گیاه پرسیاوشان
گیاه پرسیاوشان گیاهی زیبا و زینتی است که در آپارتمان ها از آن بسیار استفاده می کنند و این به دلیل برگ ها همیشه سبزش است.

پرورش و نگهداری از گیاه پرسیاوشان

گیاه پرسیاوشان، گیاهی زیبا و زینتی است که به منظور تزئین محیط خانه یا بالکن ها مورد استفاده قرار می ‎گیرد. تقابل زیبا بین برگ های همیشه سبز و ساقه های تیره این گیاه، جلوه زیبایی به اتاق های منزل شما می ‎بخشد. با این حال در صورت تمایل برای پرورش این گیاه لازم است بدانید که نیازمند مراقبت های خاصی است که در این قسمت از نمناک به ارائه توضیحی در این باب خواهیم پرداخت.

گیاه پرسیاوشان دارای گونه های بی شماری است و به همین دلیل پاسخگوی هر سلیقه ای می ‎باشد. این گیاه در اصل متعلق به مناطق بارانی و گرمسیری است و در مناطق مختلف دنیا قابل پروش و نگهداری خواهد بود .

گیاهان پرسیاوشان نیازمند مراقبت ویژه ای نیستند اما با این حال برای داشتن گیاهی سالم و مقاوم باید به نکاتی خاصی در زمینه مراقبت از این گیاه که در ادامه ی این بخش از نمناک گفته ایم توجه کنید. 

انواع مختلف پرسیاوشان

گیاهان پرسیاوشان دارای 220 گونه مختلف هستند که هر کدام از آن ها نیز دارای انواع مختلفی می باشند .

Adiantum tenerum

اصطلاح علمی برای گونه های Farleyence گیاهان پرسیاوشان است که این گونه از گیاهان، دارای برگ های صورتی رنگ و درخشانی هستند.

Adiantum tenerum 

Delta maidenhair (Adinatum raddianum)

این گونه از گیاهان نیز دارای جهت های رشد متنوعی هستند و دارای برگ های مثلثی شکل می ‎باشند.

 Adiantum hispidulum

این گونه از گیاهان پرسیاوشان از مقاومت بالایی در شرایط سخت برخوردارند و رشد سریعی دارند .

این گیاه دارای انواع مختلف دیگری نیز می ‎باشد.

محل مناسب برای نگهداری پرسیاوشان

به منظور تامین نیازهای این گیاه برای داشتن رشد مناسب باید به شرایط نور و دمای قسمت مورد نظر برای پرورش این گیاه توجه کنید.

 •  گیاه پرسیاوشان نیازمند نور آفتاب در هنگام صبح و غروب است، پس با این وجود، از قرار دادن این گیاه در معرض نور آفتاب هنگام ظهر اجتناب کنید.
 •  در صورتی که مایل به نگهداری از گیاه پرسیاوشان در خارج از منزل خود هستید ، بهتر است آن را در سایه درختان بکارید تا از نور مستقیم آفتاب در امان باشد .
 •  همچنین در صورتی که این گیاه را در فضای داخلی منزل خود نگهداری می ‎کنید، بهتر است آن را در کنار پنجره ای که با پرده پوشیده شده نگهداری کنید و لازم است که در فواصل زمانی مشخص گیاه را در جهت  های مختلف بچرخانید تا همه قسمت های گیاه از نور بهره مند شده و رشد گیاه به یک سمت خاص منحرف نشود .
 •  وجود باد گرم ، تهدید کننده حیات این گیاه نیست اما این گیاه نسبت به هوای سرد بسیار حساس است . دمای مناسب برای رشد این گیاه بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد است و گونه های مقاوم تر این گیاه را می ‎توانید در طول فصول سرما در خارج از منزل نیز نگهداری کنید .
 •  علاوه بر این، این گیاه نیازمند محیطی مرطوب برای رشد است و بنابراین بهتر است از قرار دادن این گیاه در نزدیکی بخاری و یا شوفاژ خودداری کنید تا خشکی هوای اتاق باعث آسیب رسیدن به گیاه نشود .
 •   بهتر است این گیاه را در نزدیکی آکواریوم ها نگهداری کنید تا از رطوبت ناشی از آن بهره مند شوند . 

شرایط خاک مناسب

علاوه بر موقعیت مکانی مناسب ، شرایط خاک نیز معیاری اساسی برای شکوفایی گیاه پرسیاوشان است .

شرایط مورد نیاز برای خاک این گیاه شامل موارد زیر است:

 •  دارا بودن مواد مغذی
 •  نفوذ پذیری مناسب
 •  کمبود آهک
 •  مرطوب بودن
 •  مقدار pH بین 5.0 تا 6.0

خاک پرسیاوشان

لایه بندی مناسب

برای نگهداری از گیاه پرسیاوشان ، از استفاده از خاک معمولی خودداری کنید و در عوض بهتر است از یک بستر با کیفیت بالا استفاده کنید که این لایه باید غنی از مواد مغذی بوده و علاوه بر این دارای مقادیرمناسب ذغال سنگ نارس نیز باشد تا پایه ای سبک و سست برای گیاهتان فراهم آورد .

در صورتی که خواهان استفاده از خاک معمولی هستید ، بهتر است مقداری شن و ماسه به آن اضافه کنید ، خاک رس ثبات بیشتری به خاک می ‎بخشد و رطوبت آن را تا مدت زمان بیشتری حفظ می ‎کند. 

آبیاری

هرچه رطوبت محیط بیشتر باشد، گیاه مورد نظر نیازمند آبیاری کمتری خواهد بود و در صورتی که این گیاه را در نقطه ای خشک و کم رطوبت نگه داری می‎کنید، لازم است که روزانه برگ های گیاه مورد نظر را با آب بدون آهک مرطوب کنید. خاک این گیاه به رطوب اندکی نیازمند است و آبیاری بیش از حد خاک آن موجب پوسیدگی ریشه ها می ‎شود.

 برای آبیاری گیاه پرسیاوشان به نکات زیر توجه کنید:

 •  در صورت خشک بودن خاک و بستر گیاه، بهتر است گیاه مورد نظر را آبیاری کنید .
 •  در صورتی که برگ ها حالت لوله ای به خودگرفتند ، باید گیاه را آبیاری کنید.
 •  برای آبیاری این گیاه از آب فاقد آهک مانند آب باران استفاده کنید ؛ آب شیر نیز برای آبیاری این گیاه مناسب است .
 •  در صورتی که این گیاه را در نقطه ای بسیار خشک نگهداری می ‎کنید، گیاه مورد نظر به آبیاری در فواصل زمانی کمتری نیازمند است .
 •  همچنین برای تامین رطوبت مورد نیاز این گیاه می ‎توانید سینی زیر گلدان را پر از آب و شن کنید تا رطوبت از طریق سوراخ موجود در ته گلدان به داخل خاک نفوذ پیدا کند .
 •   می توانید یک بطری را از آب پر کرده و سوراخی بر روی درب آن ایجاد کنید و سپس بطری مورد نظر را به صورت وارونه بر روی خاک گیاه قرار دهید تا به صورت قطره قطره از آب بطری استفاده کند که البته استفاده از سینی حاوی آب و شن برای این گیاه مناسب تر خواهد بود . 

کوددهی

در هنگام کوددهی به این گیاه باید بسیار مراقب باشید زیرا کوددهی بیش از حد، موجب آسیب رسیدن بیشتری در مقایسه با کود ندادن به آن می ‎شود و به طور کلی گونه های سبز رنگ این گیاه نیازمند کود مایع کمی غلیظ هستند و همچنین باید دقت کنید که قبل از کوددهی خاک گیاه را به خوبی آبیاری کنید .

گیاهانی که به تازگی کاشته شده اند، نیازی به کوددهی ندارند اما در سال های بعدی پرورش این گیاه در صورتی که از خاک معمولی برای کاشت گیاهتان استفاده کرده اید، هر چهار تا شش هفته یکبار بین ماه های فروردین تا مرداد گیاه خود را کوددهی کنید اما در صورتی که گیاه مورد نظر را درون خاکی غنی و دارای بستر مناسب کاشته اید، هر هشت تا ده هفته یکبار بین ماه های فروردین تا مرداد آن را کوددهی کنید . 

هرس کردن

گیاه پرسیاوشان نیازی به هرس کردن نخواهد داشت و تنها کافیست که شاخه ها و برگ های خشک شده و زرد شده را از گیاه مورد نظر جدا کنید تا جلوه و زیبایی بیشتری داشته باشند . 

تکثیر

از آنجایی که این گیاهان دارای زیبایی خیره کننده ای هستند، می ‎توانید به راحتی آن ها را تکثیر کنید.

تکثیر این گیاه باید در فصل بهار و فصل رشد گیاه انجام شود. 

برای انجام این کاردستور العمل های زیر را دنبال کنید:

 •  گیاه پرسیاوشان مورد نظر را از خاک بیرون بیاورید و با استفاده از یک چاقوی تمیز تعدادی از ساقه ها به همراه ریشه را از گیاه مورد نظر جدا کنید.
 •  اطمینان حاصل کنید که هر بخش حداقل دارای سه برش است.
 •  هر بخش از ریشه را در یک بستر غنی از مواد مغذی بکارید و روی آن را با خاک بپوشانید و آبیاری کنید.
 •  گیاه مورد نظر را در سال بعد، کوددهی کنید.
 •  گیاه پرسیاوشان را می ‎توان از طریق بذر به طور نسلی تکثیر کرد و به دلیل کمبود شکوفه و بذر، مجبور به استفاده از هاگ ها که در قسمت پایینی گیاه وجود دارند هستیم . هاگ ها، کپسول های قهوه ای کوچکی هستند که در صورت لمس کردن به گرد و غبار ریز تبدیل می ‎شوند.

تکثیر پرسیاوشان 

برای انجام این کار دستورالعمل زیر را دنبال کنید :

ساقه برگی را به طور کامل برش دهید و آن را به مدت دو تا سه روز بر روی تکه کاغذی قرار دهید تا کاملا خشک شود که بعد از خشک شدن، هاگ ها از ساقه برگی جدا می‎ شوند و سپس آن ها را درون یک گلدان کوچک گذاشته ، خاک ریخته و هاگ ها را بر روی سطح خاک قرار دهید .

مقداری شن و ماسه بر روی سطح گیاه ریخته و آن را به خوبی مرطوب کنید. سطح گلدان را با تکه ای پلاستیک به خوبی بپوشانید و آن را در نقطه ای دارای نور غیر مستقیم قرار دهید. درجه حرارت مورد نیاز برای پروش گیاه 22 تا 25 درجه سانتی گراد است که بعد از گذشت 3 تا 4 هفته ، گیاه جوانه می ‎زند و دیگر نیازی به وجود پلاستیک بر روی گلدان وجود نخواهد داشت . 

خواب زمستانی

گیاه پرسیاوشان در طول زمستان به خواب زمستانی نمی ‎رود ؛ با این حال باید به برخی نکات توجه کنید که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد : 

نگهداری در منزل

در پاسخ به سوالات برخی از شما کاربران از نمناک در این زمینه به صورت کامل توضیح داده شده است که برای نگهداری این گیاه در منزل باید ک

 •  از قرار دادن گیاه پرسیاوشان در اطراف رادیاتور خودداری کنید.
 •  در صورتی که رطوبت اتاق به دلیل گرمای هوا ناشی از بخاری و رادیاتور کاهش یابد، در فواصل زمانی اندک، با استفاده از اسپری برگ های گیاه مورد نظر را مرطوب سازید، با این حال بهتر است سطح خاک تقریبا خشک بماند.
 •  همچنین بهتر است برای افزایش رطوبت هوای داخل منزل از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید .
 •  از قرار دادن گیاه در اتاقی که دارای درجه هوای پایین تر از 15 درجه سانتی گراد است خودداری کنید .
 •  گیاه خود را در طول زمستان، در قسمت هایی از منزل خود که از نور مناسبی بهره مند هستند قرار دهید .
 •  از کوددهی گیاه در طول فصول سرما خودداری کنید .
 •  گیاهان خود را درون تخته های چوبی قرار دهید تا هوای سرد به ریشه های آن نفوذ نکند .
 •  گلدان را در ناحیه ای قرار دهید که در مقابل باد سرد آسیبی به گیاه مورد نظر نرسد .
 •  اطراف گیاه را با استفاده از عایق های مناسب سرما بپوشانید.
 •  در صورتی که دمای هوا به زیر منفی 10 درجه سانتی گراد رسید اطراف گیاه را با استفاده از پشم گوسفندی بپوشانید.
 •  خشکی خاک را در طول زمستان بررسی کنید و در صورت لزوم کمی آن را آبیاری کنید ( در صورتی که دمای هوا زیر صفر درجه سانتی گراد باشد از آبیاری گیاه خودداری کنید ) . 

دوره مناسب برای کاشت

زمان مناسب کاشت این گیاه ماه های فروردین و اردیبهشت است .

گونه هایی از این گیاه که از حساسیت بالایی نسبت به سرما و یخبندان دارند ، نباید زودتر از تابستان کاشته شوند زیرا در این زمان هنگام شب دمای هوا بالاتر است .

انواع دیگر این گیاه که مقاومت بیشتری در مقابل سرما دارند را می ‎توانید در فصول بهار و تابستان بکارید . کاشتن این گیاهان در فصول بهار و تابستان سبب مقاومت بیشتر گیاه نسبت به هوای سرد پاییز و زمستان می ‎شود و احتمال آسیب رسیدن به گیاه در هوای سرد را کاهش می ‎دهد . 

کاشت گیاه در باغ

از آنجایی که با فراهم آوردن شرایط مناسب گیاه پرسیاوشان از رشد بسیار خوبی بهره مند خواهد بود ، در صورت تمایل به کاشت این گیاه در باغ و باغچه بهتر است نکات زیر را رعایت کنید :

 •  فاصله مناسب بین این گیاه و سایر گیاهان در نظر گرفته شود .
 •  خاک مورد نظر برای کاشت گیاه باید سست ، عاری از هرگونه علف هرز و بقایای ریشه سایر گیاهان بوده و از نفوذ پذیری خوبی بهره مند باشد .
 •  افزودن ذغال سنگ نارس و کمپوست باعث بهبود مواد مغذی خاک می ‎شود .
 •  اگر سطح خاک با ماسه پوشانده شود ، رطوبت در اطراف ریشه ماندگاری بیشتری خواهد داشت .
 •  سوراخ ایجاد شده برای کاشت گیاه درون خاک باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا ریشه ها درون خاک به راحتی متراکم شوند . 

نحوه کاشت گیاه درون گلدان

برای کاشت این گیاه درون گلدان در صورت بلند بودن بیش از حد ریشه بهتر است آن ها را مقداری کوتاه کنید و سپس درون گلدانی با بستر با کیفیت بالا قرار دهید و سپس به نکات ذکر شده در قسمت کاشت گیاه در باغ توجه کنید .

بیماری ها

بیماری خاصی گیاهان پرسیاوشان را تهدید نمی ‎کند اما با این حال آبیاری بیش از حد گیاه ممکن است باعث بروز برخی بیماری ها برای این گیاه شده و آن ها را از بین ببرد .

بیماری پرسیاوشان

پوسیدگی ریشه

در صورت آبیاری بیش از حد گیاه پرسیاوشان ، مدت زیادی طول نخواهد کشید که ریشه های این گیاه دچار پوسیدگی می ‎شوند که در این حالت لازم است گیاه مورد نظر را از خاک دربیاورید . وجود قسمت های نرم و سفید بر روی ریشه نشان دهنده پوسیدگی آن می ‎باشد. این مناطق را با استفاده از چاقویی تیز از گیاه مورد نظر جدا کنید .

مقاومت ریشه ها را هر روز بررسی کنید و زمانی که ریشه ها از ضخامت و سفتی مناسبی برخوردار بودند، بهتر است آن را درون بستری غنی از مواد مغذی بکارید . در روزهای اول ، بستر را فقط با مقدار کمی آب مرطوب نگه دارید و سپس روال آبیاری گیاه را به حالت اول برگردانید که انجام این کار به نجات گیاهان پرسیاوشان از مرگ کمک زیادی خواهد کرد . 

آفات

در مقابل بیماری ها، آلودگی گیاهان به آفات معمولا به دلیل مراقبت های نادرست صورت نمی ‎گیرد.

با این حال باید بدانید که گیاهان پرسیاوشان به داروهای شمیایی حساسیت دارند و دارو های خانگی را ترجیح می ‎دهند. 

آپلنچوئیدها

آپلنچوئید ها علاقه مند به نقاط مرطوب گیاه هستند. اگرچه این موجودات درون آب قرار می ‎گیرند اما با این حال سم پاشی مرتب برگ های گیاه پرسیاوشان موجب می ‎شود تا این آفات به درون برگ ها نفوذ کرده و سلول های برگ را بمکند و در نتیجه ، این امر منجر به قهوه ای شدن برگ های گیاه شده و گیاه را از بین می ‎برد .

در این وضعیت باید به سرعت برگ های آلوده شده گیاه را قطع کنید و دیگر برگ های گیاه را با آب مرطوب نکنید. محصولات بیولوژیکی محافظت از گیاهان، از کنترل آفات پشتیبانی می‎ کنند . 

شته ها

شته ها معمولا علاقه مند به تمامی گیاهان سبز هستند . این آفات را می‎ توان با ساختار سفیدی که دارند شناسایی کرد که این آفات معمولا در سطح بالایی برگ ها مستقر می ‎شوند. در صورتی که حمله شته ها به گیاه مورد نظر در حد ابتدایی باشد، شستشو گیاه با آب، راه حل مناسبی برای از بین بردن این شته ها است. اما در صورتی که آلودگی گیاه به شته ها به میزان بالایی باشد، راه کار مناسب شستشو گیاه با آب و صابون است . 

کنه های عنکبوتی

کنه های عنکبوتی شباهت زیادی به شته ها دارند، اما آن ها معمولا در زیر برگ ها مشاهده می ‎شوند. راه کار مناسب برای از بین بردن کنه های عنکبوتی، پوشش گیاه با پلاستیک است.

با گذشت ده روز، کنه های عنکبوتی به طور کامل از بین خواهند رفت .

صفر تا صد اصول مراقبت و پرورش گیاه پرسیاوشان + انواع و مشکلات

4.519
این مطلب مفید بود ؟172
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی