گوشت قرمز

کاهش 50 درصدی مصرف گوشت قرمز

تاریخ انتشار : 15 فروردین 1401کد مطلب : 49407زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس شورای تامین دام کشور گفت: میزان مصرف گوشت قرمز در ایام نوروز و رمضان نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشم‌گیری پیدا کرده است.

ایلنا:منصور پوریان قیمت گوشت را تابع عرضه و تقاضا ندانست و افزود:از ابتدای هفته اول فروردین عرضه دام سبک از سوی دامداران استان‌های فارس، کرمانشاه و خوزستان روند تصاعدی پیدا کرد و این افزایش عرضه تا پایان اردیبهشت ادامه خواهد داشت. اما افزایش عرضه به معنی کاهش قیمت گوشت نخواهد بود چراکه در حال حاضر بازار در شرایط رکود تورمی قرار گرفته است از این‌رو قیمت‌ها روند رو به جلو به خود گرفتند تا جایی‌که حتی با توقف روند صادرات و آغاز واردات گوشت، قیمت این محصول در بازار روند کاهشی به خود نگرفت.

این فعال اقتصادی با اشاره به میانگین قیمت دام سبک، افزود:در ابتدای سال قیمت دام شیب تندی به خود گرفت اما بعد از گذشت یک هفته قیمت آن به زیر کیلویی 70 هزار تومان رسید چراکه میزان عرضه افزایش پیدا کرد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که این قیمت جبران هزینه‌های تولید را نمی‌کند.

رییس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه در ماه‌های آینده دامداران با کم‌آبی و خشکسالی مواجه خواهند شد، افزود:حدود 4 میلیون راس بره نر آماده کشتار از سال گذشته در دست دامداران باقی مانده است که باید به این میزان دام زایش‌های زمستان و بهار را نیز اضافه کنیم. از دولت انتظار داریم در راستای سیاست‌های حمایتی، مجوز صادرات دام سبک را صادر کند تا دامداران متضرر نشوند.

پوریان میزان مصرف گوشت قرمز در کشور را کاهشی دانست و افزود:وزیر کشاورزی در سفر به استان‌های ایلام و کهگیلویه و بویراحمد از نزدیک میزان دامی که در دست عشایر مانده است را مشاهده کرد از این‌رو مجوز صادرات 250 هزار راس دام سبک را دادند اما در عمل 40 هزار دام صادر شد و مجوز صادرات دام را به بهانه تنظیم بازار گوشت لغو کردند.

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام با بیان اینکه مجوز واردات گوشت به بهانه بالا رفتن قیمت گوشت در بازار داده شد، تصریح کرد:در حال حاضر دولت مجوز واردات 10 هزار تن گوشت را داده است پس نیاز به خرید حمایتی کاهش پیدا می‌کند از این‌رو انتظار داریم که مسیر صادرات هموار شود که انگیزه تولیدکنندگان برای تولید از بین نرود.

این فعال اقتصادی با اشاره به بالا رفتن قیمت راسته و مغز ران گوشت گوسفندی، گفت:تقاضا برای خرید گوشت قرمز کاهش ملموسی پیدا کرده و میزان مصرف در ایام نوروز و رمضان نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشم‌گیری پیدا کرده است. در سال‌های گذشته اگر خانواری برای ایام نوروز 10 کیلو گوشت خریداری می‌کرد در سال جاری میزان خرید خود را نصف کرد.

به گفته وی؛ در نوروز 1401 مصرف گوشت مرغ نسبت به گوشت گوسفندی افزایش پیدا کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که با گرم شدن هوا میزان مصرف گوشت قرمز کاهش پیدا می‌کند.

پوریان با اشاره به نرخ گوشت قرمز در بازار، گفت:قیمت دام سبک کیلویی 68 هزار تومان و قیمت لاشه بره نر کشتاری کیلویی 130 هزار تومان است.

انتهای پیام/م

کاهش 50 درصدی مصرف گوشت قرمز

53
این مطلب مفید بود ؟30
وبگردی