گل لادن

مصارف زینتی و دارویی گل لادن

کد مطلب : 63855زمان مطالعه : 2 دقیقه
گل لادن علاوه بر رنگ های زیبا و دل انگیز آن خواص درمانی نیز دارد. می توان از این گل لادن برای راحتی دفع، مقابله با سرماخوردگی و مراقبت از مو استفاده کنید.

آشنایی با خواص و فواید گل زینتی لادن

اگر جز افرادی هستید که جعبه ی کمک های اولیه تان را پر از داروهای رنگ و ورانگ نمی کنید، اگر اعتقادی به داروهای امروزی ندارید و به قول بنده خدایی آن ها را گچ می دانید و اگر طرفدار داروهای گیاهی و طبیعی هستید این مطلب به دردتان می خورد. می خواهیم خاصیت دارویی گل لادن را بازگو کنیم.
گل لادن گونه ای گیاه گلدار از جنس Tropaeolum در خانواده Tropaeolaceae میباشد. منشاء آن رشته کوه های آند جنوبی در شمال بولیوی تا کلمبیا در قاره آمریکای جنوبی است.

این گیاه به طور گسترده ای، برای مصارف زینتی و دارویی کشت میشود.هم برگ و هم گل این گیاه خوراکی هستند و می توان آنها را در سالاد استفاده کرد. طعم آنها نسبتاً تند میباشد.

گل لادن

کاربردهای گل لادن

اعضای این گیاه دارای گلیکوزید گوگرد داری به نام گلوکوتروپئولوزید و میروزین است . به طوری که اگر برگ گیاه جویده شود اسانسی شبیه اسانس خردل از آن آزاد می شود که کاملاً محسوس است .برگ و گلهای این گیاه خاصیت ضد اسکوربوت دارد و همچنین خواصی چون :تصفیه خون ، رفع بیماریهای نزله ای دستگاه تنفسی ، برونشیت های مزمن و اخلاط خونی دارد . همچنین اثراتی چون باز کردن مجراهای شریانی قلب ، درمان ْنژین تقویت موی سر و پیاز مو و رفع ریزش مو برای آن بر شمرده اند.

گل لادن از دیرباز در طب گیاهی آند به عنوان مواد ضد عفونی کننده و التیام بخش زخم استفاده می شود. تمام قسمت های گیاه خاصیت آنتی بیوتیک ددارند و دم کرده این گیاه را می توان مورد استفاده قرار داد که موجب افزایش مقاومت در برابر عفونت های باکتریایی میشود.

لوئی چهاردهم دستور داد این گل را به خاک فرانسه وارد کردند تا از قابلیت تزئینی آن استفاده کنند.

3 خاصیت درمانی گل لادن

گل لادن برای مقابله با سرماخوردگی
سرماخوردگی، سرفه، برونشیت و غیره. گل لادن مانند یک پزشک مهربان به سراغ درمان گلو و سینه ی شما می رود. گلبرگ ها و برگ های خشک گل لادن را دم و میل کنید. این دم کرده تب شما پایین می آورد و خواب راحتی به شما هدیه می دهد.

 گل لادن

خواص دارویی بی نظیر گل لادن

گل لادن برای راحتی دفع

دانه های خشک گل لادن خواص ملینی دارد. در واقع این دانه ها عمل دفع را راحت تر می کند. 70 گرم دانه ی خشک گل لادن را پودر کنید. 150 گرم عسل به آن اضافه کنید. هر روز تا زمانی که حالتان بهتر شود 3 قاشق چای خوری میل کنید.

گل لادن برای مراقبت از مو

یکی دیگر از خواص گل لادن یاری رساندن به موهای آسیب دیده است. گل لادن باعث درخشندگی و تقویت موها می شود و با ریزش آن ها مقابله می کند. برای این کار داخل یک لیتر آب یک مشت برگ، گلبرگ و دانه های خشک لادن را ریخته و به مدت 15 دقیقه بجوشانید. اجازه دهید این جوشانده خنک شود. موهایتان را با شامپوی همیشگی تان شستشو دهید و این محلول را روی موهایتان بریزید. 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و آب بکشید.

مصارف زینتی و دارویی گل لادن

4.716
این مطلب مفید بود ؟151
وبگردی