گل ژربرا
گل ژربرا یک گل بومی آفریقا است که دارای رنگ های زرد، سفید، قرمز و نارنجی می‌باشد که برای پرورش و نگهداری آن باید نکات مهمی را رعایت کنید.

با گل زیبا و کم زحمت ژربرا آشنا شوید

گیاه ژربرا جزء گیاهان معروف خانگی می‌باشد که از آفریقای جنوبی آمده است. گل‌های این گیاه رنگ‌های بسیار متنوعی دارند و روشن می‌باشند. این گیاهان جذاب طیف مختلفی از رنگ‌ها را دارا هستند و در رنگ‌های زرد، سفید، قرمز و نارنجی دیده می‌شوند.

شکوفه‌های این گیاه نیز در سایزهای مختلف هستند و می‌توانند تا چهار سانتی‌متر رشد کنند. شکوفه‌های این گل با یکدیگر متفاوت هستند، در نتیجه گل‌های متفاوت با شکل‌ها و رنگ‌های مختلفی از آنها می‌روید. مراقبت کردن از این گیاه نیز آسان است. گیاهان فشرده ژربرا مراقبت آسان تری نسبت به انواع بلند قدشان دارند چرا که ساقه‌های این گیاهان کوتاه محکم تر و قوی تر می‌باشند.

مراقبت از گل ژربرا

این گل نسبتا ارزان قیمت است و به راحتی می‌توان دانه آن را خرید و در منزل پرورش داد و همچنین می‌توانید تلفیقی از آنها را بکارید. مراقب باشید که بهتر است دانه این گیاه را بعد از خرید سریع تر بکارید زیرا با تغییر فصل نمی توانید از این دانه استفاده کنید. می‌توانید در فصل بهار به راحتی بین قسمت‌های فشرده شده،کمی تفکیک ایجاد کنید.

آیا این گیاه در همه فصول رشد می‌کند یا فقط در زمان خاصی این اتفاق می‌افتد؟

چنانچه در نمناک گفته ایم پاسخ به این سؤال بستگی به گیاه دارد. اگر در مناطقی با دمای معمولی زندگی می‌کنید، احتمالا گیاه شما در همه سال شکوفه می‌دهد و اگر خانه شما در منطقه سردسیری است، احتمالا فقط در زمانی از سال این گیاه را خواهید داشت که هوا معتدل است.

گل ژربرا

کاشت گیاه ژربرا

این گیاهان رنگارنگ، مایل هستند که از خاک با زهکشی بالا استفاده کنند و همچنین در معرض نور خورشید قرار بگیرند. برای افزایش رشد گیاه و تشویق به گل دادن، باید به آن کود اضافه کنید. نور آفتاب نیز باید نسبتا زیاد اما غیر مستقیم باشد.

این گیاهان در صورتی که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند، خشک می‌شوند و نباید بیش از حد آنها را در هوای گرم قرار داد و در نتیجه بیش از همیشه در معرض قارچ گیاهی قرار می‌گیرند.

فرقی ندارد که برای قلمه زدن از گیاه قدیمی یا جدید استفاده کنید در هر صورت می‌توانید با آب دادن مناسب رشد گیاه را در حالت متعادلی نگه دارید.

اسپری‌های ضد قارچ برای این گیاهان تاثیر گذار نیستند.

هنگام کاشت این گیاه مراقب باشید که اطراف ریشه‌ها بیش از حد شلوغ نباشد و همچنین بیش از حد به آن آب ندهید.

گیاه را در عمقی بکارید که عمق طبیعی خاک است و فضای کافی را برای رد و بدل شدن هوا باقی بگذارید و آن را بیش از حد با کود شیمیایی پر نکنید.

بهتر است که این گیاه را در مناطقی بکارید که دارای خاک سنگین و غنی باشند و همچنین رطوبت بالایی داشته باشند.

باغبانی کردن این گیاه نیز کار راحتی است و به راحتی می‌توانید تعادل را در بین عناصر اطراف این گیاه رعایت کنید.

از آنها معمولا برای تزیین خانه، تالار، محل کار استفاده می‌کنند و یکی از بهترین گزینه‌ها برای هدیه دادن می‌باشند.

کاشت خانگی

از بازار یک گیاه ژربرا خریداری کنید، پس از بررسی گیاه مورد نظر که هنوز غنچه اش باز نشده، آن را درون خاک بکارید. به طوری که ابتدا برای کاشت، یک گودال مناسب درست کنید، گودال شما باید جای کافی برای ریشه‌های گل داشته باشد. سپس گل‌های ژربرا را از گلدانشان درآورده و به داخل گودال منتقل کنید. فاصله گل‌ها از هم باید 30 سانتی‌متر باشد. گیاه را در یک مکان آفتابی قرار داده و آبیاری نمایید.

زمان کشت

زمان کشت به نوع خاک و آب و هوا در دماها و شدت و نور خاص بستگی دارد. کشت در خاک سنگین باید زودتر از کشت در خاک سنگ انجام شود. گیاهان برای رشد باید زمان کافی قبل از اینکه شدت نور شروع به کاهش یابد، داشته باشند. چند هفته بعد از کشت، گیاهان گل می‌دهند. کیفیت و تولید در سال دوم کاهش می‌یابد. محصول هر سال دوباره کشت می‌شود.

gerbera aurantiaca

افزایش گل ژربرا

در گذشته این گیاه با تقسیم بوته و بذر افزایش می‌یافت که بسیار کند بود اما امروزه از افزایش درون شیشه ای استفاده می‌شود.

1. در پاییز تقسیم بوته صورت می‌گیرد و توده گیاهان به بخش‌های کوچکتر تقسیم می‌شود. پیش از کاشت، ریشه‌ها و برگ‌های پاجوش‌ها پیرایش می‌شود و شاخساره مرکزی حفظ می‌گردد. در زمان کاشت نباید نقطه رشد مرکزی زیر خاک رود. گیاهان جوان پس از 4 -5 هفته در گلخانه، تا اواخر پاییز و حتی اوایل زمستان گل می‌دهند. تقسیم بوته در خرداد ماه انجام می‌شود.

2. در پاسخ به سؤال برخی از شما کاربران از نمناک در این رابطه باید بگوییم که کاشت بذر باید در تیر و مرداد ماه که دمای هوا بالا است انجام شود زیرا دمای لازم برای جوانه زنی بالای C°16 می‌باشد و 10-15 روز طول می‌کشد تا بذرها سبز شوند.

در دمای بالای 24 درجه جوانه زنی کاهش می‌یابد. نشاء‌ها 3-4 هفته بعد در مرحله دو برگی در گلدان‌های استکانی کاشت می‌شود و پس از بزرگ شدن، به محل اصلی منتقل می‌شوند. گل‌ها 10 ماه پس از کاشت بذر به وجود می‌آیند. در افزایش بذری، گیاهان یکنواخت نبوده و در بیشتر آنها گل‌ها هنگام شب بسته می‌شوند.

3. برای افزایش گیاه می‌توان از قلمه‌های ژربرا استفاده نمود. گیاهان مناسب را 3 هفته آبیاری نمی کنند سپس ریشه‌ها را هرس و در پیت و دمای 25 درجه رطوبت نسبی 80% می‌کارند. جوانه‌های رشد کرده را جدا می‌کنند و در بستر ریشه زایی ریشه دار می‌کنند تا برای انتقال آماده شود.

در 2-3 ماه از هر گیاه مادری می‌توان 40 تا 50 گیاه جدید به دست‌آورد. با استفاده از سیستم مه افشان، قلمه‌های ساقه جوان، راحت تر ریشه و شاخساره تولید می‌کنند. روش کشت بافت امروزه بهترین روش برای افزایش ژربرا است.

آب دادن

بهتر است که فقط صبح‌ها به این گیاه آب بدهید تا برگ‌های آن در طول روز دچار خشکی و کم آبی نشوند و همچنین از مشکلاتی مثل پژمرده شدن و عفونت‌های قارچی جلوگیری کنید.

آب دادن زیاد و عمیق، فقط باید یک بار در هفته انجام شود و هرگز اجازه ندهید که برگ‌ها غرق در آب باقی بمانند. برای زمان مناسب این کار کافی است که دست خود را درون خاک کنید و اگر گیاه روی لایه سطحی خود خشک بود، آب دادن عمیق را انجام دهید.

در فصل زمستان نیز از دادن آب زیادی به گیاه خودداری کنید.

گیاه ژربرا

نور

مکان‌هایی که نور کافی و جانبی دارند، بهترین قسمت برای قرار دادن این گیاهان می‌باشند. در فصل زمستان و پاییز بهتر است که این گیاه را به داخل خانه انتقال دهید اما آن را در جایی بگذارید که مطمئن باشید نور کافی به آن می‌رسد که کمبود نور برای ژربرا مخرب خواهد بود.

دما

دمای پیشنهادی برای این گیاه یک دمای معمولی در خانه است. دمای این گیاه نیز نباید بالای 70 درجه فارنهایت باشد. اگر دما و نور متناسب و متعادل را برای این گیاه فراهم کنید، می‌توانید یک ژربرای شاداب را در منزل خود داشته باشید.

کود گیاهی

برای ژربرا باید از کودهای گیاهی میکرو مغذی و غنی با کیفیت بالا استفاده کنید و بهتر است که از کود مایع به این گیاه دهید.

هرس کردن

زمانی که شکوفه‌های گیاه درمی آید، بعضی از قسمت‌های آن با گل‌های خراب و برگ‌های پوسیده رشد می‌کنند که بهتر است برای رشد قوی تر و بهتر گیاه، این قسمت‌ها را جدا کنید و دور بیندازید تا از گندیدن آن جلوگیری کنید.

عوض کردن گلدان

زمانی که گیاه شما بیش از حد شلوغ می‌شود، برای جلوگیری از مشکلات به وجود آمده و پوسیدگی باید گلدان آن را عوض کنید و از سایز بزرگ‌تر استفاده کنید و همچنین بهتر است که در فصل بهار و تابستان که گل‌های ژربرا افزایش پیدا می‌کنند، آن را در بیرون از خانه یا در گلدان بزرگ‌تر قرار دهید و حتی‌الامکان بهتر است که در چنین فصل هایی، گلدان ژربرا را در روشن‌ترین قسمت خانه خود بگذارید.

زمانی که در قلمه زدن و عوض کردن گلدان ژربرا ماهر شدید، می‌توانید آن را به راحتی با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید و آن را به دوستانتان هدیه دهید.

شکستن ساقه قبل از برداشت

اگر گیاه در طول روز در دمای بالایی و شرایط آفتابی قرار گیرد، ساقه گل در معرض تنش و پژمردگی قرار می‌گیرد. برای اینکه ساقه قبل از برداشت نشکند، بهتر است رطوبت خاک در زمان گرم بودن روز یا کاهش دمای هوا، حفظ شود و بهتر است آبیاری گیاه در اوایل صبح یا بعد از ظهر، انجام شود تا از نفوذ سریع آب به ساقه‌های پژمرده جلوگیری شود.

روش کاشت گل ژربرا

پژمردگی گل نابالغ

پژمردگی قبل از بلوغ گل، زمانی اتفاق می‌افتد که شاخه هنوز به گیاه متصل است و کربوهیدرات‌های لازم برای دستیابی به نمو سریع گل کم است. این اتفاق اغلب بعد از یک دوره از روزهای ابری با شدت پایین نور پس از یک روز آفتابی به وجود می‌آید. برای جلوگیری از این عارضه باید گیاهان مقاوم، غربالگری و کشت شود.

نگهداری پس از برداشت

برای ماندگاری گل ژربرا تیمار پس از برداشت بسیار مهم است. ساقه‌های ژربرا به تنش آبی حساس هستند. علت ترک خوردن ساقه گیاه، بسته شدن آوندها در پایین ساقه با باکتری‌ها و در نتیجه کاهش جذب آب از طریق ساقه می‌باشد. برای بهبود جذب آب، باید ساقه ژربرا را از محل حفره توخالی برش بزنید زیرا سلول‌های اپیدرمی اطراف حفره به صورت یک مسیر جایگزین برای جذب آب در کنار بافت آوند چوبی عمل می‌کنند.

آفات

می توانید با اسپری‌های حشره کش مخصوص گل و گیاه از شر حشرات موذی خلاص شوید. روغن چریش نیز در این مواقع کمک کننده خواهد بود.

بیماری‌ها

بیماری‌های قارچی نیز می‌توانید روی این گل‌ها تاثیر بگذارید و باعث آسیب به آنها شود. بهتر است که برای جلوگیری از این مشکل کمی گل و گیاه را از هم فاصله دهید تا جریان هوا بین آنها به خوبی رد و بدل شود.

برای دوام گل موارد زیر را در مرحله برداشت رعایت نمایید:

  1. برداشت را زمانی انجام دهید که یکی از دو ردیف پرچم‌ها را مشاهده کنید.
  2. به جای بریدن، گل را از گیاه بچینید زیرا بریدن ساقه، مغز گیاه را آلوده و باعث توقف (گندیدن) شاخساره‌های جدید می‌شود.
  3. بعد از چیدن گل 2 تا 4 سانتی‌متر از انتهای ساقه را ببرید.
  4. ساقه را به صورت اریب ببرید تا آوندهای چوبی له نشود.
  5. ساقه‌ها را قبل از بسته بندی 6 تا 24 ساعت در آب قرار دهید.
  6. ساقه‌ها باید کمتر از 40 سانتی‌متر و محکم و راست باشند و اندازه آنها نباید کمتر از cm7 باشد.

آموزش کامل نگهداری و پرورش گل ژربرا + آفات و مشکلات گیاه

4.321
این مطلب مفید بود ؟183
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی