گل بگونیا رکس
گل بگونیا رکس با تنوع زیاد رگی از پرطرفدار ترین نوع گیاه زینتی آپارتمانی است که نگهداری از آن برای همه ممکن است.

با گل بگونیا رکس ، گیاه زیبای آپارتمانی آشنا شوید

اگر به دنبال گلی می گردید که فضای خانه شما را رنگ زیبایی ببخشد ، می توانید از گل بگونیا رکس استفاده کنید . این گل گل های بسیار زیبا با رنگ های بسیار متنوع دارد و همچنین می توان مراقبت خوب و راحتی از آن داشت و در هر سال نیز رنگ های مختلفی از آن را پرورش داد . حال در این قسمت از نمناک می توانید با راه های مراقبت از این گل آشنا شوید . 

اطلاعاتی در مورد گل بگونیا رکس

این گل به کشور برزیل مربوط است و به طور کاملا تصادفی در سال 1960 کشف شد که از همان موقع مورد توجه قرار گرفت . این گل در اوایل یک ارکیده ساده محسوب می شد و کمی بعد از آن انواع متفاوت تری از بگونیا رکس کشف شد که برگ های نارنجی ، زرد و قرمز داشت . بگونیا رکس هنوز هم برای محیط خانه طرفداران زیادی دارد.

بگونیا رکس به گلان گل دار مختلف طبقه بندی می شوند که این گلان قادرند در فصل زمستان نیز گل های زیبا و صورتی و سفید رنگ بده د. شکوفه های این گل نیز نسبتا اندازه کوچکی دارد. 

پرورش گل بگونیا رکس

این گل می تواند در انواع مختلفی از 15 سانت تا 30 سانتی متر رشد کند و پهنای آن در همه انواع یکسان است و معمولا گل های آن نیز به شکل دایره ای رشد می کنند.

این گل می تواند در محیط خانه و یا بیرون از خانه رشد کند . بگونیا رکس می تواند هم در محیط منزل و هم در بیرون حتی در محیط هایی مثل جنگل دوام بیاورد و حیاط خانه شما نیز محیط مناسبی برای پرورش این گل است.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که در فصل زمستان هوا بیش از حد سرد است، بهتر است که رکس را در داخل خانه پرورش دهید و در فصل های بیش از حد گرم مثل تابستان نیز این گل را به بیرون از خانه انتقال دهید.

اگر خواستید که این گل را از بیرون به داخل خانه بیاورید ، کافی است که مکانی را برایش در نظر بگیرید که دارای نور جانبی باشد و مانند همیشه از آن مراقبت کنید. این گلان بسیار جذاب و زیبا هستند و می توان در محیط خانه ، در گلدان های مختلف، سبد های گلدانی در بالکن، تراس یا پاسیو از آن ها استفاده و نگهداری کرد .

بگونیا رکس در صورت گل دادن می تواند نمای ساختمان شما را نیز بهتر از قبل کند و برای هر مکانی مناسب خواهد بود و تنها کافی است که آب به اندازه لازم را به آن برسانید . 

گیاه بگونیا رکس

انتخاب خاک و گلدان مناسب برای بگونیا رکس

بهتر است که یک گلدان مناسب را برای این گلتان انتخاب کنید تا به زودی از خرید آن پشیمان نشوید. جنبه های مختلفی را باید برای نوع گلدان و خاک مناسب این گل در نظر بگیرید .

  •  معمولا گلدان های آویز که شکل سبد هستند، برای این گل مناسب می باشند. آن ها معمولا زهکشی بسیار خوبی دارند و با زهکشی بالا می توانند از پوسیدگی گل و ریشه ها جلوگیری کنند و در نتیجه عمر گل بالاتر می رود و نمی میرد.
  •  خاک داخل گلدان بگونیا رکس نیز باید به گونه ای باشد که سرعت خشک شدن آن بالا باشد. گلدان نیز باید اجازه این خشک شدن را به خاک بدهد و در نتیجه قدرت خشک کنندگی گلدان باید از گلدان های پلاستیکی نیز بالاتر باشد. در نتیجه با انتخاب چنین گلدانی، بگونیا رکس نیاز بیشتری به آب دادن پیدا می کند.
  •  برای دفعه بعدی و عوض کردن گلدان، باید گلدانی را انتخاب کنید که دو سایز از گلدان کنونی شما بزرگ تر باشد.
  •  هر خاکی را می توانید برای این گلدان استفاده کنید . تنها نکته مهم این است که خاک شما دارای زهکشی مناسب و سبک باشد و همچنین می توانید از خاک های میکس عمومی و در دسترس استفاده کنید.

نکته:از خاکی که از خاک میکس عمومی سنگین تر باشد، استفاده نکنید . این خاک ها آب را بیشتر در خود نگه می دارند و در نتیجه برای بگونیا مناسب نیستند. 

کاشت بگونیا رکس

1. یک چهارم گلدان را با خاک میکس عمومی پر کنید تا آب دادن به آن راحت تر باشد و سپس در مرکز آن یک فرورفتگی ایجاد کنید.

2. بگونیا رکس را به آرامی از گلدان قبلی خارج کنید و با ملایمت ریشه آن را حمل کنید و آن را در مرکز منفذی که ایجاد کرده بودید ، قرار دهید.

3. باقیمانده فضا را با خاک گلدان پر کنید و اطراف گل را با دقت پر کنید و بیش از حد گل را عمیق نکنید.

4. تا جایی به گل آب دهید که از سوراخ زهکشی آن بیرون بزند . 

چند عدد بگونیا رکس را در یک گلدان قرار دهیم؟

هرچقدر که تعداد این گلان بیشتر باشد ، مراقبت از آن نیز باید افزایش پیدا کند.

هر کدام از گلان بگونیا از پهنا حدود 40 سانت رشد می کنند و بنابراین نباید بیش از حد اطراف آن ها را شلوغ کنید تا جریان هوای کافی به آن برسد.

اگر قصد دارید که تعداد زیادی از این گل را داشته باشید، باید از انواع کوچک تر آن خریداری کنید .

از طرفی باید دقت کنید که انواع بگونیاهایی که پرورش می دهید ، همگی از یک نوع باشند و در نتیجه همه ی آن ها به مراقبت یکسان و دمای خنک تر نیاز داشته باشند تا سرعت یکسانی از رشد داشته باشند . 

بگونیا رکس

مراقبت از گل بگونیا رکس

- نور مناسب

بهترین مکان برای پرورش گل بگونیا رکس مکانی است که در کنار پنجره غربی یا شرقی باشد . این مکان در فصل های زمستان و تابستان دارای سرما و گرمای شدیدی نمی باشد و در نتیجه بهترین مکان ممکن است.

هر هفته باید این گلدان را بچرخانید تا نور کافی به تمام قسمت های آن برسد.

اگر دیدید که کناره های برگ بگونیا قهوه ای شده و کمی سوخته است، یعنی این که گل به پنجره بیش از حد نزدیک است و اگر این گل بیش از حد بلند و بزرگ شده باشد و جهت گیری آن به سمت نور باشد، یعنی این که نور کافی به آن نرسیده است . 

- دما

دمای مناسب برای بگونیا بین 15.5 تا 29.4 درجه سانتی گراد است. این گل در زیر دمای 14.4 درجه سانتی گراد دیگر از رشد باز می ایستد. 

- آب دادن

قانون آب دادن به این گل، قانون سختی نمی باشد و فقط کافی است که همیشه در فصل های رشد ، آب دادن هفتگی را انجام دهید. در زمان های دیگر نیز باید به خاک گلدان نگاه کنید ، زمانی که آب از سوارخ زهکشی گلدان بیرون زده بود یا خاک آن خشک شده بود، باید به گل آب دهید و بیش از حد خاک را مرطوب و یا خیس نگه ندارید.

مراقب باشید که هنگام آب دادن، آب فقط به خاک برسد و به برگ و گل آن آب نریزید زیرا باعث ایجاد و انتقال بیماری در گل می شود .

این گل در فصل زمستان نیز، در حال رشد است اما باید میزان آب دادن را هر دو الی سه هفته یک بار کاهش دهید . 

- رطوبت محیط

یکی از بزرگ ترین مشکلات نگهداری از گل بگونیا رکس در خانه این است که رطوبت کافی به آن برسد. معمولا رطوبت معمول داخل خانه برای این گل کافی است؛ مگر این که در محیط بیش از حد خشکی زندگی کنید که در این شرایط باید رطوبت محیط را افزایش دهید.

بگونیا رکسی که نور کافی به آن نرسد، می سوزد و لبه های آن قهوه ای می شود. 

- کود گلی

زمانی که در فصل بهار دوباره رشد بگونیا آغاز می شود ، بهترین موقع برای اضافه کردن کود به این گل می باشد . باید کودی انتخاب کنید که آب به راحتی در آن حل شود . هر دو هفته یک بار این کود دادن را تکرار کنید. 

- هرس کردن

این گل معمولا نیاز زیادی به هرس کردن ندارد ، مگر اینکه ساقه ها و برگ های آن بیش از حد بلند شود یا این که بیش از حد شلوغ و پر شده باشد . 

بیماری ها و آفات

بگونیا رکس معمولا تحت تاثیر بیماری های خاصی قرار نمی گیرد، مگر این که در معرض آلودگی ها و گرد و غبار بیش از حد زیاد قراربگیرد و باید مراقب باشید که جریان کافی هوا به گل برسد و آب کافی به آن بدهید . 

حشرات

زمانی که هوای داخل خانه یا محیط بیرون بیش از حد گرم و طاقت فرسا باشد، احتمال حمله حشرات به بگونیا رکس وجود خواهد داشت که در این حالت می توانید از پدهای نخی استفاده کنید و روی گل ها و برگ های این گل را با رطوبت بسیار کم پاک کنید و یا اسپری های گلی ضد حشره را به آن ها بزنید تا از شر حشرات در امان باشد . 

گل بگونیا رکس

پوسیدگی ریشه

اگر خاک شما بیش از حد مرطوب و خیس باشد ، احتمال پوسیدگی ریشه وجود خواهد داشت و در چنین حالتی بهتر است که قسمت های پوسیده را جدا کنید یا اینکه کاملا گلدان را تغییر دهید . 

نکته مهم در مورد گل بگونیا رکس

از آنجایی که این گل برای محیط های خانگی بسیار زیبا و جذاب است ، احتمالا تمایل به خرید آن پیدا کرده اید اما باید مراقب باشید که آن را در محلی کاملا مناسب قرار دهید .

این گل حاوی کلسیم اکسالات است که یک ماده سمی است و در نتیجه نباید آن را در دسترس کودکان خود قرار دهید. انتقال سم این کودکان به افراد و حیوانات می تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله نارسایی کلیه ، اسهال و استفراغ شود .

آموزش کامل نگهداری و پرورش گل بگونیا رکس در آپارتمان + مشکلات

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی