علم جغرافیا
علم جغرافیا یکی از بهترین راه ها برای مطالعه جهان و توصیف زمین و ارتباط میان چشم اندازهای طبیعی و انسان می باشد که رازهای جالبی از گذشته تا امروز در این علم نهفته است.

علم جغرافیا چیست و مطالعه روی آن چگونه آغاز شد؟

عبارت جغرافیا مستقیماً از اصطلاح یونانی " توصیف زمین " مشتق گرفته شده است. ریشه های عمیق زیادی در کلمه جغرافیا وجود دارد, اگرچه این کلمه به احتمال زیاد از کلمه یونانی سرچشمه گرفته است, اما منشا کلمه فرانسوی و همچنین زبان لاتین است.

امروزه به عنوان مطالعه توپوگرافی, زمین و اتمسفر زمین تعریف می شود. این شامل رودخانه ها, دریاچه ها, اقیانوس ها و کوه ها است ؛ این مطالعه همچنین شامل افراد, کاربری زمین و صنایع در جمعیت شناسی است. چیزهای زیادی در جغرافیا وجود دارد که شامل نقشه کشی, حتی متون کهن و نقشه ها, نقشه کشی جغرافیا در دنیای باستان بر روی زمین است که در ادامه این بخش از سرگرمی نمناک بیشتر خواهیم گفت.

علم جغرافیا

رازها و حقایق جالب علم جغرافیا

تاریخ علم جغرافیا

در یونان باستان، اولین کتاب درباره موضوع ایلیاد و اودیسه بود که کلمه "جغرافیا" را در خود داشت.تالس، این فیلسوف مشهور با ایجاد شالوده مطالعه جغرافیا بیان کرد اما همه اینها مقدم بر بابل قدیم بودند که نخستین نقشه های جهان را در قرن نوزدهم پیش از میلاد اختراع کردند.

یکی از اینها نام جهانی است که از آشور, بابل و آشور آورده شده است. همچنین هفت جزیره اطراف همان اقیانوس را به تصویر می کشد. در عین حال, فینیقی ها به علت ناو کسانی که دورگیتی یااقلیمی کشتی رانی میکنند، بودن از قاره آفریقا دانش جغرافیایی بیشتری داشتند.

پیدایش علم جغرافیا

تاریخچه پیدایش علم جغرافیا

علم جغرافیای برجسته در طول قرون

بابلی ها نخستین نقشه برداران بودند، اما یونانی ها نخستین جغرافیدانان بودند. اینها مردانی بودند که علمشان را به سهم خود در جغرافیا بدهکار بودند.اراتوستن نخستین کسی بود که علم جغرافیا را با کارهایش در طول جغرافیایی و عرض جغرافیایی ساده کرد. جغرافی دان قرن 12، آل ایدریسس، نقشه آفریقا و اوراسیا را ترسیم کرد که شامل تاریخچه مردم و فرهنگ این مناطق می شد.

اسکندر هومبولت در قرن 18 ام یک کتاب درباره جغرافیا و علوم طبیعی نوشت.یکی دیگر از دانشمندان قرن 18 ام, امانوئل کانت بود که با جغرافیا مانند یک علم فکری رفتار می کرد و مشهور بود.

در قرن 19 ام کارل ریتر از آلمان هم یکی از مشهورترین جغرافیدانان در تاریخ بود.در قرن 20، آرنولد شوارتزینگر لقب خود را در جغرافی گرفت و یکی از گودال های ماه بعدها به افتخار او نامگذاری شد.

نقشه جغرافیا

اولین جغرافی دان جهان چه کسی بود؟

تکنیک های علم جغرافیایی, گذشته و اکنون

تکنیک های جغرافیا ابزارهای مهمی هستند که به تفسیر داده ها کمک می کنند. نقشه کشی قابل احترام است، زیرا از جغرافیا در کشف و توسعه مقدم تر است.در 1500 سال پیش از میلاد, ملوانان پولینسیان برای تعیین موقعیت قایق ها در اقیانوس از پوسته و صدف ها و چوب استفاده کردند. ناوبری پولینسیان در مورد حرکات ستارگان, سرعت امواج اقیانوس و جهت, دریا و رنگ آسمان, خوشه های ابری بالای جزایر, و پرواز حیات وحش براساس فصول بود.

در حال حاضر, ماهواره های در حال گردش بالای زمین به دریانوردان کمک می کنند تا مکان و مقصد دقیق خود را توسط هر نقطه از سیاره پیدا کنند. تکنیک های دیگر شامل حسگرها, عکس های ماهواره ای, و سیستم های اطلاعات داده کامپیوتری به نام سیستم های اطلاعات جغرافیایی (gis) می شود.

این ها توسط دولت ها, نهادها و کسب و کارها مورد استفاده قرار می گیرند.

گذشته ی علم جغرافیا

 اطلاعاتی در مورد علم جغرافیا از گذشته تا امروز

شغل های علم جغرافیا در عصر اطلاعات

حرفه جغرافیا در قرن بیست و یکم در بسیاری از زمینه های هیجان انگیز نمایش داده می شود و مشاغلی را در دولت، تجارت، سازمان های غیر انتفاعی، و آموزش ارائه می کنند. تمام این بخش ها استانداردهای بالایی را ارائه می دهند که در مشاغل دیگر رقابتی هستند. دوره های جدید اطلاعاتی دوره های پایه و پیشرفته اطلاعات جغرافیایی، سنجش از دور، تصویرسازی کارتوگرافی، و آمار فضایی ارایه می دهند.

وب سایت انجمن جغرافی دانان (AAG) نقطه شروعی برای رسیدن به زمینه جغرافیا است. این وب سایت شامل پاسخ ها و لینک های مرتبط با افرادی است که به شغل هایی در جغرافیا علاقمند هستند. همچنین برنامه های تحصیلات تکمیلی دانشجویان تحصیلات تکمیلی، برنامه های پس پردازش و کارآموزی در کمک اطلاعات وجود دارد که هر کدام از آن ها به توسعه حرفه ای و برنامه ریزی شغلی کمک می کند.

 

رازهای جالب در مورد علم جغرافیا و آغازگران مطالعه روی آن

3.845
این مطلب مفید بود ؟3411
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی