چغاله بادام
خانم های باردار باید در مصرف چغاله بادام مراقب باشند تا دچار مشکل نشوند و حواسشان باشد در مصرف این نوبرانه بهاری زیاده روی نکنند.

خوردن چغاله بادام در بارداری خوب است یا بد

چغاله بادام میوه کالی است که قشر خارجی آن سبز رنگ و پوشیده از کرک و داخل آن لایه ای سفید و نرم وجود دارد که مغز آبکی و نازکی را در خود نگهداری می کند.آیا مصرف این میوه نوبرانه در دوران بارداری مفید است یا مضر ؟ برای رسیدن به پاسخ سوال خود این مقاله را مطالعه بفرمایید.

باردارها چغاله بادام بخورند

فصل بهار با خودش میوه های نوبرانه می آورد . نوبرانه هایی که شکل اولیه و نرسیده میوه های دیگر هستند و در همان حالت نرسیده و کال خود خاطرخواهان زیادی دارند. تا جایی که باید قیمت های بالایی برای چشیدن طعم آنها پرداخت کرد. یکی از این نوبرانه ها که این روزها هم فراوان این طرف و آن طرف روی چرخ دستی ها و سینی های کوچک و بزرگ فروخته می شود، چغاله بادام است .
اما خوردن این نوبرانه ها خوب است یا خیر؟ اصلا این میوه ها فایده دارند یا فقط برای مزه و تردی شان این همه هواخواه دارند؟ این سوالات را با یک کارشناس تغذیه مطرح می کنیم و او در پاسخ به ما می گوید:چغاله بادام، میوه کال و نارس بادام است که می توان گفت در این مورد یا به طور کلی در مورد میوه های نارس مواد مغذی کمتر از میوه های رسیده است و از نظر کلسیم، آهن و به طور کلی املاح معدنی در مقایسه با بادام در سطح پایین تری قرار دارد. بادام خواصی دارد که از بیماری ها و مشکلاتی مانند پوکی استخوان، افزایش کلسترول، کم خونی و چسبندگی روده ها جلوگیری می کند، اما این خواص در چغاله بادام وجود ندارد یا خیلی ضعیف است. ازاینرو نمی تواند جایگزین بادام باشد .

چغاله بادام

آیا مصرف چغاله بادام در دوران بارداری مفید است یا مضر

ایشان با بیان اینکه زیاده روی در مصرف این خوراکی خوشمزه می تواند برای معده و دستگاه گوارش مضر باشد، توضیح می دهد:چغاله بادام به علت اینکه یک میوه کال است بافت فیبر آن کامل نشده است و به همین دلیل هضم آن برای دستگاه گوارش دشوار است و می تواند باعث مشکلات سوءهاضمه مانند دل درد، دل پیچه و نفخ شود. علاوه بر این به دلیل وجود ترکیبات اسیدی در این میوه به بافت معده آسیب می رساند .
وی در مورد مقدار و نحوه مصرف این میوه در این ایام اعتقاد دارد:برای کسانی که دستگاه گوارش بدن شان با این میوه سازگاری دارد و دچار مشکل نمی شود خوردن این نوبرانه به مقدار محدود ضرری ندارد. البته باید توجه داشت که این میزان بیشتر از یک پیاله کوچک در هفته نباشد و باید از مصرف روزانه و مداوم آن جلوگیری کرد چون در آن صورت گرفتار عواقب بعدی خواهید شد. نکته بعدی در مورد نحوه استفاده این میوه است که در این مورد باید به چند مورد توجه داشت. اول اینکه این میوه اصولا از دستفروشان خیابانی تهیه می شود و آنها هم برای تازه نگهداشتن آن، مدام در حال مرطوب کردن چغاله بادام هستند .
اما از آنجایی که ممکن است آب مورد استفاده آنها سالم نباشد باید حتما آن را قبل از مصرف خوب شسته و ضدعفونی کنید. برخی دچار این اشتباه می شوند که به محض تهیه چغاله بادام اقدام به خوردن آن می کنند در صورتی که ممکن است آب مصرفی دستفروشان از جوی یا فاضلاب گرفته شده باشد و چون پوست این میوه نیز همراه با آن خورده می شود می تواند مشکلات جدی و مسمومیت ایجاد کند یا حتی باعث بیماری هایی مانند حصبه شود .

چغاله بادام

مضرات مصرف چغاله بادام در دوران بارداری

نکته دوم در مورد مصرف نمک همراه با این میوه است . بسیاری از افراد همراه با چغاله بادام نمک زیادی مصرف می کنند و طعم شور را با این میوه می پسندند که این مقدار زیاد نمک می تواند مشکلات سلامتی را برای افراد ایجاد کند. باید توجه داشت که در صورت مصرف چغاله بادام از نمک استفاده نشود یا مقدار آن محدود شود .

این کارشناس تغذیه در مورد استفاده چغاله بادام در خانم های باردار که اصطلاحا ویار چغاله بادام دارند، می گوید:به علت مشکلاتی گوارشی و احتمال نفخ و اسهال در اثر مصرف زیاد توصیه می شود خانم های باردار در صورت تمایل به استفاده از این میوه در مصرف آن محتاط باشند چون دچار شدن به اسهال و مشکلات دستگاه گوارشی در دوران بارداری بیش از هر زمانی خطرناک است. همین طور در مورد مصرف نمک نیز باید توجه داشته باشند که فشار خون خود را کنترل و از مصرف نمک زیاد بپرهیزند .

چاغاله طبع سردی دارد، دلیلش چیست؟
بنا به تعریفی که ابوعلی سینا ارائه داده و پزشکان طب سنتی هم به آن باور دارند، ترشح در اندازه های مختلف هورمونهای تیروئیدی یا هورمون انسولین با لفظ سردی، گرمی، تری یا خشکی توصیف شده است و دانشمندان طب سنتی خوراکیهایی را مشخص کرده اند که میتوانند بر افزایش یا کاهش ترشح این هورمونها اثرگذار باشند. بر هم خوردن جزئی تعادل این هورمونها در بدن سبب حالاتی میشود که به دنبال سردی یا گرمی تجربه میکنیم. متخصصان طب سنتی معتقدند با خوردن موادی که طبع گرم دارند میتوان اثر خوراکیهای سرد را در بدن خنثی کرد .

چغاله بادام

فواید مصرف چغاله بادام در دوران بارداری

بعضی چاغاله ها مزه تلخی دارند، آنها را بخوریم؟
اصولا در گیاهان تلخی نشانه وجود سم است؛این سم به عنوان سدی دفاعی در گیاهان وجود دارد که مثلا پرندگان یا آفات به میوه آنها حمله نکنند. برخی گیاهان سمهای بسیار قوی و خطرناکی دارند که تنها مقدار اندکی از آنها میتواند مصرف کننده اش را از پای بیندازید. درباره بادام کال یا همان چاغاله بادام، تلخ بودن به منزله وجود اسید سیانیدریک است. این اسید از مشتقات سیانور است که اگر چنین بادامهای تلخی به میزان خیلی زیاد مصرف شوند، موجب مسمومیت خواهند شد .

به طور کلی مصرف بادام معمولی را توصیه میکنید یا چاغاله بادام؟
هر کدام از این دو ماده غذایی خواص خود را دارند و نمی توان یکی را بر دیگری برتر داد و توصیه اکید کرد که فقط این را بخورید یا آن یکی را. مثلا چاغاله بادام پوسته ای سبز دارد که ما آن را می خوریم. این قسمت فیبر قابل توجهی دارد و دقیقا ارزش هایی را که برای خوراکیهای فیبردار قائلیم، در مورد چاغاله بادام میتوانیم ذکر کنیم.

مثلا عملکرد بهتر روده ها؛ اما اگر این میوه چیده نشود بعد از مدتی همان قسمت سبز رنگ به چوب تبدیل می شود و دیگر ارزش مصرفی ندارد. از طرفی همان طور که اشاره کردیم چاغاله بادام میوه نارس است و هنوز ترکیبات پروتئینی و روغنهای مفید بادام، در آن تشکیل نشده است درصورتی که پروتئین ها و اسیدهای چرب مفید بادام رسیده هم بیشترند هم در بدن بهتر جذب و مصرف می شوند.

در کل میتوانم بگویم چاغاله بادام به دلیل فیبر و ویتامین C که دارد، می تواند میان وعده ای مناسب باشد اما همان طور که ذکر کردم مصرف بی رویه آن می تواند سبب ناراحتی گوارشی شود .

فواید و مضرات خوردن چغاله بادام در بارداری

53
این مطلب مفید بود ؟30
برگرفته از نی نی سایت / شهر زاد / ف
وبگردی