چگونه ؟

1- به او یاد دهید بگوید نه!

به کودکان تان یاد دهید در چنین موقعیتی داد بزنند و با صدای بلند بگویند نه و سپس مکان را ترک کنند و به پدر و مادرشان قضیه را بگویند . اگر به فرزندتان یاد دهید از داد زدن نترسد و به او بگویید کسی که کار اشتباهی می کند، باید بترسد و این فرد کسی است که او را اذیت می کند ، کودک اعتماد بنفس بیشتری می یابد و بلند نه می گوید.

2- نقش بازی کنید

برای پیشگیری، از سوء استفاده جنسی از فرزندتان ،نقش بازی کنید و از او بپرسید که «اگر کسی خواست به اندام خصوصی تو دست بزند، یا لباس زیر تو را ببیند، چه کار می کنی؟». دقت کنید ببینید که همه راهکارهایی که به او گفته اید را اجرا می کند یا نه. در نقش بازی کردن به احساساتی که موقع نزدیک شدن به یک غریبه می تواند داشته باشد اشاره کنید و به او آموزش دهید وقتی چنین احساساتی داشت نترسد.

سوء استفاده جنسی کودکان

چگونه از سوء استفاده جنسی از کودکان جلوگیری کنیم؟

نشانه های سوءاستفاده جنسی از کودکان

بعد از سوءاستفاده جنسی بچه ها گوشه گیر می شوند، تغییر رفتار می دهند و زیاد گریه می کنند. مثلا بچه ای که از قبل بازیگوش بود، ممکن است اسرارآمیز و خشمگینانه رفتار کند و یا رفتارهای جنسی نا هنجار و نا مناسب با سنش از خود بروز دهد.

اگر کودکتان مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته ، آرام باشید و به او بگویید که بی گناه است و هیچ گاه او را مقصر اعلام نکنید یا توبیخ اش نکنید. این اتفاق برای کودکان بسیار ناراحت کننده است و باید از متخصصان سلامت روان کمک حرفه ای بگیرید.

 

روش آموزش و سن مناسب یاد دادن مسائل جنسی به کودکان

4.5375
این مطلب مفید بود ؟33540
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : تربیت کودک
1 نظر به ثبت رسیده است
فريد1396-10-09
خیلی مفید بود،با سپاس فراوان.
273
وبگردی