گیاه اسکینانتوس
گیاه اسکینانتوس از گیاهان هوازی است که برای گلدان های آویز سبدی بسیار مناسب هستند که در گلدان های چوبی نیز می توان آن ها را پرورش داد.

با گل اسکینانتوس (گیاه رژ لب) بیشتر آشنا شوید

گیاه رژ لب برای گلدان های آویز سبدی بسیار مناسب هستند و همچنین می توانید آن ها را در گلدان های چوبی قرار دهید اما باید مراقب باشید که گیاه دچار خشکی نشود . برگ های این گیاه نمای بسیار زیبایی به محیط خانه می بخشند .

انتهای این برگ ها شاخه های سبز رنگی وجود دارد که دورشان می پیچد . این گیاه می تواند در نور و رطوبت مناسب رشد خوبی داشته باشد و به آسانی رشد کند .

برگ های ضخیم و براق این گیاه حدود 5 الی 10 سانتیمتر هستند و می توانند ساقه ها را بپوشانند. جذابیت اصلی این گیاهان به گل هایشان مربوط می شود و رنگ روشن آن ها شبیه به قرمزی رژ لب می باشد .

اغلب رنگ گل های این گیاه قرمز است اما انواع نادری از این گل ها نیز هستند که به رنگ قرمز تیره، زرد یا شکوفه های مرجانی دیده می شوند . 

انواع گل های اسکینانتوس

این گل ها در انواع مختلف با برگ های سفید یا کرمی و یا شکوفه های قرمز روشن دیده می شوند. انواع گل های هیبریدی نیز در این گیاهان دیده می شود و معروف ترین نوع گیاه رژ لبی، مونالیزا نام دارد. 

مراقبت از گیاه رژ لب در طول سال

گیاه رژ لب به عوض کردن گلدان ، حساسیت و واکنش خاصی نشان نمی دهد اما بهتر است که در فصل بهار یا تابستان، گلدان آن ها را عوض کنید، دقیقا زمانی که ریشه ها داخل گلدان را پر می کنند . وقتی که جای گیاه راحت تر باشد ، راحت تر از همیشه شکوفه می زند .

هرس کردن این گیاه بعد از گل دادن امری واجب است که در این مواقع می توانید یک سوم گیاه را برش دهید تا از پلاسیده شدن آن جلوگیری کنید و آن را به شاخه و برگ بیشتر تشویق کنید . گل ها در نزدیکی نوک ساقه رشد می کنند و بنابراین شکوفه های آن ها بیشتر می شود .

اگر رطوبت داخل منزل زیر 50 درصد است ، بهتر است که از یک دستگاه بخور نسبتا خنک یا معتدل یا یک ظرف آب با سنگ برای کنار گلدان استفاده کنید تا رطوبت هوا افزایش پیدا کند . اگر گیاه را در هوای بیش از حد گرم قرار دهید ، در نتیجه زودتر خشک می شود .

در زمستان به گیاه خود استراحت دهید . گیاه را کم کم برای سرما آماده کنید و نگران خشک شدن آن نباشید زیرا این یک فرآیند طبیعی برای رشد دوباره در فصل بهار و تابستان است . از کود دادن در این زمان خودداری کنید و آن را در یک محیط روشن قرار دهید و آن را از محیط های بسیار گرم مثل کنار بخاری دور نگه دارید و همچنین کنار در و پنجره نیز نگذارید که سوز سرمای زمستان، آن را اذیت نکند . 

نور

نور مناسب این گیاه نیز باید در فصل زمستان نسبتا مستقیم باشد . زمانی که گیاه شما شکوفه نزند یعنی این که نور کافی به ان نرسیده است و پس بهتر است که آن را در یک مکان روشن قرار دهید و منتظر گل های آن در فصل بهار و تابستان باشید . برگ های قهوه ای نشان دهنده این است که نور این گیاه زیاد بوده و کم آب خورده است .

گیاه هوازی 

آب دادن

در فصل بهار و پاییز کامل به گیاه خود آب دهید و اجازه دهید که بین هر بار آب دادن ، گیاه شما خشک شود . در فصل زمستان وقتی که رشد آن کم است ، خاک باید بیش از فصل رشد خشک شود و برگ های چروکیده شده نشان دهنده خشکی زیاد خاک است و برگ های زرد نیز معمولا نشان دهنده آب بیش از حد است و مراقب باشید که گیاه را بیش از حد غرق در آب نکنید، زیرا هم باعث پلاسیدگی و هم باعث ایجاد بیماری هایی مثل قارچ می شود . 

رطوبت

رطوبت مناسب برای این گیاه 50 درصد به بالاست . می توانید با راه های ساده خانگی رطوبت محیط خانه را افزایش دهید . 

دما

دمای میانگین محیط خانه باید بین 65 تا 75 درجه فارنهایت یا 18 تا 24 درجه سانتی گراد باشد . این گیاهان از گرم کننده های مصنوعی خوششان نمی آید و بنابراین آن ها را از کنار شوفاژ، شومینه، بخاری بردارید . دمای 50 درجه فارنهایت برای این گیاه یک دمای سرد و خنک محسوب می شود و باعث می شود که رنگ برگ ها به قرمز تیره بگراید. 70 درجه فارنهایت یا 21 درجه سانتی گراد ایده آل ترین دما برای این گیاه است .

 خاک

زغال سنگ و خزه مناسب خاک این گیاه است . کمی سنگ مروارید نیز برای ریشه های این گیاه مناسب است و سرعت زهکشی خاک را افزایش می دهد و از سنگین شدن یا اشباع شدن آب جلوگیری می کند .

 کود گیاهی

در فصل بهار و پاییز هر دو هفته یک بار به گیاه ، کود گیاهی محلول در آب بدهید . برای این که به شکوفه زدن گیاه کمک کنید ، می توانید از کود گیاهی با فسفر بالا استفاده کنید و در فصل زمستان به این گیاه کود ندهید.

 هرس کردن

10 الی 15 سانتی متر از نوک ساقه این گیاه را در فصل بهار و تابستان برش دهید .

گیاه اسکینانتوس

بیماری ها و آفت های رایج

این گیاه معمولا زیاد مورد علاقه آفت ها نیست اما می تواند قربانی حشرات خانگی شود و در معرض زنبور، عنکبوت و شته قرار بگیرد و همچنین می توانید از روغن نیم یا چریش برای درمان این آفت زدگی ها استفاده کنید که یک حشره کش طبیعی است و برای کودکان و محیط مضر نیست .

راحت ترین راه این است که این روغن را به گیاه اسپری کنید و همزمان با آن ، میزان خاک را نیز افزایش دهید که این روغن از هجوم حشرات جلوگیری می کند اما اگر می خواهید از شدت زیاد حشرات خلاص شوید و آن ها را کامل از بین ببرید ، باید در کنار این اسپری طبیعی از حشره کش های شیمیایی نیز استفاده کنید .

راهنمای کامل مراقبت و پرورش گل اسکینانتوس (گیاه رژ لب)

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی