نمناک اخباراقتصاد معافیت معاینه فنی خودرو 4 ساله شد
معاینه فنی ، معاینه فنی
قانون هوای پاک باعث شد معافیت معاینه فنی خودرو ها به 4 سال برسد, خودروهای با عمر 4 سال و بیشتر برگه معاینه فنی میگیرند.
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1396

سن معافیت معاینه فنی خودرو

در روزهایی که پای یک آلاینده جدید به هوای تهران باز شده، رئیس جمهور قانون اصلاح نحوه جلوگیری از آلودگی هوا را برای اجرا به سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ کرد. معاینه فنی و معافیت خودروهای نو یکی از بندهای مهم این قانون است که حالا موجب می شود تا خودروهایی با عمر 4 سال و بیشتر برگه معاینه فنی بگیرند.

معاینه فنی3 سال انتظار برای تصویب قانون
براساس آنچه سوابق قانون هوای پاک نشان می دهد 31شهریور 93نخستین نسخه از لایحه این قانون به مجلس شورای اسلامی رسید. بدین ترتیب لایحه این قانون 1057روز در مرحله قانونگذاری باقی ماند تا عمر دولت یازدهم به اجرای این قانون قد ندهد. هم اکنون که مجالی برای اجرای این قانون در دولت دوازدهم پدید آمده، می توان دورنمای این قانون را بررسی کرد تا مشخص شود مهم ترین گام 2قوه کشور یعنی دولت یازدهم و مجلس دهم برای هوای پاک تا چه حد به هوای پاک ارتباط داشته و چه اندازه قابلیت اجرا دارد؟

براساس آنچه در 30ماده مهم مصوب قانون هوای پاک آمده تنها 8ماده به صورت مستقیم به چالش هوای پاک در 6کلانشهر تهران، کرج، تبریز، مشهد، اصفهان و شیراز اختصاص دارد. این کلانشهرها بیش از همه از وجود وسایل نقلیه آلاینده در تهدید هستند و جمعیتی بیش از 30میلیون نفر ساکن دارند. از طرفی در 22بند باقیمانده لایحه هوای پاک موضوعاتی نظیر کنترل صنایع آلاینده(چالش شهر اراک)، حفظ منابع انرژی، کنترل بیکاری، درآمدزایی، آلودگی امواج و صوتی، کنترل گردوغبار(بحران اهواز و زابل) و شهرسازی مطرح شده که هیچ گونه ارتباطی با بحث هوای پاک ندارند.

ناامیدی از معاینه فنی دوساله

فارغ از بحث آماری درخصوص قانون هوای پاک، در بحث محتوایی و کیفی نیز نکاتی چند مطرح است که باید پیش از اجرا درنظر گرفت. برای نمونه قانون هوای پاک در یکی از مهم ترین گام ها قرار بود معاینه فنی 5ساله خودروهای غیرنو را به 2سال کاهش دهد اما در نهایت این معافیت به 4سال رسید. کارشناسان محیط زیست معتقدند معاینه فنی مستمر 10تا 15درصد از آلودگی هوای کلانشهرهای کشور می کاهد اما با معافیت چهارساله خودروها از معاینه فنی، وضع به همان روال سابق دنبال خواهد شد. نواب حسینی منش، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران درخصوص جزئیات اجرایی قانون هوای پاک در خطوط معاینه فنی به همشهری گفت:این قانون برای ما از روز ابلاغ لازم الاجراست و همانطور که از سال 95در مورد طرح کاهش آمادگی اجرا داشتیم، در این مورد هم آمادگی معاینه خودروها را داریم.

به گفته وی، با ابلاغ قانون هوای پاک، خودروهای مدل 2012میلادی و قبل از آن و خودروهای داخلی مدل 91و قبل از آن باید برای دریافت برگه معاینه فنی به مراکز مراجعه کنند. بنابراین بهتر است پیش از اجرای رسمی این قانون، این خودروها معاینه فنی خود را دریافت کنند. حسینی منش افزود:البته پلیس راهور نیز باید در مسیر اعمال قانون وارد شود و پای کار بیاید.

پشت دودها شهریست
براساس آخرین مطالعات علمی انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران 80درصد علت آلودگی هوای تهران و 5کلانشهر کشور، وسایل نقلیه ای هستند که از کیفیت پایینی در کنترل میزان آلایندگی برخوردارند و اندکی پس از ساخت، خود را برای تولید دود آماده می کنند. بر این اساس خودروهای شخصی کاربراتوری در شهری نظیر تهران روزانه 640تن آلودگی تولید می کنند. موتورسیکلت های کاربراتوری روزانه 380تن آلودگی تولید می کنند. همچنین اتوبوس ادارات و مینی بوس ها روزانه 340تن گازهای آلاینده وارد هوا می کنند و کامیون ها روزانه 140تن در هوا سمی به نام دوده یا کربن سیاه را می پراکنند.

از جیب مردم به هوای قانون
وحید حسینی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در یادداشتی اختصاصی برای همشهری پیرامون قانون هوای پاک نوشت:مهم ترین نکته این قانون آن است که گارانتی تجهیزات کنترل آلایندگی خودرو فقط 2سال درنظر گرفته شده و در بقیه نقاط دنیا این مقدار حدود 8سال است درحالی که نخستین زمان برای رسیدن به معاینه فنی و طبیعتا چک کردن میزان آلودگی خودرو 4سال است. از این رو قطعا در نخستین معاینه فنی، گارانتی تجهیزات کنترل آلایندگی خودرو تمام شده و مردم باید با هزینه شخصی، ایراد کنترل آلایندگی خودروی خود را برای پاس کردن معاینه فنی از جیب پرداخت کنند. در عین حال این روند باید کاملا برعکس باشد یعنی نخستین زمان معاینه فنی خودرو خیلی زودتر از اتمام گارانتی تجهیزات کنترل آلایندگی فرابرسد.

در این قانون به جای فشار آوردن به خودروساز برای نصب تجهیزات کنترل آلایندگی مناسب و باکیفیت، به مردم فشار می آید که با هزینه خودشان این ضعف کیفیت را جبران کنند. در عین حال به این نکته توجه کنید که گارانتی تجهیز کنترل خودرو یک موضوع حاکمیتی است، به سلامتی مردم مربوط است و باید از طرف حاکمیت اعمال شود و عمر مناسبی هم داشته باشد. در عین حال گارانتی خودرو اصلا موضوع حاکمیتی نیست و رقابتی است بین خودروهای مختلف که بازار آن را تعیین می کند. بدین ترتیب در بحث گارانتی تجهیزات کنترل آلایندگی، حاکمیت باید ورود بهتری داشته باشد.

معافیت معاینه فنی خودرو 4 ساله شد

معافیت معاینه فنی خودرو 4 ساله شد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از همشهری آنلاین -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف