یائسگی مردان
مردان با افزایش سن دچار یائسگی یا آندروپوز می شوند که با تغییرات در هورمون تستسترون ایجاد می شود و روش هایی هستند که می توانید سن یائسگی را کاهش دهید.

در مورد یائسگی مردان یا آندروپوز بیشتر بدانید

یائسگی تنها مختص زنان نیست و به سراغ مردان هم می آید. یائسگی مردانه سن و نشانه هایی دارد که با توجه به آنها متخصصان توصیه هایی برای درمان تقریبی و به تاخیر انداختن آن دارند.

یائسگی مردان چیست؟

این نوع از یائسگی، اصطلاحی عام برای آندروپوز است. تغییرات مربوط به سن در سطوح هورمون مردانه است. همین گروه از نشانه ها نیز به عنوان کمبود هورمون تستسترون، کمبود آندروژن، و هیپوگنادیسم دیر، نیز شناخته می شوند. یائسگی در مردان شامل کاهش تولید تستوسترون در بالای 50 سال می شود. اغلب به هیپوگنادیسم وابسته است و هر دو شرایط شامل سطوح پایین تستوسترون و علائم مشابه هستند.

اگر مرد هستید، هورمون تستوسترون هورمونی است که در واحد بیضه هایتان تولید می شود. این بیشتر از یک محرک جنسی است. باعث تغییرات در زمان بلوغ می شود، انرژی ذهنی و جسمی شما را تقویت می کند، تراکم عضلانی را حفظ می کند، پاسخ مبارزه ای را منظم می کند و دیگر ویژگی های تکاملی کلیدی دیگر را تنظیم می کند.

چنانچه در ادامه این بخش از نمناک خواهید خواند یائسگی در مردان از چندین طریق با یائسگی در زنان متفاوت است و همه مردان آن را تجربه نمی کنند با این حال مشکلات جنسی ممکن است در نتیجه سطح هورمون پایین بوجود آید.

یائسگی مردان

یائسگی مردان چگونه است؟

نشانه های یائسگی در مردان:

یائسگی مردانه می تواند موجب مشکلات جسمی، جنسی و روانی شود و آن ها معمولاً وقتی پیرتر می شوند بدتر می شوند که این موارد عبارتند از:

هم چنین ممکن است سینه های ورم کرده ، اندازه بیضه های کاهش یافته، از دست دادن مو، یا گرگرفتگی نیز بوجود آید.میزان کم تستوسترون در ارتباط با یائسگی مردان نیز به پوکی استخوان مرتبط است این علائم نادر هستند.

سن یائسگی مردان

اختلال در خواب از علائم یائسگی مردان

تغییرات در تستسترون در طول سال ها

قبل از رسیدن به بلوغ، میزان تستوسترون بدن پایین است. سپس آن ها نیروی جنسی شما را افزایش می دهند. هورمون تستسترون هورمونی است که تغییرات معمول در بلوغ پسران را ایجاد می کند، مانند:

  • افزایش توده عضلانی
  • رشد موی بدن
  • پایین آمدن صدا
  • ایجاد تغییراتی در کارکرد جنسی.

تغییرات در تستسترون

تغییرات بدن با یائسگی مردان

تشخیص و درمان یائسگی مردان:

پزشک می تواند یک نمونه از خون را برای آزمایش میزان تستوسترون بگیرد.اگر یائسگی در مردان باعث ایجاد مشکلات شدید و یا اختلال در زندگی شود، می توانید علائم را بدون درمان مدیریت کنید.بسیاری از مردان بیش از حد خجالتی هستند تا درباره موضوعات جنسیشان با پزشکشان گفتگو کنند.رایج ترین نوع درمان برای نشانه های یائسگی مردانه، داشتن سبک زندگی سالم تر است برای مثال، پزشک شما ممکن است به شما این موارد را توصیه کند:

  • رژیم غذایی سالم داشته باشید
  • ورزش منظم داشته باشید
  • به اندازه کافی استراحت کنید
  • استرس خود را کاهش دهید.

اگر افسردگی را تجربه می کنید، ممکن است پزشکتان داروهای ضد افسردگی و تغییر سبک زندگی را برایتان تجویز کند.درمان جایگزینی هورمونی نیز یک گزینه درمانی دیگر است مثلا بالا بردن عملکرد استروییدی، و هورمون تستسترون مصنوعی می تواند اثرات جانبی زیان آوری داشته باشد. برای مثال، اگر سرطان پروستات دارید، ممکن است این موارد باعث رشد سلول های سرطانی شما شود.

تشخیص یائسگی مردان

درمان یائسگی با ورزش منظم

نسخه های طبیعی و خانگی برای یائسگی مردان

در ادامه این بخش از سلامت نمناک توصیه هایی برای مقابله با آندروپوز یا همان یائسگی مردان آورده شده است که البته درمان های طبیعی برای مردان یائسه می تواند در بسیاری از مردان مفید باشد. با وجود پایین رفتن سطح تستوسترون و دیگر سطوح آندروژن, بخشی طبیعی از پیری و مشخصه بارز آن وجود دارد. این روش های طبیعی پیشنهادی, بخشی از پایه های رژیم غذایی پروستاتی هستند:

خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر:

یک رژیم غذایی ضعیف می تواند به یائسگی کمک کند. میوه ها و سبزیجات منبع غنی آنتی اکسیدان ها, پلی فنول ها, ویتامین, مواد معدنی و فیبر هستند که همگی برای رژیم غذایی سالم ضروری هستند.

چربی های سالم را انتخاب کنید:

چربی های سالم, مانند چربی های تک اشباعی و اسیدهای چرب امگا 3 به حمایت از قلب سالم و گردش خون کمک می کنند.

پروتئین گیاهی به جای پروتئین حیوانی:

منابع پروتئین گیاهی, مانند لوبیا, حبوبات, و دانه ها, اجزای مهم یک رژیم غذایی سالم هستند و می توانند به پیش گیری از علائم یائسگی کمک کنند.

درباره یائسگی مردان

برنامه غذایی سالم برای درمان یائسگی مردان

بهترین درمان های یائسگی مردان

چای سبز:

چای سبز حاوی موادی است که خواص آنتی اکسیدانی قوی دارند و بنابراین به پیش گیری از بیماری ها کمک می کنند.

غذاهای غنی از امگا 3 بخورید:

اسیدهای چرب امگا 3 با التهاب مبارزه می کنند, فرآیندی که باعث از بین رفتن آنتی اکسیدان های طبیعی بدن می شود و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و ممکن است به افسردگی کمک کند.

نوشیدن آب زیاد:

نوشیدن آب جز اصلی ترین رژیم غذایی سالم است.

نوشیدن آب

جلوگیری از یائسگی مردان با نوشیدن آب زیاد

راه های به تاخیر انداختن یائسگی در مردان

مکمل های غذایی:

برخی درمان های طبیعی با درمان مکمل ها هستند که می توانند به بالا بردن سطح تستوسترون و یا کاهش سطح استروژن کمک کنند.

از غذاها و افزودنی ها که برای سلامتی مضر هستند، اجتناب کنید:

برخی غذاها, مکمل ها, افزودنی ها و مواد مغذی برای سلامتی مضر هستند. 

داشتن وزن سالم:

اضافه وزن و داشتن چربی زیاد بر سطح هورمون ها تاثیر دارد, زیرا سلول های چربی استروژن را تولید می کنند که می تواند تعادل حساس انسان را از استروژن و تستوسترون خارج کند.

درمان کاهش میل جنسی

ورزش و وزن سالم برای درمان یائسگی مردان

 

روش های درمان آندروپوز یا یائسگی مردان

به طور منظم ورزش کنید:

فقدان ورزش به یائسگی کمک می کند و به کنترل و حفظ وزن بدن سالم کمک می کند.

درمان های طبیعی را امتحان کنید:

 

درمان های طبیعی مانند طب سوزنی, طب سنتی, طب سوزنی, درمان هورمونی و روش های مدیریت استرس ممکن است برای درمان این بیماری موثر باشند.

مدیریت استرس:

آندروپوز یک مولفه روان شناختی به نام افسردگی و نوسان خلق است. تمرین تکنیک های مدیریت استرس می تواند به کاهش و حتی پیش گیری از این علائم کمک کند.

کاهش استرس

به تاخیر انداختن یائسگی مردان با کنترل استرس

یائسگی مردان چگونه درمان می شود؟

حفظ تعادل هورمونی:

تعادل هورمونی نقش مهمی در پیش گیری و درمان این بیماری دارد.

زندگی جنسی سالمی داشته باشید:

تغییر در عملکرد جنسی و میل جنسی ممکن است همراه با تغییر عمل جنسیتی رخ دهد. با این حال, حفظ ارتباط باز با شریک جنسی و کمک به مشکلات جنسی از یک متخصص قابل اعتماد می تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد.

از مواجهه با سموم اجتناب کنید:

مواجهه با مواد شیمیایی و دیگر سموم محیطی می تواند تاثیر منفی بر سلامت کلی و سلامت جنسی داشته باشد.

 

نشانه یائسگی مردان + روش های تشخیص و درمان خانگی آندروپوز

4.7102
این مطلب مفید بود ؟957
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : prostate / healthline / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : یائسگی
وبگردی