ویروس کرونا

اخبار جدید از ویروس کرونا

تاریخ انتشار : 10 بهمن 1398کد مطلب : 63149زمان مطالعه : 4 دقیقه
تلفات نوع جدید ویروس کرونا که تا کنون 7800 نفر را مبتلا کرده، به 170 تن افزایش پیدا کرد و سازمان بهداشت جهانی نیز به تمام دولت ها هشدار داده آماده باشند.

آخرین خبرها از ویروس کرونا

فارس:شیوع نوع جدید و کُشنده «کروناویروس» در چین همچنان ادامه داشته و تعداد قربانیان آن نیز رو به افزایش است. 

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این ویروس جدید، که شیوع آن از شهر «ووهان» در استان «هوبِی» چین شروع شد، تا کنون 170 نفر را در این کشور به کام مرگ کشانده و 7800 نفر (که از این تعداد 7711 نفر در چین هستند) را در سراسر جهان مبتلا کرده است. 

علی رغم اینکه میزان خطر و احتمال همه گیر بودن (پاندمیک) این ویروس هنوز مشخص نشده، مسئولان چینی می گویند این ویروس در دوره نهفتگی خود نیز مسری است؛ دوره ای که حدس می زنند از یک تا 14 روز به طول بیانجامد. 

طبق آمار رسمی منتشر شده، تا کنون 104 مورد ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا در خارج از چین شناسایی شده که از این میان چهارده نفر در تایلند، یازده نفر در ژاپن، ده نفر در هنگ کنگ و سنگاپور، هشت نفر در تایوان، هفت نفر در ماکائو و استرالیا و مالزی، پنج نفر در ایالات متحده و فرانسه، چهار نفر در کره جنوبی و امارات عربی متحده و آلمان، دو نفر در کانادا و ویتنام، و یک نفر در کشورهای نپال، کامبوج، سریلانکا و فنلاند ثبت شدند. 

علی رغم افزایش تعداد کشته ها در چین و سرعت شیوع این بیماری در خارج از مرزهای این کشور، با این حال هنوز هیچ تلفاتی از مبتلایان به این ویروس جدید در کشورهای خارجی گزارش نشده است. 

به نوشته رویترز، سازمان ناظر بر فعالیت های ضد فساد در چین اعلام کرد مسئولانی را که در انجام وظیفه خود برای مبارزه با شیوع این ویروس جدید کوتاهی کنند، به شدت مجازات خواهد کرد. 

بر این اساس، «کمیسیون مرکزی بازرسی انضباطی» با صدور بیانیه ای تاکید کرد هر کسی که دستورالعمل های «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در مبارزه با این ویروس را به طور مؤثر اجرا نکند، شدیدا مجازات خواهد شد. 

گفته می شود شیوع این نوع ناشناخته از ویروس کرونا، در روزهای پایانی سال 2019 و از طریق مواد غذایی غیرقانونی فروخته شده در یک بازار در شهر ووهان آغاز شده است. 

به نوشته خبرگزاری فرانسه، سازمان بهداشت جهانی امروز (پنجشنبه) با تشکیل جلسه، اعلام وضعیت اضطراری جهانی را به دلیل سرعت شیوع این ویروس بررسی می کند. این سازمان هم اکنون به تمام دولت ها هشدار داده که در حالت آماده باش قرار داشته باشند.

«تدروس آدانوم گبریسوس» رئیس سازمان بهداشت جهانی طی نشست خبری در ژنو گفت:«در چند روز گذشته، شیوع این ویروس در برخی کشورها و مخصوصا انتقال انسان به انسان آن، ما را نگران کرده است... با اینکه تعداد مبتلایان در خارج از چین تقریبا کم است، اما پتانسیل بالایی برای شیوع بیشتر آن را دارند». 

حداقل 16 شهر چین از جمله ووهان که مجموعا جمعیتی 50 میلون نفری دارند، در قرنطیه کامل و منع ورود و خروج قرار گرفته و خطوط هوایی بین المللی نیز پروازهای خود به شهرهای بزرگ چین را یا قطع کرده یا به شدت کاهش داده اند. 

چندین کشور خارجی نیز از جمله استرالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی و آمریکا در تلاش هستند تا اتباع خود را که در شهر ووهان هستند، از چین خارج کنند. 

به نوشته رویترز، اتحادیه فوتبال چین در اقدامی برای جلوگیری از شیوع بیشتر این نوع جدید از ویروس، برگزاری مسابقات در سال 2020 را به تعویق انداخت. 

با این حال برخی مسئولان درمانی معتقدند این ویروس جدید، به اندازه دیگر نوع های خود یعنی ویروس «سندرم حاد تنفسی شدید» (سارس) که در سال های 03-2002 حدود 800 نفر را به کام مرگ کشاند یا ویروس «سندروم تنفسی خاورمیانه» (مِرس) که در سال 2012 بیش از 700 نفر را قربانی کرد، کشنده و مرگبار نیست. 

به نوشته خبرگزاری فرانسه، مردم هنگ کنگ نیز از بیم شیوع بیشتر این ویروس در منطقه خود، به داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی هجوم برده و موجودی این فروشگاه ها رو به اتمام است. 

اتحادیه های صنفی هنگ کنگ از جمله کارمندان بیمارستان ها و خط آهن، تهدید کردند اگر دولت این منطقه مرزهایش با چین را نبندد، اعتصاب کرده و دست از کار می کشند. 

رویترز در خبر دیگری نوشت، معترضان به تصمیم دولت کره جنوبی برای بازگرداندن هفتصد نفر از اتباع خود از شهر ووهان، با تراکتور و وسایل نقلیه سنگین، مسیر منتهی به تاسیسات قرنطینه این افراد در هشتاد کیلومتری جنوب سئول را مسدود کردند. 

بر این اساس، «مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی نیز با درخواست از جامعه این کشور برای حفظ آرامش خود، گفت نباید در مواجه با این معضل هراسان باشند بلکه از طریق همکاری با مسئولان درمانی، به اقدامات دولت اعتماد داشته باشند.

 ویروس های کرونا (یا کروناویروس ها) دسته ای کلی از ویروس ها هستند که بیماری های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می شود. 

این ویروس جدید که هنوز از سوی سازمان های مانند بهداشت جهانی یا سی.دی. سی نامی برای آن انتخاب نشده، علایمی شبیه به ذات الریه دارد اما سرعت وخامت آن بیشتر است، از طریق تنفس و تماس هم منتقل می شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است.

انتهای پیام/م

آخرین اخبار و اتفاقات درباره ویروس کشنده کرونا

3.18
این مطلب مفید بود ؟53
برچسب : ویروس کرونا
وبگردی