گیاهان دارویی
مصرف خودسرانه گیاهان دارویی عوارض بی شماری را به دنبال دارد پس در مصرف گیاهان دارویی احتیاط کنید.

مصرف خودسرانه گیاهان دارویی چه عوارضی را به دنبال دارد

آیا با گیاهان دارویی آشنا هستید؟ آیا می پندارید گیاهان دارویی به مقدار زیاد خطری برای شما ندارد؟ آیا عوارض گیاهان دارویی را می دانید ؟آیا می دانید مصرف خودسرانه گیاهان دارویی چه عوارضی را به دنبال دارد؟ جواب این سوالات خود را در این بخش از نمناک بیابید.

عوارض خطرناک مصرف خودسرانه گیاهان دارویی

یک متخصص طب سنتی خطرات مصرف خودسرانه گیاهان دارویی برای سلامت افراد را تشریح کرد.یک متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه برای درمان به روش سنتی باید همانند درمان به روش معمول به پزشک مراجعه کرد، اظهار کرد:هر کدام از گیاهان دارویی دارای خواص متفاوتی هستند و به همین دلیل نیاز است برای درمان بیماری با روش سنتی به پزشک متخصص آن مراجعه کرد.
متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه اغلب مطالب شبکه های اجتماعی در خصوص داروهای گیاهی مورد اعتماد نیست، بیان کرد:در طب سنتی توجه طبیب به بیمار نه به بیماری است و برای هر فرد بسته به مزاج، جنس، سن، منطقه سکونت و شغلی که دارد، دارو تجویز می شود.
وی با اشاره به اینکه در استفاده از داروهای گیاهی باید احتیاط کرد، گفت:در مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی اشتباهات زیادی وجود دارد و نمی توان بدون در نظر گرفتن وضعیت فرد این داروها را استفاده کرد.
او افزود:نکته مهم دیگری که علاوه بر نوع داروی انتخابی وجود دارد، مقدار و طول مدت استفاده هر نوع داروی گیاهی است که در هر فرد نسبت به افراد دیگر متفاوت بوده و باید به آن نیز توجه کرد.

 

گیاهان دارویی

آشنایی با عوارض خطرناک مصرف خودسرانه گیاهان دارویی

متخصص طب سنتی با بیان اینکه ممکن است استفاده خودسرانه از داروهای گیاهی، عوارض بسیار زیادی داشته باشد، گفت:استفاده از داروهای گیاهی هم مانند آبیاری به یک گل است اگر قصد آب دادن به گلی را داریم باید مقدار و دفعات آبیاری آن حساب شده باشد، اگر کم باشد موجب خشکی و اگر زیاد باشد موجب از بین رفتن گل خواهد شد؛ می توان گفت مقدار آبیاری گل هم بستگی به جنس، اندازه، فصل و منطقه ای که گل در آن رشد می کند، دارد.
وی در خصوص  تجویز نابه جا و خارج از اندازه داروهای گیاهی، گفت:نمی توان یک تجویز را به همه توصیه کرد؛ مثلا مصرف بیش از اندازه انواع ادویه، سس های تند، بادمجان، گردو، سیر، خرما، ارده،کنجد و پیاز در مناطق مرکزی ایران که فاقد رطوبت کافی هستند، باعث بروز مشکلات زیادی مانند خواب رفتگی دست و پا، افزایش فشار خون، کاهش خون رسانی اعضا، خشکی پوست و ریزش مو می شوند.

مصرف بیش از حد دمنوش ها ممنوع

متأسفانه مصرف دمنوش های گیاهی در کشور ما بسیار متداول شده وافراد گمان می کنند این دمنوش ها سلامت آنها را تضمین می کند غافل از اینکه این کار نیز عوارض خاص خود را در پی دارد. متأسفانه بیماران اغلب با مراجعه به عطاری ها و پزشکان غیر متخصص نسبت به مصرف داروهای گیاهی اقدام می کنند اما باید توجه داشت مصرف خودسرانه گیاهان دارویی به هر دلیلی باعث عود کردن برخی از بیماری ها خواهد شد.عده ای به دلیل سر درد ناشی از آلودگی هوا اقدام به مصرف دمنوش ها می کنند که باید توجه داشت به طور مثال مصرف گل گاوزبان به صورت خودسرانه باعث آرام بخشی نخواهد شد. داروهای گیاهی اگر بة جا وبه موقع توسط متخصص طب سنتی که از دانشگاه های معتبر کشور،تخصص گرفته است تجویز شود قطعا برای فرد مشکل ایجاد نخواهد کرد. لیکن مصرف خودسرانه دارو به میزان زیاد باعث آسیب می شود. نکته مهم دیگر این است که زمانی داروی گیاهی موثر واقع می شود که بدن قوه داشته باشد و توانایی تجزیه و تحلیل دارو وجود داشته باشد. بنابراین ابتدا بدن فرد بیمار باید قوت گرفته و سپس با داروی گیاهی آرام آرام بهبود یابد.

گیاهان دارویی را خودسرانه مصرف نکنید!

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از خبرنگاران جوان _ خبر گزاری فارس / ف
وبگردی